(word) فایل ورد مقاله در مورد بررسى علل گرایش جوانان 18 تا 25 ساله شهرستان ابهر به مواد مخدر صنعتی

(word) فایل ورد مقاله در مورد بررسى علل گرایش جوانان 18 تا 25 ساله شهرستان ابهر به مواد مخدر صنعتی

… دانلود …

 (word) فایل ورد مقاله در مورد بررسى علل گرایش جوانان 18 تا 25 ساله شهرستان ابهر به مواد مخدر صنعتی دارای 116 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد (word) فایل ورد مقاله در مورد بررسى علل گرایش جوانان 18 تا 25 ساله شهرستان ابهر به مواد مخدر صنعتی  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي (word) فایل ورد مقاله در مورد بررسى علل گرایش جوانان 18 تا 25 ساله شهرستان ابهر به مواد مخدر صنعتی،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن (word) فایل ورد مقاله در مورد بررسى علل گرایش جوانان 18 تا 25 ساله شهرستان ابهر به مواد مخدر صنعتی :

« مقدمه »
انسانها در فراز و نشیبهای تاریخ همیشه از دردها و آسیب های اجتماعی بسیار رنج برده اند و همواره در جستجوی یافتن علت و انگیزه های آنها بوده اند تا راه ها و روشهای پیشگیری و درمان آنها را بیابند از جمله این آسیب های اجتماعی می توان اعتیاد را نام برد.

بشر از سالها پیش، خواص درمانی برخی از گیاهان مخدر آگاه بوده ودر مراسم و جشنها یا درمان از آنها استفاده می كرد ومصرف گیاهان مخدر از مسائل مهم اجتماع محسوب نمی شود. اما با افزایش قدرت كشورهای سلطه طلب، اتباع آنها برای كشف مناطق مناسب جهت گسترش مستعمرات، به اقصی نقاط جهان سفر نمودند. و با آشنایی با ملل مختلف، برگ، گل، ریشه وساقه گیاهان مخدر را شناسایی وبرای پیشبرد استثمار در مناطق مورد نظر، كشت ومصرف مواد مخدر،

مخصوصاٌ تریاك را متداول كردند. زیرا اعتیاد به مواد مخدر بهترین حربه برای منحرف نمودن افكار عمومی از مسائل سیاسی ومنافع ملی و به زانو درآوردن جوانان بود.
با گذشت زمان استعمارگران خود از این بلای خانمان سوز در امان نماندند. سوداگران و سازمان تبه كاری مافیا برای كسب درآمد سرشار از تهیه و توزیع مواد مخدر، تجارت غیر قانونی آن را در كشورهای پیشرفته و صنعتی سرمایه دار رواج داد و حال امروزه اعتیاد به مرز نگران كننده ای رسیده است.
همه ساله در كلیه كشورهای جهان، افراد زیادی به علت مصرف نابجا یا ناخواسته مواد مخدر از بین می روند و در همان حال عده دیگری به علت اعتیاد به این مواد شغل خود را از دست داده و خانواده خود را به مرزهایی از نابودی می كشانند.
در واقع اعتیاد شرایطی است كه فرد به ماده خاصی به گونه ای وابسطه شود تا در صورتی كه ماده را مصرف نكند دچار علائم محرومیت از آنها شود. عده ای می گویند، افراد سیگاری، ش

رایط اعتیاد را ندارند. اما باید بگوییم هر چیزی كه از آن مصرف سوء بشود و از آن به صورت اصولی استفاده نگردد، اعتیاد آور است. در درجه اول معمولا” فرد با سیگار یا مواد مخدر آشنا می شود. اما نسبت به عمق عوارض ناشی از مصرف توجه ندارد و به این فكر نمی كند كه چه گرفتاری بزرگی گریبان گیرش خواهد شد. درست است كه همه می گویند اعتیاد بد است، اما در عمق تفكر افراد، این بد بودن به درست جا نیافتاده است. همین مسئله گرایش به مواد را زیاد می كند.
اعتیاد یك مسئله چند فاكتوری است و عوامل متعددی چون مسائل اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، بنیانهای سست خانوادگی و ; می توانند مجموعه عوامل روی آوری افراد به اعتیاد باشد و در بین

همه اینها بنیان مستحكم خانواده در پیشگیری از مصرف مواد تعیین كننده است.
قشر خاصی در معرض ابتلا به اعتیاد معرفی نمی كنند اما در بین بیماران اقشار پایین جامعه تا اقشار بسیار مرفه و عده ای هم از قشر متوسط گرفتار دام اعتیاد شده اند.
اعتیاد یعنی خو گرفتن و وابسته شدن جسمی، روانی، عصبی فرد به مواد مخدركه ترك یا فرار از آن ناممكن و یا بسیار مشكل است.
عادت و اعتیاد دو اصطلاح و عنوانی هستند كه در افكار عمومی به غلط مشابه و معادل هم در نظر گرفته می شوند در صورتی كه اختلاف كلی و اساسی با هم دارند. ترك اعتیاد غیر ممكن نیست و چون عنوان اعتیاد از طرفی اكثرا” با عادت قابل اشتباه بوده و در تمامی موارد نمی تواند مطابق با واقعیت امر در استعمال طولانی داروهای مختلف و مواد ، صدق و تطابق نماید از این رواست كه در سالهای اخیر از طرف محافل علمی تعاریف گوناگونی در خصوص اعتیاد ارائه گردیده است .
شایسته است كه از نظر اطلاع و شناخت و آگاهی به صورت واقعی محاسن و معایب اعتیاد را برای نسل جوان امروز بشكافیم تا بدانند آنچه را كه نمی دانند.
در تحقیق حاضر قصد بر آن است كه علاوه بر تعریف اعتیاد، به سایر روان گردانهایی كه از آنها به عنوان مخدرهای جدید یاد می شود اشاره شود، یك یك آنها تعریف گردد، نحوه استفاده ، اثرات آنی خطرات، عوارض و نشانگان هر یك مطرح گردد و راهكارهای لازم جهت پیشگیری و یا درمان ارائه شود.
بیان مسئله (سؤال تحقیق)
چنانچه پیش تر ذکر گردید تحقیقات گسترده ای در مورد عوامل سوء استفاده مواد مخدر و یا بعضاً اثرات اجتماعی و خانوادگی اعتیاد بحث و مورد تحقیق محققان علوم اجتماعی و روانشناسی و سایر رشته های تربیتی واقع شده است که در نتیجه کلی تر می توان گفت که ابعاد پیشگیری از اعتیاد پرداخته است و ما مدعی نفی پیشگیری نیستیم و همیشه اذعان می کنیم که پیشگیری بهتر از درمان می باشد ولی از بعد مددکاری اجتماعی که به درمان مددجویان آسیب های

اجتماعی بیشتر می پردازد، پیش گیری از آن و بدان معتقد است که با نگاهی انسانی به مردم و علی الخصوص به آسیب دیدگان اجتماعی نگریسته شود و این خیلی هم به جاست چون اگر پیشگیری صورت گرفته پس چرا فرد منحرف اجتماعی شده است و اگر شده است بایستی او را در امان خدا گذاشت و بدان هیچ توجه اصولی و عملی نکرد و از این دیدگاه اهمیت و ضرورت تحقیقاتی این چنین در باب درمان مددجویان بویژه آسیب دیدگان اجتماعی و به خصوص معتادان نتیجه بهتری خواهد داشت. چون وجود فرد معتاد و بزهکار در جامعه با توجه به تحقیقات زیادی که انجام گرفته اثرات جبران ناپذیری بر اجتماع و علی الخصوص خانواده و قشرها و گروههای مستعد بزهکاری

