(word) فایل ورد تحقیق در مورد آموزش کودکان

nx

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

nx دارای 18 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد nx کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي nx،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن nx :

آموزش کودکان

مقدمه
از ویژگی ها ی مهم انسان ، قدرت اندیشه او و جلوه های اندیشه انسانی تفکر خلاق است . قدرتی که بتواند با آن به حل مشکلات بپردازد و به رشد و تعالی نایل شود . دنیای امروز نیازمند زنان و مردان خلاقی است که به رشد و ارتقاء در تمام زمینه های اجتماعی ، فرهنگی و فرهنگی و اقتصادی برسند .
به همین دلیل آموزش صحیح کودکان در جهت رشد خلاقیت آنان باید مورد توجه نظام های آموزش و پرورش جهان قرار بگیرد . در حال حاضر در کشورهای توسعه یافته شکوفایی و پرورش خلاقیت دانش آموزان عالی ترین و مهمترین هدف آموزش و پرورش آنها به شمار می رود .

بدیهی است برای روز خلاقیت باید عناصر و عوامل گوناگون در کنار هم قرار گیرند تا این امر به شکل مطلوب صورت پذیرد. از جمله این عوامل و عناصر، ایجاد فضای مناسب و چگونگی روش یادگیری و یادهی است. تحقیقات نشان داده است دانش آموزانی که در فضای آزاد و به دور از استرس به یادگیری پرداخته اند خلاق تر عمل کرده اند. و به عکس دانش آموزانی که یادگیری به شکل سنتی را تجربه کرده اند به دلیل این که در فضایی پراز اضطراب و تنش که محصول شیوه های غلط است انگیزه های خلاقیت را از دست داده اند به همین سبب تغییر در روش یادهی – یادگیری و هم چنین تغییر در چگونگی ارزشیابی از دانش آموزان به خصوص مقطع ابتدایی که سال های آغاز شکل گیری و رشد خلاقیت در کودک است از مهم ترین موارد قابل توجه دست اندر کاران تعلیم و ترتیب باید قرار داده شود.

دلیل استفاده از نمایش خلاق در کلاس ریاضی
کودکان سنین دبستان قادر به تفکر انتزاعی همچون بزرگسالان نیستند و از طریق نمایشی کردن موضوعات راهی می یابند تا دانسته های خود را به شیوه ای مفهوم تر و ملموس تر به کار گیرند. هنگامی که کودکان ایده ای را به اجرا در می آورند خود به تمامی جذب آن می شوند و به طور عملی و فعال دست به تجربه می زند.

در کلاس ریاضی نیز این امر صادق است زیرا کودک با قرار دادن خود به جای اشیا و ارقام و اشکال ریاضی و تجربه ملموس این ها به آنها علاقه مند شده و اهمیت می دهد همچنین چون در نمایش خلاق کودکان با همفکری گروهی و مشارکت نمایش اجرا می کنند در این اجراها و نمایش ها تعامل انسانی را نیز تجربه می کنند همچنین می آموزند در آموزش ریاضی تنها به صورت تمرین اعداد و ارقام و یا گوش دادن به گفته های معلم در کلاس درس ریاضی که اغلب خشک و سرد می باشد نیست بلکه از طریق تعامل و همفکری و نمایش در محیطی شاد و خلاق که برخاسته از تفکرات خود دانش آموزان هست هم می توان مطالب ریاضی را فراگرفت.

 

نقش آموزگار در اجرای نمایش خلاق
در اینجا نقش آموزگار نقش راهنما است و فقط هدایت و رهبری را به صورت غیر مستقیم به عهده دارد. دانش آموزان یک مسأله ریاضی را به صورت نمایش نشان می دهند آموزگار باید به میزان درک آنها توجه کند و ببیند در چه مفاهیمی نیاز به تقویت دارند و چه دریافت های نادرستی داشته اند که باید آن ها را

اصلاح کرد. آموزگار کارآمد باید به قابلیت ها و استعداد خلاقه و ارزش فردی هر یک از کودکان ایمان داشته باشد و روش و رفتارش چنان حال و هوایی از آرامش و امنیت روحی در کلاس ایجاد کند که کودکان از فکر کردن و بیان ایده هایشان هراسی به دل راه ندهند. او باید توانایی های خلاقه کودکان را باور داشته باشد و باعث ترغیب و تشویق کودکان شود. برعکس وارد اوردن فشار بیش از حد توان کودکان بر آنان ممکن است باعث سرخوردگی آنها شود دست کم گرفتن توانایی

های آنان نیز به نوعی باعث بهم خوردن جریان تفکر می شود. آموزگار باید توان خود را در هدایت گروه و شیوه ی آموزش در نظر داشته باشد و چنین زمینه ایجاد خلاقیت یعنی لذت و رضایت خاطر را در کودکان فراهم کند. یادآوری شایستگی ها و ایجاد استقلال برای تصمیم گیری در کودکان باعث بروز خلاقیت می شود.
کودکان از فعالیت هایی که احساس مسلط بودن به آن دارند بیشتر لذت می برند و اگر احساس کنند که کار متعلق به آنهاست بیشتر وقت می گذارند.

رشد خلاقیت دانش آموزان از طریق نمایش خلاق در کلاس ریاضی
در روش آموزش سنتی که مبتنی بر یادگیری مطالب بدون تفکر و توجه به معنی آن است دانش آموزان به گونه ای تربیت می شوند که بدون توجه به چگونگی ارتباط مطالب و بدون تفکر برای به دست آوردن نمره خوب آنها را بیاموزند یا این که تحت شرایط سخت و خشک کلاس ریاضی از بدست آوردن نمره خوب نیز

صرف نظر کرده و با مشقت و اضطراب زیاد به نمره ای در سطح قبولی و بسیار پایین در درس ریاضی بسنده کنند. این به این دلیل است که شیوه های سنتی با ساختار انعطاف ناپذیر و محدودیت زیادی که برای دانش آموزان قائل می شوند هم چنین با تکیه بر انتقال معلومات و محفوظات امکان هر گونه رشد فکری، ابتکار و اکتشاف را از یادگیرنده سلب می کنند به گونه ای که دانش آموز نمی تواند بین آموخته هایش و مسائل بیرونی ارتباط برقرار کند در حالی که با روش فعال تدریس و روش نمایشی ریاضی با دادن آزادی به دانش آموز به او فرصت می دهیم تا خود به جست و جو و کشف مسائل بپردازد. بدین ترتیب دانش آموز خود در فرآیند یادگیری دخیل می شود و انگیزه های درونی و به دنبال آن امکان بروز خلاقیت و همچنین یادگیری هر چه پایدارتر را افزایش می دهد.

در کلاس ریاضی با استفاده از نمایش خلاق کودکان در یادگیری فعال اند و احساس غرور و مالکیت نسبت به کلاس درس خود دارند آن ها در این کلاس آزادند تا انتخاب کنند . راهنمایی می شوند و اختیار دارند تا در محیط کلاس آن گونه که دوست دراند یاد بگیرند . معلمان نیز با ایجاد جوی صمیمی و مطمئن در کلاس درس فضایی مساعد را برای رشد خلاقیت دانش آموزان فراهم کرده اند تا آن ها بتواند با آسودگی در کلاس به اظهار نظر بپردازند و بدون نگرانی هر سئوالی را که در ذهن دراند مطرح کنند در کلای ریاضی با این روش معلمان تفکر درباره مسائل و قوانین ریاضی را به دانش آموزان به طور غیر مستقیم آموزش می دهند همچنین با وجود روابط صمیمانه و جوی شاد ، علاقه و احترام نیز در کلاس بین دانش آموزان و معلم ایجاد می شود .

در کلاس ریاضی با روش نمایش خلاق یادگیری یعنی تفریح و تشویق کودکان در کلاس تشویق می شوند که علائق و تجارب و دیده های خود را به کلاس درس بیاورند در این کلاس آنها احساس آرامش می کنند و تنش ها و فشارهای روحی متداول در کلاس ریاضی را ندارند ، تحقیقات نشان داده اند محیط های خالی از استرس برای یادگیری و خلاقیت شرایط مساعدتری را دارند . در این کلاس همیشه همکاری بر ( رقابت ) ارجحیت دارد . آموزگاران در این کلاس ها زمانی که راه های مختلف انجام یک فعالیت نمایشی ریاضی را مورد توجه قرار می دهد که دانش آموزان با صدای بلند فکر کردن آن ها را بشنوند و هدایت شوند آنها نه تنها از ایجاد هر گونه زمینه رقابت در کلاس درس خودداری می کنند بلکه جوی در کلاس ایجاد می کنند که دانش آموزان در انجام وظایف به همدیگر کمک کنند و در ایده ها با هم سهیم شوند و به نتیجه نهایی کار فکر کنند.

 

ضوابط اجرای نمایش خلاق در کلاس ریاضی
نکته مهم در نمایش خلاق در کلاس ریاضی شرکت داشتن هر چه بیشتر بچه ها در تمرینات اولیه است ابتدا همه بچه ها باید متناوباً به طور فردی و بدون تعامل با دیگران کار کنند که نتیجه آن کسب آرامش روحی و به حداقل رسیدن میزان اظطراب ناشی از حضور دیگران است این کار برای ایجاد تمرکز ضروری است . بچه

ها دو نفری و گروهی روی میز کار می کنند . در این حال فرصتی دارند تا در تعامل های مهم جمعی شرکت کنند و باعث بر انگیختن تفکر یکدیگر ، انجام ایده ها و پشتیبانی از همدیگر شوند و سازگاری و همکاری را یاد بگیرند . آنان همچنین راهی برای حل مشکلات می یابند با یکدیگر به ابتکار می رفتند عب می کنند و از همکاری یکدیگر سود می برند . در نمایش خلاق هر یک از بچه ها به روش های گوناگونی شرکت می کنند از جمله به عنوان مشاهده گر ، طرف مباحثه ، تحلیل کننده یا بازیگر هستند . بچه ها معمولاً هنگامی از بازی کردن به روش نمایش خلاق لذت می برند که در حال و هوای کلاس احساس امنیت روحی کنند و به تمرین در حال انجام علاقمندباشند مجبور کردن بچه ها به شرکت در نمایش خلاق معمولاً نتیجه منفی دارد .

برای مشاهده توضیحات کامل تر اینجا کلیک کنید
اینک شما با جستجوی عبارت nx وارد این سایت شده اید جهت مشاهده توضیحات بیشتر در این خصوص روی لینک ادامه مطلب کلیک فرمایید.
nx

دانلود این فایل

(word) فایل ورد تجربیات مدون آموزشی مربی تربیتی

nx

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

nx دارای 72 صفحه می باشد و دارای تنظیمات و فهرست کامل در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد nx کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

توجه : توضیحات زیر بخشی از متن اصلی می باشد که بدون قالب و فرمت بندی کپی شده است

بخشی از فهرست مطالب پروژه nx

مقدمه :    
کلمات کلیدی :    
حدود و اختیارات و وظایف معاون پرورشی :    
شرح وظایف معاونین پرورشی مدارس    
خصوصیات معاونان پرورشی:    
کلاس پرورشی:    
وظیفه دانش آموز:    
قوانین کلاس:    
بیان تجربیات    
تجربه1 ـ شروع به کار و خاطره از آن    
تجربه  2  و تببین آن :ختم زیارت عاشورادر40روزبا40یارهمراه    
اهداف این طرح:    
تجربه 2  و تبیین آن: معرفی کتاب ومتن های ادبی جهت استفاده در ایام الله ومناسبت ها    
تجربه 3 : آموزش احکام نماز به صورت غیرمستقیم    
تجربه 4 : تشکیل صندوق خیریه و جلب کمک افراد خیر :    
تجربه 5 : برگزاری یک مسابقه همیشگی اما نه به سبک همیشگی    
تجربه 6 – تعاریف و کلیات و تجربیات    
راهکارها و پیشنهادات به سایر معلمان حاصل از تجربیات :    
نکات مربوط به تدریس پرورشی:    
روش های به کار گیری پرورشی در مدارس پیشنهادات حاصل از تجربیات :    
گامهای موثر در امورتربیتی    
رفتارهای کلیشه ای ممنوع    
اقدامات و روش ها ی که برای دانش آموزان مفید است :    
روشهای ایجاد انگیزه برای دانش اموزان در مدرسه    
فنون ایجاد انگیزه در دانش آموزان    
انگیزه چیست؟    
تعریف انگیزش:    
تأثیر انگیزش بر یادگیری    
ده روش برای ایجاد انگیزش در دانش آموزان    
تحلیلی بر تجربیات در زمینه انتخاب شوراهای مدارس    
حضور پر شور شورا در مدرسها ونقشی کم رنگ    
روش های توصیه شده به همکاران برای اجرا در مدارس حاصل از تجربیات    
روشهای ایجاد شادابی ونشاط در مدرسه وایجاد انگیزه در دانش اموزان    
چگونگی دستیابی به تحقق آرمان های شاداب نمودن مدارس    
چگونگی ایجاد فضای شاداب در مدارس    
شاداب سازی درونی و معنوی در مدارس    
شاداب سازی محیط مدارس    
ایجاد نشاط برای دانش آموزان:    
راهکار آینده و ارائه برنامه    
شیوه کارگروهی مربیان    
نتیجه‌گیری و پیشنهادات برای آینده    
منابع و ماخذ:    

بخشی از منابع و مراجع پروژه nx

 – دفتر امور زنان، (1385)، «آشنایی با مهارتها و شیوه‌های بهره یابی از امکانات آموزشی، فرهنگی، ورزشی

 – مرآتی، کیانوش(1382)، «به شادی همی دار تن را جوان»، ماهنامه پیوند، شماره 289،

 – صباغیان، زهرا(1384)، «مدرسه وتقویت نشاط و امید به زندگی»، ماهنامه پیوند، انجمن اولیا و مربیان، شماره 309، 310، 311،

 – غفاری چمستان، صفیه(1385)، «راهکارهای مناسب جهت ایجاد آرامش در زندگی»، ماهنامه تربیت، سال 22، شماره6،

 – کاکیا، لیدا(1385)، «آرامش و نقش آن در زندگی، ارتباط پیوند، همدلی و آرامش»، ماهنامه تربیت، سال21، شماره8،

 – محمودیان، طاهره(1383)، «شادابی و نشاط خانواده و تأثیر آن بر فرزندان»، ماهنامه تربیت، سال20، شماره

 – ترکمان، پری منظر(1385)، «مدرسه، مدرسه است»، رشد مشاور مدرسه، دوره یکم، شماره

مقدمه

      موضوع درس پرورشی مسائل دین است. وظیفه معاون پرورشی در این باب ،ترسیم وتبیین دین در دو بعد اعتقادی وعملی به نحو بازتر ،عملی تر وعمیق تر است واین درس در سنینی که سن حیاتی در پرورش دین واعتقاد دانش آموز محسوب می شود به کمک آموزه ها و آموزگاران دیگرحوزه دین آمده و به آن شاخ وبرگ و مفهوم ملموس تر وجهت دارترمی دهد.ما موضوع این درس را تنها دین می دانیم زیرا که چیزی از سوالات ونیازهای فکری وعملی انسان نیست که در دین بدان پرداخته نشده باشد . بهترین آبشخور و منبع تغذیه علوم جامعه شناسی و تربیتی و روان شناسی نیز دین است دردین نه چیزی از سوالات ونیازهای دنیوی واخروی بشر فروگذار شده [لا یغادر صغیره ولا کبیره الا احصیها]ونه به چیزی پرداخته شده که خارج از فایده وبهره باشد بنابراین رها کردن دین و روی آوردن به تکثرات واقوال ،مثال آب در کوزه بودن و گرد جهان گشتن است مهم ، تنها داشتن عزم وهمت برای غوطه ور شدن در این دریای بی کران وعمیق و به دست آوردن گنجینه ها ی ذی قیمت است.ممکن است گفته شود که موضوع درس پرورشی تنها دین نیست بلکه مسائل روان شناسی و فرهنگی و اجتماعی نیز در ان باید گنجانده شود خواهیم گفت که دین تبیانا لکل شی است و همه این ابعاد را نیز در بر دارد  “چون که صد آمد نود  هم پیش ماست”واصلا دین به تنهایی موضوعیت ندارد بلکه موضوع آن همین ابعاد متکثرعبادی،اعتقادی،فرهنگی، سیاسی،اجتماعی،تربیتی،سیاسی،اقتصادی و; است

درس پرورشی را باید کلاس جبرانی و مکمل دروس دین و زندگی دانست که گاه بر حسب ضرورت ،بعضی مطالب ،تکراروتشریح وتفریع همان دروس است وگاه نیز مباحث ،جدید وتازه اند. پرورشی نسبت به درس دینی درسی آزاد وبازحساب می شود ومعلم علاوه بر آنکه خود آنچه را که مقتضای سن ونیاز دانش آموزیا خلا وکمبود دینی جامعه یا فرد است بیان می نماید به سوالات موجود در ذهن دانش آموز نیز توجه خاص داشته و به آنها پاسخ داده و محرک آنان در جهت ایجاد پرسش ونگاه متفکرانه به دین می شود .وظیفه مربی دین وپرورشی سخت از دیگر معلمان و آموزگاران است از آن جهت که او هم  با اندیشه وهم با روح متربی سر وکار و هر دو را باید رشد و پرورش دهد  پس کار در این فضا کاری دقیق وعمیق است زیرا که دین، دین دقیق وعمیقی است وهر چه حقایق عملی و اعتقادی آن در گوش متربی ومتعلم تکرار وزمزمه شود باز ناکافی است زیراغفلت ها ، تکثرات فکری وجاذبه ها ی بیرونی زود انسان را به وادی فراموشی وسستی سوق می دهند بنابراین یک مربی حقیقتاً اگر اهل درد و شفقت وعِرق دینی باشدمسلما خلا ونیاز ودر نتیجه فضای کار بسیار گسترده است

محتوا وموضوعات مورد تدریس بر اساس نیاز وتوجه به رده سنی انتخاب می شوند (البته اختلاف سن تکلیف بین دختران و پسران ایجاب دیر تر یا زودتر بیان کردن برخی مسائل واحکام را دارد که بعدا بیان خواهد شد) درفضای تربیت وآموزش دین هر سنی اقتضای یک نوع تربیت یا تعلیم را دارد در مقطع ابتدایی وسنین پایین این آموزش بیشتر مربوط به اصول دین ومسائل پایه ای اعتقادی ودر رده  بالاتر بیشترمربوط به بحث احکام می شود زیرا ابتدا باید فکر، الهی وفطرت ،زنده شود بعد عمل به ظهور ونمود برسد اول ایمان شکل می گیرد وبعدعمل صالح محقق می شود

هدف از نوشتن این نوشتار بیان تجربیات خودم در طی سال های زیاد معاونت پرورشی در مدارس می باشد

کلمات کلیدی :

تجربیات معاونت ـ روش ها کار ـ راهکارها برای معاونت پرورشی

حدود و اختیارات و وظایف مربی پرورشی

کار معاون پرورشی ،تدریس؛ آن هم فقط در حوزه دین ،وکار معاون پرورشی انجام فعالیتهای دینی وفرهنگی خارج از کلاس است در آیین نامه برای معاون پرورشی دو وظیفه ذکر شده یکی فعالیتهای پرورشی ودوم معاضدت ومعاونت در امور آموزشی . مسلم است که وظیفه اصلی وابتدایی معاونت پرورشی کار پرورشی است ووارد شدن در حیطه معاونت آموزشی در صورتی است که وقت وفرصت اضافه ای وجود داشته باشد .در حوزه امورپرورشی ،معاون ومربی با همفکری هم امور را پیش می برند ولی اجرای کار بر عهده معاونت است معاونت موظف به اجرای بخشنامه ها ی پرورشی است ولی در این خصوص اگر مربی نیز دارای وقتی اضافه تر از کلاس در قالب  فعالیت پرورشی باشد دراجرای بر نامه ها وبخشنامه هاوطرحهای دینی وفرهنگی خارج از کلاس نیز مساعدت می کند

متاسفانه  در بعضی  مدارس  تنها کاری که معاونین  پرورشی انجام نمی دهند  وظایف پرورشی است و از عنوان پرورش فقط نام آن را یدک می کشند پرداختن به فعالیتهای آموزشی نباید مانع از توجه به فعالیت و وظیفه اصلی شود.همچنین گاه کتابهایی از سوی سازمان برای تدریس به مربی پرورشی تحمیل می شود که یا کم محتوا یند یا خارج از فضای فرهنگی ودینی اند مثلا کتب مربوط به مهارتهای زندگی یا تحصیلی کتابهای خوبی اند اما مربوط به کلاس پرورشی نیستند بلکه مرتبط با مربی مشاوره است در ثانی بسیاری از مشکلات روحی وروانی مثل ترس و عصبانیت و استرس و مشکلات ارتباطی و ;. که در این کتابها بحث شده ومی خواهیم که از راه کلاسیک وادا واطوار آنها را درمان کنیم از راه تقویت دین و پرورش ایمان  و اعتقاد سریعتر درمان می یابند هیچ مرض روحی نیست که در مان آن در دین موجود نباشد و البته تجربه  مولف  موید  عدم استقبال دانش آموزان از این کتب و محتواهای آنهاست استقبالی که دانش آموزان از آموزه های دینی می کنند قابل قیاس با آموزه های دیگر نیست

مسلما اگر یک مربی، دلسوز و ودر عین پخته و عالم باشد آن قدر در بعد دین خلا برای آموزش و بیان و کار کردن هست که دیگر جایی برای مباحث  دیگر باقی نمی ماند

شرح وظایف معاونین پرورشی مدارس

شاغل این پست با رعایت اصول وموازین شرعی وقانونی زیر نظر معاون پرورشی وتربیت بدنی مدرسه عهده دار وظایف ذیل می باشد:( در مدارسی که معاون پرورشی وتربیت بدنی تعلق نمی گیرد مربی پرورشی زیر نظر مستقیم مدیر وظایف معاون پرورشی وتربیت بدنی را عهده دار خواهد بود

1-     برنامه ریزی با تکیه بر روشهای نوین پرورشی مبتنی برساحتهای پرورشی به منظور ایجاد فرصتهای مناسب در مدارس

2-     تهیه وتدوین برنامه سالانه وتقویم اجرایی آن

3-     برگزاری واقامه نماز جماعت با مشارکت فعال دانش اموزان وسایر کارکنان مدرسه

4-     همکاری هماهنگی وتعامل با مدیروسایر همکاران اموزشی وپرورشی مدرسه برای انجام وظایف محوله درچارچوب پست مورد تصدی

5-   همکاری بامدیر ومعاون پرورشی  تربیت بدنی مدرسه در خصوص اولویت بندی وتدوین برنامه ها وپیش بینی منابع مورد نیاز  فعالیتهای تربیتی با توجه به نیازها و ویژگی های دانش اموزان  جهت ارائه وتصویب درشورای مدرسه

6-   همکاری با معاون پرورشی و تربیت بدنی  مدرسه وسایر همکاران در تهیه برنامه های فوق برنامه دانش اموزان (اردوها؛ بازدید ها نشستهای دانش اموزی؛  مسابقات و;.)و پیشنهادبه مدیر مدرسه جهت انجام مراحل قانونی واخذ مجوز های مورد نیاز وتامین منابع لازم

برای مشاهده توضیحات کامل تر اینجا کلیک کنید
با سلام،محصول دانلودی nx آماده ارائه به پژوهندگان عزیز میباشد.با کلیک روی دکمه ادامه مطلب به صفحه توضیحات کامل nx و بررسی کامل هدایت میشوید
nx

دانلود این فایل

(word) فایل ورد انواع قالب های ماشین آلات تزریق

nx

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

nx دارای 35 صفحه می باشد و دارای تنظیمات و فهرست کامل در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد nx کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