خواهد زد و در جامعه اینکه به لحاظ بسیاری از مسائل و مشکلات اقتصادی و اجتماع، فرهنگی بسترسازی بسیاری از انحرافات اجتماعی می باشد. بنابراین در روند علمی و عملی پیشگیری بایستی به درمان و بازگرداندن فرد منحرف به جامعه به شیوه علمی و عملی و توانمند کردن این قشر آسیب دیده تلاشی مضاعف صورت پذیرد.
همان طور که می دانیم اعتیاد یک بیماری اجتماعی است که عوارض جسمی و روانی دارد و تا زمانی که به علل گرایش توّجه نشود درمان جسمی و روانی فقط مدتی نتیجه بخش خواهد بود. قرنهاست که انسان به دلایل مختلف مواد مخدر مصرف کرده است چون اولین بار در سال 1804 مرفین در طب برای رهایی از درد عملیات جراحی و دردهای بعد از عمل مورد استفاده قرار گرفته است و لذّتی که بعد از تزریق و مصرف مرفین به بیمار دست می دهد به خارج از بیمارستان نیز انتقال پیدا نمود و مورد استفاده قرار گرفت کاربرد مصرف داروهای مخدر و روان گردان ابتدا برای لذت روحی و شادمانی زاید الوصف و همچنین شدید و طولانی کردن لذت جسمی و تأخیر در ارضای جسمی و شهوت در موقع مقاربت می باشد.
مصرف تریاک قرنها پیش از مصرف مرفین و هروئین در جوامع مختلف رواج داشته است. مسئله اعتیاد در جهان امروز از مسائل مهم اجتماعی است که در بیشتر کشورها به صورت مشکل عمده ای مطرح شده و کشور ما نیز از این آسیب اجتماعی در امان نمانده است و هر روز در هر گوشه و کنار این مملکت نیز شاهد قربانی افرادی در دام اعتیاد هستیم با مشاهده این وضع و به ذهن خطور کردن این سؤال که اگر روزی عضوی از اعضای خانواده من یا یکی از بستگان نزدیک من بخواهد به این وضعیت اسف بار و خانمانسوز گرفتار شود چه پیش خواهد آمد.
لذا هر انسان عاقل و دوراندیش را به مطالع جدی وا می دارد تا در حد ممکن و بیشترین تلاش و جدّیت از قربانی شدن افراد جامعه جلوگیری نماید در این تحقیق قصد آن است که بر میزان گرایش جوانان به مصرف مواد مخدر صنعتی از تأثیر عوامل اجتماعی و خانوادگی و روانی و شخصیتی و اقتضای و فرهنگی بیشترین میزان تأثیر و بیشترین نفوذ هر یک از فاکتورهای بالا را بر این گرایش به ترتیب نفوذ و بیشترین تأثیر گذاری و روشن نمائیم تا با شناخت متغیرهای تأثیرگذار بهترین روش علمی و عملی را ارائه وبا بسیج عمومی و همگانی بر چند این بیماری و آفت جانسوز و خانسوز به معنای واقعی کلمه خانواده ای سالم ایرانی و آباد داشته باشیم.

ضرورت واهمیت تحقیق:
خطر اعتیاد سنین مختلف افراد جامعه را تهدید می كند. اعتیاد بلایی است كه پیر و جوان، فقیر

وغنی و باسواد و بی سواد نمی شناسد وهمه را به دام خود می اندازد. آنچه باعث شد این موضوع مورد تحقیق قرار بگیرد، این است كه در جامعه ای كه امروز ما در آن زندگی می كنیم، استفاده از اینگونه مواد مخدر درمیان دختران وپسران روز به روز افزایش چشمگیری پیدا می كند وهر سال برشمار قربانیان خود می افزاید.و ما شاهد به دام افتادگان بیشتر جوانانی هستیم که در گذر از گردنه بلوغ و هفتخوان پر رمز و راز شباب جوانی به سوی صحرای افسونگر پر می کشند و

ذره ذره از جان خود می کاهند تا به مرگی خاموش تن در دهند. وقتی نظارت گروههای نخستین چون خانواده کاهش می یابد وابستگی های اجتماعی سست می گردد فرهنگ حزن و اندوه به جای آن حاکم می شود و زمینه به دام افتادن را فراهم می آورد ضرورت ایجاب می کند که همگی دست در دست یکدیگر دهیم و در جهت نابودسازی این بلای خانمانسوز گام بر داریم لذا پژوهش در باب این معضل در هر کجای عالم به ارتقای شناخت موجود از این مسئله یاری می رساند در این تحقیق بر آنیم تا با شناخت اعتیاد به عنوان یک پدیده اجتماعی و شناخت مواد و علل گرایش به آن به رفع این معضل تا حدودی یاری رسانیم. و لذا این تحقیق درصدد آن است که برای این دسته از سؤالات ذیل جواب قانع کننده فراهم سازد.
1 ) آیا بین اعتیاد با سیاستهای اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی دولت حاضر 88 رابط معناداری شاهد می شود؟
2 ) آیا می توان گفت که روی آوردن جوانان به مواد مخدر در کشور ما می تواند منشأ خارجی داشته باشد؟
3 ) آیا بین اعتیاد جوانان با نوع اعتقادات دینی و مذهبی آنان رابطه معناداری وجود دارد؟
4 ) آیا بین اعتیاد اقشار مختلف در جامع ما با محل اسکان جغرافیایی آنان رابطه معناداری وجود دارد؟
5 ) آیا بین اعتیاد و مسائل ژنتیک واحد توارثی رابطه معناداری مشاهده می شود؟
اهداف و فواید تحقیق :
هدف كلی تحقیق حاضر عبارت است از ایجاد توجه بیشتر به مسئله اعتیاد.
به طور كلی اهداف زیر را می توان در تحقیق زیر دنبال كرد:
1- شناخت تاریخچه مواد مخدر در ایران وجهان
2- شناخت انواع مواد مخدر همچون(كرك، شیشه،LSD، اكستاسی) و عوارض آن
3- شناخت علل اعتیاد به مواد مخدر
4- شناخت راههای مختلف پیشگیری از اعتیاد
همان طور که می دانیم تحقیقات گسترده ای در مورد عوامل سوء استعمال مواد مخدر و بعضاً اثرات اجتماعی و خانوادگی و ; صورت گرفته است که بیشتر ابعاد پیشگیری از اعتیاد را مورد تأکید قرار داده اند. ولی ما هر روز شاهد به کام مرگ رفتن روزافزون هزاران نفر از اعضای جامعه خود در دام اعتیاد هستیم. اگر پیشگیری صورت گرفته چرا شاهد این ماجرا هستیم و اگر کسی گرفتار اعتیاد شد آیا می توانیم او را از جامعه حذف کنیم که شاید بهتر از کلمه «به حال خود رها کردن» باشد. چاره چیست؟
آگاهی عامه مردم از خطرات اعتیاد، آموزش علل اعتیاد، پرورش افکار عمومی و اعتلاء سطح فرهنگ، توجه به نیازهای اجتماعی و اقتصادی افراد جامعه مخصوصاً اطفال و جوانان در مبارزه با مواد مخدر و پیشگیری از اعتیاد بسیار مهم و ضروری است در این تحقیق معتاد یک بیمار معرفی می شود که باید بشری و از لحاظ جسمی و روانی تحت مداوا قرار گیرد تا وابستگی او به مواد از بین برود و در این مدت که دوره و طول درمان و ترک نیز نامیده می شود باید تحت مراقبت و ح

مایت و هدایت اعضاء خانواده، مددکاران اجتماعی، اعضاء مبارزه با اعتیاد قرار گیرند.
تغییر محیطی که موجب اعتیاد شده و فراهم نمودن محیط آرام رفع جوائج اوّلیه نیز برای پیشگیری از اعتیاد دوباره لازم و ضروری است همچنین اگر این بیمار پس از بهبودی نسبی، با سرکوبی، طعن و سرزنش و بی مهری کسان خود مواجه گردد تاب مقاومت با ناملایمات و فشار روانی و اجتماعی را نداشته اعتیاد مجدد غیرقابل اجتناب خواهد بود.

با توجه به اهداف فوق شناخت لازم نسبت به مسئله اعتیاد ایجاد خواهد شد که در سایه آن خواهیم توانست در صورت اراد سالم و قوی و پایدار افراد و احساس انزجار و تنفر نسبت به مواد مخدر و در صورت گرفتار شدن در دام اعتیاد باز با اراد محکم و تعدی افراد به ترک و حمایت و تلاش سایرین ایرانی پاک و زنده به پاکی داشته باشیم.
جامع آماری :
جامعه آماری موردنظر در این تحقیق عبارت است از جوانان معتاد یا بهتر بگوئیم بیمار 25 – 18 ساله در شهر ابهر که با مراجعه به بهزیستی و مشاوره های اعتیاد و مراکز ترک اعتیاد شامل کمپها و همچنین سازمان معتادان گمنام در نمازخان پارک پردیس ابهر.
ابزار پژوهش :
از طریق پرسشنامه بوده که پس از اتمام و تکمیل پرسشنامه پاسخها کدگذاری و پردازش گردیده و جداول مربوطه به آن ترسیم گردید و نتایج مربوطه اعلام شده و ضمناً پرسشنامه نیز ضمیمه شده است.
روش نمونه گیری : تعداد 100 نفر جامع آماری و به صورت نمونه گیری تصادفی ساده بوده است.
روش تحقیق : به صورت میدانی یا سمپاشی بوده است.
پایایی و اعتبار تحقیق :
برای پایایی و اعتبار تحقیق قبل از اجرای پرسشنام اصلی حدود 100 پرسشنامه بصورت آزمایشی مراکز ترک اعتیاد و کمپ ها برای بدست آوردن اعتبار روایی پرسش نامه ها به اجرا درآمد و بصورت 6 گزینه ای پاسخ داده شد تا ایرادات وارده تا حد امکان اصلاح شود.
روش تحلیل داده ها : برای تجزیه و تحلیل داده های جمع آوری شده در فرضیه های داده شده از آزمونهای فراوانی و درصد فراوانی و ترسیم نمودار جدولی در آمار علون اجتماعی مقایسه و استفاده کردیم.
تعریف مفاهیم و متغیرها عملیاتی آن :
مواد مخدر :
اصطلاحاً به مواد مخدر به کلیه مواد طبیعی و شیمیایی گفته می شود که اعتیادآور است بعضی از این مواد تخدیرکننده نبوده بلکه ممکن است ایجاد تحرک و توهم نماید. به طور کلی مواد مخدر به موادی اطلاق می گردد که مصرف آنها در انسان حالاتی غیرعادی ایجاد نماید این حالت که عموماً لذت بخش است به صورت موقت و کاذب ایجاد می گردند. بروز همین حالات و کیف و لذت پس از اول مصرف که در بعضی موارد فقط به علت کنجکاوی مبادرت به آن می گردد، باعث تداوم مصرف و اعتیاد می شود این مواد در فرهنگ پلیس به مواد افیونی یا مکیف ها معروف بودند ولی امروزه از زندانها لفظ (مکیف ها) فقط برای قرص های آرامبخش و روان گردان استفاده می شود به طور خلاصه مواد مخدر موادی هستند که مصرف آنها در انسان حالت لذّت و خوشی کاذب به وجود می آورد و وابستگی جسمی و روانی ایجاد می کند.
اعتیاد :
در روان شناسی اعتیاد به مواد مخدر نیاز به مصرف یک ماده مخدر است که در صورت عدم

مصرف آن، حالت خاصی بوجود می آید که گاهی برای معتاد غیرقابل تحمل است. اعتیاد، افزایش مصرف ماده مخدر برای ایجاد همان حالت و کیفیتی که در اولین بار استعمال ماده مخدر میسر شده است اطلاق می گردد. اعتیاد در لغت به معنی خود را به عادتی نکوهیده وقف کردن است اعتیاد به هرشکلی که باشد معمولاً مجبور به طی یک دوره سه مرحله ای است :
1 ) مرحل آشنایی (لذا عاطفی) : در این مرحله شخص در اثر مجالست یا تشویق یا کنجکاوی و یا تفریحاً برای کسب لذت با مصرف مواد آشنا می شود).

2 ) مرحل میل به افزایش مواد (تحمل عاطفی) : مصرف کننده به زودی به ماده کشش روز افزون پیدا می کند میزان مصرف اولیه دیگر حالت نشر بوجود نمی آورد. و فرد برای بدست آوردن اثر مطلوب مواد بیشتری استعمال می کند.
3 ) مرحل اعتیاد (محرومیت عاطفی) : در این مرحله بعد از شک و تردید و شاید مدّتی ترک اعتیاد، شخص سرانجام به مرحل اعتیاد واقعی می رسد که اگر مواد مخدر کم یا ترکیباتش رعایت نگردد نشانه های محرومیت بروز می کند.
معتاد :
معتاد کسی است که در اثر مصرف مکرر و مداوم، متکی و وابسته به مواد مخدر یا دارو شده باشد.
وابستگی فیزیکی :
تا زمانی که مصرف ماده مخدر ادامه دارد وابستگی فیزیکی آشکار نمی شود هنگامی که ماده مربوطه برای مدتی به بدن نرسد علائم آن ظاهر می گردد که گاهی می تواند عواقب شدید و خطرناکی در پی داشته باشد بروز علائم تریاک و یا کمبود، رابطه مستقیم با نوع و مقدار موا و نیز مدّت زمان مصرف ماده دارد.

وابستگی روانی :
عبارت است از تمایل به مصرف ماده ای که دارای اثرات التدازی بوده و یا تولید رضایت خاطر کند بسیاری از اینگونه وابستگی ها صوری هستند که بعد از قطع عامل یا عوامل لذت بخش هیچ گونه نشان مخصوصی بروز نمی دهد و یا اینکه نشانه های بروز یافته ناشی از قطع آنها ضعیف است در وابستگی هایی که به حالت اجبار همراه هستند نشانه های کمبود می تواند بسیار شدید باشد زیرا اغلب این وابستگی ها عاطفی هستند و درمان آنها نیز مشکل است.

تعریف عملیاتی :
تعاریف عملیاتی باید براساس متغیرهای مورد بحث در فرضیه ها صورت گیرد. خانواده عبارت است از افراد و اعضایی که زیر یک سقف با همدیگر زندگی می کنند. و شامل پدر و مادر و فرزندان می باشد.
وضعیت اقتصادی : یعنی اینکه فرد شغل مناسبی داشته باشد و توان تأمین مایحتاج زندگی خویش را برحسب درآمد خود داشته باشد.
محیط اجتماعی منطقه یا محل یا جامعه ای است که فرد در آن رشد می کند به تکامل م

ی رسد و شخصیت می یابد.

عوامل فرهنگی : عواملی هستند که فرد از لحاظ روحی تأمین می کند و باعث آرامش فرد در زندگی شخصی و اجتماعی می شود.
فرضیات تحقیق :
1 ) به نظر می رسد بین محیط نامساعد خانوادگی از قبیل طلاق و مشاجره و خشونت ; و بالا رفتن میزان اعتیاد در جامعه رابطه معناداری وجود دارد.
2 ) به نظر می رسد بین افزایش فقر اقتصادی در جوامع (رفاه اقتصادی و درآمد) و افزایش شیوع پدیده اعتیاد رابطه معناداری وجود دارد.
3 ) به نظر می رسد بین سیاست استعماری حول خارجی و تبلیغات آنها برای دستیابی به اهداف ضد با شیوع اعتیاد در کشورهای جهان سوم رابط معناداری وجود دارد.
4 ) به نظر می رسد بین میزان پذیرش اعتقادات مذهبی و پایبندی افراد به رفتارهای منظم مذهبی و پایین بودن میزان اعتیاد افراد رابطه معناداری وجود دارد.
5 ) به نظر می رسد بین میزان توسعه اجتماعی نابرابر و بی نظمی و تغییرات و تحوّلات شدید نقش و پایگاه اجتماعی افراد و عدم پذیرش ارزشها و هنجارها و اصول بنیادی از سوی افراد جامعه و میزان افزایش اعتیاد رابطه معناداری وجود دارد.