قالب لوله ای
اگر تولید لوله یا پروفیل های توخالی مورد نظر باشد، یك عدد میل مغزی متناسب با پروفیل در داخل قالب قرار داده می شود (شكل 1) در اینجا میل مغزی خطوط داخلی پروفیل توخالی و قسمت دهانه خطوط خارجی را شكل می دهد. هر دو قطعه با هم تحت نام نازل مشخص و مجرای خروجی مورد نیاز را ایجاد می كنند.
شكل 1
میل مغزی از طریق نگهدارنده میل مغزی با پوسته و دهانه مرتبط است. متناسب با نوع مواد از نگهدارنده پل مانند میل مغزی و یانگهدارنده صفحه مشبك میل مغزی استفاده می شود (شكل 2 و شكل 3). در هر دو نگهدارنده مواد خروجی از اسكترودر به تعداد كم یا زیاد دسته های مواد تقسیم می شوند كه بعدا باید به یكدیكر جوش خورده و یك دسته همگن را ایجاد كنند. عمل فوق وظیفه قسمت انتهایی قالب است. باانتخاب یك سطح مقطع معین فشاری در مواد ایجاد می شود كه هم جوشی هر كی از دسته ها را امكان پذیر می سازد. بخشی از تنش های برشی موجود در ناحیه ركابی انتهایی خنثی می شود.
اكر میل مغزی مرغك در قسمت پیشانی پوسته بسته شود، باید مذاب از سمت جانبی تغذیه شود.
شكل 2 شكل 3
هوای فشرده كه از طریق سوراخ وسطی قالب دمیده می شود، مواد مصنوعی- كه هنوز نرم است- را به جداره داخلی یك لوله كالیبر كنده كه با آب خنك می شود فشار داده، اندازه و شكل دقیق پروفیل را می سازد (شكل 1).
شكل 1
قالب های بادی برای قطعات توخالی
قطعات توخالی از مواد مصنوعی ترموپلاست با قالب های بادی تولید می شوند. قطعات اولیه مورد نیاز بیشتر مستقیماً پس از ساخت در حالت گرم وارد قالب بادی شده و به وسیله هوای فشرده دمیده می شوند. در آنجا مواد مصنوعی روی جداره داخلی قالب نشسته و به این ترتیب به شكل مورد نظر در می آید. پس از انجماد ترموپلاست در قالب سرد شده قالب می تواند باز و قطعه كار از آن خارج شود.
هر یك از روش ها در نحوه تولید قطعه اولیه تفاوت دارند. اكثر قطعات توخالی از جنس مواد مصنوعی به روش های بادی زیر تولید می شوند:
• قالبهای بادی اكستروژن
• قالبهای بادی غوطه وری و
• قالبهای بادی تزریقی.
از این سه روش قالبهای بادی اكستروژن جزو مهمترین روش ها است. با این روش قطعات توخالی در محدوده حجمی 1 cm3-10cm3 تولید می شوند. قالب های بادی غوطه وری و تزریقی بالعكس به تولید قطعات با شكل های نسبتاً ساده مثلا قطعات بسته بندی كوچك محدود می شوند.
قالبهای بادی اسكتروژن
قطعه اولیه مورد نیاز برای قالب های بادی (شكل 1) با یك اسكترودر به شكل یك قطعه شیلنگ تولید می شوند. این قطعه شیلنگ در قالب بادی قرار داده می شود. موقع بسته شدن قالب، شیلنگ در نقاطی كه تمام محیط اولیه مصرف نمی شود، به وسیله قالب لهیده شده و جوش می خورد. سپس شیلنگ از طریق یك میل مغزی دمش، دمیده شده و بدین ترتیب شكل محفظه قالب را به خود می گیرد.
شكل 1
پس از انجماد مواد ترموپلاست در قالب خنك شده، قالب باز و قطعه كار از آن خارج می شود. بسته به ساختمان قالب باید زائده اضافی گلوئی یا كف قطعه كار بعداً بریده شود.
به دلایل اقتصادی ماشین های تولید شیلنگ ها بیشتر با دستگاه های دمش تركیب شده و روند كاری به طور خودكار كنترل می شود. ازانجا كه سرد شدن قطعه كار در قالب بادی مدت معینی طول می كشد، با استفاده از دو قالب بادی جایگزین شونده متناوب، توان ماشین افزایش می یابد.
قالب های بادی غوطه ور
در قالب های بادی غوطه ور قطعه اولیه با آغشته كردن آن به میل مغزی دمش تولید می شود. به این منظور میل مغزی دمش كه یك قالب فكی گلویی در انتهای بالایی آن وجود دارد در یك محفظه غوطه وری كه با مواد مصنوعی خمیری پر شده، غوطه ور می شود. قالب فكی گلویی به وسیله یك پیستون كه در محفظه غوطه وری نصب شده، با مذاب پر می شوند.
موقع خروج میل مغزی دمش از محفظه غوطه وری، با كنترل سرعت پیشروی پیستون، میل مغز دمش با ضخامت مورد نظر پوشش شده، بدین معنی كه سرعت كم پیستون، لایه نازك و سرعت زیاد پیستون لایه ضخیم میل مغزی دمش را سبب می شود. در پایان میل مغزی دمش پوشش شده در قسمت انتهایی از مواد اضافی قیچی شده و به ایستگاه دمش منتقل می شود. در آنجا كه لایه پوشش میل مغزی به عنوان جسم توخالی مورد نظر دمیده می شود. با این روش اجسام توخالی بدون هر گونه زایده و درز جوش به دست می آید.
قالب های بادی تزریقی
در قالب های بادی تزریقی (شكل 1)، قطعه اولیه به وسیله یك اكسترو در حلزونی پیستونی در یك قالب تزریق پیرامون میل مغزی دمش كه نقش ماهیچه را دارد تزریق می شود. این قطعه اولیه با میل مغزی دمش از قالب تزریق جدا و در قالب بادی گذاشته می شود. جسم توخالی در آنجا به شكل نهایی خود دمیده می شود.
مزیت این روش در این است كه مخزنی بدون دور ریز و درز كف و همچنین همراه با یك قسمت گلویی را می توان تولید كرد.
شكل 1
ساختمان یك قالب بادی برای شكل دادن بادی اكستروژن
قالب های بادی دو پارچه برای تولید اجسام توخالی از مواد مصنوعی به كار می روند. برای ساختمان قالب تا محدوده حجمی تقریباً 10l فولاد به كار می رود. مناسبتر است كه برای حجم های بزرگتر آلیاژهای آلومینیوم، بریلیم و روی انتخاب شوند. برای اجسام توخالی بزرگ از حجم 1 m3 به بعد طرح هی جوشكاری شده نیز به كار می روند.
قالب ها وظیفه دارند كه شیلنگهای باز را ابتدا از یك طرف بسته، یعنی جوش دهند. این حالت در موقع بسته شدن قالب و از طریق لبه های لهیدگی (جوش) انجام می شود.
در اجسام توخالی كوچكتر و ساده این عمل به جوش خوردن یا لهیده شدن محدوده كف و گردن محدود می شود. محدوده پیرامون لبه جوش را باید طوری شكل داد كه یك قسمت از مواد مصنوعی جوش خورده به سمت محفظه زایده و قسمت دیگر به سمت كف بطری فشرده شود. برای دستیابی به این نكته باید عرض لبه جوش، اندازه زوایه لهیدگی و فاصله سطوح پرسی دقیقا‌ً با یكدیگر تطبیق داده شوند. و این چیزی است كه به ضخامت شیلنگ و سرعت بسته شدن بستگی است.
برای محدوده حجمی تا 10 ml، عرض های جوش از 0,1 mm تا 0,3 mm كافیست. در غیر این صورت اندازه آنها 1mm تا 3 mm است.
اگر عرض لبه در حد كم انتخاب شود، از یك طرف سریعاً كند شده و از طرف دیگر اثر برشی به حدی زیاد می شود كه نیروی لهیدگی مواد خیلی كوچك می شد. در موقع دمش نهایی درز جوش دوباره پاره پاره می شود.
اگر زاویه جوش خیل بزرگ انتخاب شود، مقدار خیلی زیادی از مواد در محفظه زایده به هم فشرده شده، طوری كه مواد خیلی كمی برای درز جوش موجود است فاصله سطوح پرسی باید از ضخامت دیواره لوله كوچكتر باشد. اگر این فاصله و زاویه جوش خیلی كوچك باشد نیروی بستن خیلی زیادی برای پرس كردن مواد لازم است.
قالب نیز باید طوری ساخته شده باشد كه میل مغزی دمش به نقطه مخصوص خود هدایت و قعطه كار بتواند با هوای دمش دمیده شود. دور سوراخی از قالب كه میله مغزی خنك شونده دمش از آن عبور می كند، باید یك محفظه حلقوی زایده در قالب بادی در نظر گرفته شود. (شكل 1).
اگر میل مغزی دمش فرم ناحیه گلویی داشته باشد به میل مغزی دمش كالبیره معروف است. این میل مغزی قبل از عمل بستن قالب اصلی به داخل محفظه توخالی هدایت می شود. آنگاه مواد اضافی قالب هنگام بسته شدن نهایی به محفظه حلقوی زایده فشار آورده ونفوذ می كند.
برای دستیابی به قطعات بدون كشیدگی (بدون تاب) سیستم خنك كن قالب باید با شكل قطعه كار مطابقت داشته باشد. (شكل 1). این سیتسم باید در قسمت ضخیم گلویی قطعه كار به خوبی عمل كند همچنین بخشی از قالب كه به قسمت كف قطعه كار توخالی مربوط می شود، باید خوب خنك شود. برای دستیابی به این امر كانال های خنك كن ویژه ای در این نقاط ایجاد و یا اینكه مدارهای خنك كن گردشی قابل كنترل مستقل از هم در نظر گرفته می شوند. به علاوه اگر ساخت تمام قالب از موادی با قابلیت هدایت گرمایی زیاد مانند مس- بریلیم اقتصادی نباشد، غالباً یك جریان هوا برای خنك كردن زایده كافی است.
جدا كردن زایده (مواد سرد شده در محفظه زایده) در مخازن بزرگ بعضاً با دست، گوه یا برش و یا از طریق قطع كردن با چكش انجام می شود. معمولا مكانیزم قطع زایده در قالب بادی تعبیه شده و یابه عنوان یك قالب مستقل با تجهیزات دمش به طور سری در مدار قرار می گیرد.
موقع كار كردن با فكهای قطع كن، آنها به صورت جفتی و قابل دوران مونتاژ می شوند كه زایده بین لبه زبر آنها گرفته شود.
اگر فك های قطع كن به كمك یك سیتسم محركه چرخانده شوند زایده به وسیله آنها گرفته شده و به این ترتیب از قسمت درز جوش بریده می شود (شكل 1)
در مقابل اگر فقط تنها جسم توخالی باید از قالب خارج شود كافی است یك جریان هوای انشعابی در حالت باز بودن قالب به كف قطعه ونیز مغزی دمش به داخل قطعه كار دمیده شود تا قطعه كار از روی مغزی دمش و احیاناً از قالب جدا شود.
موقع دمیدن لوله، هوا باید از محفظه توخالی و بیشتر از طریق درزهای جدایش خارج شود. از آنجا كه در قالب های بادی نسبت به قالب های تزریق با فشارهای پایین كار می شود هوا خیلی آهسته تر خارج شده، طوری كه غالاً نوع دیگری از روش ها و طرح های تخلیه هوا باید در نظر گرفته شود.
در سطوح جدایش، كانال های كوچك هوا تا فاصله خیلی نزدیك به شكل محفظه قرار دارند ایجاد می شوند (شكل 2). در محدوده لبه ها و گوشه های توصیه می شود سوراخ های كوچك تخلیه هوا با قطر 0,1 mm تا 0,3 mm و طول تقریباً 1mm كه به یك سوراخ اصلی بزرگتر منتهی می شوند ایجاد گردند. درزهای تخلیه هوا نیز از طریق درزهای انطباق مغزی های قالب (مثلاً تكه قالب مربوط به كف در (شكل 2) به وجود می آیند.
شكل 2
برای اینكه هوای بین جسم توخالی و دیواره قالب به آسانی از طریق سطوح جدایش خارج شوند، جداره داخلی قالب اچ یا شن پاشی می شود. در این رابطه از دانه های كروند یا كوارتز و یا ساچمه ای ریز فولادی با اندازه 0,1 mm تا 0,3 mm استفاده می شوند. سطوح پرداخت شده دیواره ها می توانند موقع وصل هوای فشرده شبكه، سطوح خارجی آبله ماندن (ساختمان پوست پرتقالی) را برای قطعه بادی در پی داشته باشند.
شكل دادن گرم
در شكل دادن گرم محصولات مواد مصنوعی نیمه تمام از طریق گرم كردن به دمایی بین 110 درجه سانتیگراد تا 180 درجه سانتیگراد در یك حالت ترموالاستیك رسانده می شود. در نهایت این محصولات بلافاصله شكل داده و سپس به طور یكنواخت خنك می شوند.
قطعات سطوح بزرگ و همچنین سنگین نظیر بدنه های یخچال، اتاقك های بهداشتی، قایقها، تخته های موج سواری و غیره محصولات انبوه نظیر بسته بندی ها یا مخازن بسته بندی جزو محدوده كاربردی رایج به این روش است.
مزیت شكل دادن گرم در مقایسه با قالب های تزریق و باكالیت در ساتهلاك كمتر قالب است. این نكته هزینه تولید نسبتاً مناسبی را در پی خواهد داشت.
كشش عمیق
اگر ضخامت تقریباً ثابت دیواره و انحراف ابعادی كم مورد نظر باشد و نیز قطعات خام صفحات و ورق های نازك باشد، كشش عمیق توصیه می شود (شكل 1). در اینجا نیز از قالب های مشابه نظیر قالب های شكل دادن فلزات استفاده می شود. دمای كاری قالب تقریبا با دمای شكل دادن مواد مصنوعی مربوطه مطابقت دارد.
شكل 1
قالب های كشش:
شكل دادن محصولات نیمه تمام در این روش به وسیله قالب منفی یا مثبت انجام می شود. سنبه های اضافی و نیز هوای فشرده و خلاء به عمل شكل دهی كمك می كنند. با این همه دیواره قطعات ضخامت های متفاوتی پیدا می كند.
كشش با قالب های منفی
یك ورق نازك (فویل پلاستیكی) به كمك ورق گیر ثابت در بالای قالب منفی (قالب محفظه دار) گرفته شده و به وسیله اشعه گرم می شود (شكل 2). این ورق با تشكیل خلاء در یك طرف و فشار جو از طرف دیگر به سمت دیواره داخلی محفظه توخالی فشار داده می شود. این روش به عنوان قالب های واكیوم معروفند.
شكل 2
با نیروی شكل دهی كمی كه در هوای فشرده است (تقریبا 0,9 bar)، شكل دادن خوب خطوط قطعه كار همیشه امكان پذیر نمی باشد. به علاوه دیوارهایی با ضخامت مختلف كه به نسبت ارتفاع به قطر قطعه بستگی دارد به وجود می آید. بنابراین قالب های واكیوم به استفاده از ترموپلاست ها نظیر پلیستیرول كه به سادگی قابل شكل دادن است و قطعات شكل دادنی خاصه تخت و وسیع نظیر اجزای بسته بندی برای شكلاتها یا صفحات جامیوه ای حفره دار محدود می شود.
اگر قطعه كار فرم عمیقی داشته باشد از سنبه كمكی استفاده می كنند. بخشی از كار شكل دادن در اینجا كه بیشتر در محدوده دیوار است به عهده سنبه كمكی است كه آنگاه مابقی عمل شكل دادن از طریق خلاء انجام می شود (شكل 4). كاهش ضخامت دیوارها بستگی به نوع سنبه كمكی و سرعت آن دارد.
شكل 4
كشش با قالب های مثبت
در اینجا قالب مثبت كه شكل بیرونی آن شكل داخلی قطعه را دارد به داخل ورق گرم شده فرو می رود. بقیه قسمت های ورق كه قالب آنها را در بر نمی گیرد، از طریق خلاء شكل داده می شود…

برای مشاهده توضیحات کامل تر اینجا کلیک کنید
اینک شما با جستجوی nx وارد صفحه فروش فایل دانلودی nx شده اید.

توضیحات کامل و اطلاع از ریز مطالب این فایل با کلیک روی دکمه ی ادامه ی مطلب

nx

دانلود این فایل

(word) فایل ورد کارآموزی کامپیوتر در درشرکت داده پردازی فن آوا ( ISP

nx

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

nx دارای 141 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد nx کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي nx،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن nx :

nx

چکیده
همانگونه که می دانیم کارآموزی نقطه شروعی است برای آماده شدن جهت ورود به بازار کار،و استفاده بهینه از این فرصت مناسب برای کلیه دانشجویان علاقمند به اشتغال در جامعه بسیار سودمند ومفید می باشد.
گزارش در دست حاصل یک ماه و نیم کارآموزی درشرکت داده پردازی فن آوامی باشد که حاوی سرفصل‌های مورد آموزش و استفاده در این واحد می باشد،که در نه بخش ارائه شده است.

بخش اول به معرفی گروه فن آوا که یکی از بزرگترین شرکت‌های کامپیوتری مهم کشور می باشد اختصاص دارد.
بخش دوم به معرفی خانواده XDSL ومقایسه تکنیک‌های DSL وهمچنین نحوه نصب مودمADSL وچک لیست رفع مشکلات احتمالی پرداخته است.
بخش سوم حاوی مطالبی راجع به پروتکل PPPOE می باشد که بعد از معرفی این پروتکل مختصری از مزایای آن ذکر شده است.
دربخش چهارم مشخصات کلی سیستم ATM ازجمله فرمت هدرسلول،اجزاءهدرسلول وساختارولایه تنظیم آن آورده شده است.
بخش پنجم شرح کاملی از پروتکل TCP/IP راشامل می شود.

دربخش ششم خطوطE1 ،دلایل استفاده،وتکنیک دیجیتالی کهE1 برای انتقال Voice و Data استفاده می‌کند توضیح داده شده است.
فصل هفتم به نقش روتر درشبکه‌های WAN اشاره می کند.
فصل هشتم افزایش دهنده سرعت Telezoo رامعرفی می کند.

ونهایتادربخش نهم به مباحثی از HTML ودستورات آن اختصاص یافته است.

پیشگفتار
امروزه با پیشرفت و توسعه انفورماتیک و علوم کامپیوتر در کلیه زمینه‌ها , این رشته به عنوان جزء لاینفکی از کلیه علوم در آمده و کاربرد آن هر روز در جامعه بیشتر احساس می گردد.استفاده و بکار گیری کامپیوتر در تمامی علوم و رشته‌ها همه گویای نقش واقعی این پدیده می باشد.
از جمله مزایای علم کامپیوتر به وجود آمدن اینترنت می باشد که منبعی جامع برای پاسخگویی به نیاز‌ها درتمام علوم می باشد.
در این بین سرعت دستیابی به آن یکی نیاز‌هایی است که هرروزه با پیشرفت علم وتکنولوژی راه‌های جدیدی برای بالابردن آن یافت می شود. یکی از این راه‌های موفق تکنولوژی ADSL می‌باشد که بر اساس سیم بندی تلفن‌ها و بلااستفاده بودن بیش ازنیمی از پهنای این سیم می باشد، به این صورت که اطلاعات روی این بخش بلا استفاده ردوبدل شوند بدون اینکه به بخش انتقال صدا صدمه ای برسانند.

درشرکت داده پردازی فن آوا با استفاده ازابزار‌ها و پروتکل‌های خاص این تکنولوژی، خطوط ADSL به مشتریان عرضه می شد،که درطی کارآموزی ما بااین تکنولوژی به طورکامل آشنا شدیم.درپایان اززحمات استادمحترم شاهرخی که درطول دوره راهنمای مابودند وهمچنین استادمحترم بهدادبه عنوان استادکارآموزی تشکروقدردانی می کنیم.

فهرست مطالب

فصل اول : گروه فن آوا 15
1-1- معرفی گروه فن آوا: 15

1-1-1- شرکت توسعه سازه پای: 17
1-1-2- شرکت فن آوا کارت: 18
1-1-3- شرکت ارتباطات فن آوا : 19
1-1-4- شرکت ارتباطات کوه نور: 19

1-1-5- شرکت داده سامانه فن آوا: 20
1-1-6- شرکت گسترش صنایع فن آوا: 22
1-1-7 – شرکت مشاوره فن آوا: 23

1-1-8- شرکت فن آوا موج: 23
1-1-9- شرکت داده پردازی فن آوا: 25
1-1-10- شركت فن آوا ماهواره (س‌هامی خاص): 28
1-1-11- شرکت فن آوا سیستم (س‌هامی خاص): 28
1-2- سرویس‌های گروه فن آوا: 29

1-2-1- سرویس V-Sat گروه فن آوا: 29
1-2-2- سرویس(ISP) Internet Service Provider گروه فن آوا: 31
1-2-3- سرویس Internet Data Center (IDC) گروه فن آوا: 32
1-2-4- سرویس پرداخت الكترونیك گروه فن آوا: 33

1-2-5- سرویس پهنای باند گروه فن آوا: 34
1-2-6- سرویس تلفن ثابت گروه فن آوا: 34
1-3- جریان کار شرکت داده پردازی فن آوا: 34

فصل دوم : خانواده XDSL 36
2-1- تکنولوژی DSL : 36
2-1-1- چگونگی عملکرد تکنولوژی DSL : 37
2-1-2- تجهیزات DSL : 39
2-2- معرفی تکنیک : ADSL 40

2-2-1- مدولاسیون‌های سیستم ADSL : 41
2-2-1-1- روش CAP : 42
2-2-1-2 – روش DMT : 42
2-3- معرفی تکنیک VDSL : 43
2-3-1- سرعت VDSL : 44

2-3-2- تجهیزات VDSL : 44
2-3-3- آینده VDSL : 45
2-4- نصب مودم ADSL : 47
2-4-1- نصب تجهیزات : 47

2-4-2- شکل شماتیک نصب تجهیزات : 48
2-4-3- تست اولیه : 49
2-4-4- نصب راه انداز (Driver) مربوط به مودم : 49
2-4-5- نحوه ساختن ADSL Connection و تنظیمات مربوطه در WinXP : 52
2-5- چک لیست مشکلات رایج کاربران: 62
2-5-1- تست کردن POWER : 62
2-5-2- تست کردنDSL Link : 62

2-5-3- تست کردن USB یا Ethernet : 64
2-5-4- چک کردن تنظیمات PPPoE : 65
2-5-5- چک کردن تنظیمات TCP/IP : 65
2-5-6- تست DNS : 69

2-5-7- تنظیمات Browser : 70
2-5-8- تست و تحویل کیفیت خط : 71
فصل سوم :PPPOE 73
3-1- تاریخچه PPPOE ( History of PPP over Ethernet ): 75

3-2 – مختصری از مزایای استفاده از پروتکل PPPOE : 75
فصل چهارم : مشخصات کلی سیستم ATM 80
4-1- فرمت هدر سلول ATM : 80
4-2- اجزاء هدر سلول ATM : 81
4-3- ساختار مدل ATM : 82
4-4- لایه‌های تنظیم ATM : 84

فصل پنجم : پروتکل TCP/IP 87
5-1- معرفی پروتکل TCP/IP: 87
5-2- لایه‌های پروتکل TCP/IP: 88
5-2-1- لایه Application : 89
5-2-2- لایه Transport : 90
5-2-3- لایه اینترنت : 90
5-2-4- لایه Network Interface : 91

5-3- مشخص نمودن برنامه‌ها: 91
5-4- آدرس IP : 92
5-5- پورت TCP/UDP : 92

5-6- سوکت ( Socket ): 93
5-7- پروتکل‌های اساسی TCP/IP : 93
5-8- پروتکل TCP : لایه Transport 93

5-9- پروتکل UDP : لایه Transport 94
5-10- پروتکل IP : لایه Internet 95
5-11- پروتکل ICMP : لایه Internet 96
5-12- پروتکل IGMP : لایه Internet 97
5-13- پروتکل ARP : لایه Internet 97
فصل ششم : خطوط E1 99

فصل هفتم : روتر و نقش آن در شبكه‌های WAN 102
فصل هشتم : افزایش دهنده سرعت اینترنت Telezoo ( Speedy ) 108
8-1- Speedy چگونه کار می کند؟ 108
8-2- استفاده از Speedy چگونه است ؟ 109

8-3- حداقل امکانات برای اجرای Speedy چیست ؟ 109
8-4- Speedy با چه سیستم اتصال به اینترنت کار می کند و آیا جایگزین ISP است ؟ 111
8-5- آیا می توان به طور هم زمان از خطوط تلفن Speedy استفاده کرد؟ 111
8-6- آیا Speedyدر هر کشور قابل استفاده است ؟ 111

8-7- آیا می توان را به همراه تلفن همراه استفاده کرد ؟ 111
8-8- آیا Speedy سرعتE-Mail را نیز بالا می برد ؟ 112
8-9- آیا Speedy قابلیت استفاده بر روی بیش از یک کامپیوتر را دارد؟ 112
8-10- چگونگی ارائه خدماتADSL شرکت فن آوا در شهرستان‌ها: 112
فصل نهم : HTML 114
9-1- شکل کلی دستورات HTML : 114

9-1-1- تعیین تیتر‌ها وپاراگراف بندی: 115
9-1-2- تعیین نوع متن،توضیحات وخط افقی: 115
9-1-3- ایجاد پیوند و انتقال تصویر صفحه وب : 116
9-2- لیست‌ها درHTML : 117
9-2-1- لیست مرتب : 117
9-2-2- لیست‌های نامرتب: 118
9-2-3- لیست‌های تعریفی: 119
9-3- تعریف جدول: 120
9-3-1- صفات rowspan و colspan : 121

9-3-2- جدول و صفحه آرایی : 121
9-4- فرم‌ها و پرسش نامه‌ها: 122
9-4-1- ایجاد پرسش نامه در صفحه وب با HTML : 122
9-4-3- صفت action : 124
9-4-4- صفت method : 124
9-4-5- نحوه کاربرد form: 125
9-4-6- کنترل‌های فرم: 126
9-4-7- کنترل‌های متنی: 126

9-4-8- فیلد رمز در form: 127
9-4-9- فیلد متنی چند خطی: 128
9-4-10- منو‌ها باز شونده : 128
9-4-11- لیست لغزنده: 129
9-4-12- کادر‌های کنترلی : 130
9-4-13- دکمه‌های رادیویی: 130
9-4-14- دکمه‌های Reset و Submit : 131
9-4-15- استفاده از دکمه‌های تصویری به جای submit : 131
9-5- ادامه مراحل کارآموزی : 132
فهرست مآخذ 134

فهرست جداول

جدول 2-1- مقایسه تکنیک‌های مختلف DSL 46

فهرست اشکال

شکل 2-1- تجهیزات داخل Rack 40
شکل 2-2- متعلقات جعبه مودم 47
شکل 2-3- اتصال مودم ازطریق کابل USB 48

شکل 2-4- اتصال مودم از طریق کابل شبکه 49
شکل 2-5- مرحله اول نصب درایور مودم 50
شکل 2-6- مرحله دوم نصب درایور مودم 50
شکل 2-7- مرحله سوم نصب درایور مودم 51
شکل 2- 8- مرحله چهارم نصب درایور مودم 51

شکل 2- 9- مرحله اول ساخت ADSL Connection 52
شکل 2-10- مرحله دوم ساخت ADSL Connection 53
شکل 2-11- مرحله سوم ساخت ADSL Connection 53
شکل 2-12- مرحله چهارم ساخت ADSL Connection 54

شکل 2-13- مرحله پنجم ساخت ADSL Connection 55
شکل 2-14- مرحله ششم ساخت ADSL Connection 55
شکل 2-15- مرحله هفتم ساخت ADSL Connection 56
شکل 2-16- مرحله هشتم ساخت ADSL Connection 57

شکل 2-17- مرحله نهم ساخت ADSL Connection 58
شکل 2-18- مرحله دهم ساخت ADSL Connection 58
شکل 2-19- مرحله یازدهم ساخت ADSL Connection 59
شکل 2-20- مرحله دوازدهم ساخت ADSL Connection 60
شکل 2-21- مرحله سیزدهم ساخت ADSL Connection 61
شکل 2-22- مرحله چهاردهم ساخت ADSL Connection 61
شکل 3-1- Password Autthentication Protocol 77

شکل 3-2- Phas Sequence 78
شکل 3-3- ساختار فیزیکی 79
شکل 4-1- مقایسه فرمت UNI , NNI 81
شکل 5-1- لایه‌های پروتکل TCP/IP 89
شکل 5-2- نحوه تمایز دو برنامه درTCP/IP 92
شکل 5-3- لایه Transport 94
شکل 5-4- پروتکل ICMP : لایه Internet 96
شکل 5-5- الف) پروتکلICMP :لایه Internet ب)پروتکلARP لایهInternet 98
شکل 7-1- نمایی از اتاق کانکس واقع درمرکزمخابرات 105
شکل 7-2- طرح شماتیک نصب تجهیزات پروژهPAP فن آوا 105
شکل 7-3- ساختار بلوکی سمت Dslam 106
شکل 7-4- ساختار بلوکی سمت User 107

فصل اول : گروه فن آوا
1-1- معرفی گروه فن آوا:
گروه فن آوا در اواخر سا ل 1381 با دف توسعه پایدار صنعت ارتباطات و فن آوری اطلاعات با مشارکت شرکت‌های بزرگ سرمایه گذاری کشور همچون:
– گروه بهمن
– صندوق بازنشستگی کشور
– سازمان تامین اجتماعی
– بانک ملی
– بیمه ایران
– بیمه مرکزی
– بانک مسکن
– خوارزمی
– بیمه دانا
با سرمایه 300 میلیارد ریال وبا اساس نامه موردتایید سازمان بورس اوراق بهادار تاسیس شد و با موافقت سهام داران در جلسه مجمع عمومی فوق العاده صاحبان سهام در پاییز 1382 سرمایه گروه به میزان 2500 میلیارد ریال افزایش ودر اختیار هیات مدیره گروه فن آوا قرار گرفت،گروه فن آوا در دو حوزه فن آوری اطلاعات و فن آوری ارتباطات، کسب وکاربر‌های خود را تعریف نموده است که عبارتند از:
• حوزه فن آوری اطلاعات
– مراکز IT همچون مرکز خدمات داده اینترنتی IDC
– کاربرد‌های سازمانی IT
– سرویس‌های عمومی IT
• حوزه فن آوری ارتباطات
– سرویس‌های الکترونیکی
– شبکه‌های ارتباطاتی
– مدیریت شبکه
– سرویس‌های ارتباطاتی
گروه فن آوا به عنوان شرکت هلدینگ تخصصی وسرمایه گذار در زمینه ITC مسئولیت خطیری چون برنامه ریزی،سیاست گذاری وهدایت،توسعه کسب وکار،نظارت وکنترل رابرعهده دارد و امور اجرائی را به شرکت‌های تخصصی تشکیل یافته تحت پوشش خود با جذب نیرو‌های متخصص وکارآمد واگذار نموده است.
خدمات گروه فن آوا عبارتند از:

– سرمایه گذاری در پروژه‌های کلان ITC کشور
– بستر سازی لازم برای استفاده از تکنولوژی
برتر ICT
– زمینه ساز انتقال دانش فنی شرکت‌های برتر
ج‌هانی در زمینه ITC

– پشتیبانی از طرح‌های منجر به کسب وکار
اقتصادی وتوسعه محورمتخصصین و نخبگان صنعت ITC
– همکاری در جهت تقویت وتوسعه کسب وکار‌های
ایجاد شده از سوی کار آفرینان و متخصصین
صنعت ITC

1-1-1- شرکت توسعه سازه پای:
شرکت توسعه سازه پای از شرکت‌های همکار گروه فن آوا است که با هدف گسترش صنعت ITC وایجاد Backbone ماهواره ای، در داخل وخاج از کشور در سال 82 به صورت س‌هامی عام به ثبت رسیده است و پس از آغاز فعالیت در سال 83 موفق به دریافت پروانه خدمات انتقال داده‌ها از طریق ارتباطات ماهواره ای از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی برای فعالیت‌های خود گردیده است.

توسعه سازه پای به منظور گسترش وارتقای کیفیت فعالیت‌ها و سرویس‌های خود در سطح استاندارد‌های بین المللی به عضویت مجمع ج‌هانی vsat درآمده است و از سوی دیگر در داخل کشور نیز عضو شورای عالی انفورماتیک و انجمن ارتباطات ماهواره ای کشور است.

شرکت توسعه سازه پای به عنوان شرکت ایرانی فعال درصدد ارائه خدمات درزمینه vsat منطبق با استاندارد‌های ج‌هانی کیفیت و با هدف پوشش دادن منطقه خاور میانه و ارائه سرویس به کلیه مشترکین در این منطقه با ایجاد( HUB ) اختصاصی می باشد. ازسرویس‌های قابل ارائه این شرکت می توان به :
– انتقال داده از طریق ارتباط ماهواره ای
– سرویس رد یابی Online
– سرویس آموزش از راه دور

– ایجاد شبکه‌های اختصاصی
اشاره کرد.
1-1-2- شرکت فن آوا کارت:
شرکت فن آوا کارت به عنوان یکی از شرکت‌های تابعه گروه فن آوا برای فعالیت در حوزه خدمات پرداخت الکترونیک psp درسال 1382 تاسیس گردید.
این شرکت جزء یکی از شرکت‌های دارای مجوز از بانک مرکزی، برای فعالیت الکترونیکی psp است. فن آوا کارت مصمم است تا با تلاش در این راه سهم قابل توجهی از ظرفیت موجود بازار را به دست آورد.

الویت‌های شرکت فن آوا کارت به عنوان ارائه کننده خدمات مبتنی بر کارت‌های الکترونیک،ارائه خدمات بیمه موثر وارزان به جامعه است. از جمله خدمات قابل ارائه توسط این شرکت می توان به موارد زیر اشاره کرد:
– خدمات پرداخت الکترونیکی psp
– ایجاد شبکه یک پارچه کارت خوان
– ارئه راه کار‌های جامع کارت‌های هوشمند
الکترونیک
1-1-3- شرکت ارتباطات فن آوا :

این شرکت در سال 1382 باهدف ارائه خدمات و ارتباطات اینترنتی تاسیس و مجوز سرویس دهی اینترنتی ISP رابرای استان تهران وکلیه استان‌های کشور از وزارت ارتباطات و فن آوری اطلاعات دریافت کرده است.
ارتباطات فن آوا با چشم انداز تبدیل شدن به بزرگترین سرویس دهنده اینترنتی در خاور میانه با استفاده از تکنولوژی‌های روز دنیا فعالیت خود را آغاز کرده است.
شرکت ارتباطات فن آوا در راستای تحقق اهداف خود اقدام به ارائه سرویس‌های زیر نموده است:
– سرویس خدمات اینترنتی از طریق کارت‌های ساعتی
– ارائه سرویس اینترنتی نامحدود
1-1-4- شرکت ارتباطات کوه نور:

شرکت ارتباطات کوه نور در سال 1379 به منظور فعالیت در حوزه ارتباطات تاسیس و در سال 1381 موفق به اخذ پروانه ایجاد شبکه و اپراتوری تلفن ثابت از وزارت ارتباطات و فن آوری اطلاعات با ظرفیت 100000 شکاره در استان اصف‌هان و مرکزی گردید.
این شرکت هدف تبدیل شدن به بزرگترین شرکت اپراتوری تلفن ثابت در خاور میانه توسعه خود را آغاز کرده است. اهداف این شرکت ارائه خدمات تلفن ثابت و تامین ارتباطات مجتمع‌های بزرگ تجاری،اداری ومسکونی و شهرک‌های اقماری وایجاد شبکه سراسری تلفن ثابت بدون سیم و باسیم همراه خدمات ارزش افزوده در ایران با استفاده از تکنولوژی برتردنیااست. شرکت ارتباطات کوه نور با استفاده از تکنولوژی نسل آینده ( ( NGN وسویچ‌های نرم افزاری Soft Switch،شبکه هوشمند IN، شبکه دسترسی بدون سیم بر مبنای Wimax نسبت به ایجاد شبکه‌های زیر ساخت و شبکه‌های تلفن ثابت اقدام می نماید.