فصل دوم :
چهارچوب نظری

تاریخچه :
بشر از هفت هزار سال قبل از وجود یك ماده مخدر قوی در خشخاش آگاه بوده و در لوحه های گلی متعلق به پنج هزار سال قبل از میلاد كه از سومریان باقی ماده از تریاك نام برده شده است.
در حدود چهار هزار سال قبل از میلاد تریاك در چین رایج بوده است.
1500 سال قبل از میلاد، تخم خشخاش از مصر به یونان برده شد، یونانی ها تریاك را اپیوم نامیدند.
پزشكان تركیباتی از تریاك را برای بیماریهای مختلف جسمی و روانی تجویز می كردند.

جلینسون دانشمند رومی، تركیبی از تریاك را (نوش دارو) نامید و برای مداوای بیماریهای مختلف از قبیل صرع، یرقان، سنگ كلیه، بی خوابی،‌سرفه، تب ، و جزام از آن استفاده می كرد.
تاریخچه مواد مخدر درایران
در ایران باستان، در كتاب اوستا از گیاه كانابیز (شاه دانه) به عنوان یك ماده بی حس كننده نام برده شده است. كلا” ایرانیان دوران قدیم به مواد مخدر معتاد نبودند . در گذشته استفاده از مواد مخدر صرفا” به بزرگسالان محدود بود و جوانان و نوجوانان به آن روی نمی آوردند. مصرف مواد مخدر به طور پراكنده در مراسم اعتقادی و مذهبی منحصرا” توسط گروه های خاصی در شرایط معینی صورت می گرفت.

الف: مواد مخدر در ایران قبل از انقلاب اسلامی
در قرن 17 كشتی های تجاری انگلیس این متاع مضر را از خاور دور به ایران آوردند و به درباریان هدیه كردند و اكثر آنان را معتاد ساختند، به تدریج به علت ازدیاد معتادین و كمبود تریاك، كشت خشخاش در ایران در حوالی یزد آغاز شد و سپس كشت آن در قسمتهای مركزی و جنوبی كشور به حدی توسعه یافت كه در كشت غلات كمبود ایجاد شد.
روستاییان و كشاورزان بی خبر از عواقب وخیم آفت مذكور، به تریاك معتاد شدند. تریاك به عنوان داروی مسكن حتی به اطفال نوزاد نیز تجویز می گردید.
در سال 929 هجری وقمری، شاه طهماسب اول (از سلسله صفویه) به مبارزه با اعتیاد تریاك اقدام و مقدار زیادی از تریاك های موجود در دربار سلطنتی را از بین برد و بعد از او شاه عباس هم مبارزه با اعتیاد تریاك را ادامه داد و مردم را از مضرات آن آگاه نمود و برای معتادینی كه ترك اعتیاد نمی كردند، كیفر تعیین و متخلفین را مجازات می نمود ولی مبارزه مذكور در پیشگیری از اعتیاد چندان ثمربخش نبود معتادین در قسمت اعظم ایران، به خصوص در كرمان، خراسان و شهرها و روستاها وضع رقت باری داشتند.

در زمان سلطنت قاجاریه، كشیدن تریاك جزوء تجملات دربار محسوب می شد و خرید و فروش تریاك در انحصار دولت و یكی از منابع درآمد كشور بود و استثمارگران انگلیسی نیز مردم را به كشیدن این ماده خانمان سوز تشویق می كردند. (حسین مكی – جلد اول – ص 56)
ب : پس ازپیروزی انقلاب اسلامی
پس از پیروزی انقلاب اسلامی و سقوط رژیم سلطنتی و برقراری جمهوری اسلامی ایران، شورای انقلاب اسلامی ایران لایحه قانونی تشدید مجازات مرتكبین جرایم مواد مخدر و اقدامات تامینی و درباری را در 19 خرداد 1359 تصویب كرد و طبق ماده 2 لایحه مذكور كلیه قوانین و مقررات مربوط به منع كشت خشخاش و استعمال مواد مخدر و مجازات مرتكبین جرایم راجع به مواد مذكور به

استثنای تصویب نامه مورخ مرداد ماه 1338 راجع به فهرست مواد مخدر ملغی گردید و برای كشت خشخاش، وارد كننده، فروشنده، مخفی كننده، دایر كننده محل در صورت تكرار جرم و حامل بیش از یك كیلو تریاك و پنج گرم مواد مخدر شامل هروئین، مرفین، كوكائین، مواد مخدر شیمیایی و صنعتی مجازات اعدام پیشبینی شد البته در تاریخ 17/8/1386 مجمع تشخیص مصلحت نظام اسلامی قانون مذكور را تصویب كرد.
(ایرج گلدوزیان ص 46)

تاریخچه مواد مخدر در جهان
در قرن بیستم، قاچاق غیرقانونی مواد مخدرو اعتیاد به مواد مخدر و داروهای روان گردان به خصوص جوانان، یكی از مسائل حاد اجتماعی محسوب و گسترش فعالیت سازمان بزه كاری چند ملیتی مافیا یك بحران در جهان به وجود آورده است.
در سال 1970 شاخص رشد اقتصادی در جهان بر مبنای درآمد نفت پترودلارPetrodollar بوده ولی از 1998 به ناركودلار Narcodollar تبدیل شده است. درآمد خالص از قاچاق غیرقانونی مواد مخدر در جهان بین 300 تا 500 میلیارد دلار تخمین زده می شود.
افزایش تخریب مزارع و جنگل ها برای كشت انواع مواد مخدر هر سال به 11 میلیون هكتار می رسد كه به زیست خسارات جبران ناپذیر وارد می سازد.
برای بررسی مواد مخدر در جهان وضع هر یك از قاره ها جداگانه مورد بحث قرار می گیرد.
(دكتر تاج زمان دانش – ص 62)
1- مواد مخدر در قاره آسیا
الف: خاور دور آسیای جنوبی:
در چین از قرنها پیش، كشت خشخاش و مصرف تریاك رایج و در بعضی از كشورهای خاور دور آسیای جنوبی نیز خشخاش و شاه دانه كشت می شده است. پس از ممنوعیت دخالت دولت ها در خرید و فروش تریاك (1912) فقط بخشی از كمپانی هند شرقی انگلیس تجارت مواد مخدر را ادامه داد و سازمان بزه كاری چند ملیتی مافیا ابتكار عمل را به دست گرفت و از خاور دور و آسیای جنوبی كه مبداء اصلی تهیه و صدور تریاك بود آن را به اقصی نقاط دنیا برد و میلیون ها نفر را به بلای اعتیاد مبتلا ساخت.
پس از پایان جنگ جهانی دوم، تایلند، لائوس، برمه (میانمار) مركز فعالیت مافیا گردید و مناطق مذكور را مثلث طلایی نامید.
مناطق مذكور از مخوفترین نقاط دنیاست و تا كنون اجساد بسیاری از خبرنگاران كه برای تهیه گزارش به مناطق مذكور رفته بودند پیدا شده است . در این مناطق نیمی از تریاك و هروئین جهان تهیه می گردد شهر بانكوك(پایتخت تایلند) كه بیش از دو میلیون نفر معتاد دارد یكی از مراكز مهم ساخت و توزیع هروئین، حشیش، آمفتامین و متافتامین در دنیا است . مقامات عالی رتبه تایلند با سازمان مافیا همكاری داشته و در عمده فروشی و صدور مواد مخدر به آمریكا و اروپا و سایر كشورها نقش مهمی را ایفا می نمایند.