اهداف مهم شرکت ارتباطات کوه نور در حوزه شبکه‌های تلفن ثابت و زیر ساخت عبارتند از:
– سرمایه گذاری در پروژه‌های عظیم زیر بنایی وزیر ساختی ارتباطات
– بر قراری اتحاد استراتژیک با شرکت‌های خارجی وداخلی موفق وهمکاری ومشارکت با آن‌ها در اجرای پروژه‌های بزرگ
– به روز رسانی تکنولوژی‌های مورد استفاده وسرمایه گذاری مجدد در آن‌ها
– استفاده از نیرو‌های متخصص وکارآمد

– راه اندازی سریع شبکه‌های ارتباطی
1-1-5- شرکت داده سامانه فن آوا:
شرکت داده سامانه فن آوا یکی از شرکت‌های وابسته به گروه فن آوا است. که با هدف ارائه و توسعه خدمات دیتای اینترنتی، در سال 1382 تشکیل گردید. این شرکت، جزء اولین شرکت‌های ایرانی است که موفق به اخذ مجوز IDC شده است و هم اکنون در حال ارائه خدمات است.
این شرکت با چشم انداز ایجاد بزرگترین مرکز داده‌های اینترنتی در منطقه و ارائه خدمات با کیفیت، مأموریت‌هایی را برای خود برنامه ریزی کرده است که عبارتند از :
– ارائه بهترین خدمات نگهداری و ذخیره سازی Data باامنیت بسیار بالا (High Security)
– ارائه ارتباطات پرسرعت بااستفاده از شبکه زیر ساخت Dataی کشور

برای مشاهده توضیحات کامل تر اینجا کلیک کنید
سلام.به وبسایت ما خوش آمدید.
دوست گرامی سلام.برای مشاهده توضیحات کامل محصول دانلودی nx روی دکمه ادامه مطلب کلیک فرمایید

nx

دانلود این فایل

(word) فایل ورد تحقیق مدیریت و بررسی استرس شغلی کارکنان اورژانس

nx

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

nx دارای 120 صفحه می باشد و دارای تنظیمات و فهرست کامل در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد nx کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

توجه : توضیحات زیر بخشی از متن اصلی می باشد که بدون قالب و فرمت بندی کپی شده است

بخشی از فهرست مطالب پروژه nx

چکیده :  ‌و

فصل اول کلیات تحقیق : 
مقدمه: 
بیان مسئله: 
اهمیت وضرورت تحقیق: 
اهداف تحقیق: 
فرضیه های تحقیق: 
تعاریف نظری وعملیاتی واژه ها: 
استرس: 
استرس شغلی: 
پرسنل اورژانس : 

فصل دوم ادبیات تحقیق : 
تاریخچه مطالعات استرس: 
تاریخچه اورژانس: 
تاریخچه اورژانس در ایران: 
تعریف دیگر استرس : 
نشانه های استرس: 
عوامل استرس: 
پیامدهای استرس: 
مدیریت استرس: 
مراحل ایجاد استرس: 
گام مقاومت: 
گام فرسودگی: 
نکاتی درمورد استرس: 
بیماری های استرس: 
غذاهای استرس زا: 
هزینه های استرس: 
مشاغل تنش زا :  
وضعیت محل کار: 
زندگی روزمره: 
تشخیص استرس در دیگران: 
مقابله بااسترس درمحل کار: 
برقراری یک ارتباط خوب: 
تعادل درون: 
اقداماتی درمنزل: 
تمریناتی برای رفع استرس: 
پرورش علائق: 
چندراهکارمعنوی برای کاهش استرس: 
استرس ورفع آن درمحیط کار:  
استرس درسازمان شما: 
نقش ومسئولیتهای شما: 
فشاردرتیم: 
مسئولیت دربرابردیگران: 
نبایدها: 
وقتی در حال ارائه کمک به دیگران هستید: 
مهم: 
زمینه سازی برای یک فرهنگ کم اضطراب: 
عوامل افزایش دهنده خطر استرس : 
پیشگیری: 
عوارض احتمالی: 
درمان: 
برخی از روشهایی که به کاهش استرس کمک می کنند: 
مباحث مرتبط باعنوان: 
تاثیراسترس روی سلامت وآرامش جسمی: 
استرس وعدم سلامت روانی: 
تاثیراسترس روی عواطف: 
تاثیراسترس روی تصمیم گیری: 
تاثیراسترس روی خانواده: 
راهکارساده برای یک زندگی بدون استرس: 
روشهای فردی کاهش استرس شغلی: 
روشهای سازمانی کاهش استرس شغلی: 
استرس بیماری قرن: 
استرس شغلی : 
عوامل به وجودآورنده استرس شغلی: 
اثرات استرس برکارایی فرد درمحیط کار: 
راههای پیشگیری وکاهش استرس شغلی: 
اما وظایف مدیران: 
بازنگری تحقیقات انجام شده در داخل کشور: 

فصل سوم روش تحقیق: 
مقدمه: 
روش تحقیق: 
جامعه آماری: 
تعیین حجم نمونه: 
روش نمونه گیری: 
ابزاراندازه گیری: 
اعتبارپرسشنامه: 
روشهای آماری: 
روش اجرای تحقیق: 
روش نمره گذاری : 
روش تجزیه وتحلیل اطلاعات: 

فصل چهارم تجزیه تحلیل داده ها: 
مقدمه : 
یافته های توصیفی: 
جدول(1-4) توزیع کارکنان برحسب تاهل 
جدول (2-4) توزیع کارکنان برحسب مدرک تحصیلی 
جدول (3-4) توزیع کارکنان برحسب سن 
جدول (4-4) توزیع کارکنان برحسب تعداد فرزند 
جدول (5-4) توزیع کارکنان برحسب سابقه 
جدول(6-4) توزیع کارکنان برحسب درآمد 
یافته های آماراستنباطی: 
جدول (7-4) مقایسه میانگین استرس شغلی کارکنان مجرد و متاهل 
جدول (8-4) مقایسه میانگین عوامل استرس شغلی کارکنان مجرد ومتاهل 
جدول (9-4) مقایسه میانگین استرس شغلی کارکنان برحسب مدرک تحصیلی 
جدول (10-4) مقایسه میانگین عوامل استرس شغلی کارکنان برحسب مدرک تحصیلی 
جدول (11-4) مقایسه میانگین استرس شغلی کارکنان برحسب سن 
جدول (12-4) مقایسه میانگین عوامل استرس شغلی کارکنان برحسب سن 
جدول (13-4) مقایسه میانگین استرس شغلی کارکنان برحسب رشته تحصیلی 
جدول (14-4) مقایسه میانگین عوامل استرس شغلی کارکنان برحسب رشته تحصیلی 
جدول (15-4) مقایسه میانگین استرس شغلی کارکنان برحسب سابقه خدمت 
جدول (16-4) مقایسه میانگین عوامل استرس شغلی کارکنان برحسب سابقه خدمت 
جدول ( 17-4) مقایسه میانگین استرس شغلی کارکنان برحسب درآمد 
جدول (18-4) مقایسه میانگین عوامل استرس شغلی کارکنان برحسب درآمد 

فصل پنجم روش تحقیق : 
نتایج آماری: 
عوامل استرس کارکنان اورژانس: 
پیشنهادات کاربردی: 
پیشنهادات برای تحقیقات و پژوهشهای آینده: 
منابع: 
فهرست منابع : 

بخشی از فهرست مطالب پروژه nx

1- انجذاب ، بهناز(1381).استرس شغلی باپاسخ های روانی ورفتاری ماماهای شاغل.یزد.مطالب اینترنتی

2-حاتمی، مجید(1381).بررسی استرس شغلی وعملکرد مدیران وسرپرستان شرکت لوله سبزآسیا.پایان نامه کارشناسی دانشگاه اصفهان

3- حسینی، محمدعلی(1382).آموزش مهارتهای ارتباطی برمیزان استرس شغلی پرسنل شاغل درمراکز توانبخشی شهرستانهای ری،تهران وشمیرانات.مطالب اینترنتی

4- ستوده، علی(1381).بررسی روایی وپایایی پرسشنامه استرس شغلی ومنابع آن دربین کارکنان.اصفهان.پایان نامه کارشناسی ارشد دانشگاه اصفهان

5- سیادت، علی(1383).جوسازمانی با استرس شغلی آثارآن بردبیران مدارس متوسطه. اصفهان . مطالب اینترنتی

6- عبدی، هما(1380).استرس شغلی درپرستاران شاغل دربخش مراقبت های ویژه وارتباط آن با فرسودگی شغلی آنها.یزد.مطالب اینترنتی

7- عقیلی نژاد، ماشاءالله(1386)بررسی رابطه استرس شغلی باسلامت روانی،تیپ شخصیتی ورویدادهای استرس زای زندگی درماموران راهنمایی ورانندگی.تهران.مطالب اینترنتی

8-کاظمی نژاد(1382)استرس شغلی در کارکنان ناجا.مطالب اینترنتی

9- نادری ع، سیف نراقی(1364)،روش تحقیق درعلوم انسانی.تهران.انتشارات بدر

10- هاشم زاده، ایرج(1379).استرس شغلی ورابطه آن باسلامت روان درکارکنان بیمارستان.شیراز.مطالب اینترنتی

11-هاشمی زاده،هایده(1385)بررسی رابطه رفتارهای مدیریت زمان واسترس شغلی درسرپرستاران بخش های داخلی وخارجی.قوچان.مطالب اینترنتی

12- یعقوبیان(1378).پرستاران شاغل دربیمارستانها.مازندران.مطالب اینترنتی

13-شعبانی، مرجان(1380).مدیریت خستگی واسترس درمحیط کار.ارنیو سیلی

14-کرکه آبادی، عبدالناصر(1381).استرس ورفع آن در محیط.ماری ریچارد.انتشارات انستیتو ایز ایران

*Atkins T.The relationship among uses of time management techniques source of stress in high school prin cipals:Dissertation Abstract:University of Connecticut

*Briddell B.The effect of a time management training program upon occupational stress levels and the type of behavioral pattern in college adminstration:PhD Dessertation abstract.University of florida

Davise.M.Robbins,E,E,M.(1991).The Relaxation &stress reduction work book.Oakland:New Harbinger Publications

*DickMargaret.Burnout in doctorally Prerared nurse faculty Journal of Nursing Education.octobrVol.3.No.8.1992PP:330-

*Garlier IVE.Risk Factor for post traumantic stress symptomatology inpolice offices:prospective analysis.J Nerve Ment Dis1997;185:498-

*Leary F.Stress time management and Selected demographic factors:PhD Dessertation abstract:University of connecticut1986

*Lee Scrockett MS.Effect of assertiveness training on levels of stress and assertiveness experienced by nurses in Taiwan.Issues in mental Health Nursing1994;15:419-32(Medline)

*LowensteinIF.(1991)Teacher Stress Leading to burnout:Its Prevention Today.41(2)PP.12-

*MargolisB.L.(1974).Job stress:on unlisted occupational hazard.Journal of Occupational Medicine16659-

*Norito k Takashi H.Epidemiology of job stress and Health in Japan:Review of current evidence and future direction.J Industrial Health1991;37:174-

*OehlerJerria and et al.Burnout job stressnxietyand Percieved Social Support in neonatal nurses.Heart and lung September.vol.20No.5.1991PP:495-

*TylerPartickaEllison Racheln Source of stress and Psychological well-being in high-dependency Nursing.journal of Advanced Nursing1994.19.P:469-

چکیده

هدف از این تحقیق بررسی و مقایسه استرس شغلی درکارکنان اورژانس متأهل و مجرد. این تحقیق ازآن جهت که جامعه و ادارات ایران بارشدوتوسعه روزافزون طرف صنعتی شدن گام برمی داردومسائل روحی روانی در درون صنایع وسازمانها پیچیده ترمی شوداهمیت دارد

اهداف اساسی تحقیق حاضرعبارت از: باتوجه به استرس هایی که کارکنان اورژانس راتهدید می کند و باوجود آمادگی جسمانی وروحی بالا این کارکنان،آیا استرس شغلی درکارکنان مجرد ومتاهل وجود دارد؟

دراین پروژه جامعه آماری کارکنان اورژانس استان یزد است و نمونه آماری تحقیق کارکنان اورژانس شهریزد در نظرگرفته شده است که تاتکمیل پروژه 460نفر بودند

در این پروژه ازپرسشنامه هایی که توسط دیویس،رابینزومک کی درسال1991به منظورارزیابی استرس شغلی دردوقسمت پرسشنامه بخش علایم استرس شغلی که شامل20سوال وپرسشنامه سنجش منابع استرس شغلی که حاوی 50 سوال است استفاده شده است.این تحقیق یک فرضیه مهم داردکه عبارتست از: باتوجه به خطراتی که درکمین همه افراد جامعه است واسترس دروجودهمه انسانها هست فرض ما براین است که بین کارکنان اورژانس متاهل و مجرداسترس شغلی وجوددارد؟ آیاآنها هم دچاراسترس شغلی می شوند؟ درپایان نتیجه این تحقیق نشان می دهد که استرس شغلی بین کارکنان متاهل ومجرد اورژانس استرس شغلی کارکنان متاهل بیشتراز کارکنان مجرداست اعتبار پرسشنامه استرس شغلی 796/0وعوامل استرس شغلی89/0برآوردگردیده است

کلمات کلیدی

الف) استرس

ب) استرس شغلی

ج ) اورژانس

مقدمه

پدیده استرس[1] یافشارعصبی ازمسایل بسیارحادکنونی سازمانها می باشد که سلامت جسمی وروانی نیروی کار رابه خطر انداخته وهزینه سنگینی رابه سازمانها وارد ساخته است،گروهی ازصاحب نظران رفتارسازمانی، استرس ناشی ازشغل را بیماری شایع قرن نامگذاری کرده اند شایدهم به راستی دوران ما عصراسترس هاست که درآن انسان بیش ازهرزمان دیگر درمعرض عوامل استرس زابه طور حتم با پیچیدگی روزافزون سازمانها[2] وگسترش تکنیک ها؛ابزارهاودیگرابعادسازمان،درصورت عدم برنامه ریزی صحیح ودقیق افزایش می یابد.(سایت گوگل ازاصغرکیهان نیا در گفت وگو باخبرنگار اجتماعی فارس)

دردهه اخیرموضوع فشارروانی بااسترس وآثارآن درسازمان مورد التفات وتوجه بسیار واقع گردیده ویکی ازمباحث اصلی رفتارسازمانی[3] رابه خوداختصاص داده است اگرچه درعلم پزشکی مسئله فشار روانی وعلل وعوارض آن مدتهاست موردبررسی وتحقیق قراردارداما باب این بحث دررفتارهای سازمانی تازه گشوده شده است وعلمای این رشته،مدت کوتاهی است که به تحلیل فشارروانی وآثاروعواقب آن درسازمان واعضای آن پرداخته اند واقعیت های موجود دربحث رفتارسازمانی زمانی نشان می دهدکه درصدقابل توجهی ازعلل وموجبات بیماریهای روانی وکسالتهای ناشی ازخستگی کارشایع،بین کارکنان سازمانهارامیتوان درشیوه های رفتاروشخصیت مدیران جستجوکرد.گروهی ازصاحبنظران رفتارسازمانی،فشارروانی ومشکلات بی شماری ازهرسواورا احاطه کرده است لذا باتوجه به حساسیت مسئله،کارکنان به انجام رساندونتایجی را مبنی برعلل پیدایش ومنابع این فشارهاوپیامدها واستراتژیهای مقابله با آن ارائه نمایدامیداست این کار بعنوان گامی کوچک مورد قبول اصل نظرقرارگیردوبرای مدیران وکارکنان مفیدافتد

کارکنان ساعات زیادی را درمحیط کار سپری میکنند نارضایتی شغلی ودرپی آن استرس ظرف چندسال فردشاغل را بیمار میکند.برای همین کارشناسان به مدیران پیشنهاد میکنند به استرس درمحیط کار اهمیت زیادی بدهند آنها میتوانند افراددارای استرس راشناسایی کنند وبه آنهاآموزش دهند همچنین میتوانند درعملی پیشگیرانه عوامل استرس زا را ازمحیط کارحذف کنند.آیاترجیح میدهیم کارکنانی شاداب و سالم وراضی داشته باشیم یا کارکنانی که پرازاسترس ودچاربیماریهای قلبی وفشارخون وغیره هستند؟

باتوجه به مطالب گفته شده درمورد استرس،دلایل واثرات استرس وراههای مقابله بااسترس،مدیران وکارکنان درسازمانهای مختلف میتوانند بابکارگیری راههای عملی درجهت افزایش قدرت تحمل وفشارپذیری فردی وسازمانی خودگام برداشته وازاین بابت درراستای سالم سازی محیط وارتقای بهداشت روانی سازمان حرکت کنند تا انرژی هایی ناخواسته صرف تنشهای سازمانی[4] میگردد درجهت ارتقای کمیت وکیفیت وتحقق مسئولیتهای اجتماعی سازمان به کارگرفته شود

بیان مسئله

در این پروژه استرس شغلی را درکارکنان اورژانس مجرد و متاهل مورد بررسی قرار دهیم که آیا استرس شغلی درآنها وجود داردیاخیر؟باتوجه به این مسئله که یک پرسنل اورژانس باید تنشها وفشارهای روانی زیادی رامتحمل شود دیدن بیماری که دارای وخامت شدید وضعیت جسمی است خودبه خود استرس درما بوجود می آورد ، حال میخواهیم بدانیم آیا کارکنان اورژانس هم دچاراسترس میشوند؟ازآنجا که سازمان ازعناصرمتعددی تشکیل شده وهریک ازعناصردرتعامل بایکدیگرند سازمان بعنوان سیستمی پویا تلقی میشود که بنا به حرکت آن نیازمند نظم والگوی مشخص تعامل میان اجزاست ازسوی دیگراین الگوی تعامل میان اجزامتاثرازعوامل متعددبرون سازمانی[5] ودرون سازمانی[6] است یکی ازعواملی که موردتوافق صاحب نظران علوم رفتارسازمانی است فشارروانی(استرس)افراد می باشد

به عقیده صاحب نظران رفتارسازمانی مدیران یکی از حساسترین قشرهادربرابرفشارهای روانی به شمارمی آیند به این دلیل که این گروه دارای مسئولیت های بسیار بوده وانجام هدفهای سازمانی را به عهده دارند وازمحیط سازمانی واجتماعی تاثیرپذیرفته ودرصورتی که درمعرض فشارروانی قرارگیرند آثارآن به سرعت دراعضای سازمان نمود خواهدداشت ازاین رو لازم است نسبت به فشارهای روانی این گروه توجه خاص داشته باشیم

اهمیت وضرورت تحقیق

اهمیت به این دلیل است که در مسیر یافتن حقیقی به فرد کمک می کند باوجوداینکه هیچگاه نمی توان به حقیقت رسید.(رابینز[7]،1372،ص136)

امروزه باتوجه به تغییرات وتحولات کلی درسطح سازمانها،درک اثرات فشارهای روانی براعضا وکارکنان ضرورت می یابدوبه عبارت دیگربارشدوپیشرفت علمی وفنی وافزایش پیچیدگی حداقل تاآینده نزدیکی درک فشارهای روانی یک راه حل ناگزیر نخواهدداشت که ازاثرات برتمامی ابعاد،آگاهی کامل بدست آورده واقدامات لازم رابه عمل آورند.لازم به ذکر است که فشارهای روانی برتصمیم گیری،انگیزش،روحیه کارکنان،توانایی انجام امور،کنترل وسرپرستی سطوح مدیریت،نحوه انجام وظایف ونظایراینها تاثیرمی گذارندزیرا با بروزفشارروانی درسازمان،دراین موارد تغییراتی حاصل میشود

اهداف تحقیق

1-تعیین رابطه بین میزان استرس شغلی کارکنان مجردومتاهل

2- تعیین رابطه بین میزان عوامل استرس شغلی کارکنان مجردومتاهل

3- تعیین رابطه بین میزان استرس شغلی کارکنان برحسب مدرک تحصیلی

4- تعیین رابطه بین عوامل استرس شغلی کارکنان برحسب مدرک تحصیلی

5- تعیین رابطه بین میزان استرس شغلی کارکنان برحسب سن

6- تعیین رابطه بین عوامل استرس شغلی کارکنان برحسب سن

7- تعیین رابطه بین میزان استرس شغلی کارکنان برحسب رشته تحصیلی

8- تعیین رابطه بین عوامل استرس شغلی کارکنان برحسب رشته تحصیلی

9- تعیین رابطه بین میزان استرس شغلی کارکنان برحسب سابقه خدمت

10- تعیین رابطه بین عوامل استرس شغلی کارکنان برحسب سابقه خدمت

11- تعیین رابطه بین میزان استرس شغلی کارکنان برحسب درآمد

12- تعیین رابطه بین عوامل استرس شغلی کارکنان برحسب درآمد

 

فرضیه های تحقیق

1- بین میزان استرس شغلی کارکنان مجردومتاهل تفاوت وجود دارد

2- بین میزان عوامل استرس شغلی کارکنان مجردومتاهل تفاوت وجود دارد

3- بین میزان استرس شغلی کارکنان برحسب مدرک تحصیلی تفاوت وجود دارد

4- بین عوامل استرس شغلی کارکنان برحسب مدرک تحصیلی تفاوت وجود دارد

5- بین میزان استرس شغلی کارکنان برحسب سن تفاوت وجود دارد

6- بین عوامل استرس شغلی کارکنان برحسب سن تفاوت وجود دارد

7- بین میزان استرس شغلی کارکنان برحسب رشته تحصیلی تفاوت وجود دارد

8- بین عوامل استرس شغلی کارکنان برحسب رشته تحصیلی تفاوت وجود دارد

9- بین میزان استرس شغلی کارکنان برحسب سابقه خدمت تفاوت وجود دارد

10- بین عوامل استرس شغلی کارکنان برحسب سابقه خدمت تفاوت وجود دارد

11- بین میزان استرس شغلی کارکنان برحسب درآمد تفاوت وجود دارد

12- بین عوامل استرس شغلی کارکنان برحسب درآمد تفاوت وجود دارد

 

تعاریف نظری وعملیاتی واژه ها

استرس[8]

استرس عبارتست از:واکنش های فیزیکی،ذهنی[9] وعاطفی که درنتیجه تغییرات ونیازهای زندگی فرد،تجربه میشود

استرس شغلی[10]

استرس ناشی ازشغل استرسی است که فرد معینی برسرشغل معینی دستخوش آن میشوددراین تعریف چند نکته نهفته است

شخص شاغل تا چه اندازه ازتجربه برخورداراست(کارآزموده است یا تازه کار)میزان قدرت وضعف اودرمقابله باشرایط موجود چقدراست چه نوع شخصیتی ازخوددرمحیط کارنشان میدهد

ازهمین رو تعریفی که ماازاسترس شغلی می کنیم چنین است کنش متقابل بین شرایط کارویژگی های فردی شاغل به گونه ای است که خواسته های محیط کار(ودرنتیجه فشارهای مرتبط باآن)بیش ازآن است که فرد بتواند ازعهده آن برآید

پرسنل اورژانس [11]

شخصی که دراورژانس  شاغل است وظیفه آن انجام کمک های اولیه پزشکی در مورد بیماران و مجروحان تا از مرگ فوری نجات یابند

[1] Stress

[2] Organizations

[3] Organization behavior

[4] Organization challinges

[5] Extra organisation

[6] Intra organisation

[7] Robbins

[8] Steress

[9] Mental

[10] Job stress

[11] Emergency

برای مشاهده توضیحات کامل تر اینجا کلیک کنید
با سلام،محصول دانلودی nx آماده ارائه به شما پژوهنده عزیز میباشد.با کلیک روی دکمه ادامه مطلب به صفحه توضیحات کامل nx هدایت میشوید
nx

دانلود این فایل

(word) فایل ورد گزارش کارآموزی کارگاه صافکاری

nx

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

nx دارای 35 صفحه می باشد و دارای تنظیمات و فهرست کامل در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد nx کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

توجه : توضیحات زیر بخشی از متن اصلی می باشد که بدون قالب و فرمت بندی کپی شده است

بخشی از فهرست مطالب پروژه nx

نکات ایمنی
صافکاری بدنه اتومبیل
ساختمان بدنه اتومبیل
مطالب کوتاهی درباره طرح بدنه اتومبیل
ابزارهای دستی اولیه برای صافکاران بدنه اتومبیل
طرز استفاده از ابزار دستی
بکاربردن چکش و مشتی یا سندانک
بکاربردن چکش ها
طرز بکار بردن قاشقک ها
آسانترین روش صافکاری بدنه
رعایت اصول ایمنی
طرز بکاربردن سنگ سمباده صفحه ای
پولیش کردن شیشه ها
صافکاری بدنه با استفاده از ابزارهای برقی و بادی
انواع آسیب دیدگی شاسی
بکار بردن شاسی سنج
تعمیر آسیب دیدگی های شاسی
پیش بینیهای ایمنی
چگونگی منقبض کردن ورقه فلزات
تعویض قطعات گلگیرها
پیاده کردن گلگیر
تعویض قطعه کامل
تعویض قسمتی از یک قطعه
تعویض رودری درب ها
تعویض سقف
پرکردن فرورفتگیها بوسیله لحیم و پلاستیک
لحیم کاری
چگونگی پر کردن فرو رفتگی بوسیله پلاستیک

  نکات ایمنی

          از جمله وظایف هر کارگر رعایت اصول و قوانین ایمنی است . موضوع ایمنی مخصوصاً در کارکاهایی صافکاری بدنه اتومبیل بسیار مهم است ، زیرا به علت استفاده از مواد رنگی ، تینر ها وسایر مواد قابل اشتعال به همراه وسایل جوشکاری احتمال وقوع آتش سوزی خیلی بیشتر از سایر کارگاه ها می باشد

          از طرف دیگر چون کف این نوع کارگاهها پر از قطعات کوچک و بزرگ بدنه اتومبیل با لبه های تیز و برنده می باشد ، لذا امکان بوجود آمدن بریدگی و ایجاد زخم زیاد است

          یکی از شرایط اساسی ، رعایت مقررات ایمنی و رفتار صحیح هر یک از افراد کارگاه است ، مثلاً شوخی کردن و دویدن نه تنها باعث بوجود آمدن حوادث ناگواری می گردد ، بلکه از پیشرفت کار سایر کار گران جلوگیری
می کند

          کلیه کارگاههای صافکاری بدنه اتومبیل باید دارای وسایل ضد حریق کافی باشد و هریک از کارکنان لازم است طرز استفاده از این دستگاهها را بداند . و سرپرست کارگاه نیز باید مسئولیت کنترل آنها رابه عهده بگیرد

در کارگاههای صافکاری اتومبیل لازم است نکات ایمنی زیر رعایت گردد

هنگام استفاده از سنگ سمباده جهت صافکاری بدنه اتومبیل باید از ماسک مخصوص استفاده کرد

کارگاه صافکاری باید به اندازه کافی روشن باشد ، زیرا نور کم باعث ایجاد حوادثی مانند لغزیدن پا روی اشیاء کف کارگاه می شود

          چون هنگامی که صافکاری باید بدنه اتومبیل ضربه وارد کرد از این رو ممکن است ایجاد اتصال کوتاه در سیستم برق اتومبیل گردیده و باعث آتش سوزی شود . بنابراین هنگامی که اتومبیلی جهت صافکاری به کارگاه آورده می شود قبل از هرکاری باید سیمهای اصلی برق آن را از باتری جدا کرد

          یکی از مشکلات کارگاه صافکاری جداکردن قطعات مختلف اتومبیل برای دسترسی بیشتر به قسمتهای قابل تغییر است ، در این موارد باید قطعات جدا شده را به دقت و با رعایت اصول ایمنی در کنار دیوار وجای دیگری که از دسترس دیگران دور باشد قرار داد

          کف کارگاه باید کاملاً تمیز بوده و از هرگونه مواد روغنی و رنگی پاک باشد . زیرا قطرات روغن و مواد رنگی علاوه بر اینکه به آتش سوزی کمک می کنند همچنین ممکن است باعث ایجاد حوادثی مانند لغزیدن افراد کارگاه و دیگران گردد

          بسیاری از عملیات صافکاری در حالی که اتومبیل روی جک و خرک قرار دارد انجام می گیرد ، در چنین مواردی باید دقت کرد اتومبیل بطور مطمئن روی جک یا خرک قرار گرفته باشد و گر از جک های متحرک استفاده می شودذ باید دقت کنید دسته آن در سر راه دیگران قرار نگیرد ، زیرا باگذاشتن پا بر روی دسته آن ، اتومبیل یکمرتبه پایین آمده و باعث بروز حوادث ناگواری می گردد

رعایت اصول ایمنی در مورد بکار بردن ابزار کار :

          هرگز از سوهان های بدون دسته محافظ نباید استفاده کرد زیرا ممکن است دست با برخورد به آنها بریده شود . و نیز از سوهان نباید به عنوان چکش استفاده کرد ، زیرا جنس سوهان از فولاد شکننده ساخته شده است و ممکن است قطعاتی از آن کنده شده و به خود یا اطرافیان آسیب برساند

          با چکش به سطح سندان ها نباید کوبید چون ممکن است ذرات فلز به صورت شما یا سایرین پریده و ایجاد بریدگی یا احتمال کوری کند . در مورد چکشها باید مطمئن بود که سر آنها به دسته به خوبی محک شده است در غیر این صورت هنگام ضربه زدن ممکن است سر چکش از دسته جدا شده و حوادث ناگواری را به بار آورد

          اگرسر قلم ، سائیده شده ویا دندانه دندانه شده باشد باید آن را کنار گذاشت ویا تعمیر کرد . چون همیشه امکان پارشه شدن تسمه ویا در رفتن چرخ سمباده ها وجود دارد بهتر است هنگام کار بااین وسایل خود را از سر راه قطعات چرخنده بادور زیاد دور نگه داریم زیرا این قطعات با سرعت زیادی که دارند اگر پرت شوند و با کسی برخورد کنند باعث ایجاد زخم ها و جراحت های شدیدی می شود . ابزاری که با هوای فشرده کار می کنند از وسایل بسیار مهم کارگاه های صافکاری بدنه اتو مبیل     می باشد . در مورد کار سر شیلنگ های هوا را نباید بطرف کسی گرفت زیرا جریان هوا با فشار زیاد ، گرد و خاک و ذرات مختلف را به صورت شخص پاشیده باعث ناراحتی می گردد . هنگام کار با موتور ها و دستگاههای چرخنده ، دقت کنید که گوشه های آزاد لباس و روپوش کار به آن گیر نکند . دنباله کراوات را باید داخل پیراهن گذاشت ، اگر از لباس آستین بلند و گشاد استفاده می کنید ، سر دستهای آن را ببندید . کلاه بی لبه ایمنتر از کلاه لبه داراست . زیرا در بعضی موارد لبه کلاه به ماشین گیر می کند

در مورد بکار بردن گاز اکسیژن و استیلن چند نکته ایمنی را باید رعایت کرد

هرگز نگذارید روغن و گریس با اکسیژن فشرده تماس پیدا کند

هرگز محل جوشکاری یا منحل برش را روغن کاری نکنید

هرگز از اکسیژن فشرده به عنوان هوای فشرده یا منبع فشار استفاده نکنید زیرا ممکن است باعث آتش سوزی و انفجار گردد

قبل از اقدام به عمل جوشکاری اطمینان پیدا کنید که جرقه وشعله و قطعات داغ فلز باعث آتش سوزی نخواهد شد

هنگام کار با مشعل همیشه از ماسک محافظ استفاده کنید

دقت کنید فاصله بین سیلندر اکسیژن و استیلن با محل کار صاف و بدون مانع باشد ، چون ممکن است به تنظیم فوری احتیاج باشد

برای روشن کردن مشعل از فندک استفاده کنید ، زیرا ممکن است کبریت دست شما را بسوزاند

گاز استیلن را نباید در محلی که احتمال آتش سوزی وجود دار باز کنید

قبل از شروع کار لوازم را کنترل کنید

برای جوش دادن مخزن های بنزین و روغن از استیلن استفاده نکنید

سیلندرهای اکسیژن و استیلن باید روی چرخ های مخصوص قرار بگیرد و یا به پایه محکمی بسته شود تا سقوط نکند

صافکاری بدنه اتومبیل

          کار یک صافکار تعمیر و صافکاری قسمت های صدمه دیده بدنه اتومبیل است . یک صافکار با دیدن و لمس کردن بدنه ماشین باید عیب های آن را تشخیص بدهد و با آگاهی از روشهای صافکاری و ابزار و مصالح مورد نیاز ، وسایل حفاظتی ( عینک ، دستکش ، پیش بند و پوتین ) انتخاب کرده و عمل صافکاری را انجام دهد

          قبل از اینکه از کارههای صافکاری و تکنیک های آن صحبت شود ، ابتدا باید با چگونگی ساختمان بدنه انواع اتومبیل و همچنین ابزار مورد استفاده در این حرفه آشنا شویم

ساختمان بدنه اتومبیل

امروزه بدنه اتومبیل به دوطریق ساخته می شود

الف – بدنه و شاسی یکپارچه است

ب – شاسی و بدنه از هم جدا است

در بدنه یکپارچه با شاسی ، قطعات فولادی به هم جوش داده شده و ترکیب کلیه ساختمان اتومبیل را تشکیل می دهد

در بدنه و شاسی جدا از هم : بدنه و شاسی هر کدام بطور مجزا ساخته شده و سپس بر روی هم سوار می شود

مطالب کوتاهی درباره طرح بدنه اتومبیل

        این قطعات بر حسب نوع و اندازه اتومبیل تغییر می کند ولی می توان به عنوان راهنمای سفارش خرید از آن استفاده کرد و همچنین در موقع جدا و سوار کردن قطعات گوناگون ، از این تصاویر استفاده کرد

          روش اتصال گلگیرهای جلو در شکل 7 و 8 نشان داده شده است . قبل از اقدام به تعمیر و صافکاری قسمت های آسیب دیده بدنه اتومبیل ، اول باید تشخیص دهید ساختمان اتومبیلی که می خواهید تعمیر کنید چگونه است ؟ آیا بدنه و شاسی یکپارچه ساخته شده ؟ یا جدا است ؟

          روش صافکاری در هریک از دو نوع بدنه تغییر می کند . جزء آسیب دیده گیهای جزی ( خط برداشتن ) در مورد ساختمان شاسی و بدنه جدا ، اگر صدمه به بدنه شاسی وارد شود ، اول باید آن را صاف کرد ولی در مورد بدنه و شاسی یکپارچه این دو قسمت را باید یکی فرض کنید


ابزارهای دستی اولیه برای صافکاران بدنه اتومبیل

        قبل از اقدام صافکاری باید با ابزار و لوازم مربوط و موارد استفاده آنها آشنا شوید

1 – چکشهای مخصوص                                8- آچارهای مختلف

2 – پشت بندهای مختلف                             9- قم های درزگیرسرد

3 – ابزارهای نوک تیز

4 – گیره تنظیم سوهان

5 – لحیم پخش کن

6 – انبر دست مخصوص

7 – آچارهای مختلف

چکش ها

          متداول ترین انواع چکش در کارگاه صافکاری بدنه اتومبیل در شکل 9 نشان داده شده است . که اسامی آنها از چپ به راست عبارتند از : چکش مختلط ، چکش تخت ، چکش تخت کوتاه و چکش گرد دمباریک

          چکش تخت گرد ، در موارد عمومی و چکش تخت چهار گوش برای صاف کردن لبه های کنار کار و تزئینات بدنه بکار میرود . سطح اصطکاک این چکشها ممکن است صاف یا برجسته باشد . طول سر چکش ها بر حسب وسعت محیط کار از 4 تا 6 اینچ متغیر است

          چکش های مختلط برای صاف کردن نا همواریهای کوچک و ریز که اصلاح آن با چکش و مشتی میسر نیست بکار می رود . این چکش ها از نظر میزان باریکی و تیزی و کوچکی و بزرگی سر آنها ، انواع گوناگون دارد و به بنان چکش های کلنگی معروف است .