در فیلیپین و كامبوج نیز شاهدانه كشت می شود. طبق گزارش نماینده فیلیپین به نهمین كنگره بین المللی سازمان ملل متحد، پیشگیری از وقوع جرایم و تربیت و درمان مجرمین (1995 گاهره ) تعداد معتادان در فیلیپین در سال 1994 در حدود 600000 نفر بوده و 300 باند قاچاقچی در توزیع مواد مخدر فعالیت داشته اند.
در سنگاپور به علت گرانی و نایاب بودن هروئین و حشیش و مراقبت شدید پلیس، تعداد معتادین به داروهای روان گردان مثل قرص اكستاسی رو به ازدیاد است .
ب: خاورمیانه:

در شبه جزیره هند (هند، پاكستان، بگلادش) كه سابقا” جزوء مستعمرات انگلیس بود كشت شاهدانه هندی متداول و در هند بیشترین مصرف داخلی را دارد.
پاكستان یك كشور تولید كننده و مسیر عبور مواد مخدر است. خشخاش در شمال پاكستان كشت می شود پاكستان دوهزار كیلومتر با افغانستان هم مرز است و به علت جنگ داخلی افغانستان در حدود دو میلیون نفر مهاجم افغانی در پاكستان به سر می برند كه بین افغانستان و پاكستان در رفت و آمد می باشند و مواد مخدر را از افغانستان به پاكستان حمل می كنند و این دو كشور را « هلال طلایی » می نامند.
طبق گزارش سازمان مبارزه با مواد مخدر وابسته به سازمان ملل در سال 1993 تعداد معتادین در پاكستان بیش از سه میلیون نفر و 51 درصد آنان معتاد به هروئین بوده اند اما از سال 1995 از تعداد معتادین كاسته شد ودرحال حاضر حدود دو میلیون نفر معتاد به هروئین، حشیش و داروهای روان گردان می باشند كه 54 درصد معتادین كمتر از 30 سال سن دارند.
برای امحاء كشت خشخاش وشاهدانه در پاكستان ومبارزه با مواد مخدر و پیشگیری از اعتیاد دول اروپایی وسازمان ملل كمكهای مادی زیادی به آن كشور نموده اند ودولت پاكستان آن را «جهاد مقدس» نامید.
ولی بی ثباتی سیاسی وعدم امكان نظارت دقیق در ایالت سر حدی شمال غربی وهمچنین همكاری بعضی از مقامات عالی رتبه پاكستان با سازمان مافیا، دولت پاكستان عملا” چندان توفیقی در مبارزه با این آفت ویران گر نداشته است.
دولت ایران برای مقابله جدی با ورود تریاك و سایر مواد مخدر باز افغانستان و پاكستان به داخل ایران تدابیر شدیدی اتخاذ كرده و با بنای دیواری به طول 600 كیلومتر در مرز افغانستان بیش از 30 هزار نفر از نیروهای انتظامی از آن حراست می كنند ، زیرا كاروان های حمل مواد مخدر مسلح به سلاح های سنگین هستند و هر ساله صدها تن از افراد نیروی انتظامی در نبرد با قاچاقچیان مواد مخدر جان خود را از دست می دهند. ولی كشورهای اروپایی با آگاهی از جانفشانی مامورین و تقبل هزینه هنگفت برای مبارزه با مواد مخدر، با اینكه خود در این امر، ذینفع هستند فقط به تقدیر و تحسین از جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با مواد مخدر اكتفاء می كنند. ( روزنامه همشهری –

ص 23)
ج : آسیای مركزی
پس از فروپاشی اتحادیه جماهیر شوروی در سال 1991 (1370 شمسی )، سازمان مافیا و سایر قاچاقچیان با استفاده از بی نظمی ، اختلافات قومی و مذهبی در بعضی از كشورهای مستقل و مشترك المنافع، مسیر جدیدی را از شمال افغانستان برای عبور از كشورهای مذكور برای حمل مواد مخدر به اروپا گشودند به طوری كه تاجیكستان، تركمنستان، ازبكستان، قزاقستان، قرقیزستان، ارمنستان، آذربایجان و اوكراین مسیر ترانزیت مواد مخدر به اروپا شده است.
در روسیه در سال 2000 در حدود سه میلیون نفر كه اكثر آنان 15 تا 21 سال سن داشتند معتاد به مواد مخدر بوده اند. ركورد اقتصادی، بیكاری، ناآرامی، تنش های قومی و مذهبی از علل مهم

ازدیاد اعتیاد در آسیای مركزی بوده است.
2- مواد مخدر در قاره اروپا
در دوران تشنجات جهانی ایتالیا، انگلیس، فرانسه و آلمان مركز فعالیتهای مافیا شد. در ایتالیا موسولینی (دیكتاتور ایتالیا) برای دسترسی به درآمد پر سود قاچاق مواد مخدر، مبارزه بر علیه مافیا را آغاز نمود اما چندان موفقیتی بدست نیاورد.
در اواخر جنگ جهانی دوم ، متفقین با كمك سازمان مافیا در جزیره سیسیل واقع در جنوب ایتالیا پیاده شدند و همكاری نزدیكی بین نیروهای متفقین و سازمان مافیا به وجود آمد. اعضاء مافیا در پشت خطوط جبهه، خرابكاری و ترور را آغاز كردند و در قبال همكاری و خدمات خود اطمینان داشتند كه كسی مزاحم تجارت پر درآمد آنان نخواهد بود.
پس از خاتمه جنگ جهانی دوم ، فعالیت مافیا برای حمل و توزیع مواد مخدر در اروپا زیادتر گردید. مركز سازمان مافیا در جزیره ی سیسیل در جنوب ایتالیا است این سازمان مواد مخدر را به ایتالیا وارد كرده و در اروپا توزیع می نماید.
اسپانیا نیز به دلیل داشتن سواحل طولانی در دریای مدیترانه و اقیانوس اطلس یكی از پایگاههای ققاچاقچیان مواد مخدر در اروپا به شمار می رود به طوری كه از آغاز سال 2000 تا 2003 میلادی تا كنون بیش از 65 تن مواد مخدر از قاچاقچیان ضبط شده است و اكثر زندانیانی كه در زندان های اسپانیا به سر می برند مرتكب جرائم مواد مخدر شده اند. (دكتر تاج زمان دانش ص 89)
3- مواد مخدر در قاره آفریقا

سازمان مافیا با استفاده از جنگهای داخلی ، فقر، هرج و مرج در كشورهای آفریكایی ، سعی در گسترش كشت خشخاش در قاره مذكور از جمله اوگاندا ، زامبیا، نیجیریه، كنگو و آفریقای جنوبی را دارد. در شمال آفریقا شاهدانه كشت می شود. قاچاق مواد مخدر از آسیا ، از طریق كشور اتیوپی و بنادر آفریقای جنوبی وارد این قاره شده و بر وخامت اوضاع می افزاید. (تاج زمان دانش – ص 93)
4- مواد مخدر در قاره آمریكا
در قاره آمریكا به سه بخش آمریكای شمالی، آمریكای مركزی و آمریكای جنوبی تقسیم می گردد. در بین قاره های جهان فقط در كاتنادا با توجه به موقعیت جغرافیایی ، سیاسی ، مراقبت

شدید مرزها با وسایل پیشرفته، آموزش عمومی و اجرای روش های تربیتی و درمانی ، آمار جرائم مربوط به مواد مخدر در سال 1990 در حدود 60645 نفر بوده و در سال 1991 به 56811 نفر تقلیل یافته است.
در ایالات متحده آمریكا كه سازمان مافیا فعالیت گسترده ای دارد مصرف انواع مواد مخدر حتی در بین دانش آموزان متداول است واكثر جوانان در این ایالت از مواد مخدر استفاده می كنند مصرف داروهای آرامبخش دربین دختران وزنان امریكایی 10 برابر پسران و مردان است .
در سال 1992 میزان مصرف كوكائین در آمریكا 50 تن و در سال 1998 بیشتر از 350 تن بوده است.داروهای روان گردان مخصوصا”ATS (داروهای محرك) ، LST ، داروهای روان بخش (باریبتوریكها) ، هیجان آور (آمفتامین ها) را معتادین سنین بین 18 تا 30 سال مصرف می كنند.
البته به علت افزایش تقاضای هروئین در آمریكا و دوری آسیا ، سازمان مافیا كشت خشخاش را در مكزیك و گواتمالا رواج داده و مرغوبترین هروئین خالص در مكزیك تهیه می گردد كه شهرت جهانی دارد همچنین كشورهای كلمبیا ، پرو و بولیوی مراكز اصلی كشت درخت كوكا برای تهیه كوكائین می باشند. كلمبیا یكی از مراكز اصلی و مهم جهانی تولید و توزیع غیر قانونی كوكائین محسوب می شود و میزان تولید آن در حدود 365 تن در سال است.
برگ كوكا برای تهیه كوكائین از پرو به كلمبیا حمل می شود.
بولیا دومین كشور تهیه كوكائین در جهان است كه هر سال بیش از 200 تن كوكائین دز این كشور تهیه می گردد. كوكائین كه با تركیبات شیمیایی در وسط جنگلها تهیه می گردد علاوه بر از بین بردن جنگلها ، مواد شیمیایی با رسوخ در خاك، آبهای زیرزمینی و رودخانه های منطقه را آلوده ساخته و وضع خطرناكی به وجود آورده است. (دكتر تاج زمان دانش ص 96)
5- مواد مخدر در استرالیا
كشور استرالیا كه تحت الحمایه دولت انگلیس است كشور مصرف كننده و مسیر انتقال مواد مخدر مخصوصا” هروئین از راه دریا به آمریكا است.
طبق پژوهشی كه در سال 1995 به عمل آمده تقریبا” 3/1 جمعیت استرالیا از 14 سال به بالا حداقل یك بار حشیش مصرف كرده اند.حداكثر گروه سنی مصرف مواد مخدر 14 تا 24 سال و داروهای روان گردان 25 تا 39 سال است كه اكثر آنان زنان هستند. اما تعداد مردان معتاد در استرالیا بیش از زنان معتاد است. ( دكتر تاج زمان دانش ص 102 )
تریاك :

عصاره در هوا خشك شده گل خشخاش است كه با تیغ كشیدن به دور كاسبرگ این گل به دست می آید.تریاك در زبان فارسی معنای پادزهر را می رساند .
تریاك از تركیبات مختلفی تشكیل می شود كه عملكرد همگی آنها در بدن همانند كار هورمونهای ضد درد (آندورفین ها) است كه از طریق تاثیر بر سلسله اعصاب مركزی موجب تخفیف احساس درد در بدن می شوند. برای استفاده های پزشكی تریاك و مشتقات آن می توان از كنترل كردن سرفه، اسهال و علائم سرما خوردگی و درمان افسردگی نام برد.
تریاك یا اپیوم یكی از قدیمی ترین مواد مخدر است كه بشر از 7 هزار سال قبل به خواص آن پی برده است. تریاك با وافور به طور خاص و به صورت حبه (خوراكی) مصرف می شود.از مشتقا

ت تریاك می توان به مرفین ، هروئین اشاره كرد.
مرفین از تریاك تهیه شده است از نام یكی از خدایان یونان باستان به نام مرفینوس گرفته شده است. از ده كیلو تریاك یك كیلو مرفین به دست می آید. مرفین تلخ و بی بو است و برای خواب و تسكین دردها در پزشكی مصرف دارویی دارد.
هروئین كه كلمه یونانی آن سمبل قدرت است از مرفین تهیه شده است هروئین به طریق شیمیایی در لابراتورها با تركیب آنهیدرید آسرتیك و مرفین تهیه می گردد از یك كیلو گرم مرفین 900 گرم هروئین به دست می آید كه گرد نرم و سفید رنگ بوده و 3 تا 5 برابر قوی تر از مرفین است.
( دكتر تاج زمان دانش – ص 122)
عوارض تریاك
مقادیر كم تریاك اگر مصرف گردد احساس دردو پاسخ عاطفی به درد را مهار می كند این ماده همچنین تشنگی و خواب آلودگی، آرمیدگی عضلانی، اشكال در تمركز ، تنگ شدن مردمك ها، اندكی كاهش یافتن در سرعت تنفس، تهوع، استفراغ ، بی اشتهایی و تعریق به وجود می آورد.
با مقادیر بالاتر مصرف این ماده این آثار شدیدتر می شود و مدت بیشتری به طول می انجامد سرعت و شدت آثار این ماده بستگی به چگونگی مصرف دارو دارد.
هنگامی كه این ماده به صورت خوراكی مصرف می شود، این آثار به تدریج ظاهر می گردد و معمولا” پس از ده تا بیست دقیقه احساس می شود.
عوارض هروئین
عوارض مخرب هروئین به محض اولین استفاده از آن ظاهر می گردد. به خصوص در مواردی كه اولین تجربه مصرف كننده از طریق تزریق آن به داخل سیاهرگ باشد . حالت نئشگی بسیار سریع در حدود هفت یا هشت ثانیه بعد از تزریق ایجاد می شود كه با گرفتگی رگ و عوارض عروقی همراه است. این در حالی است كه افرادی كه این ماده مخدر را عضله تزریق می كنند پنج تا هشت دقیقه بعد از تزریق و افرادی كه هروئین را می كشند یا استنشاق می كنند 10 تا 15 دقیقه بعد نئشه می شوند.
مصرف كنندگان هروئین بعد از استفاده از این ماده برای مدت كوتاهی احساس شادی و نش

اط می كنند و بعد از آن به شدت دچار خواب آلودگی می شوند. بدنشان به شدت داغ، دهانشان خشك و دست و پاهایشان سنگین می شود. علت بروز این حالتها مختل شدن سیستم عصبی آنها است به طوری كه این حالت تا ساعتها پابرجااست.
علاوه بر این ، بعد از مصرف یك دوره هروئین آثار سوء طولانی مدت آن ظاهر می كنند كه می توان به مواردی چون آسیب دیواره رگها كه اغلب به صورت كبودی هایی در محل رگها مشاهده می شود اشاره كرد. همچنین دریچه قلب و كبد عفونت می كنند و دملهای چركین در بدن شخص به وجود می آید .

مصرف بیش از حد هروئین می تواند به دم و بازدم های كوتاه، تشنج و كما و حتی گاهی به مرگ شخص منجر می شود. (همان منبع – ص 130)
حشیش (كانابیز)
بیش از 3 هزار سال است كه آفریقایی ها و آسیایی ها از حشیش استفاده می كنند.حشیش كه در آمریكا مارجوانا، در هند شانگ و شارا، در الجزایر و مراكش كیف نامیده می شود كه از سرشاخه های گلدار یا به میوه نشسته شاهدانه تهیه می شود. گیاه شاهدانه هندی در هنگام گل كردن دارای بوی تندی است و بر حسب استفاده از قسمتهای مختلف آن مانند ساقه، دانه، سرشاخه گلدار مواد مشابه مختلفی تهیه می گردد. از مشتقات حشیش بنگ، بنگاب، چرس را نام برد.
بنگ سرشاخه خشك شده گلدار یا به میوه نشسته بوته شاهدانه كه خرد شده و یا نشده باشدخالص و یا مخلوط با مواد دیگر است.
بنگ را با آب یا با مایع دیگر خیسانده به طور خالص یا مخلوط با مواد دیگر مصرف می كنند كه این ماده را بنگاب می گویند.
چرس ماده زرینی است كه از سرشاخه های گلدارو یا به میوه نشسته شاهدانه گرفته می شود كه خالص و یا با مواد دیگر مخلوط گشته و استعمال می شود.
اعتیاد به حشیش به مرور زمان منجر به اعتیاد به مواد مخدر قویتر می گردد و معتادین به حشیش غالبا” به استعمال هروئین و یا آمفتامین كشانده می شوند.
(نشر سازمان تبلیغات اسلامی – ص86)
عوارض مصرف حشیش
عوارض حشیش بستگی به قدرت و نوع ماده مصرفی، روش و مقدار مصرف، موقعیت و انتظار فرد مصرف كننده دارد. این عوارض عبارتند از:
1- تغییرات رفتاری یا روانی (سرخوش و خنده خود به خود، درك قوی تر رنگ و صدا و موسیقی، احساس كندتر شدن زمان، اختلال توجه و تمركز و حافظه و قضاوت، اضطراب و افسردگی، علائم سایكوتیك مثل توهم و هزیان)
2- افزایش اشتها 3- قرمز شدن چشمها 4- عدم تعادل حركتی
5- افزایش ضربان قلب