برای مشاهده توضیحات کامل تر اینجا کلیک کنید
اینک شما با جستجوی عبارت nx وارد این سایت شده اید جهت مشاهده توضیحات بیشتر در این خصوص روی لینک ادامه مطلب کلیک فرمایید.
nx

دانلود این فایل

(word) فایل ورد مقاله کردناسیون شیمی

nx

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

nx دارای 96 صفحه می باشد و دارای تنظیمات و فهرست کامل در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد nx کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

توجه : توضیحات زیر بخشی از متن اصلی می باشد که بدون قالب و فرمت بندی کپی شده است

بخشی از فهرست مطالب پروژه nx

چکیده

فصل اول

مقدمه

1-کالیکسـارنها

1-1- تاریخچه

1-2- نامگذاری

1-3- مشخصات و خواص فیزیکی کالیکسارنها

1-3-1-;;

جداسازی و تخلیص;

نقطه ذوب

1-4- خواص طیفی

طیف NMR 

مادون قرمز

ماورای بنفش

1-4-4- طیف جرمی

1-5- مطالعه تئوریک بر روی کنفورماسیون کالیکسارن

1-5-1- کنفورماسیون کالیکسارنها در محلول

1-6- سنتزکالیکس(4)آرن

1-6-1- سنتز یک مرحله ای در محیط اسیدی 

1-6-2- سنتز یک مرحله ای در محیط بازی

1-6-3- سنتز چند مرحله ای

1-6-4- سنتز کالیکسارنهای غیرمتقارن و کایرال

1-7- مشتق سازی

1-7-1- مشتق سازی از موضع بالا

1-7-1-1- واکنش هالوژن دار کردن

1-7-1-2- واکنش نیتراسیون

1-7-1-3- واکنش اکسیداسیون

1- اکسیداسیون حلقه آروماتیک به کوئینون

2- اکسیداسیون گروه متیلن

1-7-2- مشتق سازی از موضع پائین

1-7-2-1-واکنش استری کردن

1-7-2-2-  واکنش اتری کردن 

1-8- کاربرد ترکیبات کالیکسارن

فصل دوم

2- تشکیل کمپلکس در کالیکسارنها

2-1- تاثیر کنفورماسیون روی خواص کمپلکس کنندگی و یون دوستی کالیکس(4)آرن

2-2- دخالت حلال در مکانیسم واکنشها

2-3- سینتیک و مکانیسم واکنشهای ترکیبهای کوئوردیناسیون

2-3-1- عاملهای موثر بر سرعت واکنشها

2-3-2- روشهای اندازه  گیری سرعت واکنش کمپلکسها 

الف. روش ایستا « استاتیک»

ب. روش آمیختن سرعت یا جاری کردن

ج. روش بازگشت به حالت تعادل

2-4- طیف سنجی فرابنفش و مرئی

2-4-1- قانون بیرلامبرت

2-4-2- طیف جذبی و جهشهای الکترونی

الف ) جهشهای الکترونی d-d

ب ) جهشهای الکترونی ( انتقال بار از لیگاند به فلز )

ج) جهشهای الکترونی (انتقال بار از اتم مرکزی به لیگاند)

د) جهشهای الکترونی ( درون لیگاند )

2-4-3- طیف جذبی انتقال بار

فصل سوم

بخش تجربی

3- روش تحقیق

3-1- مواد شیمیایی

وسایل و تجهیزات مورد استفاده

روش تهیه محلولها

روش کار

فصل چهارم

4- بحث و نتیجه گیری

منابع

بخشی از منابع و مراجع پروژه nx

1- Bayer, A. Ber. 1875, 5, 25, 280,

2- Zinke, A; Ziegler. E. Ber. 1941, B74, 1729; idem. Ibid. 1944, 77,264; Zinke. A.; Ziegler. G.; Hossinger, K.; Hoffmann, G. Monatsh, 1948, 79,438; Zinke, A.; Kretz, R.; Leggewie, E.; Hossinger, K. ibid

3- Comforth. J.W.; D Arcy Hart. P.; Nicholls, G. A.; Rees. R. J. W.; Stock, J. A. Br., J. pharmacol. 1955. 10. 73. Also see Cornforth. J. W.; morgan, E.D.; Potts, K. T.; Reces, R., J. W. Terahedron. 1973, 29,

4- Gutche, C. D.; Muthukrishnam, R., J. Opg. Chem. 1978, 43,

5- (a) Gutche, C. D.; Igbal. M., Org. Snth. 1990, 68, 234.; (b) Gutche, C. D.; Dhawan. B.;Leonis. M.; Stewart, D. ibid; 1990, 68, 238.; (c) Munch. J. H.; Gutche, C. D. ibid. 1990, 68,

6- Gutche, C. D.; Iqbal, M. Org. Syn., 199068,

7- Gutche, C. D.; Dhawan, B.; Leonis, M.; Stewart, D. Org. Syn., 1990, 68,

8- Munch, J. H.; Gutche, C. D. Org. Syn. 1990, 68,

9- For extensive reviews cf (a) Cram, d. J.; Cram, J. M. Container Molecules and Their Guests, Monogrphs in Supramolecular Chemistry, Stoddart, J. F.; Ed.; Royal. Society of Chemistry, London (1994); (b) Timmerman, P.; Verboom, W.; Reinhoudt, D. N. Terahedron, 1996, 52,

10- Timmerman, P.; Verboom.W.; Reinhoudt. D. N., Tetrahedron. 1996, 52, 2663,

11-Gutsche, C. D. Calixarenes in Monographs in Supramolecular Chemistry.; Stoddart, J. F., Ed.; Royal Society of chemistry; Cambridge,

12- Gutche, C. D.; dhwan, B.; Levine, J. A.; No. K, H.; Bauer. L.; Tetrahedron. 1983, 39,

13- Ugozzoli. F.; Andreetti, G. D., J. Inclusion Phenom. Mol. Recognit Chem. 1992, 13,

14- Kalchenko. 0.1.: Lipkowski. J.; Nowakowski, R.; atchenko, V.I.; Visotsky, M. A.;

Markovsky. L.N., 1. Chromatogr. Sci. 1997,35,

15 – Glennon. J.O.: Hutshinson. S.: Harris. S. J.; Walker, A.: Mckervey. M.A.: McSweeney. C.C. Anal. Chem.1997.

16-  Cerioni. G.; Biali, S.E.; Rappoport. Z., Tetrahedron Lell. 1996,37,5797.

17. Liang, T. M., Laah, K.K, Chem. Ber. 1994, 124,

18- Grootenhuis, P. D. J.; Kollman,. P. A.; Groenen. L. C.; Reinhoudt, D. N.; Van Hummel, G. J.; Ugozzoli. F.; Andreeti, G. D., J. Chem. Soc. 1990, 112,

19- Roger, J.; Bayard, F.; Decotel, C. J. Chim. Phys. 1990, 87,

20- Harada, T.; Shinkai, S., J. Chem. Soc. Perkin Trans. 2. 1995,

21- Gutsche, C. D. ; Pagona. P. F, J. Org. Chem. 1985,

22- (a) Jaime, C; de Mendoza, J.; Prados, P.; Nieto, P. M.; Sanchez, C., J. Org. Chem, 1991, 56, 3372; (b) with A, C. diesters in the cone conformation the resonance position is closer & 33-34; Magrans. J.O.; de Mendoza, J.; Pons.; M: Prados, P.; Org.Chem.1997. 62,

23- Dahan, E.; Biali, S.E. ibid. 1991. 56,

24- lnokuehi. F.; Shinkai, S.J. Chem. Soc. Perkin Trans. 2. 1996,

25- O’Sullivan, P.; Bohmer, V.; Vogt. W.; Paul us, E. F.; Jakobi, R. A.. Chem . Ber. 1994. 127, 427.

26- It is interesting to note that 1 – amino-8-hydroxy-3, 6-naphthalenedisulfonic acid also condenses with HCHO to form a cyclic tetramer, but only one of the 0- positions of each of the naphthalene units is involved; the other bridges are formed to the amino function at C-l ; Pob, B-L.; Chin, L, Y.; Lee, C. W., Tetrahedron Left. 1995,36,3877.

27- (a) Casabianca, H.; Royer, J.; Satrallah, A.; Taty. C. A; Viacans,. Tetrahedron Lett. 1987, 28, 6595; (b) Shinkai, A; Arimura, T.; Kawabata, H.; Iwamoto, K. J. Chem. Soc. Perkin Trans. 1991,

28- timmermman, p.; verboom, w.; reinhoudt, D. N.; Arduini, A.; Grandi, S.; Sicuri, A. R.; Pochini, A.; Ungaro, R., Synthesis. 1994,

29- Arduini, A.; Pochini, A.; Sicuri, A. R.; Secchi, A.; Aungaro, R. Gazz. Chim. Ital.

30- Neda, I.; Plinta, H. J.; Sonnenburg, R.; Fischer, A.; Jones, P. G.; Schmutzler, R.,Chem. Ber. 1995, 128,

31- Hamada, F.; Bott, S. G.; Orr, G.W.; Coleman, A.W.; Zhang. H.; Atwood. J. L.. J. Inclusion phenom. 1990, 9,

32-Van Loon, 1. D; Heida. J. F.; Verboom, W.; Reinhoudt. D. N., Reel. Trav. Chim.Pays. Bas. 1992, 111. 353.

33- Verboom, W.; Durie, A.; Egberink. R.J.M.; Asfari, Z.; Reinhoudt, D. N. J. Org.Chem. 1992,57, 1313.

34- A similar observation has been reported for the N02BF4 induced oxidation of the bis-dihydroxylated, compound 95b which yiekds a diquinone

35- Reddy, P. A.; Kashyap, R.;Wastson, W. H.; Gutsche,C. D. Isr.j. Chem .1992,

36- Ninagava, A.; Cho, K., Makromol. Chem. 1985, 186,

37- Gomar, G.; Seiffarth, K.; Schulz, M.; Zimmermann, J.; Flaming, G., Makromol. Chem. 1990, 191,

38-Groenen, C.; Ruel. B. H. M.; Casnati, A.; Verboom. W.; Pochim, A.; Dngaro. L.; Reinhoudt, D. N. Tetrahedron. 1991,47,

39- Iwamoto. K.; Araki, K.; Shinkai. S., Tetrahedron. 1991,47,

40- Brunink, J. A.; Verboom, W.; Engbersen. J. F. J.; Harkema S.; Reinhoudt, D. N

Recl. Trav. Chim. Pays. Bas. 1992, 111, 511.

41- Gutsche, C. D.; Dhawan. B.; L. evine. J. A.; No, K. H.; Bauer, L. J. Tetrahedron. 1983,39,

42- lzatt, R. M.; Chistensen, J.1; and Hawkins, R. T. U.S. Patent. 1984, 7,

43- . Taniguchi, H.; E. Nomura, Chem. Lett. 1988,

44-  Serffarth. K.; Goermar, M. G.; and Bachman; J. Polymer Degradation and stablity. 1989.24, 73.

45- Kondo, Y.: Yamamoto, T.; Manab, 0.; Shinkai, S.. Jpn. Kokai Tokkyo KohQ.

46- Shinkai, S.; Koreishi, H.; Ueda, K; Arimura, T.; Manabe. 0., Am. Chem. Soc.

47- Perrin, R.; Bourakhouadar, M.; Perrin, M.; Oehler. D,; Gharnati, F.; Lecocq. S.; Royer. J.: Decoret, CL Bayard, F. C. R. Acad. Sci., Paris, 1991,312,

48- Wainwright, K.P.; PCT. Int. Appl. WO 8908092,

49- Harris, S.1.;Guthrie, J.; Macmanus, M.: McArdle, C;

 Mckervey, M A. Eur. Patent.Appl. EP

50- Harris. SJ, UK Patent, Appl. GB2 200 909, 1988 Harris, S.      J.: Macmanus. M.; Eur.Patent, Appl. EP

51- Harris. SJ.:Guthrie, J.; Macmanus, M, Eur. Patent, Appl. EP

52-Naoko, M, Eur.Paten t Appl. EP 456497,

:53-  B. Kneafsey, J.M.Rooney, SJ. Harris, US Patent, 1990,4,912,

55- Grootenhuis. P.DJ.; Kollman,. P.A.; Groenen. L. C.; Reinhoudt, D.N.; Van Hummel. G.J.; Ugozzoli. F.; Andreeti, G.D.; J. Am. Chem. Soc. 1990,

56 – Roger. J.; Bayard, F.; Decotel C. J. Chim. Phys.,

57- Melardi, M, R.; Inorganic Chemistry, theoretical features of coordination chemistry

58- Asadian, F.; Bandarchian, F.; Khodakarami, Z,; Zolriastin, F,; Kanooz, E.; Instrumental Analitical Chemistry (Experimental methods),

1-کالیکسـارنها

1-1- تاریخچه

   برای اولین بار در سال 1872 میلادی توسط بایر[1] از واکنش بین فنل با فرمالدئید استخلافی در موقعیت پارا  در محیط اسیدی یا بازی کالیکسارن حاصل میشد که محصولی چسبناک و ناشناخته بود.]1[ در آن سالها دستگاهها قادر به  تشخیص این مواد نبودند اما بایر آلمانی با اینکه موفق به خالص سازی و شناسائی توده ویسکوز حاصل نشده بود ولی در مقاله ای این واکنش ر ا ثبت کرد

    در دهه 1960-1950 زینک[2] و همکارانش از واکنش کاتالیست شده بازی پاراآلکیل فنل با فرمالدئید یک محصولی با حلقه چهار عضوی بدست آوردند.]2[ آزمایشات کانفورت[3] و همکارانش در همان سالها محصولات زینک را که شامل مخلوطی از ترکیبات حلقوی بود، نشان داد]3[

    سرانجام گوتچه[4] و همکارانش در دهه 70 ]4[ بعد از این مخلوط حلقه های 4 تایی ، 6 تایی و 8 تایی را شناسایی کردند ]5 [و در دهه 80 پاراتر سیو بوتیل کالیکس(4)آرن ]6 [و پارا- ترسیو بوتیل کالیس(6)آرن ]7[ و پارا ترسیو بوتیل کالیکس(8)آرن ]8[ را توانستند بدست  آورند. شکلهای 1و 2 پارا ترسیو بوتیل کالیکسارنهای با حلقه های متفاوت را نشان میدهد

نیدرل[5] از واکنش رزورسینول با آلدئید با کاتالیست اسیدی تترامر حلقوی همانند محصول واکنش فنل، استخلاف پارا و فرمالیدئید بدست آورد. شکل 4 تهیه کالیکسارنها را به ترتیب از مشتقات فنل و رزورسینول نشان می دهد. ]9[

کالیکسارنها به دو گروه  اصلی تقسیم می شوند

1) مشتقات فنلی

2) مشتقات رزورسینول]10[

1-2- نامگذاری :

   کالیکس آرن دارای دو قسمت بالا حلقه[6] و پائین حلقه[7] می باشد در قسمت پائین حلقه گروههای هیدروکسی و در قسمت  بالا حلقه گروههای R قرار می گیرند

   برای نامگذاری به صورت زیر عمل می شود که بر این اساس تعداد واحدهای آریل در ساختار کالیکس آرن در داخل براکت قرار می گیرند لذا از کالیکس مادر که در آن R ترسیوبوتیل می باشد را به صورت 5و11و17و23 تتراترسیو بوتیل کالیکس(4)آرن– 25و26و27و28 تتراال نامگذاری می شود که خلاصه آن همان پارامتر ترسیوبوتیل کالیکس(4)آرن می باشد. شکل 4 چگونگی شماره گذاری را روی کالیکسارنها را نشان می دهد. ]11[

   جالب توجه بودن کالیکسارنها در میان سایر ماکرومولکولها  علاوه بر شکل جام مانندشان، انعطاف پذیری کنفورماسیونی ناشی از چرخش آزاد واحدهای آروماتیک حول شاخه های اتیلنی است که موجب رفتاری دینامیک در محلول برای کالیکس آرنها میشود. به دلیل وجود پیوندهای هیدروژنی مولکول ساختار کنفورماسیون مخروطی خود را در محلول به همان صورتیکه در حالت جامد دارد حفظ  می کند. هنگام استخلاف نمودن امکان چرخش حلقه های آروماتیک ایجاد میشود بر اساس نحوه قرارگیری حلقه های فنیل کانفورماسیون ها توسط گوتچه به صورت مخروطی[8] (UUUU) ، جزئی  مخروطی[9] (UUUd)، 1و1 متناوب[10] (Uudd) و 3و1 متناوب[11] (UdUd) نامگذاری شد.(شکل 5) هر چه تعداد حلقه های آریل در ساختار کالیکس (n)  افزایش یابد تعداد کانفورمرها محتمل افزایش می یابد.]12[

1-3- مشخصات و خواص فیزیکی کالیکسارنها :

1-3-1-

   کالیکسارنها اسیدهای قوی تری از فنل می باشند. اندازه گیری دقیق  به دلیل حلالیت کم شان در آب مشکل میباشد.]11[ شینکـای[12] با استفاده از پتانسیومتری و اسپکترو فتومتری مقادیر  برخی از کالیکسارنها را در آب اندازه گیری کرده است.(جدول 1)

pK4

pK3

pK2

pK1

ترکیبات

  14<

14<

5/

1/07/

3/08/

4SO2NiCH2CH2OH2

1/061/

05/027/

05/071/

Linear trimer

03/025/

monomer

2/03/

1/09/

3/09/

4NO2

5/

1/06/

1/06/

Linear trimer

03/067/

monomer

(جدول 1) Pka برخی کالیکسارنها

با توجه به جدول مقدار 1pK برای مشتق پاراسولفید به مراتب کوچکتر از 2pK می باشد. علت آن برقراری پیوند هیدروژنی درون مولکولی و در نتیجه پایداری مونو آنیون به وجود آمده است

جداسازی و تخلیص

   برای کالیکسارنهای با  از روشهای کروماتوگرافی فاز معکوس برای جداسازی استفاده میشود. ]14[ روش بسیار جدید جداسازی با ستون دی ال و کروماتوگرافی سیال فوق بحرانی با متانول / کلروفرم و گاز 2CO می باشد.]15[ شکل 8 کروماتوگرام مخلوط کالیکسارنها با n متفاوت نشان می دهد

نقطه ذوب

     نقاط ذوب بعضی کالیکس آرنها در جدول 2 آمده است.]11[  چنانچه مشاهده می شود با افزایش تعداد حلقه های بنزینی نقطه ذوب افزایش می یابد با توجه به اینکه کالیکسارنها با تعداد زوج حلقه ها دارای نقطه ذوب بیشتری نسبت به کالیکسارنها با تعداد حلقه های فرد می باشد

 

1-4- خواص طیفی :

طیف NMR 

   مطالعه ONMR کالیکس 4 و6 وجود پیوند هیدروژنی درون مولکولی در این کالیکسانها را نشان می دهد. همچنین در H- NMR رزونانس گروههای OH اطلاعات ارزشمندی را در اختیار می گذارد. که مقادیر در جدول 3 آمده است . هر چه پیوند هیدروژنی درون مولکولی قوی تر باشد  بیشتر می شود برای کالیکسهای  8  n >  در دمای پایین چند رزونانس دیده می شود. همچنین مطالعات ONMR کالیکس 4 و 6 وجود پیوند هیدروژنی درون مولکولی قوی در این کالیکسها را اثبات می کند.]16[

مادون قرمز :

  در طیف IR کالیکسارنها OH در محدودهcm-1 3500-3100  قرار می گیرد. در مولکول مادر کالیکس آرن نوارکششی OH به دلیل وجود پیوند هیدروژنی درون مولکولی کاهش قابل ملاحظه ای را نشان  می دهد

ماورای بنفش

   گوتچه برای کالیکسارنهای 8-4  n =مقادیر  ارائه کرده است

1-4-4- طیف جرمی

   برای تعیین کالیکسارنهای بزرگ و شناسایی آنها از دیگر الیگومرهای زنجیری از   اندازه گیری جرمی استفاده می شود.]17[

1-5- مطالعه تئوریک بر روی کنفورماسیون کالیکسارن :

   بعد از سال 1989 در زمینه محاسـبه پایداری و مکانیک مولکـولی و برای تایید داده های تجربـی در تشکیل کمپلکس مطالعات تئـوریک زیادی صورت گرفته است.  ]21-18[  و مطالعاتی در جهت تأیید داده های تجربی در پدیده های کمپلکس شدن انجام یافته است. ]23-22[ محاسبات در زمینه محاسبه انرژی، خواص اسیدی و بازی و ساختار کالیکس(4)آرنهایی که در قسمت پایین حلقه OH و OMe و در قسمت بالا استخلافات هیدروژن، متیل و ترشیو بوتیل وجود دارد، صورت گرفته که با داده های تجربی منطبق است

1-5-1- کنفورماسیون کالیکسارنها در محلول :

   کالیسارنهایی که دارای گروههای OH در قسمت پایین حلقه هستند دارای کنفورماسیون متحرک در دمای اتاق و محلول می باشند.]24و17[  4کنفورماسیون مختلف مربوط به کالیکس(4)آرن که به دلیل چرخش گروههای R حول محوری که از اتمهای کربن متا گروههای متیلن می گذرند وصل شده میتوانند به یکدیگر تبدیل شوند.(شکل 8)کانفرت پایداری این کنفورماسیونها را اندازه گیری کرده است

   قطبیت حلال بر روی سرعت تبدیل کنفورمرها موثر است به طوریکه در حلالهایی مانند کلروفرم بنزن و تولوئن سد انرژی چرخشی محدوده بنزن 7/13 تا کلروفرم 7/15 است که این تفاوت به دلیل چگونگی بر قراری کمپلکسهای داخلی با حلال می باشد کالیکس آرنهای t-Bu9 کمپلکس قویتری با حلال نسبت به کالیکس آرنهای H4 برقرار  می کنند. سد انرژی برای H4 از 7/15 در کلروفرم به 4/13 در پیریدین کاهش می یابد پیوند هیدروژنی درون مولکول دلیل اصلی پایداری کنفورمر مخروطی می باشد در مطالعات H-NMR در حلالهای غیرقطبی مانند کلروفرم در دمای کمتر از C° 0 پروتونهای   کالیکس(4)آرن به صورت یک جفت دوتایی و دماهای بیشتر از C° 60 به صورت یکتایی ظاهر میشود که دلیل  آن تبادل سریع در دماهای بالا می باشد

1-6- سنتزکالیکس(4)آرن :

   کالیکس آرنها به صورت یک مرحله ای یا چند مرحله ای سنتز می شوند  که در حالت یک مرحله ای در دو محیط اسیدی و یا بازی سنتز صورت می گیرد

1-6-1- سنتز یک مرحله ای در محیط اسیدی  :

در شرایط اسیدی ترکیب 3و4و5 تری متوکسی تولوئن با پارافرمالدئید واکنش       داده و مخلوطی از الیگومرهای حلقوی 13-4  n =را تشکیل می دهد.(شکل 9) ]25[

1-6-2- سنتز یک مرحله ای در محیط بازی :

   در حضــور NaOH از بیـس فنـل محصولـی با راندمـان  %90 تولیـد می شود.(شکل 11) ]26[

1-6-3- سنتز چند مرحله ای

 نخستین بار هانتر در دهه 50 سنتز چند مرحله ای را ارائه داد و توسط کامر[13] با سنتز کالیکس آرن 5 و6و7 در دهه 70 تعمیم داده شد این روش برای تهیه کالیکس آرنهای چند استخلافی از واکنشی تراکمی(1+3) بین فنل 5 با فنل 6 با راندن                   %30-25 میباشد.(شکل 12) ]11[

1-6-4- سنتز کالیکسارنهای غیرمتقارن و کایرال

 

برای مشاهده توضیحات کامل تر اینجا کلیک کنید
پژوهشگر گرامی فایل کامل nx با تنظیمات کامل و دقیق آماده مطالعه و بررسی شما می باشد شما با دانلود فایل nx دیگر نیاز به ویرایش اساسی در داخل فایل را ندارید برای مشاهده بخشی از متن فایل بر روی دکمه “توضیحات بیشتر ” در پایین این متن کلیک کنید.

دانلود این فایل

(word) فایل ورد مقاله پلی کربنات ها

nx

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

nx دارای 34 صفحه می باشد و دارای تنظیمات و فهرست کامل در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد nx کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

توجه : توضیحات زیر بخشی از متن اصلی می باشد که بدون قالب و فرمت بندی کپی شده است

بخشی از فهرست مطالب پروژه nx

شرح فرآیند
برآورد هزینه ها
هزینه های اصلی
6- تولید پلی کربنات با واکنشهای تراکمی‌بین سطحی
مروی بر فرآیند
شرح فرآیند
برآورد هزینه ها
7- تولید پلی کربنات در فرآیند راکتور پیوسته
شرح فرآیند
بر آورد هزینه ها
هزینه های اولیه و اصلی
هزینه های تولید
8- تولید پلی کربنات با فسژنه کردن محلول ناپیوسته
شرح فرآیند
برآورد هزینه ها
هزینه های اولیه
هزینه تولید
9- تولید پلی کربنات با ترنس استریفیکایسون و سایر فرایندای مذاب
شیمی‌فرآیند
مروری بر فرآیند

شرح فرآیند

اطلاعات جدید و شرایط متفاوت بطور عملی شرایط زیست محیطی و ایمنی نیاز به روز رسانی فرآیند را بیشتر می‌کند. بیشتر مبانی طراحی و فرضیات مانند قبل است و در جدول 503 آورده شده است. عامل انتقال زنجیر عامل کنترل کننده جرم مولکولی نیز به جای قتل از ( پارا ترشیاری بیوتیل فنل) با نسبت مولی یکسان استفاده می‌شود

جدولی از تجهیزات مورد نیاز در جدول 504 آورده شده است. این جدول سه عضو جدید را نسبت به طراحی های گذشته نشان می‌دهد. 1- تبخیر کننده خوراک فسژن

2- واحد تصفیه و خالص سازی مجدد برای پلیمری که از محلول جدا شده است 3- یک تبخیر کننده ضد حلال برای جدا سازی پلیمرهای با جرم مولکولی پایین

فرآیند با اختلاط بیس فنل A و پرا ترشیاری فنل بطور نا پیوسته برای کنترل دقیق بر میزان پریدین و متیلن کلراید، شروع می‌شود. سپس مخلوط حاصل بعد از عبور از یک خنک کننده به داخل راکتورها پمپ می‌شود. (هفت راکتور همزن دار خنک شونده که بطور سری کار می‌کنند) فسژن تبخیر می‌شود سپس متراکم شده و پس از خنک شدن به داخل راکتورهای مختلف خوراک دهی می‌شود تا بهترین نتیجه حاصل شود

مقادیر بیشتری از میتلن کلراید در مرحله مشخصی از واکنش برای کنترل ویسکوزیته به راکتور  اضافه می‌شود. به محلول پلیمری حاصل هیدرکلریک اسید اعمال شده سپس در یک جریان متداخل با آب بون زدایی شده در دستگاه سانتریفوژ مایع شسته می‌شود و سپس محلول صاف می‌شود. برای اطمینان از درصد پایین مونومزوپلیمرهای با جرم مولکولی پایین، پلیمر بصورت پودر در یک جریان متداخل رسوب گذاری بازیافت می‌شود. پلیمر با صاف کردن از مرحله دوم رسوب می‌کند و رسوب فیلتر می‌شود. لایه تشکیل شده روی فیلتر دوباره با ضد حلال شسته شده و دوباره صاف می‌شود. لایه جدا سازی شده در مرحله دوم صاف کردن، خشک شده و آلیاژ شده و پس از عبور از الکترو در خرد شده و بسته بندی می‌شود انتقال دهنده های با هوای خشک، و نگهدارنده های تراشه ها و ایستگاههای کیسه گیری و بسته بندی نیز آماده شده اند

پریدین با شستشوی محلول با خنثی سازی بوسیله قلیا که در صد بسیار (کم حلال را خارج می‌کند) و باز یافت می‌شود و سپس با رسیدن به نقطه آزئوتروپ محلول آب – پریدن متوقف می‌شود. محلول آزئوترو با اضافه کردن محلول غلیظ قلیاء تازه شکسته می‌شود و پریدین جدا می‌شود. از محلول رقیق قلیا برای خنثی سازی محلول شستشو همانگونه که توضیح داده شد، استفاده می‌شود. در صد بسیار کم آب باقی مانده و در پریدن به شکل آزئوتروپ 9 از طریق برج خشک کن، جدا می‌شود و پریدین مجدداً در فرآیند استفاده می‌شود

بخشی از متیلن کلراید در مرحله اول جدا شده و پس از خشک کردن در جدا سازی دوباره مورد استفاده قرار می‌گیرد

در طراحی های قبلی باقیمانده حلال و ضد حلال بطور مستقیم برای رسوب دادن بیشتر پلیمر، به فرایند بازگردانده می‌شود. این مایع شامل مقادیری از پلیمرهای با جرم مولکولی پایین و احتمالاً مونومر است و می‌تواند محصول را آلوده کند. در طراحی های جدید بخش جدا سازی مواد زائد اضافه شده است. اجزاء فرار پلیمرهای  با جرم مولکولی پایین با تبخیر توسط بخار آزاد در C -502 جدا می‌شود. محلول ضد حلال متراکم شده و به داخل جرج خشک کن C  -503 سرازیر شده تا در آنجا خشک شود. سپس برای شستشوی مرحله اول لایه جدا شده در فیلتر همانگونه که در بالا توضیح داده شد استفاده شود. مواد آلی از جریان آب بالایی بوسیله دستگاه تصفیه آب C   -504 جدا شده و این مواد آبی مجدداً به C  -503 برگردانده می‌شوند