عوارض مصرف طولانی حشیش عبارتند از:
1- اعتیاد ( دانشی كه حشیش سبب وابستگی جسمی و روانی و احساس ولع شدید برای مصرف)

(word) فایل ورد تحقیق در مورد بازاریابی

(word) فایل ورد تحقیق در مورد بازاریابی

… دانلود …

 (word) فایل ورد تحقیق در مورد بازاریابی دارای 26 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد (word) فایل ورد تحقیق در مورد بازاریابی  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي (word) فایل ورد تحقیق در مورد بازاریابی،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن (word) فایل ورد تحقیق در مورد بازاریابی :

بازاریابی

مقدمه :
یک شرکت قبل از ورود به بازارهای خارجی، باید اهداف و سباستهای بازاریابی بین المللی خود را روشن سازد. به عبارت دیگر اولاً باید تصمیم بگیرد می¬خواهد در بازار خارجی به چه حجم فروش دست یابد(بعضی از شرکتها به عنوان هدف سهم کم را در بازار انتخاب می¬کنند) ثانیاً باید تعیین کند می¬خواهد در چه تعدادی از کشورهای خارجی به فعالیت بپردازد و در نهایت باید تصمیم بگیرد می¬خواهد در چه نوع کشورهایی فعالیت کند.

یک شركت پس از اینکه درباره فروش در یک کشور خارجی تصمیم گرفت نوبت به انتخاب بهترین روش ورود به این کشور می¬رسد. روشهای ورودی که در گزینه¬های شرکتها قرار دارد عبارتند از : صادرات، سرمایه¬گذاری مشترک، سرمایه¬گذاری مستقیم.

1-2 تشریح و بیان موضوع:
صادرات ساده ترین و کم ریسک ترین راه ورود به یک بازار خارجی است. صادرات کمترین تخصیص امکانات و کمترین تغییرات بر روی برنامه های داخلی را در بردارد و میزان ارز آوری صادرات بیش از هر روش دیگر ورود به بازار است. بعد از دهه¬ها پافشاری بر استراتژی جایگزینی واردات كه از سوی كشورهای در حال توسعه اتخاذ شده ولی به نتایج در خور توجهی در جهت توسعه صنعتی این كشورها نیانجامید، استراتژی توسعه صادرات در مواردی به عنوان استراتژی

جایگزین ولی در موارد بسیار دیگری به عنوان استراتژی مكمل در دستور كار و صدر برنامه¬های توسعه صنعتی كشورهای جهان قرار گرفت. نگاهی به تجربه موفق كشورهای تازه صنعتی شده نظیر كره جنوبی، سنگاپور و ;گذشته موفقیت آمیز این استراتژی را تجلی بیشتری می-بخشد. کشورهایی که اصطلاحا « چهارببر » نامیده می شوند ( سنگاپور، هنگ کنگ، کره جنوبی ، تایوان ) و همینطور ژاپن از طریق صادرات توانستند در کشورهای خود توسعه اقتصادی ایجاد کنند.

از آنجا كه در برهه كنونی اقتصاد كشور توسعه صادرات صنعتی و جهش صادراتی محوریت یافته است لذا بر آن شدم تا در توان خویش در این تحقیق صادرات را كه یكی از چند روش ورود به بازارهای خارجی است از جنبه¬های مختلف مورد بررسی قرار دهم.
این مجموعه در هفت بخش مجزا شامل عواملی مرتبط با صادرات تنظیم شده كه در ادامه شرح تفضیلی هر یك از این بخشها آمده است.

2-1 صادرات :
تعریف صادرات : در لغت به معنی انتقال كالا یا ارسال و فرستادن كالا از جائی به جای دیگر .
1- ساده ترین و کم ریسک ترین راه ورود به یک بازار خارجیف صادرات است.

2- فروش از طریق صادرات کمترین تخصص امکانات و کمترین تغییرات بر روی برنامه های داخلی را می بردارد و میزان صادرات بیش از ره روش ورود به بازار است.
یک شرکت ممکن است هر از گاهی به صورت انفعالی نسبت به صدور مازاد تولید به خارج از کشور اقدام کند. یا ممکن نیست برای گسترش صادرات یبه یک بازار خاص، به صورت فعال خود را متعهد گرداند. در هر دو مورد، شرکت کالاهای صادراتی را در کشور خود تولید می کند و ممکن است برای صدور این کالاها، تغییر آنچنانی هم در آنها ندهد صادرات مستلزم حداقل تغییراتی است که یک شرکت در خط محصولات، سازمان شرکت، سرمایه گذاری یا ریاست شرکت می هد.

3- سالانه بیش از 2 میلیارد دلار کالا از کشور های مختلف صادر می شود. کشورهایی که اصطلاحا « مهاریبه » نامیده می شود. ( سنگاپور، هنگ کنگ، کره جنوبی ، تایوان ) و همینطور ژاپن از طریق صادرات توانستند در کشورهای خود توسعه اقتصادی ایجاد کنند.
صادرات را می توان به دو نوع صادرات غیر مستقیم و صادرات مستقیم تقسیم کرد. 0
2-2 صادرات غیر مستقیم :

زمانی یک شرکت صادر کننده غیر مستقیم است که محصولاتش در بازاهای خارجی به فروش برسد بدون اینکه بررسی این منظور هیچگونه فعالیت خاصی در داخل کشور صورت گیرد. در واقع شرکت با صادرات غیر مستقیم به خصوص واقعی، درگیر بازاهای بازارهای بین المللی نمی شود. در صادرات غیر مستقیم محصولات شرکت توسط دیگران به بازارهای خارجی صادر می گردد.

صادرات غیر مستقیم توسط شرکتها بدون هیچ تخصص خاصی و بدون سرمایه گذاری امکانپذیر است اما در این روش انتخاب بازار و یا استراتژی های بازاریابی ضعیف و محدود است. روشهای صادرات غیر مستقیم عبارتند از:

1) فروش خارجی از طریق سازمان فروش داخلی
2) شرکتهای مدیریت صادرات (EMC)
3) همکاری در صادرات
2-3 صادرات مستقیم :

تفاوت بین صادرات مستقیم و غیر مستقیم در این است كه در صادرات مستقیم تولید كننده بجای تفویض ، خودش وظیفه صادرات را برعهده می گیرد . در این روش وظیفه تماسها ،‌پژوهشها ،‌ توزیع مدارك ، قیمت گذاری و; همه بر عهده بخش صادرات و یا مدیر صادرات شركت است . معمولاً صادرات مستقیم در مقایسه با صادرات غیر مستقیم فروش بیشتری را ایجاد می كند . در هر حال از مزایای صادرات مستقیم فروش بیشتر كنترل بیشتر ، اطلاعات بازاربیشتر، ایجاد تجربه و تخصص بیشتر شركت در صادرات است و معایبش هزینه بیشتر است به طور كلی برای بازارهای بزرگ ،‌صادرات مستقیم مناسبتر و برای بازارهای كوچك صادرات غیر مستقیم .