یک کوره به عنوان مجزاء با نام pac sol می‌تواند پلیمرهای با جرم کم، ‌ضایعات پلاستیکی و مایعات آبی را مانند سایر ضایعات جامد بسوزاند و به خاکستر تبدیل کند. این دستگاه از یک مشعل استوانه ای دوار است که بعد از آن محفظه ای برای تکمیل فرآیند سوختن وجود دارد. گاز های حاصل از احتراق سرد شده و در یک جذب کننده Ventargi برای جدا کردن ذرات معلق تنظیف شده و سپس با محلول بازی برای جدا کردن گازهای اسیدی مانند هیدروژن کلراید،‌ تماس می‌یابد

آبی که قبلاً پس از جدا سازی از پریدین مستقیماً به داخل فاضلاب هدایت می‌شود اکنون قبل از ورود به فاضلاب با کربن فعال در جذب کننده c   -501 تماس پیدا می‌کند. عمر این جاذب بسیار بالا بوده و نیاز به تعویض آن وجود ندارد

هوایی که از خشک کن M-402 و فیلترهای S-403-4 می‌آیند، حاوی حلال ضد حلال می‌باشند و این مواد د جاذب کربن فعال C -506,505 جدا می‌شوند که این جانب بطور جایگزین کاری می‌کنند که در زمان غیر فعال بودن توسط بخار آب مجدداً تمیز میشوند

مواد آلی جدا شده به بخش بازیافت حلال برگردانده می‌شوند

خلاصه محصولات زاید در جدول 505 آورده شده است

جریانهای مواد زاید نشان داده شده آنهایی هستند که در حال کارکرد عادی فرایند اهمیت دارند. علاوه بر مقادیر نشان داده شده نشست مایعات از طریق پمپها و سایر تجهیزات وجود دارد. همچنین نشست بخارات از طریق پر و خالی شدن مخازن و سایر شرایط نیز وجود دارد. مقادیر بیشتری از آب با شستشوی محل فرآیند به فاضلاب اضافه می‌شود. همچنین مقادیر زیادی تخلیه در اثر اشتباهات کاربری عملکرد شیرهای اطمینان تخلیه و شستشوی تجهیزات در حین توقف های فرآیند، و شرایط مشابه می‌تواند رخ دهند

بحث در مورد فرآیند

دلیل اینکه C _E فسژن را بصورت بخار به داخل فرایند وارد می‌کند می‌تواند به خاطر تاثیرات جدی مقادیر بسیار کم فلزات بر کیفیت محصول می‌باشد

فسژن خشک خورنده نمی‌باشد اما آب آنرا به شدت خورنده می‌کند پس ایجاد شرایط برای جدا سازی مقادیر بسیار کم فلزات، غیر منطقی به نظر می‌رسد. همچنین انتخاب مواد برای سازه ها با در نظر گرفتن این عامل تصحیح شده است. جلوگیری از این آلودگی می‌تواند با  استفاده از راکتورها و مخازنی که با شیشه پوشش داده شده اند انجام بگیرد. شیشه برای قلیا مناسب نیست و نیکل ( ماده ای که برای مواردی که تماس با قلیا وجود دارد ترجیح داده می‌شود) هم یکی از نامطلوبترین آلوده کننده ها می‌باشد. نیکل می‌تواند برای ساخت برخی از برجهای بازیافت پیریدین استفاده شود. با این وجود بدلیل خوردگی محصولات همراه با فاضلاب خواهند بود

نیتانیم از دیدگاه تکنیکی می‌تواند به عنوان یکی از بهترین مواد جایگزین مطرح باشد.  اما این ماده گرانقیمت است قیمت صفحات نیتانیم ده دلار برای هر پوند و برای صفحاتی که نیتانیم بر روی فولاد چسبانده شده است شش دلار بر پوند است که کمترین ضخامت فولاد 16/11 اینچ می‌باشد. اگر فشار طراحی ضخامت را کنترل کند، وزن مخزن نیتانیم تقریباً با وزن مخزن فولادی یکسان می‌شود. در مدلهای حرارتی لوله های نیتانیم هزینه ای برابر با لوله های نیکلی دارند

تجهیزاتی که با شیشه روکش شده اند در بیشتر قسمتی این طراحی انتخاب بهتری هستند. با این وجود بوجود آمدن سوراخهای کوچک در این پوشش شیشه می‌تواند باعث مسأله خوردگی در زمان سرویس دهی بشود، آلودگی ایجاد شده در محصول نهایی در اثر این عامل نباید خیلی جدی باشد. دستگاههای سانتریفوژ مایع معمولاً از فولاد ضد زنگ فسیل داده شده یافته می‌شوند. تماس کوتاه در این تجهیزات مانعی ندارد. برای نگهداری یونهای فلزی در فاز مایع باید از یک عامل (Chelatia) استفاده کرد در برخی سرویس دهی ها، استفاده از فولاد ضد زنگ علی رقم وجود نیکل در آن به فولاد کربنی ترجیح داده می‌شود زیرا مقاومت کلی آن در برابر خوردگی بیشتر است. همچنین استفاده از فولاد ضد زنگ می‌تواند از خوردگی در هنگامی‌که تجهیزات خاموش شده و تمیز می‌شوند، جلوگیری کنند. سازمان FDA در ایالات متحده آمریکا اخیراً نگرانی بیشتری نسبت به مهاجرت پلیمرهای با وزن مولکولی کم ومونومر به داخل مواد خوراکی در حین تماس با آنها ابرازی می‌کند. علاوه بر این اجزاء چسبنده در مایعات در گردش می‌تواند فرآیند را مشکل کند به همین دلیل در این طراحی مایعات تبخیر شده تا پلیمرهای با جرم مولکولی کم جدا شدند و مایعات تقسیم شده و برای جدا سازی موثر مواد رسوب نکرده ای که می‌تواند پلیمر نهایی را آلوده کند مورد استفاده قرار گیرد. این عمل با شستشوی لایه تشکیل شده روی صافی مرحله اول بوسیله مایعات تمیز تصفیه شده صورت می‌گیرد

علاوه بر جدا سازی مونور و مواد با جرم مولکولی پایین، پریدین و هیدرو کلراید آن باید بطور کامل از پلیمر جدا سازی شود، این اجزاء با شستشو با آب جدا می‌شنود. جداسازی مونومرو پلیمرهای با جرم کم، باعث ایجاد محلول صاف شده ای می‌شود که باید فرآیند شود. همچنین تبخیر اجزاء فرار باعث می‌شود که پلیمر به حالت بسیار ویسکوز و شاید چسبنده برسد. در این طراحی بخار برای جلوگیری از بسته شدن سطوح انتقال حرارت استفاده می‌شود. به هم زدن شدید با استفاده از بخار باعث می‌شود که الیگومر ها بصورت دوغابی در آب میعان یافته جدا شوند. اگر نیاز باشد می‌توان از حلالهای پلیمر با دمای جوش بالا استفاده کرد. اگر گرفتگی در سیستم رخ دهد می‌توان با عبور دادن حلال از سیستم این ذرات را تمیز کرد

طراحی شامل تجهیزاتی برای خشک کردن مواد فرآیند نیز می‌باشد. امکان دارد بیس فنل A نیاز به خشک کردن داشته باشد

این ماده برای جلوگیری از خطر انفجار این ماده همراه با گاز خنثی حمل می‌شود. رطوبت موجود در بین فنل A هر چند موجب جلوگیری از واکنش مطلوب می‌شود اما می‌تواند باعث رفتن مقادیری از فسژن شود

نقش پریدین علاوه بر آنکه یک ماده جذب کننده ایسه است، حلال بیس فنل A نیز می‌باشد. متیلن کلراید پلیمر را در خود حل می‌کند اما موتومردر آن حل نمی‌شود. این توانایی انحلال پذیری متضاد بیس فنل A و پلیمر از آنجا ناشی می‌شود که بیس فنل A  یک دهنده، پروتن است درحالی که پلیمر حاصل الکترون دهنده می‌باشد. GE به جای نوکیس پیریدین، از آهک به عنوان جاذب اسید استفاده می‌کند. به همین دلیل جدا کردن پلیمر از بیس فنل A ساده است. مشخص شده است که حلال کمتر از 2 درصد وزنی ار بیس فنل A را در خود حل می‌کند. با وجود آنکه جذب اسید توسط آهک واضح نیست اما این روش در صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرد

برآورد هزینه ها

هزینه های اصلی

هزینه های بنیادی واحدی که قابلیت تولید 20 میلیون پوند بر سال از پلی کربنات مورد استفاده در فرآیند قالبگیری ترزیق در جدول 56 نشان داده شده است. بدلیل تصحیحات زیادی که در اثر اطلاعات جدید و ملاحظات زیست محیطی و ایمنی بوجود می‌آید، این بر آورد هزینه با برآوردهای قبلی متفاوت است. هزینه اولیه تثبیت شده 10 .8 میلیون دلار است. هزینه کل با در نظر گرفتن هزینه زمین مورد استفاده   16 .7 میلیون دلار می‌باشد. ( 83 سنت برای هر پوند) ریز هزینه های اصلی بخش فرایند در جدول  5 .4 نشان داده شده است. برآوردهای قابل مقایسه ای منتشر نشده است. GE گزارش کرده است که زمانی که تولید واحد صنعتی  Mt.vernon به 150 میلیون پوند بر سال رسید، هزینه کلا پروژه 75 میلیون دلار بود( 50 سنت برای هر پوند) با در نظر گرفتن میانگین هزینه هایی که در مورد پروژه های مختلف به ثبت رسیده و ضریب عملکرد    9

برای مشاهده توضیحات کامل تر اینجا کلیک کنید
سلام.به وبسایت ما خوش آمدید.
دوست گرامی سلام.برای مشاهده توضیحات کامل محصول دانلودی nx روی دکمه ادامه مطلب کلیک فرمایید

nx

دانلود این فایل

(word) فایل ورد مقاله بررسی تغییرات عملکردی شرکت های واگذار شده به بخش خصوصی در بورس اوراق بهادار تهران(موردکاوی شرکت های واگذار شده به بخش خصوصی د

nx

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید
عکس.بارای 145 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد nx کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي nx،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن nx :

بررسی تغییرات عملكردی شركت های واگذار شده به بخش خصوصی در بورس اوراق بهادار تهران(موردكاوی شركت های واگذار شده به بخش خصوصی در بورس اوراق بهادار تهران از سال 83 تا 89)

چكیده: 1
مقدمه: 2
فصل اول: كلیات تحقیق
1-1 مقدمه 4
2-1تاریخچه مطالعاتی 4

3-1بیان مسئله: 8
4-1چارچوب نظری تحقیق: 9
5-1فرضیه های تحقیق: 9
6-1اهمیت تحقیق: 9
7-1- اهداف تحقیق: 10
8-1حدود مطالعاتی 11

1-8-1قلمرو مکانی 11
2-8-1قلمرو زمانی 11
3-8-1قلمرو موضوعی 11
9-1تعاریف واژه ها و اصطلاحات کلیدی 11
فصل دوم: مروری بر ادبیات تحقیق
1-2بخش اول 16
1-1-2 مقدمه 16
2-1-2تاریخچه: 17
3-1-2مکاتب و رویکردها 24
1-3-1-2مکتب کلاسیک: 24
2-3-1-2مکتب اتریش: 24
1-2-3-1-2 مبانی سه گانه اقتصاد اتریش 25
3-3-1-2مکتب کینز 25

4-3-1-2مکتب نئوکلاسیک 26
5-3-1-2مکتب نهادی: 28
6-3-1-2تئوری دولت منفعت طلب 29
7-3-1-2رویکرد انگیزشی 29
8-3-1-2برون سپاری و اندازه دولت 30

4-1-2خصوصی سازی: 31
5-1-2مفهوم خصوصی سازی 32
6-1-2تعاریف خصوصی سازی: 33
7-1-2پیش نیازهای خصوصی سازی: 34
1-7-1-2تثبیت اقتصادی: 35
2-7-1-2آزاد سازی: 35
3-7-1-2سایر پیش نیازها 36
8-1-2روش های خصوصی سازی 37
9-1-2خصوصی سازی مرحله به مرحله 38
1-9-1-2مرحله اول:آماده سازی 39
2-9-1-2مرحله دوم: فروش 39

10-1-2اهداف خصوصی سازی 40
11-1-2موانع سیاسی اجرای خصوصی سازی: 42
12-1-2خطوط راهبردی رفع موانع سرمایه گذاری و توسعه بخش خصوصی 42
13-1-2تاثیر خصوصی سازی بر کارایی: 44
14-1-2تاثیر خصوصی سازی بر اخلاق کار و ابعاد آن 45
15-1-2تاثیر خصوصی سازی بر کارآفرینی 45
16-1-2تاثیر خصوصی سازی بر مالیه و بودجه دولت 46
17-1-2تاثیر خصوصی سازی بر توزیع درآمد 46

18-1-2تاثیر خصوصی سازی بر اشتغال 46
19-1-2 خصوصی سازی، توزیع دارایی، فقر 48
2-2بخش دوم 49
1-2-2ارزیابی عملکرد 49
2-2-2مقدمه 49
3-2-2تاریخچه مطالعاتی 49
4-2-2ارزیابی عملکرد بازار شرکت ها 57
1-4-2-2بازده سهام: 57
2-4-2-2سود تقسیمی هر سهم(Dps) 57
3-4-2-2.سود هر سهم (EPS) 58
4-4-2-2 . ضریب قیمت به درامد هرسهم (P/E) 58
5-4-2-2 . نسبت ارزش بازار به ارزش دفتری هر سهم 58
5-2-2 . ارزیابی عملکرد مالی شرکتها 59
1-5-2-2 . نسبت حاشیه سود : 59
2-5-2-2 .بازده ارزش ویژه(ROE) 60
4-5-2-2 . بازده فروش(ROS) 60
5-5-2-2 . نرخ بازده داراییها ( ROA ) 61
6-2-2ارزیابی عملکرد عملیاتی 61
1-6-2-2 فعالیت های عملیاتی 61
2-6-2-2نسبت سود عمیاتی 61
3-6-2-2اثر بخشی فروش: 61

4-6-2-2 اثر بخشی درآمد خالص: 62
3-2بخش سوم : مطالعات تطبیقی 62
1-3-2روند خصوصی سازی در ایران 63
2-3-2شیوه های واگذاری شرکت های دولتی در ایران 64
3-3-2سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی 6

4
4-3-2مهم ترین چالش های پیشروی مصادیق اصل 44 و راهکارهای آن 68
5-3-2انگلستان 69
6-3-2چین 70
7-3-2ایتالیا 71
8-3-2بررسی شاخص های تصدی گری در کشورهای نمونه 71
9-3-2مقایسه تطبیقی فرآیند خصوصی سازی در کشورهای موفق و ناموفق مورد مطالعه از نقطه نظر اهداف، روش ها و اقدامات اجرایی 72
فصل سوم: روش‌ اجرای تحقیق
1-3 مقدمه 74
3-2 روش تحقیق 74
3-3 جامعه آماری 75
4-3 روش گرد آوری داده ها 75
5-3 ابزار گردآوری داده ها و ویژگی های آن 75
6-3 مدل تحلیلی پژوهش 76
7-3 روش تجزیه و تحلیل داده ها 76
8-3 شیوه اندازه گیری متغیرهای تحقیق 78
فصل چهارم: تجزیه و تحلیل داده‌ها
1-4 مقدمه‏ 83
2-4 تجزیه و تحلیل اطلاعات 83
1-2-4 نتایج تجزیه و تحلیل فرضیات تحقیق 84
فصل پنجم: نتیجه‌گیری و پیشنهادات
1-5 مقدمه 92
2-5 نتیجه گیری 92
1-2-5 فرضیه اول 92
2-2- 5فرضیه دوم 93
3-2-5 فرضیه سوم 94
4-2-5 فرضیه چهارم 94
5-2-5 فرضیه پنجم 95

6-2-5 فرضیه ششم 96
3-5 نتایج كلی تحقیق 97
4-5 پیشنهادات در راستای یافته های تحقیق: 98
5-5 پیشنهادهایی برای پژوهشگران اینده 98
6-5 محدودیت های تحقیق 98
پیوست ها

پیوست الف : لیست شرکتها 100
پیوست ب: خروجی نرم افزار 115
منابع و ماخذ
منابع فارسی: 121
منابع لاتین: 124
چکیده انگلیسی: 127

جدول شماره 1-1 تاریخچه مطالعاتی 7
جدول شماره 2-1 ارتباط خصوصی سازی و حجم دولت 8
جدول شماره 1-2تاریخچه مطالعاتی 23
جدول شماره 1-2 برآورد نتایج به کارگیری هر یک از روش های خصوصی سازی در سطح خرد 39
جدول شماره 2-2نتایج به کارگیری هر یک از روش های خصوصی سازی در سطح کلان 40
جدول شماره 1-4 رتبه ها 84
جدول شماره2-4 آماره zوسطح معنی داری 85
جدول شماره3-4 رتبه ها 85
جدول شماره 4-4 آماره zوسطح معنی داری 86
جدول شماره 5-4 رتبه ها 86
جدول شماره 6-4 آماره zوسطح معنی داری 87
جدول شماره 7-4 رتبه ها 87
جدول شماره8-4 آماره zوسطح معنی داری 88
جدول شماره 9-4 رتبه ها 88
جدول شماره 10-4 آماره zوسطح معنی داری 89
جدول شماره 11-4 رتبه ها 89
جدول شماره 12-4 آماره zوسطح معنی داری 90

چكیده:
پژوهش حاضر به بررسی تغییرات عملكردی شركتهای واگذار شده در بورس اوراق بهادار تهران بر مبنای سنجش عملكرد عملیاتی شامل : اثر بخشی فرو

ش اثر بخشی درامد خالص و عملكرد بازار شامل : سود سهام تقسیمی و بازده سهام سه سال قبل و سه سال بعد از واگذاری 35 شركت از 14 صنعت كه طی سالهای 1383 تا 1389 بیش از 50 درصد سهام انها به بخش غیر دولتی واگذار شده ،

با استفاده از ازمون تی زوجی و ازمون رتبه ای ویلكاكسون پرداخته است . نتایج حاصل از ازمون فرضیه ها بر مبنای تی زوجی حاكی از وجود تفاوت معنا دار بین خصوصی سازی و عملكرد مالی و عملیاتی و بازار شركتهاست و نتایج حاصل از ازمون رتبه ای ویلكاكسون به روشنی بیان می دارد كه خصوصی سازی موجب افزایش و بهبود عملكرد بازار شركتها از لحاظ سود سهام تقسیمی و بهبود عملكرد عملیاتی شركتها از لحاظ ( اثر بخشی فروش) و كاهش عملكرد مالی شركتها از لحاظ (بازده ارزش ویژه گردیده است .

مقدمه:
خصوصی سازی با هدف افزایش کارایی و رشد اقتصادی یکی از مسایل مورد توجه سیاست گذاران و اقتصاد دانان در دهه های اخیر بوده است.فرایندی که در طول دهه های 1960 و 1970 در مقیاس کوچک آغاز شده و به نیروی عظیم بدل گردیده که تمامی بخش های جوامع مختلف را در سطح جهان متاثر می سازد.امروز هزاران راهکار ابداعی خصوصی سازی در حال اجراست که گستره ای از نابودی تمام عیار شرکتهای دولتی در کشورهایی با اقتصادهای در حال گذار تا راه اندازی خدمات مخابراتی و امنیتی خصوصی سازی شده را در بر می گیرد.خصوصی سازی با سرعتی روز افزون در حال برهم زدن توازن بین سلطه دولتی و بخش خصوصی به نفع بخش خصوصی است.بخش خصوصی در ایران با روندی آهسته به حرکت خود ادامه می دهند.تحولات مثبت صورت گرفته در چند سال اخیر چون رشد اقتصادی پایدار،سیاست های آزاد سازی اقتصادی از سوی دولت،اعطای تسهیلات ارزی ارزان به بخش خصوصی از سوی دولت موجب شده که در چند ساله اخیر بخش خصوصی در کشور توانمندیهای خود را نشان دهد.

فصل اول
كلیات تحقیق

1-1 مقدمه
در این فصل قبل از بیان مسئله تحقیق، تاریخچه موضوع را مورد بررسی قرار می دهیم و پس از آن به بیان مسئله تحقیق پرداخته و سپس چارچوب نظری تحقیق، سوال اصلی تحقیق و فرضیه های بیان می گردند. در ادامه اهمیت یا ضرورت اهداف و حدود مطالعاتی ارائه می گردد در پایان نیز تعریف واژه ها و اصطلاحات آورده شده است.

2-1تاریخچه مطالعاتی
در پژوهشی تحت عنوان خصوصی سازی و تغییر عملکرد بانک در مصر در این پژوهش عملکرد مالی و عملیاتی نمونه ای متشکل از 12 بانک مصری 1 از سال 1996 تا سال 1999 را مورد بررسی قرارداده و در طی این مدت زمان قدرت از دولت به بخش خصوصی انتقال بافته نتایج به دست آمده به تبعیت از فرآیند خصوصی سازی، نشان می دهد که برخی نسبت های سودآوری و نقدینگی برای بانک های خصوصی شده به طور قابل توجهی افزایش پیدا می کنند و نتایج به دست آمده نشان می دهد که تغییرات عملکردی بانک های خصوص

ی در مقایسه با بانک های ترکیبی و یا دولتی بیشتر بوده و بانکها با مالکیت خصوصی عملکرد مالی بهتری داشته اند.(محمد عمران، 2007،ص711-733)
روبرت کول واسپرینگ در پژوهشی که تحت عنوان قابلیت سودآوری بعد از فرآیند خصوصی سازی بر روی برخی بانک های خصوصی شده در تانزانیا انجا

م داد به نتایج زیر دست یافت:
پیشرفت های مربوط به قابلیت سودآوری بعد از فرآیند خصوصی سازی به بهای دسترسی کاهش یافته به خدمات مالی برای برخی از گروه ها به ویژه مردم فقیر و روستایی بوده است. (روبرت کول و کانرپ اسپرینگ ،2011،ص261-254)

جیمز بانگ در پژوهشی تحت عنوان تاثیر روش خصوصی سازی بر عملکرد شرکت های خصوصی شده به این نتایج دست یافت که نحوه ی خصوصی سازی در کشورهای مختلف می تواند تاثیر متفاوتی بر روی عملکرد شرکت های خصوصی بگذارد.(جیمز بانگ،2077،ص291-272)
كو وانگ وهانگ در پژوهشی با عنوان تغییرات عملكرد ناشی از خصوصی سازی در چین كه با استفاده از نمونه ای از 127 شركت فهرست شده چینی كه از دولت به مالكان خصوصی انتقال یافته اند را نشان می دهد و عملكرد شركتها از چند دیدگاه اصلی مورد بررسی قرار گرفته است . مالی – مشتریان ،مشتریان فرایند تجارت خارجی ،رشد و یادگیری كه این تجزیه و تحلیل مبتنی بر اطلاعات جمع اوری شده از منابعی متفاوت ،یا به عبارت دیگر مصاحبه ها با مدیران شركتهای بر گذیده شده و پرسنل بخش های اداری و تجزیه و تحلیل اسناد داخلی و خارجی می باشد .
نتایج حاصل از پژوهش بیانگر بهبود عملكرد در تمام ابعاد بعد از فرایند خصوصی سازی می باشد . این بهبودها همچنین با تغییرات خاص سازمانی هم زمان شده از جمله تغییرات در سیستم كنترل و حسابرسی ( هانگ و كو وانگ، 2011،ص 121-132 )
یكی از بزرگترین تحقیقات در زمینه خصوصی سازی توسط نرجس بوباكری و ژان كلود كاست (1994) انجام گرفته است . درذاین پژوهش 79 شركت از بین 23 كشور در حال توسعه انتخاب شده است و عملكرد مالی و عملیاتی انها در سه سال قبل و سه سال بعد از خصوصی سازی و طی دوره زمانی 1992- 1980 بررسی شده است . شركتهای این نمونه از كشورهای با در امد اقتصادی اندك (بنگلادش ،،هند، پاكستان ) كشورهای با در امد متوسط ( ارژانتین ،برزیل ،یونان ،كره ،مالزی، مكزیك ،پرتقال، سنگاپور، تایوان ،ترینیدا ،تو با گو ، ونزوئلا ) انتخاب شده اند . این نمونه ها شامل صنایع مختلف با اندازه های متفاوت است . هدف مطالعه این بوده است كه مشخص نماید ایا اجرای سیاست خصوصی سازی در كشورهای در حال توسعه مطلوب بوده است و منجر به بهبود عملكرد بویژه سود اوری شده است یا خیر ؟
بدین منظور از شاخصهای سود اوری و عملیاتی برای تعیین تغییر در عملكرد استفاده شده است . یافته های تحقیق بیانگر ان است كه با خصوصی شدن شركتها سوددهی انها افزایش یافته است. ( بو باكری و كلود كاست ،1994 ،ص156 )
تحقیق دیگری در زمینه خصوصی سازی كه بدون اغراق ی

كی از گسترده ترین و جامع ترین تحقیقات به وسیله زبده ترین متخصصان است ،توسط گروه متخصصین بانك جهانی متشكل از ویلیام مگینسون ،ماتیاس وان راندن بورگ (1996) انجام گرفته است . در این پژوهش عملكرد مالی و كارایی شركتها در سه سال قبل و بعد از خصوصی سازی مورد بررسی قرار گرفته است . عملكرد مالی و عملیاتی

61 شركت در 18 كشور ( 6 كشور در حال توسعه و 12 كشور صنعتی ) و در 32 صنعت كه خصوصی شده بودند مورد بررسی قرار گرفته است . در این تحقیق ابزار مالی مورد استفاده جهت تجزیه و تحلیل عملكرد و نتیجه گیری، ازمون رتبه دار ویلكاكسون بوده است . یافته های این تحقیق حاكی از افزایش قابل توجه سود اوری كارایی سرمایه گذاری و كاهش در اهرم مالی بوده است (مگینسون وراندن بورگ ،1996ص 68)
افا یاندی سال 2010به بررسی خصوصی سازی وتغییرات سازمانی وعملكردی پرداخته است . نتایج این تحقیق بیانگر ان است كه خصوصی سازی موجب كاهش هزینه ها و افزایش سوددهی شركتها شده است . بین خصوصی سازی و تغییرات سازمانی وعملكردی تفاوت معنا دار ی وجود دارد .( افا یاندی 2010،ص 537 )

جدول شماره 1-1 تاریخچه مطالعاتی
مقاله متغیر مورد بررسی یافته های تحقیق
عمران
سال 2007 با استفاده از نمونه ای متشكل از 12 بانك مصری به بررسی برخی نسبت های سود اوری از جمله نسبت نقدینگی پرداخته است نتایج به دست امده نشان می دهد كه تغییرات ملكردی بانكها ی خصوصی شده در مقایسه با بانكهای تركیبی یا دولتی بیشتر بوده است .بانكها با مالكیت خصوصی عملكرد بهتری داشته اند .
كول واسپرینگ
سال 2011 پژوهشی تحت عنوان قابلیت سوداوری بعد از خصوصی سازی بر روی برخی از بانكهای تانزانیا انجام داد . در یافت كه قابلیت سوداوری به بهای دسترسی كاهش یافته به خدمات مالی برای برخی از گروهها به ویژه مردم فقیر و روستایی بوده است .
گلال ، جونز وسانگ
سال 1994 به بررسی تفاوتبین خصوصی ازی ملكرد 81 شركت خصوصی شده در ساحل عاج پرداختند . نتایج به دست امده حاكی از افزایش بازدهی وسرمایه گذاری وافزایش بهره وری نیروی كار است.
هوانگ و وانگ

سال 2011 به بررسی تاثیر خصوصی سازی بر عملكرد 127 شركت چینی واگذار شده به بخش خصوصی پرداخته است .و عملكرد شركتها را از پنج دیدگاه مورد بررسی قرارداده مالی –مشتریان ، فرایند تجاری ،رشد ویادگیری نتایج حاصل بیانگر ان است كه بعد از فرایند خصوصی سازی عملكرد همه سازمانها بهبود پیدا كرده است .
نرجس بوباكری وژان كلود كاست
سال 1994 در این پژوهش 79 شركت از بین 23 كشور در حال توسعه انتخاب شده است . وعملكرد مالی – عملیاتی انها در سه سال قبل وسه سال بعد از خصوصی سازی طی دوره زمانی 1992 – 1980 بررسی شده است . نتایج تحقیق بیانگر ان است كه خصوصی سازی باعث تغییرات عملكردی و افزایش سوداوری شده است .
رابرت نش ،مگینسون ،ون،بورگ
سال 1996 در این پژوهش عملكرد مالی و عملیاتی 61 شركت در 18 كشور (6كشور در حال توسعه و 12 كشور صنعتی )و در 32 صنعت كه خصوصی شده بودند مورد بررسی قرار گرفته اند . یافته های این تحقیق حاكی از افزایش قابل توجه در سوداوری وكار ایی ،سرمایه گذاری وكاهش در اهرم مالی بوده است .
افا یاندی
سال 2010 به بررسی خصوصی سازی وتغییرات سازمانی وعملك

ردی پرداخته است . نتایج این تحقیق بیانگر ان است كه خصوصی سازی موجب كاهش هزینه ها و افزایش سوددهی شركتها شده است . بین خصوصی سازی و تغییرات سازمانی وعملكردی تفاوتمعنا دار ی وجود دارد .

3-1بیان مسئله:
یکی از مشکلات اساسی کشورهای در حال توسعه وجود نهادهای ناکارا شامل سیستم حق مالکیت ضعیف و فقر مقرراتی قانونی، حامی بهره وری است. نتیجه چنین وضعیتی بالا بودن هزینه های مبادلاتی، پایین بودن حجم مبادلات و در نتیجه عملکرد ضعیف اقتصادی است. ایجاد نوآوری های فنی به انباشت سرمایه که از ملزومات اساسی رشد اقتصادی است نیاز دارد و انباشت سرمایه نیاز به ساختار حق مالکیت دارد، و در غیاب آن بنگاه ها فقط به انجام پروژه های کوتاه مدتی روی می آورند که نیاز به سرمایه ثابت کمی داشته باشد. در چنین شرایطی دولت ها وارد عمل شده و پروژه های بزرگ را به طور مستقیم یا غیر مستقیم(شبه دولتی) به عهده می گیرند.
در شرایط فعلی، به نظر نمی رسد که بخش خصوصی، خرید و نوسازی صنایع بزرگ را داشته باشد. استراتژی مناسب رفع چالش های بخش خصوصی از جمله اصلاح قوانین و مقررات برای حضور فعالان خارجی اصلاح نظام بانکی و کاهش نرخ بهره تدوین استراتژی مدون اقتصادی و;. می باشد.
یکی از شاخص های مورد توافق در بین اقتصاد دانان در زمینه اندازه گیری حجم دولت، نسبت شاخص بودجه سالانه دولت (G) نسبت به تولید ناخالص ملی (GDP) می باشد. بررسی شاخص های متداول اقتصادی در زمینه اندازه دولت در ایران بیان گر آن است. که علی رغم اینکه در همه برنامه های توسعه اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی کشور به دست آمده چیز دیگری بوده است. ارزیابی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی بیان گر آن است که در سال های اخیر اندازه دولت نه تنها کاهش نداشته بلکه افزایش نیز یافته است.(اریان مهر 1387ص10)

جدول شماره 2-1 ارتباط خصوصی سازی و حجم دولت
سال نسبت بودجه عمومی دولت به GDP نسبت بودجه شركت های دولتی به GDP نسبت بودجه كل كشور به GDP

1382 8/25 4/50 2/76
1383 0/28 0/52 80
1384 1/36 5/56 6/92
1385 4/29 7/63 1/93

1386 3/28 1/66 4/94

بررسی حجم دولت در واگذاری به بخش های غیر دولتی (در باره لایحه بودجه سال 1386 كشور )- مركز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی

4-1چارچوب نظری تحقیق:
الگوی این پژوهش برگرفته از تحقیقی با عنوان بررسی منابع از خصوصی سازی و تغییرات عملکردی شرکت ها می باشد. که از سوی یانگ وو در سال 2007 در کشور تایوان انجام گرفته است. محقق مذکور با استفاده از 38 شرکت دولتی واگذار شده در بورس اقدام به مطالعه تجربی خصوصی سازی و عملکرد مالی و عملیاتی و بازار شرکت ها نمود، بر طبق فرضیات پیشنهادی خود دریافتند در کنار دیگر تدابیر سازمانی قبل و بعد از خصوصی سازی عملکرد مالی و عملیاتی و بازار شرکتها بهبود یافته است.(یانگ وو 2007 ص59-44

)

5-1فرضیه های تحقیق:
فرضیه اول: بین خصوصی سازی و عملکرد مالی شرکت

ها (از لحاظ بازده فروش) تفاوت معناداری وجود دارد.
فرضیه دوم: بین خصوصی سازی و عملکرد مالی شرکتها(از لحاظ بازدهارزش ویژه ) تفاوت معناداری وجود دارد.
فرضیه سوم: بین خصوصی سازی و عملکرد عملیاتی شرکتها(از لحاظ اثر بخشی فروش) تفاوت معناداری وجود دارد.
فرضیه چهارم: بین خصوصی سازی و عملکرد عملیاتی شرکتها(از لحاظ اثر بخشی درآمد خالص) تفاوت معناداری وجود دارد.
فرضیه پنجم: بین خصوصی سازی و عملکرد بازار شرکتها (از لحاظ بازده سهام) تفاوت معناداری وجود دارد.
فرضیه ششم: بین خصوصی سازی و عملکرد بازار شرکتها(از لحاظ سود سهام تقسیمی) تفاوت معناداری وجود دارد. (همان منبع ص52)

6-1اهمیت تحقیق:

جمهوری اسلامی ایران با توجه به پیشینه مدیریت دولتی در به کار گیری غیر کارآمد منابع نیاز دارد تا از آثار خصوصی سازی و تاثیر آن بر عملکرد شرکت های واگذار شده مطلع شود، نتایج این پژوهش ها و بررسی ها در برنامه ریزی و اجرای هر چه بهتر برنامه خصوصی سازی که اکنون نیز با شروع برنامه سوم توسعه جان تازه ای گرفته است استفاده می گردد. این موضوع از چنان اهمیتی برخوردار است که مجلس شورای اسلامی به منظور آگاهی نمایندگان مجلس از عملکرد سیاست خصوصی سازی در مرداد 1376، از مرکز پژوهش

های مجلس شورای اسلامی خواسته است که درباره چگونگی اجرا و آثار خصوصی سازی، بررسی های جامعی به عمل آورد. فصول دوم و سوم برنامه توسعه اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی جمهوری اسلامی برای سال های 1383-1379 با عنوان ساماندهی شرکت های دولتی و واگذاری سهام و مدیریت شرکت های دولتی و نیز تاسیس سازمان خصوصی سازی، برای اولین بار در کشور در اواخر سال 1379 همگی بیان گر اهمیت موضوع خصوصی سازی در ایران هستند.(طالب نیا 1384ص99)
خصوصی سازی فرآیندی اجرایی مالی و حقوقی است که دولت ها در بسیاری از کشورهای جهان برای انجام اصلاحات در اقتصاد و نظام اداری کشور به اجرا در می آورند و واژه خصوصی سازی حاکی از تغییر در تعادل بین حکومت و بازار و به نفع بازار است. خصوصی سازی وسیله ای برای افزایش کارایی(مالی و اجتماعی) عملیات یک موسسه اقتصادی است. زیرا به نظر می رسد که مکانیسم عرضه و تقاضا در بازار در شرایط رقابتی باعث به کارگیری بیشتر عوامل تولید، افزایش کارایی عوامل و در نتیجه تولید بیشتر و متنوع تر کالاها و خدمات و کاهش قیمت ها خواهد شد.
از دیگر ضرورت های خصوصی سازی می توان به سومین اصلاح فرهنگی، یعنی ترویج فرهنگ کار و ابتکار اشاره کرد. متاسفانه تسلط ده ها سال فرهنگ رانت جویی و رانت خواری در اقتصاد ایران، موجب شده بسیاری از مردم به ویژه شهرنشینان، اتصال به منابع دولتی را عامل کسب درآمد بدانند، و اینکه چه کاری انجام دهند از اهمیت کمتری برخوردار اس

ت.
اهمیت دیگر خصوصی سازی در مبارزه بی امان با فساد است که مانع سرسخت توسعه اقتصادی، سیاسی، فرهنگی است. زمانی که راه کسب ثروت فراوان و آسان ولی فساد آلود باز باشد، تولید به فعالیتی اصلی تبدیل نمی شود. بخش خصوصی با ایجاد زمینه های حقوقی و قضایی می تواند زمینه تولید را در کشور فراهم سازد.(سلیمانی 1389ص70)

7-1- اهداف تحقیق:
در واقع هدف ار انجام پژوهش حاضر این است، که مشخص شود واگذاری شرکت های دولتی و تحت پوشش دولت به بخش خصوصی، که در راستای اهداف خصوصی سازی صورت گرفته است تا چه اندازه بر میزان موفقیت شرکت های مشمول خصوصی سازی تاثیرگذار بوده است. و چنانچه موفق نبوده دلایل آن کدامند در واقع محقق به دنبال آن است که با استفاده از معیارهای مالی، عملیاتی، بازار که بیان گر موفقیت مالی شرکت ها هستند عملکردشرکتها را قبل و بعد از خصوصی سازی ارزیابی کند.

8-1حدود مطالعاتی

1-8-1قلمرو مکانی
قلمرو مکانی پژوهش شامل شرکت های دولتی که بیش از 50 درصد سهام آنها در بورس اوراق بهادار تهران به بخش خصوصی واگذار شده است.

2-8-1قلمرو زمانی
قلمرو زمانی پژوهش شامل اطلاعات مالی شرکت های واگذار شده در بورس

اوراق بهادار تهران طی سال های (1383-1389) سه سال قبل از واگذاری و سه سال بعد از واگذاری شرکت ها به بخش خصوصی.

3-8-1قلمرو موضوعی
در این پژوهش به بررسی تغییرات عملکردی(مالی عملیاتی بازار) شرکت های واگذار شده در بورس اوراق بهادار تهران می پردازیم.

9-1تعاریف واژه ها و اصطلاحات کلیدی
متغیر مستقل :خصوصی سازی
فرآیند واگذاری شرکت هایی که مالکیت آنها دولتی بوده است و در بازارهای عمومی به مردم عرضه می شود.(نیکو مرام رودپشتی هیبتی 1385ص22) خصوصی سازی پاسخی به نارسایی ها یا نقایص مالکیت دولتی است. (برادا و یینگ ما، 2007،ص1)
متغییر های وابسته: عملکرد مالی
در این پژوهش عملکرد مالی شرکت ها با استفاده از دو فاکتور بازده فر

وش و بازده ارزش ویژه مورد آزمون قرار می گیرد.

الف)بازده فروش:(ROS)
بازده فروش یا نسبت سود خالص که گاه به آن حاشیه سود نیز گفته می شود یکی از نسبت های سودآوری است. که از طریق تجزیه و تحلیل صورت سود و زیان شرکت های تولیدی و بازرگانی به دست می آید و بیان گر این مطلب می باشد که از هر یک

ریال فروش، چه مقدار سود به دست آمده است. نسبت حاشیه سود، نتیجه روابط متقابل سه عمل یعنی حجم فروش،سیاست قیمت گذاری و ساختار هزینه در طی یک دوره مالی است. که هدف آن محاسبه و اندازه گیری میزان سودآوری حاصل از فروش است.(سعیدی سفلو 1389ص5-3)

ROS
(یانگ وو ،2007،48)
سود قبل از بهره ومالیات = EBIT یا سود عملیاتی است .
ب)بازده ارزش ویژه:(ROE)
بازده ارزش ویژه یا بازده حقوق صاحبان سهام یکی از نسبت های سودآوری شرکتهاست . و نشانگر سود شرکت در ازای هر یک ریال حقوق صاحبان سهام می باشد. این نسبت بهترین معیار جهت سنجش میزان موفقیت مدیریت جهت کسب حداکثر بازده برای سهامداران عادی است. و هدف مدیریت، ایجاد حداکثر بازده برای سرمایه گذاری سهامداران است. لذا بازده حقوق صاحبان سهام بهترین معیار سنجش موفقیت شرکت در دستیابی به هدف مذکور می باشد. (مقدم، مشکی ،1388،ص320)
ROE
همان منبع (48)

حقوق صاحبان سهام = كل حق ناشی از سهام ممتاز وعادی
برخی ویژگی های سهام عادی(از حیث مالكیت ) و برخی ویژگی های اوراق قرضه(تضمین در سود پرداختنی ) را دارد.
عملکرد عملیاتی:
در این پژوهش عملکرد عملیاتی شرکت ها با استفاده از دو فاکتور اثر بخشی فروش و اثر بخشی درآمد خالص مورد از مون قرار می گیرد .
الف)اثر بخشی فروش: این نسبت از تقسیم فروش بر تعداد کارکنان شرکت به دست می آید. (وو200752)
اثر بخشی فروش
(همان منبع 52)
ب)اثر بخشی درآمد خالص:
این نسبت از تقسیم درآمد خالص شرکت بر تعداد کارکنان شرک

ت به دست می آید.(همان منبع ص52)

اثر بخشی درامد خالص
عملکرد بازار:
در این پژوهش عملکرد بازار شرکت ها با استفاده از فاکتور بازده سهام عادی و سود سهام تقسیمی مورد آزمون قرار می گیرد.
الف)بازده سهام عادی :
منظور از بازده سهام مجموعه مزایایی است که در طول سال مالی به یک سهام تعلق می گیرد.
1)تفاوت نرخ اول و آخر سال مالی
2)سود نقدی ناخالص و سهم
3)مزایای حق تقدم
4)مزایای سهام جایزه(طالب نیا 1384ص104)
= Rit نرخ بازده سهام عادی کل شرکت i در دوره t
Pit= قیمت بازار سهام در پایان سال مالی ِقیمت بازار سهام i در پایان دوره t
Pit-1 = قیمت بازار سهام در ابتدای دوره مالی قیمت سهام شرکت i در ابتدای دوره t
Dps =سود نقدی تعلق گرفته به هر سهم طی دوره مالی به علاوه مزایای غیر نقدی تعلق گرفته به سهام شرکت i در دوره t از قبیل سود سهمی و حق تقدم خرید سهام.

(یانگ وو،2007،48)
ب)سود سهام تقسیمی:(DPS)
برای محاسبه این نسبت، سود تقسیمی سهامداران عادی بر تعداد سهام عادی در دست
سهامداران تقسیم می شود(نیکو مرام رودپشتی هیبتی 1385ص1

04)

DPS
( همان منبع 48)

فصل دوم
مروری بر ادبیات تحقیق

1-2بخش اول
1-1-2 مقدمه
بررسی تحولات اقتصادی-اجتماعی کشور در دو دهه گذشته و سیاست های حاکم بر دوره های متفاوت به مداخله گرایی دولتی دوران جنگ تحمیلی، شیوه های به کار گرفته شده در دوران بازسازی و ترمیم برنامه های اول و دوم توسعه و سپس رکود تورمی سال های اخیر و توجه به پیامدها و نتایج به دست آمده در هر یک از این دوره ها در مجموع بیانگر آن است که

مشکلات تنگناها و محدودیت های ساختاری –سیاستی اقتصاد کشور که در نتیجه بروز جنگ تحمیلی و برخی سیاست های متناقض و ناهماهنگ اکنون نهادینه شده است، از یک سو سبب تضعیف ظرفیت ها و نیروهای مولد جامعه شده و از سوی دیگر به موقعیت و وزن اقتصادی کشور(به منزله یکی از مولفه های مهم اقتدار ملی) در مقایسه با سایر کشورهای مشابه و همتراز با ایران در منطقه و قاره آسیا، آسیب رسانیده است. بی تردید ادامه روندهای گذشته نمی تواند به ضرورت ها و اولویت های اقتصادی-اجتماعی کشور از دیدگاه سرمایه گذاری، ایجاد اشتغال و درآمد، رشد تولید و دستیابی به صادرات انبوه کالاهای غیر نفتی و ارتقاء سطح زندگی و رفا

ه عمومی پاسخ مناسب بدهد.
در دو دهه گذشته توسعه مالکیت،مدیریت، مقررات و کنترل دولتی، نارسایی نظام حقوقی-قضایی کشور در زمینه تعریف وتضمین حقوق مالکیت خصوصی و تضعیف کم هزینه و موثر قراردادها، نامشخص ماندن نظام ارزشی انگیزه ها و در زمینه کسب سود، تراکم و تکاثر سرمایه و ضوابط گسترش واحدهای تولیدی و دیگر عناصر پایه ای رشد و همچنین وجود ابه

ام های نهادی، حقوقی و قانونی در زمینه روابط اجتماعی به ویژه در حوزه فعالیت های اقتصادی ه

مراه با تغییرات پیاپی سیاست ها و شرایط تورمی و بی ثباتی اقتصادی به بیرون رانده شدن بخش خصوصی از فعالیت های مولد، محدود کردن عملکرد بازار و رقابت شده است. کاهش کارایی و نوآوری، افزایش هزینه مبادلات به تضعیف خلاقیت های تولیدی و در مجموع کند کردن فرآیند رشد اقتصادی منجر شده است. در عین حال، اشتغال دولت به امور تصدی گری در حوزه های خارج از

اقتدار و غیر مرتبط با وظایف اصلی آن، با ملاحظه منابع و توانمندی های محدود دولت موجب گردیده است که فرآیند تصدی امور حکومتی دولت تضعیف شود. روندهای توسعه در جهان به ویژه شواهد تجربی عملکرد کشورهای موفق در این زمینه نشان داده است که همواره امنیت قضایی-اقتصادی(در حوزه های فردی و اجتماعی)، ایجاد انگیزه های مناسب برای فعالیت بخش خصوصی

در زمینه های تولیدی، استقرار تاسیسات بازار مبتنی بر رقابت و مالکیت خصوصی از عوامل مهم پویایی و بالندگی اقتصادی است و نقش دولت در امور اقتصادی باید بیشتر معطوف به تحقق این

امور و ایجاد زیربناهای حقوقی و قانون و نهاد سازهای مناسب برای فعالیت های بخش خصوصی و توسعه و سازماندهی و تنظیم بازارها باشد، که همه این موارد در زمره کالاهای عمومی محسوب می شود و با تقویت جریان انجام وظایف حکومتی دولت قابل حصول است. در سال های آینده با ملاحظه کاهش درآمد زایی بخش نفت، ضرورت ایجاد اشتغال در مقیاس های گسترده ناشی از

جوانی جمعیت، تحولات سریع فن آوری و شکل گیری رقابت های شدید تجاری-اقتصادی در بازارهای منطقه ای و جهانی، سازماندهی کنونی اقتصادی کشور که ویژگی آن سلطه بخش دولتی ا

ست، قابل تداوم نخواهد بود و باید با کوچک تر کردن و کاراتر کردن دولت از یک سو و استقرار تاسیسات مناسب برای عملکرد موثر بازار از سوی دیگر زمینه های رفع موانع و رشد سرمایه گذاری و توسعه بخش خصوصی و گسترش و تعمیق فرآیند صنعتی شدن کشور فراهم شود.(تبریزی رادپور 1389ص4)

2-1-2تاریخچه:

ذکر این نکته ضروری است که بحث خصوصی سازی در برابر مالکیت و انحصار دولتی تقریباً به طور کامل در حوزه تاریخ مباحث اقتصادی غرب قرار می گیرد. لذا مروری بر تاریخچه این مبحث در کشورهای غربی می نماییم.
موضوع حدود دخالت دولت در اقتصاد همواره در طول تاریخ، توجه فیلسوفان و اندیشمندان بزرگ را به خود جلب نموده است.

افلاطون در مورد حدود دخالت دولت معتقد بود چون طبقه حاکم جز در راه منافع عمومی گام بر نمی دارد.و لذا دخالتشان بدون هیچ نظارت یا محدودیتی قابل قبول است.
در مقابل ارسطو معتقد بود مزایای فراوانی در مالکیت خصوصی وجود دارد که با غریزه های طبیعی سازگار است. به نظر وی از بین بردن مالکیت شخصی لازم نیست، چاره اساسی است

فاده و کاربرد عقلایی و درست از مالکیت خصوصی است نه منسوخ کردن آن (سرایی1386ص 12).
برخی از تحلیل های اقتصادی خصوصی سازی، فروش جزئی بنگاه های دولتی که در آلممان در اواخر 1950 و اوایل دهه 1960 اجرا شد را به عنوان نخستین برنامه خصوصی سازی تمام عیار شناسایی کردند.
در واقع این نازی ها بودند که این اصطلاح را رایج کردند در اواخر دهه ی 1930 و اوایل 1940 تعدادی از کارهای تحقیقاتی به تحلیل سیاست اقتصادی در آلمان تحت حاکمیت حزب سوسیالیست ملی اختصاص یافت. یکی از کارهای مهمی که ماکسیم سویزی در سال 1941 به نام ساختار اقتصادی انجام داد، سویزی اعتقاد داشت صاحبان صنایع از سیاست های اقتصادی هیتلر حمایت کردند.
در مقابل کمک های اقتصادی که صاحبان صنایع به هیتلر کردند نازی ها هم تلاش نمودند تا شواهدی از حسن نیت خود را به سرمایه داران نشان دهند.
آنها این کار را با برگرداندن بخشی از انحصارات در اختیار و تحت کنترل دولت به سرمایه داری بخش خصوصی کردند. این سیاست که برنامه ای در مقیاس وسیع بود با انتقال مالکیت دولت به دست بخش خصوصی به اجرا درآمد.
یکی از اهداف این سیاست تشویق به بالا بردن میل پس انداز بود چون اقتصاد جنگی نیازمند سطح پایین مصرف خصوصی بود. تصور بر این بود که مقادیر بالای پس انداز بستگی به نابرابری درآمد دارد که با افزایش نابرابری ثروت به دست می آید به نظر سویزی با خصوصی سازی مجدد انجام چنین سیاستی تضمین می شد.
اهمیت علمی انتقال کسب و کارهای دولتی به دستان بخش خصوصی و بنابراین طبقه سرمایه دار ادامه یافت تا وسیله ای برای انباشت درآمد و پس انداز باشد.
علاوه بر این انگیزه کسب سود و باز گرداندن اموال به بخش خصوصی پایه های قدرت حز

ب نازی را مستحکم تر می ساخت.
اصلاحات اقتصادی که از اواخر دهه ی 1930 در کشورهای اروپایی آغاز گردید که از نظر

یات کینز به شدت تاثیر گرفته بودند. کینز معضل اقتصادی دهه1930 را ناشی از تقاضا می دانست نه افزایش دستمزدها و سطح قیمت به نظر کینز دولت ها با تاثیر گذاری بر حجم سرمایه گذاری ها تنظیم عوارض و کنترل عرضه پول در بازار، می توانند از ایجاد بحران های عمیق اجتماعی جلوگیری نمایند. نظریه کینز در سال های پس از جنگ جهانی دوم به خوبی توانست رفاه اجتماعی در اروپا و آمریکا را گسترش دهد.(فکوهی 1387ص89)
لذا ملی کردن طیف گسترده ای از فعالیت های اقتصادی در کشورهای اروپایی بر اساس این ضرورت و این فلسفه فکری صورت گرفت، که واحدهای خصوصی در پی جلب منافع شخصی و حداکثر نمودن سود به خصیصه «دادخواهی» و انحصار قدرت گرایش می یابند در حالی که دولت حامی اجتماعی است، رفتار افراد در نهادهای دولتی خیرخواهانه در جهت تامین منافع عمومی است.
در همین دوران کشورهای جهان سوم نیز که بعضاً استقلال سیاسی خود را پس از جنگ جهانی دوم به دست آورده بودند به ملی کردن صنایع خویش پرداختند. زیرا این کشورها راه نجات خود را از فقر اقتصادی و عقب ماندگی، دخالت همه جانبه دولت در امر اقتصاد می دانستند، مضاف بر این که موفقیت اتحاد جماهیر شوروی سابق در جنگ جهانی دوم و کامیابی این کشور به خصوص در زمینه تسلیحات و علوم فضایی جذابیت ویژه ای برای کشورهای جهان سوم پدید آورده بود، که منشاء این موفقیت ها را دخالت دولت در امر اقتصادی تصور می نمودند.(فکوهی 1387ص89)
لذا موج دولتی کردن فعالیت ها بعد از جنگ جهانی دوم تا اواسط دهه ی 1970 در اکثر کشورهای جهان امتداد یافت لیکن در دهه ی 1970 بسیاری از فرض ها و باورهای دولتی کردن فعالیت ها زیر سوال رفت و پدیده دیگری به نام «شکست دولت» در مقابل «شکست بازار» مطرح شد که تاکید زیادی بر عدم کارایی و اتلاف منابع داشت ظاهر گردید از سال 1973 با آغاز بحران نفتی، نظریات نولیبرالی در اروپا و آمریکا قدرت گرفت. محور این نظریات آن بود که دولت های سرمایه د

ار به دلیل اهمیت بیش از اندازه ای که به ایجاد رفاه برای شهروندان خود داده اند، کوشیده اند که همه عرصه های حیات اقتصادی را به دست گیرند و این کار چنان مقررات دست و پاگیری به وجود آورده که هر گونه انگیزه برای سرمایه گذاری را از سوی بخش خصوصی از میان برد همه امور را تنظیم کند و دولت تنها به عنوان داوری بی طرف هر جا که واقعا ضروری باشد دخ

الت کند. این گرایش با به قدرت رسیدن مارگارت تاجر در بریتانیا (1979) و رونالدریگان در آمریکا(1980) دوران تاچریسم و ریگانیسم یا آنچه بعدها «انقلاب محافظه کارانه» نام گرفت به اوج خود رسید.
نظریه محافظه کاران آن بود که دولت مالیات ها را کاهش دهد و مقررات و ضوابط کنترل را به حداقل برساند، کمک های اجماعی را قطع یا محدود کند، از انتقال سرمایه به کشورهای در حال توسعه تا حد ممکن پرهیز کرده و بازار داخلی و بازار بین المللی را به تنها عرصه های تنظیم امور اجتماعی تبدیل کند هر چند این سیاست در نخستین مراحل خود نتایج مثبتی به صورت رشد اقتصادی، کاهش بیکاری و تورم نشان داد. لیکن نتیجه نهایی این نظریات (حدود 10 سال بعد) منجر به افزایش گسترده فقر و بی عدالتی اجتماعی، کاهش حجم طبقه متوسط و کاهش قدرت خرید در بخش عمده این جوامع گردید.
لیکن از اواخر دهه 1980 تاکنون تلاشی جهت منظقی نمودن تفاوت دولت و بازار صورت گرفته است. اینکه گرایش های محافظه کار از پافشاری بر مفهوم (دولت حداقل) و از میان بردن(دولت رفاه) دست برنداشته اند. و گروه ترقی خواهان نیز دیگر شرط دستیابی به عدالت ا

جتماعی و توزیع عادلانه ثروت را «دولتی کردن» نمی دانند و بازار را نیز لزوماً در تضاد با خواسته های خود تلقی نمی کنند.(سرایی، 1386، ص15)
در پژوهشی تحت عنوان خصوصی سازی و تغییر عملکرد بانک در مصر در این پژوه

ش عملکرد مالی و عملیاتی نمونه ای متشکل از 12 بانک مصری 1 از سال 1996 تا سال 1999 را مورد بررسی قرارداده و در طی این مدت زمان قدرت از دولت به بخش خصوصی انتقال بافته نتایج به دست آمده به تبعیت از فرآیند خصوصی سازی، نشان می دهد که برخی نسبت های سودآوری و نقدینگی برای بانک های خصوصی شده به طور قابل توجهی افزایش پیدا می کنند و نتایج به دست آمده نشان می دهد که تغییرات عملکردی بانک های خصوصی در مقایسه با بانک های ترکیبی و یا دولتی بیشتر بوده و بانکها با مالکیت خصوصی عملکرد مالی بهتری داشته اند.( عمران ، 2007،ص711-733)
روبرت کول واسپرینگ در پژوهشی که تحت عنوان قابلیت سودآوری بعد از فرآیند خصوصی سازی بر روی برخی بانک های خصوصی شده در تانزانیا انجام داد به نتایج زیر دست یافت:
پیشرفت های مربوط به قابلیت سودآوری بعد از فرآیند خصوصی سازی به بهای دسترسی کاهش یافته به خدمات مالی برای برخی از گروه ها به ویژه مردم فقیر و روستایی بوده است. (کول و اسپرینگ ،2011،ص261-254)
جیمز بانگ در پژوهشی تحت عنوان تاثیر روش خصوصی سازی بر عملکرد شرکت های خصوصی شده به این نتایج دست یافت که نحوه ی خصوصی سازی در کشورهای مختلف می تواند تاثیر متفاوتی بر روی عملکرد شرکت های خصوصی بگذارد.(جیمز بانگ ،2077،ص272-291)

كو وانگ وهانگ در پژوهشی با عنوان تغییرات عملكرد ناشی از خصوصی سازی در چین

كه با استفاده از نمونه ای از 127 شركت فهرست شده چینی كه از دولت به مالكان خصوصی انتقال یافته اند را نشان می دهد و عملكرد شركتها از چند دیدگاه اصلی مورد بررسی قرار گرفته است .
مالی – مشتریان ،مشتریان فرایند تجارت خارجی ،رشد و یادگیری كه این تجزیه و تحلیل

مبتنی بر اطلاعات جمع اوری شده از منابعی متفاوت ،یا به عبارت دیگر مصاحبه ها با مدیران شركتهای بر گذیده شده و پرسنل بخش های اداری و تجزیه و تحلیل اسناد داخلی و خارجی می باشد .
نتایج حاصل از پژوهش بیانگر بهبود عملكرد در تمام ابعاد بعد از فرایند خصوصی سازی می باشد . این بهبودها همچنین با تغییرات خاص سازمانی هم زمان شده از جمله تغییرات در سی

ستم كنترل و حسابرسی ( همان منبع ،ص 121-132 )
یكی از بزرگترین تحقیقات در زمینه خصوصی سازی توسط نرجس بوباكری و ژان كلود كاست (1994) انجام گرفته است . درذاین پژوهش 79 شركت از بین 23 كشور در حال توسعه انتخاب شده است و عملكرد مالی و عملیاتی انها در سه سال قبل و سه سال بعد از خصوصی سازی و طی دوره زمانی 1992- 1980 بررسی شده است . شركتهای این نمونه از كشورهای با در امد اقتصادی اندك ( بنگلادش ،،هند، پاكستان ) كشورهای با در امد متوسط ( ارژانتین ،برزیل ،یونان ،كره ،مالزی، مكزیك ،پرتقال، سنگاپور، تایوان ،ترینیدا ،تو با گو ، ونزوئلا ) انتخاب شده اند . این نمونه ها شامل صنایع مختلف با اندازه های متفاوت است . هدف مطالعه این بوده است كه مشخص نماید ایا اجرای سیاست خصوصی سازی در كشورهای در حال توسعه مطلوب بوده است و منجر به بهبود عملكرد بویژه سود اوری شده است یا خیر ؟
بدین منظور از شاخصهای سود اوری و عملیاتی برای تعیین تغییر در عملكرد استفاده شده است . یافته های پژوهش بیانگر ان است كه با خصوصی شدن شركتها سوددهی انها افزایش یافت

ه است . . ( بو باكری و كلود كاست ،1994 ،ص156 )
پژوهش دیگری در زمینه خصوصی سازی كه بدون اغراق یكی از گسترده ترین و جامع ترین تحقیقات به وسیله زبده ترین متخصصان است ،توسط گروه متخصصین بانك جهانی متشكل از ویلیام مگینسون ،ماتیاس وان راندن بورگ (1996) انجام گرفته است . در این پژوهش عملكرد مالی و كارایی شركتها در سه سال قبل و بعد از خصوصی سازی مورد بررسی قرار گرفته است .

عملكرد مالی و عملیاتی 61 شركت در 18 كشور ( 6 كشور در حال توسعه و 12 كشور صنعتی ) و در 32 صنعت كه خصوصی شده بودند مورد بررسی قرار گرفته است . در این پژوهش ابزار مالی مورد استفاده جهت تجزیه و تحلیل عملكرد و نتیجه گیری، ازمون رتبه دار ویلكاكسون بوده است . یافته های این پژوهش حاكی از افزایش قابل توجه سود اوری كارایی سرمایه گذاری و كاهش در اهرم مالی بوده است . (مگینسون ،راندن بورگ ،1996ص 68)
افا یاندی سال(ماوبرادا ، 2007 ص 124) 2010به بررسی خصوصی سازی وتغییرات سازمانی وعملكردی پرداخته است . نتایج این پژوهش بیانگر ان است كه خصوصی سازی موجب كاهش هزینه ها و افزایش سوددهی شركتها شده است . بین خصوصی سازی و تغییرات سازمانی وعملكردی تفاوت معنا دار ی وجود دارد .( افا یاندی 2010،ص 537 )

جدول شماره 1-2تاریخچه مطالعاتی
مقاله متغیر مورد بررسی یافته های پژوهش
عمران
سال 2007 با استفاده از نمونه ای متشكل از 12 بانك مصری به بررسی برخی نسبت های سود اوری از جمله نسبت نقدینگی پرداخته استROE و ROA نتایج به دست امده نشان می دهد كه تغییرات عملكردی بانكها ی خصوصی شده در مقایسه با بانكهای تركیبی یا دولتی بیشتر بوده است .بانكها با مالكیت خصوصی عملكرد بهتری داشته اند. ROE و ROA با مقدار کمی افزایش یافته است.
كول واسپرینگ
سال 2011مدارکی از چین پژوهشی تحت عنوان قابلیت سوداوری بعد از خصوصی سازی بر روی برخی از بانكهای تانزانیا انجام داد . در یافت كه قابلیت سوداوری به بهای دسترسی كاهش یافته به خدمات مالی برای برخی از گروهها به ویژه مردم فقیر و روستایی بوده است .

گلال وجونز وسانگ
سال 1994 به بررسی تفاوت بین خصوصی سازی وعملكرد 81 شركت خصوصی شده در ساحل عاج پرداختند . نتایج به دست امده حاكی از افزایش بازدهی وسرمایه گذاری وافزایش بهره وری نیروی كار است.
هوانگ و وانگ
سال 2011 به بررسی تاثیر خصوصی سازی بر عملكرد 127 شركت چینی واگذار شده به بخش خصوصی پرداخته است .و عملكرد شركتها را از پنج دیدگاه مورد بررسی قرارداده مالی –مشتریان ، فرایند تجاری ،رشد ویادگیری نتایج حاصل بیانگر ان است كه بعد از فرایند خصوصی سازی عملكرد همه سازمانها بهبود پیدا كرده است .
نرجس بوباكری وژان كلود كاست
سال 1996- Ying Ma در این پژوهش 79 شركت از بین 23 كشور در حال توسعه انتخاب شده است . وعملكرد مالی – عملیاتی انها در سه سال قبل وسه سال بعد از خصوصی سازی طی دوره زمانی 1992 – 1980 بررسی شده است . نتایج پژوهش بیانگر ان است كه خصوصی سازی باعث تغییرات عملكردی و افزایش سوداوری شده است .
رابرت نش ،مگینسون ،ون،بورگ
سال 1996 در این پژوهش عملكرد مالی و عملیاتی 61 شركت در 18 كشور (6كشور در حال توسعه و 12 كشور صنعتی )و در 32 صنعت كه خصوصی شده بودند مورد بررسی قرار گرفته اند . یافته های این پژوهش حاكی از افزایش قابل توجه در سوداوری وكار ایی ،سرمایه گذاری وكا

هش در اهرم مالی بوده است. افزایش سود سهام
افا یاندی

سال 2010 به بررسی خصوصی سازی وتغییرات سازمانی وعملكردی پرداخته است . در 86 سازمان در اندونزی پرداخته است. نتایج این پژوهش بیانگر ان است كه خصوصی سازی موجب كاهش هزینه ها و افزایش سوددهی شركتها شده است . بین خصوصی سازی و تغییرات سازمانی وعملكردی تفاوت معنا دار ی وجود دارد .
3-1-2مکاتب و رویکردها
1-3-1-2مکتب کلاسیک:
بر اساس دکترین کلاسیک لیبرال، مکانیزم آزاد و بدون مانع نیروهای بازار بالاترین سطح درآمد ملی را موجب می شود و هر گونه سیاست اقتصادی آگاهانه به منظور تاثیر گذاری بر میزان و ترکیب سرمایه گذاری، هدف حداکثر درآمد ملی را مختل می کند. حداکثر نمود

ن درآمد ملی به وسیله مکانیزم عرضه و تقاضا و با فرض شرایط رقابتی در بازارهای مختلف حاصل می شود.از دیدگاه اسمیت آنچه در عصر جدید اهمیت دارد، تکامل نیروی

کار و گسترش بازرگانی است که داد و ستد گسترده ای از بازدهی نیروی کار و دارایی ها را سبب شود.(جنابی، 1381، ص29)
اسمیت معتقد است که مالکیت خصوصی، آزادی اقتصادی، ارزش یافتن

نیروی کارگران به عنوان یک کالا و مبادلات گسترده بازار، پیش نیاز و حاصل بازرگانی هستند.
لذا:
1-آزادی اقتصاد، نظم طبیعی را تسریع نماید.
2-مالکیت خصوصی، اساس تقسیم کار و نتیجه توسعه اقتصادی است.
3-آزادی اقتصادی همراه با تعیین حدود مالکیت شرط اولیه توسعه بازرگانی و رشد اقتصادی است.
اسمیت و پیروان کلاسیک او برای توضیح مساله کارایی اقتصادی از دو اصل جستجوی منافع شخص و سیستم آزادی طبیعی استفاده کرده اند. در این سیستم هر کس دنبال حداکثر کردن منافع خویش است و از برآیند این منافع حداکثر شده در قالب این سیستم منافع کل جامعه حداکثر می شود. لذا بین گسترش دولت و آزادی های افراد یک تبادل وجود دارد و هر چه نفوذ دولت بیشتر شود آزادی های افراد کمتر می شود. و از کارایی کل جامعه کاسته می شود و بر عکس.
با توجه به نکات فوق به این نتیجه می رسیم که حتی در مکاتب لیبرالیسم اقتصادی هر چند دخالت دولت موجب سلب مالکیت می شود، توسعه در این نظام ها مستلزم بسترهایی است که دخالت دولت را گریز ناپذیر می کند.(متوسلی، 1373، ص278)

2-3-1-2مکتب اتریش:
در نیمه قرن نوزدهم میلادی نفوذی نظری و عملی سوسیالیست ها در اروپا، اقتصاد دانان لیبرال را به تکاپوی تازه ای برای پاسخ دادن به پرسش ها و رفع تناقض ها واداشت. بنیان نظری مکتب اتریش که طرح اولیه آن را منگر و بو هم باورک ریختند و می سنزد هایک آن را بسط دادند و غنا بخشیدند به صورت خلاصه این است:
عنصر تعیین کننده خود انسان است نه روابط اجتماعی
بنابراین باید تولید داد و ستد در فضای کاملاً آزاد و بدون مداخله عناصر بیرون از بازار به ویژه (دولت) رخ دهد تا تولید کنندگان بر اساس علائمی که از مصرف کنندگان دریافت می کنند، نوع و میزان کالاهای مورد نیاز جامعه را شناسایی کنند. از نظر آنها دخالت دولت در ا

مور اقتصادی تا حدی مجاز می باشد که به ایجاد یک بستر مناسب برای فعالیت بخش خصوصی و رقابت منجر شود. لذا مهمترین وظایف دولت را در حفظ آزادی های فردی

رفع موارد شکست بازار و جلوگیری در سطح محدود و دخالت در وضعیت غیر عادی می دانند.

1-2-3-1-2 مبانی سه گانه اقتصاد اتریش
1)فرد گرایی روش شناسانه
2)ذهن گرایی روش شناسانه
3)فرآیند گرایی
بنابراین از نظر مکتب اتریش باید بستر مناسبی فراهم باشد تا رقابت و در نتیجه توسعه تحقق پیدا کند با استناد به این نظر می توان گفت زمانی کارآفرینان اقتصادی در هر کشوری رشد پیدا می کنند و این رشد به توسعه اقتصادی منجر می شود که جو اجتماعی مزبور فراهم باشد.(سرایی، 1386، ص17)

3-3-1-2مکتب کینز
منظور از مکتب کینز مجموعه عقایدی است که به پیروی از تفکر کینز به پا خواست از آن جا که عقاید کینز جهان را از بحران اقتصادی نجات داد هیچ کتابی به اندازه نظریه عمومی کینز متناسب با نیازهای زمان خود نبود، کینز به عنوان بنیان گذار «علم اقتصاد جدید» معروف شد و عقاید وی به «انقلاب كینزی» معروف گشته و پایه های اقتصادی و اجتماعی جدید با نام «مکتب کینزی» گردید.(دادگر، 1383،ص44)

دلایل ظهور مکتب کینز:
1)بحران کبیر بین سال ها 1929 تا 1933
2)نظریه نئوکلاسیک ها
3)آزمون های بسیار موفق نظریات کوتاه مدت کینز و پاسخ گویی به شرایط بحرانی
مهمترین اصول و عقاید مکتب کینزی:

1)تاکید بر اقتصاد کلان؛کینز و طرفدارانش بر روی مشخصه های کل مانند مصرف کل پس انداز کل ;متمرکز بوده اند.
2)تعیین جهت به وسیله تقاضا؛ بدین معنی کینز اظهار داشت که: این تقاضاست که عرضه را به وجود می آورد.
3)وجود عدم ثبات در اقتصاد؛ از دیدگاه کینز، اعتقاد اقتصاد دانان کلاسیک مبنی بر اینکه اقتصاد به خودی خود و به وسیله مکانیزم بازار به تعادل می رسد صحیح نیست. او تصریح کرد که اگر بخواهیم به امید ایجاد تعادل، به وسیله مکانیزم بازار باشیم، بحران جهانی ممکن است پنجاه سال به طول بیانجامد(نمازی ،1387، ص73)
از دیدگاه کینز اقتصاد با رکورد و رونق همراه است؛ چون سطح سرمایه گذاری برنامه ریزی شده خیلی نامنظم و جابه جا شونده است. پس انداز و سرمایه گذاری به طور خودکار برابر نمی شوند و باید بانک مرکزی و دولت، زمینه هماهنگی آن را فراهم نماید.
4)چسبندگی قیمت و دستمزد؛ کینز معتقد است دستمزدها به طرف پایین چسبنده است و این به خاطر عوامل ساختاری مانند قراردادهای اتحادیه های کارگری، قوانین حداقل دستمزدها و;.. است.
5)سیاست پولی و مالی فعال؛ اقتصاد دانان کینزی معتقدند که دولت باید از طریق سیاست های پولی و مالی مناسب به جهت رسیدن به اشتغال کامل، ثبات قیمت ها

و رشد اقتصادی، فعالانه دخالت نماید. و برای مواجهه با رکود و بحران یا باید مخارج خود را افزایش دهد یا مالیاتها را کاهش دهد(گرجی،1376، ص32)

4-3-1-2مکتب نئوکلاسیک
مکتب نئوکلاسیک، یکی از مکاتب اقتصادی است که با پایه قرار دادن نظریات کلاسیک ها، اقتصاد را از سطح کلان به سطح خرد کشید و رفتار بنگاه تولیدی را مورد تجزیه و تحلیل قرار داد. از طرف دیگر هر دو طرف عرضه و تقاضا را در تجزیه و تحلیل اقتصادی داخل کرد. بین 15 تا 20 سال دهه های 1870 و 1880 و به وجود آمدن مشکلات و حتی بحران هایی در اوضاع زندگی اجتماعی و اقتصادی مردم، به ویژه در جوامع سرمایه داری، وجود فقر و اختلاف طبقاتی، شکل گیری کارتل ها و تراست ها و حاکمیت آنها بر اقتصاد و اجتماع، فقدان یک سیستم حمایتی از کارگران و بسیاری از مشکلات دیگر، همگی حکایت از این امر داشتند که با وجود اینکه یک صد سال از انقلاب صنعتی و اجرای راه حل کلاسیک می گذشت، هنوز بسیاری از مشکلات، حل نشده باقی مانده بود. از همین رو زمینه شکل گیری انقلاب گرایی به وجود آمد. بی ثباتی مالی کشورهای اروپایی و دیگر کشورهای

سرمایه داری از دیگر مسایل و مشکلات این دهه بود به طوری که در خلال بیست سال(1873-1893) بیش از 40 بحران اقتصادی و مالی در آن کشورها به وقوع پیوست(دادگر، 1383،ص358

-356)ویلیام استنلی جونز در لندن و کارل منگر در اتریش و لئون والرسی در سوئیس این سه دانشمند، بنیان گذار مکتبی هستند که در تاریخ عقاید اقتصادی به دو صورت نامگذاری شده است «مکتب نئوکلاسیک یا مکتب کلاسیک جدید» این نامگذاری به این دلیل است که با وجود داشتن تفاوت هایی با اندیشه کلاسیک بسیاری از پایه های فکری آن را حفظ کردند.(دادگر، 1383، ص357)
مهمترین آراء و عقاید مکتب نئوکلاسیک عبارتند از:

مکتب نئوکلاسیک عنوان می کند که رقابت بازده (راندمان) داخلی را بالا می برد(لیانگ وو ، 2007، ص48)
1-اصل نهایی یا حدی
2-تاکید بر اقتصاد خرد
3-تاکید بر شرط رقابت کامل
4-نظریه قیمت
5-تاکید بر مطلوبیت ذهنی
6-روش تعادلی
7-رفتار اقتصادی عقلایی
8-حداقل دخالت دولت
9-اقتصاد سیاسی جدید(صمدی، 1374،ص279)
بسیاری از مطالعات در حوزه خصوصی سازی از مدل نئولیبرال استفاده می کنند که به نتایج توزیعی مالی و اقتصادی توجه دارد و هزینه های اجتماعی منتقل شده

به دولت یا جامعه را نادیده می گیرد.( و سیام، الحسینی، ریکولز، 2009، ص 391).

5-3-1-2مکتب نهادی:
مکتب نهادی در سال 1900 توسط تورستین و بلن پایه گذاری

گردید.
در زمان بین جنگ های داخلی تا جنگ جهانی اول، شرایط زندگی نیروی کار تحت کارکرد اقتصاد سرمایه داری و فاصله فقیر و عنی شدید بود. رباخواری و رانت خواری توسط دلال ها و سفته بازان فراوان و امنیت ملی کارگران مخدوش بود. در کنار این مشکلات ایجاد بناههای بزرگ و انحصاری روز به روز وسیع تر شد. هر چه اوضاع به جلو می رفت، مفروضات نهایی گرایی و نئوکلاسیک غیر واقعی جلوه می کرد. در این دوران برای نیل به تغییرات اجتماعی دو روش مهم و متفاوت مورد توجه اقتصاد دانان قرار گرفت .نخستین روش مبتنی بر تجدید سازمان جامعه از طریق روش های سوسیالیستی بود؛ روش دوم بر آن بود تا تغییرات اجتماعی در نظام سرمایه داری را از راه اصلاحات اجتماعی پدید آورد.
در این روش هدف آن بود که شرایط موجود را از طریق دخالت دولت در اقتصاد اصلاح کند.
با اعمال برنامه ها اصلاحات اقتصادی امکان حفظ سرمایه داری از طریق بهبود شرایط زندگی برای طبقات کم درآمد فراهم کند و این دقیقا پیشنهاد اقتصاددانان پیرو«مکتب نهادی» یا نهادیون را تشکیل می دهد.(تفضلی، 1372، ص339)
خلاصه کلام آن که میزان نقش و دخالت در فعالیت های اقتصادی در شرایط زمانی مختلف شکل متفاوتی به خود گرفته و همواره در مورد حد و مرز دخالت یا عدم دخالت در فعالیت های مختلف نظرات متفاوتی وجود داشته است.
مطالعه میزان دخالت دولت در فعالیت های اقتصادی در ایران بیانگر این واقعیت است که دولت همواره در فعالیت های اقتصادی نقش جدی و گسترده ای داشته است، میزان تصدی دولت در بنگاه های اقتصادی در سال های قبل از انقلاب قابل توجه است. بعد از پیروزی انقلاب سهم دولت در ارزش افزوده تولیدات کارخانه ای متعاقب ملی شدن تعداد قابل توجهی از صنایع باز هم افزایش یافت. مجموعه این عوامل به همراه پایان یافتن جنگ تحمیلی و آغاز دوران بازسازی اقتصادی و نیز تحولات بین المللی موجب گردید که موضوع خصوصی سازی و واگذاری سهام شرکت های دولتی و ابسته به دولت دستور برنامه پنج سال اول توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور قرار گیرد (گیلانی، 1382، ص52).

6-3-1-2تئوری دولت منفعت طلب

در ادبیات نظری در اروپای غربی، بر روی این سوال که چگونه برنامه خصوصی سازی بهینه را به منظور تخصیص دوباره حقوق مالکیت و حداکثر سازی درآمدها طراحی کنیم، تمرکز دارد. نخستین رویکرد نظری تئوری «دولت منفعت طلب یا دولت همراه» بر ایجاد انگیزه های مدیریتی و هزینه های اجتماعی تجدید ساختار که در خلال فرآیندهای خصوصی سازی به وجود می آید تمرکز دارد. در مرحله گذار خصوصی سازی معاوضه ای میان هزینه های اجتماعی تجدید ساختار و انگیزه های مدیریتی به وجود می آید. در این فرآیند «خصوصی سازی سریع» نسبت به برنامه های «خصوصی

سازی آرام» ساختارهای انگیزشی کاراتری را به وجود می آورد، در حالی که هزینه های اجتماعی بالاتری را به دنبال دارد. در پیش بینی هزینه تجدید ساختارهای بزرگ، اقتصاد دانان متعددی، یک گذار آرام را به ساختارهای حاکمیت سهامی در بازار جدید پیشنهاد می کنند. که در آغاز باید ساختارهای حاکمیت میانی همراه با مشارکت دولت در اقتصاد بررسی شود و در ادامه، تنها فرآیند

های انگیزشی می تواند به کار برده شود. آن دسته از فرآیندهای انگیزشی که ریشه در فرهنگ و آداب و رسوم کشور داشته باشد.
رویکرد دوم در خصوصی سازی مبتنی بر فرضیه دولت منفعت طلب، این است که طی فرآیند خصوصی سازی، سیاست مداران و سرمایه گذاران خصوصی دارای منافع مخالف و مختلفی اند. سیاست مداران به ادامه فعالیت بنگاه های ناکارا تا زمانی که استخدام اضافی و دستمزدهای بالاتر برای آنها منافع سیاسی در برداشته باشد، رغبت نشان می دهند. اما سرمایه گذاران

خصوصی و یا مدیران خصوصی، در پیش بینی به دست آوردن مالکیت شرکت، کارایی را ترجیح می دهند.

7-3-1-2رویکرد انگیزشی
این مدل نظری که بر تاثیر ساختارهای حاکمیتی مختلف بر روی کارایی تجدید ساختار تمرکز دارد توسط اشمیت و اشنیترز (1993) تهیه شده است . در این مدل، دو رویکرد اصلی برای ایجاد ساختارهای جدید حاکمیت شرکتی از هم متمایز شده اند که عبارتند از: 1-«رویکرد بازار» 2-رویکرد دولت.رویکرد بازار، به خصوصی سازی سریع و فوری در شروع مرحله گذار بر می گردد و تجدید ساختار شرکت ها را به مالکان جدید، واگذار می کند. این رویکرد، مشارکت فعال دولتی را در شروع به کار شرکت های مادر، به عنوان مالکان اولیه شرکت های خصوصی جدید در زمینه رسیدن به اهداف کارایی و عدالت در فرآیند خصوصی سازی، نادیده می گیرد.
در رویکرد دولت، تجدید ساختار و تاسیس ساختارهای بازار رقابتی قبل از هر گونه تغییری در مالکیت، مورد هدف قرار می گیرد. این روش نیازمند مشارکت فعال دولتی توسط کارگزار دولتی در شرکت و تخصیص مجدد درآمدها به منظور کاهش هزینه های اجتماعی تجدید ساختار است و رویکرد دولتی در تخصیص نه چندان بهینه اجتماعی حاصل می شود و مدیران تحت چنین نظامی کمتر از حد لازم، تلاش می کنند.

معاوضه ای بین دو رویکرد بازار و دولتی وجود دارد، رویکرد دولتی، تخصیص دوباره بیشتر از سودها را اجازه می دهد، بنابراین هزینه های اجتماعی تجدید ساختار شده را پایین می آورد، اما موجب تلاش کمتر مدیران می شود، در نتیجه اثرهای زیان باری را بر انگیزه ها دارد. اما رویکرد بازار از انگیزه ها طرفداری می کند، ولی در عوض موجب می شود شهروندان رفاه بیشتری را از دست بدهند.(رحیمی بروجردی1389ص27-28)

8-3-1-2برون سپاری و اندازه دولت

به موازات هدایت قابلیت ها و مهارت های داخلی با ارزش به فعالیت های ارزش افزوده ، بحث های مربوط به درون سپاری از چرایی برون سپاری به چگونگی و زمینه های برون سپاری معطوف شده است. پژوهشگران و مجریانی که دیدگاه راهبردی را برگزیده اند بر این نظرند که فعالیت های اصلی باید در داخل سازمان باقی بماند، در حالی که فعالیت های غیر اصلی را می توان به بیرون از سازمان منتقل کرد بعضی از اندیشمندان مدعی اند که تصمیم های برون سپاری باید بر مبنای ماهیت قراردادهای برون سپاری، روابط اطلاعاتی و پیمانکاری بین خریدار و عرضه کننده، استفاده از فرصت های بازار برای مزیت رقابتی و مدیریت موفق قراردادها اتخاذ شود. در هر حال، محصول برون سپاری، نیازمند سازمان دهی مجدد سازمان دولت است که در مفهوم ساختار شبکه ای تجلی می یابد (رهنورد،1385، ص68-49).
ساختار شبکه ای معرف گونه ای جدید از سازماندهی است که فعالیت های اصلی در درون مرزهای آن و فعالیت های غیر راهبردی در بیرون از مرزهای آن به صورت خوشه های به هم مرتبط دیده می شوند. دولت ها از طریق برون سپاری می توانند اندازه خود را کاهش دهند و به مدیریت بیرون از درون روی بیاورند. در این صورت، مدیریت شبکه ای جایگزین مدیریت سلسله مراتبی می شود. در مدیریت شبکه ای روابط سلسله مراتبی جای خود را به روابط همکاری در درون شبکه می دهد. دولت می تواند بخش خصوصی و بخش سوم را در ایفای وظایف امور عمومی به کار گیرد در عین حال هسته کوچک ولی کارآمد داشته باشد.(یاندی، 2010،ص545)

4-1-2خصوصی سازی:
با خروج اروپا از دوران قرون وسطی و طلوع عصر رنسانس و انقلاب صنعتی حضور کارگاه ها کوچک صنعتی و ابداعات و اختراعات این عصر، فرآیندی بود که نقطه عطف اقتصاد جهان و نظام بین المللی به شمار می آید، منبع محدود در این زمان پای دولت ها را به بازار کشاند تنگناهای قانونی برطرف شد و بروکراسی حاکم بر آن با سرعت و شتاب به وجود آمد. در این برهه از زمان بود که نظریه پردازان کلاسیک اقتصاد ظهور کردند و بر اساس نظارت ایشان با حضور دولت در اقتصاد و مکانیزم بازار اکیداً مخالفت شد و بهترین مکانیزم اقتصادی بازار مکانیزم عرضه و تقاضا بدون دخالت دولت معرفی شد. به هر تقدیر با پیروی از این عقیده راسخ اسمیت، که ساز و کار بازار موجب افزایش ثروت افراد و در نهایت افزایش ثروت جامعه می شود بنیان تئوریک خصوصی سازی بنا نهاده شد و از سال 1770 تا بحران سالهای 1933-1929 سرلوحه امور اقتصادی دول بزرگ قرار گرفت.امروزه این سیاست جامع تحت عناوین گوناگون: خصوصی سازی، آزاد سازی ،مقررات زدایی ،توسعه بخش خصوصی مطرح می شود به طور کلی خصوصی سازی به مفهوم اجازه فعالیت نیروهای بازار در

اقتصاد است اما آنچه در زمینه های مختلف صنعتی، خدمات عمومی و ; با مالکیت یا کنترل کامل یا جزئی به بخش خصوصی است. خصوصی سازی هدف نبوده فقط ابزاری جهت اصلاح ساختار اقتصادی به شمار می رود و هنگامی صورت می پذیرد که انجام آن منجر به بهبود شرایط بازار و تخصیص بهینه تر منابع شود. (باطنی پور،1376،ص35)
خصوصی سازی زمانی موثر است که خریدار خارجی کنترل شدت را از دولت می گیرد. تاثیر مثبت بر سوددهی زمانی کاهش می یابد که دولت سهام های خود را به خریداران داخلی می فروشد.(وانگ، 2011،ص132)

5-1-2مفهوم خصوصی سازی
امروزه یکی از مفاهیم مهم و مورد علاقه در اقتصاد، مباحث مربوط به خصوصی سازی است. هر چند مفهوم نظری خصوصی سازی به اندازه کافی شفاف نیست، اما در پژوهش های تجربی،

خصوصی سازی تلاشی عمومی است برای کاستن عدم انگیزه هایی که در کارایی ارگان های دولتی وجود دارد و این کار به وسیله قرار دادن آنها در انگیزه های بازار خصوصی انجام می شود.
خصوصی سازی در مفهوم حقیقی به اشاعه فرهنگی در کلیه سطوح جامعه، اطلاق می شود که دستگاه قانون گذاری، قوه قضائیه و مجریه تمامی آحاد یک کشور «باور» کنند که «کار مردم» را بای

د به «مردم» واگذاشت؛ یعنی مردم بدون دخالت دولت ملزم به انجام وظایف و مسئولیت های مربوط به جامعه خود هستند و هیچ نهادی و قدرتی نمی تواند آنها را از انجام مسئولیت شان باز دارد. همان طور که گفته شد، خصوصی سازی را به عبارتی می توان استفاده بهینه از منابع کمیا

ب برای افزایش بهره وری تعریف کرد.
مفهوم خصوصی سازی مبین «بازاری کردن» و باز نمودن درهای یک موسسه اقتصادی عمومی به روی نیروهای بازار با توجه به داده و باز داده ها می باشد. خصوصی سازی فرآیند اقتصادی انتقال دارایی های بخش عمومی «دولتی» به بخش خصوصی است. فرآیند معکوس را «ملی گرائی» می گویند.
خصوصی سازی فرصتی استثنائی برای ساختار سیاسی کشور فراهم می کند تا مردم نسبت به تصمیمات رهبران سیاسی، حساسیت نشان دهند و در صحنه های اجتماعی، سیاسی و اقتصادی و ;مشارکت فعال داشته باشند.(رحیمی بروجردی، 1389،ص8-9)
خصوصی سازی بخش اصلی از فرایند اصلاحات اقتصادی در کشورهای کم درآمد و انتقالی ترانزیت است که هم اهداف اقتصادی و هم اهداف سیاسی- اجتماعی را محقق می سازد (نیکسون و البرز، 2006، 1557).
خصوصی سازی منجر به تحریک جامعه و کارایی اقتصادی می شود و با کاهش نقش دخالت دولت موجب افزایش مالکیت و سهم بیشتر شده و فرصتی برای رقابت ایجاد می کند.

از دیدگاه مدیریتی مفهوم خصوصی سازی مشخصه افزایش مدیریت دولتی جدید و مدیریت گرایی در حوزه اصلاحات بخش دولتی است. که شامل بازسازی ملت-دولت از طریق آزاد سازی کنترل های مالی و قانونی، آزاد سازی بازار و شبه بازار، افزایش رقابت است. (تان،چان،2008،ص468)
خصوصی سازی در مفهوم گسترده و محدود مطرح می شود. در مفهوم گسترده به تغییر فعالیت یا تولید کالا و خدمات از بخش دولتی به بخش خصوصی اشاره دارد. که شامل خرید کالا از منابع خارجی ،عقد قرارداد با منابع خارجی ، فرانشیز(آزاد سازی) خصوصی سازی سرمایه دولتی(عمومی)،آزاد سازی، فروش دارایی دولت به بخش خصوصی می شود. در معنای مح

دودتر خصوصی سازی فروش شرکت های دولتی به بخش خصوصی است.(یاندی ، 2010،ص537)

6-1-2تعاریف خصوصی سازی:
از خصوصی سازی تعاریف متعدد و گوناگونی نظیر:
خصوصی سازی پاسخی به نارسایی ها یا (نقایص) مالکیت دولتی است.(برادا،یینگ ما ،2007، 123)
خصوصی سازی برآیندی است که شامل مولفه های ملی زدایی یا فروش دارایی دولتی، آزاد سازی، فروش رقابتی است. در واقع خصوصی سازی پروسه انتقال کل مالکیت یا بخشی از آن از دولت به بخش خصوصی است.(لکر، دوگان، ارلگویی ، 1994، ص 16)
خصوصی سازی فروش سهام دولت در شرکت های خصوصی به سرمایه گذاران خصوصی است. (سرینی یوان ،2010،ص74)
باس، خصوصی سازی را نشانه تعالی تفکر سرمایه داری و اعتماد به کارایی بازار در مقابل عدم اطمینان به کارایی بخش عمومی بیان می کند.(سرایی،1386،ص23)
تعریف کلی خصوصی سازی که مورد تایید بانک جهانی و صندوق بین المللی پول است معمولاً به غیر ملی کردن (ملی زدایی) فروش دارایی دولت به بخش خصوصی اشاره دارد. (یاندی ،2010،ص538)
با نگاهی به تعاریف متعدد خصوصی سازی می توان مفاهیمی از قبیل بهبود عملکرد، انتقال مالکیت و مدیریت، آزادسازی، بازار گرا کردن، ایجاد شرایط رقابت کامل واگذاری، حذف مقررات دست و پا گیر را دید که با درنظر گرفتن این مفاهیم می توان یک تعریف مشترک و کلی به صورت زیر از واژه خصوصی سازی ارائه نمود.
هرکلی و پارکر بیان می کنند که خصوصی سازی فرایندی است که شامل مؤلفه های ملی زدایی یا فروش دارایی های دولتی، آزادسازی، ارائه (مناقصه) رقابتی در کنار ارائه(معرفی) مالکیت خصوصی و تنظیم بازار است(لکر، دوگان، ارلگویی ، 1994، ص 15)
خصوصی سازی فرآیندی است که طی آن مکانیزم بازار و دست نامرئی آدام اسمیت

، حیاتی دوباره می یابد و عملکرد فعالیت های اقتصادی دولت زیر سوال می رود و در نتیجه بخش عمومی (دولت) تصمیم می گیرد فعالیت های خود را محدود نموده و مالکیت، یا مدیریت برخی از واحدهای اقتصادی تحت تملک خود را به مکانیزم بازار محول نماید.
خصوصی سازی منجر به تحریک جامعه و کارایی اقتصادی می شود و با کاهش نقش و دخالت دولت در اقتصاد موجب افزایش مالکیت بیشتر و فرصتی برای رقابت ایجاد می کند.(سری یوان ،2010 ،ص75)

7-1-2پیش نیازهای خصوصی سازی:

پروسه خصوصی کردن یک شرکت دولتی شامل سه مرحله است:
1)قبل از خصوصی سازی:
مسئله خصوصی سازی موفق در دیگر نقاط و مزایای تولید در مقیاس کوچکتر مورد توجه قرار می گیرد.
2)در حین خصوصی سازی:
تمایل به خصوصی سازی به طور رسمی اعلام می شود و قوانین مرتبط وضع و تصویب می شوند.
3)بعد از خصوصی سازی:
بازندگان و برندگان خصوصی سازی مورد توجه قرار می گیرند و بیان می شود که اهداف پیش برندگان (ترویج دهندگان) حاصل شده است. (امرنیک ،2006،ص82-83)
به عقیده کارشناسان اقدام به خصوصی سازی نیازمندایجاد زمینه ها و ارکانی است. مباحث تئوری و تجارب عملی کشورها نشان می دهد که انجام این فرآیند در نبودن زمینه های لازم آن هرگز قرین موفقیت نبوده است. وجود زمینه های کلان و خرد اقتصادی، زمینه های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی و ابزارهای خصوصی سازی از اهم ضروریات است که به طور خلاصه به بعضی از این پیش نیازها اشاره می شود.
مسیر پیشرفت اقتصادی در دوره بعد از خصوصی سازی یک جهته نیست و تنها توسط ا

نتقال مالکیت سرمایه های تولیدی از بخش دولتی به خصوصی تعیین نمی شود.(نیکسون، والترز، 2006، 1576).

1-7-1-2تثبیت اقتصادی:
تثبیت اقتصادی به معنای کاستن تورم و حرکت به سوی موازنه تراز پرداختهاست. چه اولاً در شرایط نوسانات تورمی شدید، انتظارات تورمی بالاست ودر نتیجه نرخ ارز و بهره بالاست. و این هر دو بازار سرمایه وبازار مالی، فعالیت در تجارت خارجه را با مشکل روبرومی کند و از طرف دیگر یکی از دلایل تورم، هزینه های شرکت های دولتی و در نتیجه فعالیت های گسترده این شرکتهاست که این خود فرضیه اثر ازدحام را حاکم می کند. در این فرضیه تخصیص اعظم اعتبارات بانکی، سهمیه های ارزی و انواع مجوز واردات و صادرات و انحصارات و شبه انحصارات به شرکت های دولتی و تبعیض شدید شرایط باعث عدم توان بخش خصوصی در رقابت با بخش دولتی شده و موجبات عقب راندن این بخش در فعالیت های اقتصادی را فراهم آورده است.

2-7-1-2آزاد سازی:
دومین پیش نیاز کلان اقتصادی، آزاد سازی به معنای برچیدن انواع کنترل ها و اهرمهای مداخله گرایانه دولت در بازار تجارت خارجی، بازار سرمایه، بازار کار و دیگر عوامل تولید است.
دولت هایی که برنامه خصوصی سازی را اجرا می کنند یک سری آزادسازی های

سیاسی،اقتصادی هم زمان را به منظور بهبود آینده نگری شرکت های خصوصی شده در پیش می گیرند،

جای تعجب نیست که خصوصی سازی عموماً با سود بیشتر همبستگی دارد زیرا خصوصی سازی با تغییرات محیط سیاسی و اقتصادی هماهنگ می شود. تا عملکرد شرکت را با کاهش سلطه دولت بر اقتصاد بهبود بخشد.(کالومیریس،فیسمان،وانگ ،2010،ص400)
در کشورهای جهان سوم عمدتاً با ایجاد محدودیت بر بهره پس اندازها و وامها وتخصیص اعتبارات به بخش ها و صنایع خاص و فراموش شدن مقوله کارایی تخصیص، صنعت مالی سرکوب شده و مشکلات بسیاری را در انجام فعالیت های اقتصادی دارای مزیت نسبی فراهم آورده است. بنابراین تثبیت اقتصادی و آزاد سازی دو مقوله بسیار مهم در قبل از شروع فراگرد خصوصی سازی هستند.
تجارب نشان داده است که در کشورهایی که فراگرد خصوصی سازی قبل از تثبیت اقتصادی و آزاد سازی انجام گرفته است یا هر دو همزمان بوده اند، با عدم موفقیت همراه بوده است.
(رحیمی بروجردی، 1386، ص )
آزادسازی اقتصادی از تئوری تا عمل، انتشارات سمت سال 1386

3-7-1-2سایر پیش نیازها
خصوصی سازی به تنهایی باعث رشد(تولید ناخالص داخلی یکی از مقیاس های اندازه دولت است و در برگیرنده ارزش مجموع کالا و خدماتی است که طی یک سال در کشور تولید می شود.) GDP نمی شود. مگر زمانی که خصوصی سازی به همراه اصلاحات سازمانی اساسی رخ دهد تاثیرگذاری مثبت خواهد بود.(عمران ،2009، 661)
جذاب کردن موسسات از نقطه نظر ساختار مالی، ساختار سازمانی،تضمین

حمایت های پس از خصوصی سازی و حق اختصاص بخشی از عواید فروش به بنگاه از مسائل مهم در موفقیت خصوصی سازی است.
دیدگاه مثبت مدیران ارشد کشور و عزم راسخ سیاست گذاران در پیگیری سیاست ها، ایجاد زمینه های قانونی متناسب با فعالیت های بخش خصوصی افزایش توان مالی و مدیریتی بخش خصوصی، تاثیر بر طرز تفکر سرمایه گذاران از طریق جلب اعتماد عمومی و همچنین ایجا

د نهادهای سازمان یافته بازار آزاد، بازار سهام پیشرفته بانک های سرمایه گذاری از دیگر پیش نیازهاست.

8-1-2روش های خصوصی سازی
خصوصی سازی یک فرمول واحد نیست بلکه رویکردی کلی است که به شیوه های مختلف اجرا می شود.
-واگذاری شرکت ها به مردم و صاحبان سرمایه از طریق عرضه سهام به صورت فروش سهام یا ارائه رایگان آن.
این روش از مهم ترین و متداول ترین روش های واگذاری مالکیت (خصوصی سازی) در اکثر کشورهاست بهترین ابزار عملی برای اجرای این روش مکانیزم بازار بورس اوراق بهادار است. در این روش بخش عمومی تمام یا بخش عمده ای از سهام واحدها و موسسات اقتصادی خود را از طریق بازار بورس به عموم مردم عرضه می کند.
-واگذاری شرکت های دولتی به صاحبان سرمایه از طریق مذاکره یا مزایده، در این روش دارایی های شرکت به جای سهام آنها به فروش می رسد روش فروش دارایی ها هنگامی به کار می رود که شرکت های دولتی از چنان مقیاس بزرگی برخوردار باشند که قادر به ادامه فعالیت خود نباشند و به علل متعدد از جمله ضعف مدیریت، عدم کنترل صحیح، هزینه های فراوان،کمبود نیروی متخصص، قدیمی بودن ماشین آلات و تجهیزات و غیره فعالیت آن ها غیر کارا و زیان آور باشند.
-واگذاری مدیریت شرکت های دولتی از طریق قرارداد مدیریتی یا اجاره (خصوصی سازی بدون واگذاری مالکیت)
غالباً بخشی از موسسات اقتصادی که به موسسات اساسی و راهبردی معروفند بنابر دلایل مختلف عمدتاً در حوزه بخش دولتی نگاه داشته می شوند در چنین مواردی دولت می تواند با بهبود روش های عملیاتی از طریق تغییر در مدیریت کاریی را افزایش دهد.
-واگذاری شرکت ها به مدیران و کارکنان به صورت یک جا یا مرحله ای
-جذب سرمایه بخش خصوصی و مشارکت دادن آنها در شرکت های دولتی
این روش، روشی برای بازسازی و تقویت شرکت های دولتی است. در این روش دولت اقدام به کاهش و صرفه جویی در مخارج عمومی و جذب نقدینگی و افزایش سرمایه شرکت های دولتی از طریق انتشار سهام جدید و فروش آن به بخش خصوصی می کند.
-تجزیه شرکت های دولتی به واحدهای کوچکتر
چنانچه شرکت دولتی به صورت مجموعه ای بزرگ و ناهمگن و فاقد جاذبه های لازم برای واگذاری به بخش خصوصی باشند، می توان با تجدید و تجزیه سازمان واحدهای کوچک تر و همگنی به وجود آورد که در ارتباط با یک واحد مرکزی بوده و دارای شخصیت حقوقی مجزا باشد. سپس شرکت های جدید با استفاده از روش های خصوصی سازی به بخش خصوصی واگذار گردد .(ریگدن و یشر ،1995،ص41)
البته خصوصی سازی در غالب تغییر مالکیت به خودی خود نمی تواند تاثیر مثبتی بر عملکرد شرکت داشته باشد. مگر آنکه در کنار آن شیوه مدیریتی هم تغییر کند.(عمران ،2009،ص671)

9-1-2خصوصی سازی مرحله به مرحله

خصوصی سازی مرحله به مرحله موضوع مورد علاقه همه متخصصان خصوصی سازی است و طبق نتایج حاصل از کشورهای مورد مطالعه، مناسب ترین روش برای واگذاری شرکت های متوسط و بزرگ و اساس کار برنامه خصوصی سازی در سراسر جهان است این روش در کش

ورهای صنعتی به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفته است. همچنین کشورهای دارای اقتصاد در حال گذار، که خصوصی سازی کوپنی را تکمیل نموده اند واگذاری شرکت های دولتی متوسط و بزرگ را با این روش آغاز کرده اند.
خصوصی سازی مرحله به مرحله، شامل فروش سهام دولتی از طریق عرضه عمومی فروش تجاری (به شخص ثالث) یا فروش ترکیبی(ترکیبی از هر دو روش) است. در این جریان، مالکیت و مدیریت شرکت های دولتی به بخش خصوصی منتقل می شود و شیوه مرحله به مرحله واگذاری شرکت ها، به دولت فرصت می دهد تا در مورد مسائل مربوط به سیاست کلی خصوصی سازی تصمیم بگیرند و شرکت ها را به قیمت عادلانه بازار بفروشند. این روش، روند شفافی برای فروش ارائه می کند و می تواند سرمایه یکپارچه را بهبود بخشد، از اعمال نفوذ افراد بکاهد و در صورت نیاز، مدیریت سرمایه و دانش بازاریابی خارجی را برای شرکت خصوصی شده فراهم کند.
بانک جهانی تمایل شدیدی به ترویج خصوصی سازی به عنوان راهی برای تجدید ساختار اقتصادی در حال گذار یا در حال توسعه پیشرفت بازار آزاد و افزایش کارایی اقتصادی دارد. بانک جهانی خصوصی سازی مرحله به مرحله، شرکت های دولتی بزرگ را برای اصلاح نظام اقتصادی ضروری می داند.
علاوه بر این تصدیق می کند که این رویکرد می تواند در عین کاهش ریسک اقتصادی و مالی ایجاد شده توسط این گونه شرکت ها، منابع مالی قابل توجهی برای دولت فراهم آورد.
خصوصی سازی مرحله به مرحله دارای پنج گام است:

1-9-1-2مرحله اول:آماده سازی
گام اول:شناسایی و انتخاب در مواردی که دولت شرکت هایی را که باید خصوصی شوند انتخاب می کند.
گام دوم:مطالعه و امکان سنجی در مواردی که دولت مسائل مربوط به سیاست گذاری را شناسایی می کند و راه حل هایی برای آن ها ارائه می کند و مشاوران مالی به ارزش گذاری شرکت می پردازند و روش فروش و زمان بندی آن را ارائه می کنند.

2-9-1-2مرحله دوم: فروش
گام سوم:برنامه ریزی خصوصی سازی، در مواردی که دولت مسائل مربوط به سیاست گذاری را شناسایی می کند و راه حل هایی برای آنها ارائه می کند و مشاوران مالی به ارزش گذاری شرکت می پردازند و روش فروش و ز مان بندی آن را ارائه می کنند.

گام چهارم: اگر لازم باشد مرحله قانون گذاری را تایید می کند.
گام پنجم:اجرا یا معامله در مواردی که دولت و مشاوران دولت مرحله فروش را از طریق مزایده یا عرضه عمومی به انجام می رسانند(سدهی،داورزنی،1389،ص40-41)
جدول شماره 1-2 برآورد نتایج به کارگیری هر یک از روش های خصوصی سازی در سطح خرد
روش ایجاد تحول در مدیریت خصوصی سازی واقعی شکل گیری نظام ها انگیزشی کنترل و توسعه بخش خصوصی
1- فروش سهام در بورس محدود صورت گرفته محدود محدود
2- فروش شهام از طریق مزایده صورت پذیرفته محدود محدود

3- اعطای سهام عدالت صورت نگرفته وجود ندارد محدود
4- واگذاری در اداء بدهی دولت محدود در حد تعویض قانونی وجود ندارد محدود
5- واگذاری بدون انتقال مالکیت صورت نگرفته وجود ندارد وجود ندارد

جدول شماره 2-2نتایج به کارگیری هر یک از روش های خصوصی سازی در سطح کلان
روش کاهش بدهی های دولت کوچک شدن دولت ایجاد فضای جدید برای سرمایه گذاری توسعه بخش خصوصی
1- فروش سهام در بورس محدود محدود محدود
2- فروش سهام در بورس محدود محدود در بعضی موارد
3- فروش سهام در بورس افزایش بدهی های دولت بزرگ شدن دولت محقق یافته
4- فروش سهام در بورس صورت نگرفته بسیار محدود فضای جدید ایجاد نشده
5- فروش سهام در بورس بسیار محدود

(حسن خوشپور ،1389،144)

10-1-2اهداف خصوصی سازی
در اکثر کشورها،خصوصی سازی به عنوان روشی جهت منطقی کردن ساختار اقتصادی کاهش فشارهای مالی واحدهای دولتی بالا بردن کارایی منابع، گسترش مالکیت، تجهیز منابع مالی،حداکثر استفاده از تخصص های موجود، تقویت انگیزه های کاری، کاهش بوروکراسی مقابله با کسری در تراز پرداخت ها، کسب درآمد و کاهش بار سنگین خدمات دولت پذیرفته شد. به طوری که شمار کثیری از کشورها یا این سیاست را انجام دادند و یا در حال اجرای آن هستند. اهداف خصوصی سازی در هر کشور با توجه به سیاست ها، برنامه های اقتصادی و راهبردهای کلی جامعه اتخاذ می شود.
از آن جایی که راهبردها و برنامه های اقتصادی در کشورها متفاوت است در نتیجه خصوصی سازی نیز در هر کشور به دنبال اهداف ملی و بومی خاص است و در هر کشور ممکن است اهداف خاص در اولویت قرار گیرد اما مهمترین اهداف خصوصی سازی که بیشتر مورد توجه قرار گرفته اند عبارتند از:
-افزایش رقابت وبهبود کارایی در مدیریت و عملیات موسسات اقتصادی رقابت در بخش خصوصی به شرکت های خصوصی امکان تخصیص کارآمد تر منابع را نسبت به شرکت های دولتی می دهد.
-توزیع مناسب درآمد
-تحلیل هزینه های بودجه ای دولت ناشی از پرداخت یارانه و هزینه های سر

مایه ای
-توسعه بازارهای سرمایه داخلی و دستیابی به سرمایه، تکنولوژی و منابع مالی و خارحی
-کاهش کسری بودجه و بدهی های ملی
-تامین منابع مصرف کنندگان

-ایجاد انگیزه در شاغلین شرکت ها

آنچه از فرآیند خصوصی سازی مورد انتظار است اصلاح، استقلال و انعظاف پذیری لازم در نظام مدیریت و انتقال مالکیت واحدهای دولتی به اشخاص حقیقی و حقوقی است.
به هر حال باید به نقش رقابت در فرآیند خصوصی سازی توجه ویژه شود.
ایجاد فضای رقابتی مهمترین مزیت، بهترین شاخص و نشانه حیات نظام اقتصادی است و هر عاملی که مانع از ایجاد شرایط رقابت در بازار شود، کارکرد سالم مکانیزم بازار را مختل کرده و موجب عدم کارایی در اقتصاد حاکم می شود، خصوصی سازی با تعریف فرصت های جدید برای مشارکت بخش خصوصی و فعالیت های اقتصادی و کاهش حجم تصدی گری های دولت سرو کار دارد.
به عبارت دیگر خصوصی سازی بخش اصلی فرآیند اصلاحات اقتصادی در کشورهای کم درآمد است. که اهداف اقتصادی و سیاسی –اجتماعی را محقق می سازد.(نیکسون،والترز ،2005،ص1557)
در واقع هدف نهایی خصوصی سازی این است که عملکرد شرکت خصوصی و رفاه عمومی را بهبود بخشد(سری نیوان ،2010،ص75)
در شرایطی که اقدامات موثر در موارد فوق صورت نگرفته باشد. نمی توان انتظار داشت سیاست خصوصی سازی با موفقیت اجراشود. مهم ترین موانع خصوصی سازی به قرار زیر است:
1-عدم شفافیت و ثبات سیاست های اقتصادی دولت
2-پایین بودن نرخ سودآوری بخش مولد در مقایسه با بخش های غیر مولد
3-تاثیر کم خصوصی سازی بر اشتغال
4-مقاومت برخی از مدیران با نگرش دولتی
5-عدم آمادگی بورس اوراق بهادار تهران برای قیمت گذاری شرکت ها
6-عدم شفافیت اطلاعات شرکت ها و مشکلات قیمت گذاری شرکت ها
7- دریافت تئوریک نادرست از مقوله خصوصی سازی
8-عدم ترسیم یک الگوی جامع و سیستماتیک با قابلیت اجرایی مورد قبول
9-نبود بخش خصوصی توانمند در کشور

11-1-2موانع سیاسی اجرای خصوصی سازی:
تا زمانی که برنامه های خصوصی سازی بدون بیان اهداف خاص مطرح شود، مفهوم آن به تنهایی مورد قبول بیشتر گرو ه های سیاسی قرار می گیرد. اما به محض آنکه برنامه های خصوصی سازی اجرا شود، معادله میان موافقان ذی نفع و مخالفان متضرر، بالا می گیرد. برای

مثال، اتحادیه های کارگری از جمله مخالفان اجرای خصوصی سازی بنگاه های دولتی اند، زیرا به گمان آنها، خصوصی سازی به کاهش اشتغال و درآمدهای واقعی کارگران منجرمی شود. مدیران ارشد بخش دولتی و نیروهای کارآمد این بخش از دیگر مخالفان خصوصی سازی محسوب می شوند. مخالفت گروه مذکور به دلیل کاهش قدرت سیاسی و کنترلی آنهاست.(رحیمی بروجردی،1389،ص86)

12-1-2خطوط راهبردی رفع موانع سرمایه گذاری و توسعه بخش خصوصی
خصوصی سازی به تنهایی برای تضمین توسعه بخش خصوصی کافی نیست هر چند لازم ست. دولت هم می بایست با نارسایی بازار روبرو شود زیرا این نارسایی ها بر شرکت های تولیدی کوچک و متوسط تاثیر می گذارد. دسترسی به اعتبار مالی، اطلاعات بازار، آموزش و تحصیل و دسترسی به توسعه تکنولوژی های جدید از جمله این اقدامات است.(نیکسون،والترز ،2005،ص1576)
تشکیل سرمایه خصوصی و رشد آن در هر اقتصاد مستلزم پیدایش فضای مناسب برای سرمایه گذاری است. بنابراین نهادسازی فرآیند سازی هاو سیاست گذاری ها را باید به گونه ای تنظیم کرد که ساختار انگیزشی مناسبی برای انجام سرمایه گذاری ها و مشارکت گسترده بخش غیر دولتی در اقتصاد کشور فراهم آورند. سازماندهی اقتصادی کشور در دو دهه ی اخیر به نحوی بوده که عملا موجب بیرون رانده شدن بخش خصوصی از فعالیت های تولیدی، سوق دادن این بخش به فعالیت های تجاری زود بازده و خروج سرمایه از کشور گردیده است. توسعه سرمایه گذاری خصوصی بدون ثبات سیاسی و اصلاح ساختار اقتصادی امری ممتنع است. ثبات سیاسی از سیاست های خارجی و داخلی کشور تاثیر می پذیرد. اتخاذ سیاست تشنج زدایی در حوزه روابط بین المللی وایجاد زمینه های لازم برای در هم آمیزی های منطقه ای و بین المللی، احترام به حقوق و آزادی های فردی و اجتماع تصریح شده در قانون اساسی و هدایت تحولات سیاسی در چهار چوب قانونی و مسالمت آمیز، از لوازم اصلی تحقق ثبات سیاسی کشور محسوب می شود. مهم ترین شرایط لازم برای رفع موانع سرمایه گذاری و توسعه بخش خصوصی را می توان چنین برشمرد:
1-ایجاد فضای مطمئن اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی برای جلب مشارکت و گسترش بخش خصوصی داخلی و خارجی از طریق:
الف-ایجاد نظم حقوقی و نهادی معطوف به رشد و تولید با پذیرش اصل انگ

یزه کسب سود، تکاثر سرمایه و سرمایه گذاری مجدد در فعالیت های تولیدی-تجاری و مالی، یا به رسمیت شناختن اصول مالکیت و مدیریت خصوصی وایجاد امنیت لازم برای دارایی های خصوصی.
ب-گذراندن قوانین و اصلاح مقررات معطوف به آزادی مبادلات در بازارهای سرمایه، کار، کالاها و خدمات، با حداقل محدودیت های کنترلی دولت.
ج-پذیرش اصول رقابت وساز و کار بازار در فعالیت ها از یک سو و پذیرش نظم و انضباط مالی و برنامه ای و تعهد نسبت به پیگیری هدف ها و خطوط مشی اعلام شده در جه

ت ایجاد ثبات اقتصادی و جلب اطمینان مردم به سرمایه گذاری در فعالیت های تولیدی، بازرگانی و خدماتی از سوی دیگر.
د-شفاف سازی تصمیمات و اقدامات مسئولان اجرایی، قوانین و مقررات موضوعه همراه با ایجاد و حفظ استقلال قضایی در امور داوری مربوط به اختلافات مابین مردم و بین دولت و مردم و استقرار نظام قضایی کم هزینه، موثر و بی طرف.
2-کوچک کردن تدریجی سازمان های اجرایی و مداخله گر دولت در اقتصاد ملی و کاستن تدریجی از سهم دولت و نهادهای دولتی از برداشت از تولید ملی و امکانات موجود از طریق:
الف-حذف دستگاه های موازی با کارکردهای مشابه و هم زمان، کاستن از حجم پرسنل و بار بودجه ای دولت به موازات افزایش سطح اشتغال در بخش های خصوصی و تعاونی اقتصاد.
ب-رقابتی کردن فعالیت های بانکداری و بیمه و گسترش نهادها و ابزارهای مرتبط با بازار سرمایه در فعالیت های اولیه وثانویه.
ج-خودداری از قیمت گذاری نهادها و ستاده ها به ویژه در امور تولیدی و سازماندهی بنگاه های تولیدی مربوط به بخش عمومی بر اساس اصول بازرگانی بدون دریافت کمک ها، یارانه ها و اعتبارات عمرانی دولت.
د-ایجاد شرایط مساوی برای واحدهای تولیدی، بازرگانی و خدماتی بخش خصوصی با بخش دولتی در زمینه استفاده از ارز، اعتبارات بانکی و امتیازات تجاری، حمل و نقل و توزیع و ;. به گونه ای مشابه و با قیمت ها و تعرفه های همانند و یکسان.
3-محدود کردن تدریجی و انحلال فعالیت های انحصاری و نهادها و شرکت های شبه انحصاری بخش عمومی و سازمان های زیر پوشش دولت تولید و توزیع کالاها ساخته شده داخلی و وارداتی که از مقررات و شرایط ویژه برخوردارند از طریق:
الف-اصلاح نظام مالی و سازمانی شرکت ها و بنگاه های دولتی و نهادهای مرتبط با بخش عمومی و انطباق آن با شرایط فعالیت تجاری و سازو کار بازار.
ب-واگذاری سهام انحصارات دولتی به مردم در بورس اوراق بهادار-به جز آن دسته از انحصارات که به حکم کارکردهای طبیعی در جهت حفظ مصالح عمومی و امنیتی جامعه در اغلب کشورها در حیطه فعالیت دولت باقی می مانند و مشارکت سهام داران در انتخاب هیات های مدیره با به رسمیت شناختن حق پرسش در عمل کردها و الزام پاسخ گویی مسئولا

ن بنگاه ها در صورتی که اکثریت سهام در اختیار بخش عمومی باشد.
4-اصلاح قوانین و ساز و کارهای موجود از جمله قانون کار و تغییر قوانین و سازو کارهای بانکی و بیمه، تجاری و ارزی و ;..در جهت رفع موانع تولید و سرمایه گذاری:

الف- اصلاح قانون کار باید به گونه ای انجام پذیرد که ضمن حفظ حقوق نیروی کار، زمینه های ایجاد رقابت در بازار کار، تحرک نیروی کارفرمایان و افزایش کارایی در واحدهای تولیدی فراهم شود. در زمینه اصلاح قوانین بانکی و بیمه ای، تجاری و ارزی نیز اقدامات باید حول محور ایجاد فضای باز و با ثبات اقتصادی و گسترش رقابت و کاستن از گرایش های انحصاری و شبه انحصاری سازمان داده شود.
ب-به کار گیری موثر ابزارهای پولی و مالی در جهت کنترل تورم، تجهیز منابع مالی و هدایت آن به فعالیت های تولیدی از جمله تغییرات مناسب سود و کارمزد بانکی در طرف سپرده ها و نیز در طرف وام ها و تسهیلات و حرکت تدریجی در جهت آزادسازی مالی.
ج-اصلاح نظام ارزی در جهت حصول به یک بازار کارآمد ارز و حذف بازارهای موازی، استقرار تدریجی رژیم انعطاف پذیر و دخالت دولت در بازار ارز جلوگیری از نوسانات شدید تعهد به پیگیری هدف های بالا و راهکارهای اجرایی آن می تواند زمینه های لازم را برای جبران عقب ماندگی ها گذشته و استقرار یک فرآیند رشد پیوسته و ماندگار در آینده و دستیابی به رفاه و عدالت اجتماعی در کشور فراهم آورد.(صدیقی،شهیدی 1381،ص11-9)

13-1-2تاثیر خصوصی سازی بر کارایی:
اغلب چنین تصور می شود که خصوصی سازی بهره وری را افزایش می دهد. البته باید به این سوال پرداخت که آیا فضای مناسبی برای عملکرد کارایی بنگاه خصوصی شده ایجاد شده است یا خیر؟ و در صورت چنین وضعی بنگاه های منفرد با چه میزان از کارایی به فعالیت خود ادامه می دهد که تمام این بنگاه ها به طور یکسان از روند تغییر مالکیت سود نبرده اند در حالی که میزان کارایی در شش بنگاه افزایش یافته، در دو بنگاه پس از خصوصی سازی کاسته شده است و در مورد هفت بنگاه باقی مانده آثار قابل ملاحظه ای در این خصوص مشاهده نشده است. پنج شرکت خصوصی شده در اواخر دهه 1980 نیز در این خصوص عملکرد متفاوتی داشتند. در دو بنگاه میزان بهره وری افزایش یافت ولی در سایر موارد بدون تغییر بوده است. در اینکه بهبود وضع موجود نتیجه مستقیم سیاست خصوصی سازی یا نتیجه تجدید سازمان تولید در قلمرو کل اقتصاد بوده است، بحث وجود دارد. ساختار ناقص بازار، تداوم مقررات قانونی دولتی و دخالت در تصمیم گیری بنگاه ها و مدیریت نادرست منابع انسانی، از جمله عوامل شکست برخی از بنگاه ها در زمینه عملکرد خود تلقی شده اند.

14-1-2تاثیر خصوصی سازی بر اخلاق کار و ابعاد آن
متغیر وابسته میانگین بخش دولتی میانگین بخش خصوصی شدت تفاوت معناداری
اخلاق کار 37/3 46/3 01/0 09/0
علاقه به کار 22/3 37/3 03/0 024/0
جدیت در کار 27/3 45/3 04/0 009/0
روابط انسانی 39/3 38/3 00/0 87/0
روح جمعی و مشارکت 58/3 43/3 005/0 38/0
(سدهی داورزنی،1389،ص97-99)

15-1-2تاثیر خصوصی سازی بر کارآفرینی
خصوصی سازی راهبردی برای تجدید ساختار اقتصادی است. این راهبرد بر تشویق نیروهای سیستم بازار آزاد و انتقال سرمایه گذاری های تحت تملک دولت به بخش خصوصی و تغییر سیستم های مدیریت و مالکیت تاکید دارد. این تغییرات می تواند به تغییر فرهنگ های

سازمانی و ایجاد ظرفیت های کارآفرینی منجر شود. به عبارت دیگر نیروهای بازار، بنگاه ها و رهبرانشان را به سمت نوآوری و کارآفرینی سوق داده و کمک می کند، تشکیلات جدید سازمانی در دستور کار آن ها قرار گیرد.
خصوصی سازی سطح نوآوری در تولید فرآیندها و تشکیلات افزایش می یابد و از طرف دیگر شرکت ها در سطح ملی به گسترش مشاغل جدید اقدام کرده و فعالیت های بین المللی به سمت نوآوری و راهبردهای مبتنی بر رقابت سوق می یابند.

برای مشاهده توضیحات کامل تر اینجا کلیک کنید
با سلام،محصول دانلودی nx آماده ارائه به شما پژوهنده عزیز میباشد.با کلیک روی دکمه ادامه مطلب به صفحه توضیحات کامل nx هدایت میشوید
nx

دانلود این فایل

(word) فایل ورد پاورپوینت روابط عمومی از نظر تا عمل

nx

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

توجه : این پروژه به صورت فایل power point (پاور پوینت) ارائه میگردد

nx دارای 45 اسلاید می باشد و دارای تنظیمات کامل در Power Point می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل پاور پوینت nx کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.


لطفا به نکات زیر در هنگام خرید

دانلود پاورپوینت روابط عمومی از نظر تا عمل

توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه 

دانلود پاورپوینت روابط عمومی از نظر تا عمل

قرار داده شده است

2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت  تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید

3-پس از پرداخت هزینه ، حداکثر طی 12 ساعت پاورپوینت خرید شده ، به ادرس ایمیل شما ارسال خواهد شد

4-در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد

5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار داده نشده است


بخشی از متن nx :

اسلاید 1 :

روز ملی ارتباطات و روابط عمومی

27 اردیبهشت ماه روز ملی ارتباطات و روابط عمومی مبارکباد

از اینکه تلفن همراه خویش را خاموش می کنید متشکریم

اسلاید 2 :

چرا روز ملی ارتباطات و روابط عمومی؟

تعریف روابط عمومی

تاریخچه روابط عمومی ( ایران و جهان )

وظایف روابط عمومی

روابط عمومی کارآمد

تکنیکهای روابط عمومی سنتی

روابط عمومی الکترونیک

تکنیکهای روابط عمومی مدرن

اسلاید 3 :

چرا روز ملی ارتباطات و روابط عمومی؟

ارتباطات زیربنای توسعه

روابط عمومی ابزار اطلاع رسانی دولت

روابط عمومی ابزار کاهش شکاف دولت-ملت

ضعف دستگاه اطلاع رسانی دولت

اسلاید 4 :

تعریف روابط عمومی

1- كوشش مدیران برای ترغیب مردم  یا نفود در افكار آنان از طریق وسایل ارتباطی

2- تلاش ها و اقدام های آگاهانه ، برنامه ریزی شده برای استقرار و كسب تقاهم متقابل بین یك سازمان و گروهها

3- كوششی برای تاثیر گذاری و  ایجاد تغییر در افكار عمومی

4-انتقال و تجزیه تحلیل نظرات مدیریت موسسه به مخاطبان و برعكس   

5- آیینه تمام نمای یك مؤسسه

اسلاید 5 :

تعریف روابط عمومی

6- اطلاع از افكار عمومی ، سنجش و ارزشیابی

7- چشم ، گوش و زبان سازمان   

8- داشتن رابطه خوب با دیگران

   9-اقدام به كارهایی برای افزایش و تقویت رابطه با مردم    

10- مدیریت ارتباط میان یك سازمان و افرادی كه با سازمان سر و كار دارند

11- هنر كاربرد خردمندانه از رسانه های جمعی برای نفوذ در افكار جمعی

اسلاید 6 :

تعریف روابط عمومی

    روابط عمومی ، وظیفه مدیریتی و روشنی است که برای ایجاد و نگهداری راه ها و خطوط متقابل ارتباط ، درک ، پذیرش و همکاری بین یک سازمان و مردمی که با آن سر و کار دارند ، کمک می کند و این مسئله مستلزم داشتن مدیریت مسائل با بحث ها و موضوعاتی است که مدیریت را برای اطلاع داشتن و پاسخگویی به افکار عمومی آماده می کند ( تجزیه و تحلیل 472 تعریف – رکس هارلو)

اسلاید 7 :

جهان : در سال 1906 میلادی توسط خبرنگار

(آی وی لی )) – نیویورك آمریكا – شرکت  راه آهن

ایران :در سال 1330 شمسی دكتر حمید نطقی – شرکت نفت ایران و انگلیس

( پدر روابط عمومی ایران )

اسلاید 8 :

نظریه تبلیغات یا مطبوعاتی در روابط عمومی( یکسویه – دروغ )

نظریه اطلاع رسانی یا اطلاع عمومی( یکسویه- حقیقت )

نظریه الگوی دو سویه نا همسنگ ( سازمان محور)

نظریه الگوی دوسویه همسنگ ( مخاطب محور)

اسلاید 9 :

1- شناخت مسئله یا مشکل

2- برنامه ریزی( چه باید کرد؟،چرا؟چگونه؟)

3-اجرای برنامه

4-ارزیابی

اسلاید 10 :

سبک کلاسیک یا سنتی (تنها اجرای تصمیمات مدیر)

سبک ایدئولوژیک (قبولاندن غیر علمی و یکطرفه به

مخاطب) – ایران بعد از انقلاب

سبک اندیشه (دموکراتیک،مشارکتی،درگیری پویای مخاطب )

برای مشاهده توضیحات کامل تر اینجا کلیک کنید
لحظات خوشی را برای شما آرزومندیم
با سلام،محصول دانلودی nx آماده ارائه به جویندگان عزیز میباشد.با کلیک روی دکمه ادامه مطلب به صفحه توضیحات کامل nx و بررسی کامل هدایت میشوید

nx

دانلود این فایل