روشهای صادرات مستقیم: صادرات مستقیم به دو شكل امكان پذیر است :
الف ) تا سیس شعبه فروش ب) انتخاب نماینده

روش متداولتر ، بخصوص بازارهای كوچكتر انتخاب نماینده بر محصولات می باشد . نماینده میتواند توزیع كننده ویا تولید كننده باشد.
2-4 انواع صادرات :

2-4-1 قطعی : عبارتست از خارج كردن كالا از قلمرو و گمركی كشور به منظور فروش .استفاده یا مصرف در خارج از قلمرو گمركی كشور.
2-4-2 موقت: خارج كردن كا لا از قلمرو گمركی كشور به منظور عر ضه و نمایش در نمایشگاه ها ، تعمیر و تكمیل و فرآوری در خارج كشور و سپس بازگرداندن آن به داخل قلمرو گمركی .

2-4-3 صادرات قطعی در حجم تجارت : در قانون امور گمركی و ائین نامه ی اجرایی در خصوص ملاك تجارتی بودن كالای مطلبی گفته شده است ، لذات با توجه به ا ئین نامه ی اجرای قانون صادرات وواردات ملاك تجاری بودن كالای صاراتی این است كه صدورآن به منظور فروش می باشدو این منظور نیز توسط گمرك احراز می گردد .

2-4-4- صادرات قطعی غیر تجاری : این نوع صادرات از طریق پست ومسافر انجام می گردد .
2-4-5- صاردات مجدد : كالای خارجی كه با انجام تشریفات مر بوط به ورود قطعی از گمرك ترخیص شده است ، چنانچه به كشور ثالث صادر شود این عمل را صدور مجدد می گویند .

2-4-6- ترانزیت خارجی : عبارتست از عبور كا لای خارجی از سرزمین كشور.
2-4-7- واردات در مقابل صادرات : اجازه ورود اقلام خارجی از كالا های مورد نیاز برای تولید كالای صادره یا به طور كلی كالاهایی است كه متضمن منفعت مطلوب برا ی صادر كننده و ادامه صدور كا لا و تحصیل امتیاز مجدد ورود كالا های مورد نظر است.

2-4-8 ارسال نمونه های بازرگانی برای بازاریابی: این نمونه ها دارای ارزش تجاری بوده و معمولاً به صورت موقت برای نمایش یا سبب سفارش و نشان دادن از قلمرو وگمركی خارج می شوند . دراین صورت ، اخذ تعهد برای برگشت كالا طبق ضوابط قانونی كافی است .

2-4-9 اعطاء جوائز صادراتی یا سوبسید صادراتی : این سیاست در جایكه عرضه ی كالا به قیمت تمام شده برای تو لید كننده . مقرون به صرفه نبوده وزیان آور خواهد بود یا به طور كلی كه به منظور تقلیل قیمت تمام شده به نحوی كه مصرف كننده مایل به خرید كالا باشد ، به صادر كننده ، یا تولید كننده به صورتهای مختلف اعم از تخفیف بامعافیت كامل در مالیاتها ، اعمال روش باز پرداخت های گمركی و بالاخره باز پرداخت نقدی انجام می گیرد .
2-5- اسناد ومدارك موردنیاز جهت صادرات :
2-5-1 كارت بازرگانی

 

2-5-2 كد اقتصادی
2-5-3 مجوز صدور
1-3 كالای ممنوع الصدور 2 -3 كالای مشروط الصدور 3-3 كالای مجاز
2-5-4 سیاهه تجارتی
2-5-5 فهرست عدل بندی
2-5-6 برگه ی نرخ گذاری كالای صادراتی

2-5-7 تعهد ارزی
2-5-8 مهلت واریز تعهد ارزی
2-5-9 معافیت تعهد ارزی
2-5 واسطه های بین المللی :

این واسطه ها ( صادرات ) برای ارائه خدمت به بازاهای بین المللی تکامل یافته اند و تا زمانی که تجارت بین الملل وجود داشته باشند تا انها نیز وجود خواهند داشت.

2-6 واسطه های صادرات :
به واسطه هایی که برای تولیدات داخلی کشور خود به بازارهای جهانی یا خارجی فعالیت می کنند اطلاق می شود. دو نوع صادر کننده وجود دارد:
1- تاجر
2- نماینده تجار

معمولا بدون وابستگی به تولید کننده عمل می کنند. آنها زمینه نیاز به بازار خارجی را یافته و بعد کار را در داخل کشور تهیه و صادر می کنند.
همچنین تولید کنندگانی که تمایل به صادرات کالا داشته باشند معمولا از وجود این تجار استفاده کرده ممکن است تخفیفی در نرخ کالاهای خود قائل شوند تا هزنیه تبلیغاتی که نیاز دارند تا تجار در کشورهای خارجی انجام دهند را جبران نمایند.

تولید کننده هایی که به دنبال کسب بازار خارجی هستند، اغلب از خدمات نمایندگان صادراتی که معمولا شرکتهای مدیریت صادرات نامیده می شوند استفاده می کنند.

این نمایندگان، در این کالاها را نمی خرند بلکه بر اساس حق الزحمه فعالیت می کنند. بنابراین بیش از تجارف امادگی ارائه کالاهای متفاوت را دارند. برای تولید کننده های که زمینه اطلاعات کمی در مورد بازار خارجی و تجارت بین الملل داردف نماینده متخصص عرضه می کنند. برای شرکتی که در جهت رسیدن به اهداف کوتاه مدت خود قصد دارد و بازار های خارجی می شود نمایندگان صادراتی مناسب هستند چرا که با هزینه اندکی مشتریان خارجی را برای تولید کننده فراهم می آورند. برای تولید کننده که قصد نفوذ گسترده ای در بازار خارجی دارد بهتر است که از یک واسطه در آن بازار خارجی استفاده کند. در هر صورت یک نماینده صادرات می تواند خدمات ارزنده ای به شرکتها ارائه دهد.

3-1 تعریف استراتژی توسعه صادرات :
سیاست توسعه اقتصادی بر پایه « توسعه صادرات » مبتنی بر تشویق صادرات در کشور است. یعنی در جهت صادرات کالا و افزایش صادرات در کشور، و به تاکید بر توسعه صنایعی که از مزیت نسبی برخوردارند و یا اینکه به گونه ای امکانات تولیدی دارند .
3-2هدف :

تامین منابع اقتصادی کشور از طریق توسعه و تنوع در صادرات و تحصیل بیشتر درآمدهای ارزی می باشد. به عقیده چندی در کشورهای در حال توسعه صادرات محصولات صنعتی نه تنها منبع رشد اقتصاد می باشد بلکه برطرف کردن نیازهای ارزی آنها موثر است. و در صادرات اصول و مکانیسم بازار باید گرفته شود در غیر این صورت بازار های بین المللی شکست خواهند خورد.

دفتر بازار یابی صادرات
4-1 مقدمه
بازاریابی صادرات فرایند شناسایی، یا پیش بینی و بر آورد نیاز مشتری خارجی می باشد و از وظایف مدیریت تست که غالبا با انگیزه سود برای فروشنده همراه و این وظیفه با ارتباط انجام می گردد. و بر مراحل گوناگونی مشتمل می باشد و فروش صادراتی آخرین مرحله محسوب می شود.
بازاریابی صادراتی شامل اجرائیست که از طریق تحقیق در بازار تثبیت می گردد و در برگیرنده موارد زیرست: شناسایی بازار و ویژگی های آن، سود و مقدار آن، نیازهای مصرف کننده، رقابت، قوانین وارداتی، توسط فروش محصول، تبلیغات برای توسعه فروش.

4-2 مسؤولیتها
در شركتهای صادراتی بزرگ درجه تخصصی بالاتر الزامی است و معمولآ گماردن یك
مدیر بازاریابی صادرات و یك مدیر فروش صادرات و یك مدیر حمل را ایجاب می نماید.
4-2-1مدیر صادرات:
مسئول اجرایی دفتر می باشد، و وظیفه اصلی وی بازاریابی خارجی، فروش و امور مربوط به آن می باشد و در شرکت های کوچکتر ممکنت هم بازار داخلی وهم بازار خارجی را اداره نماید.
بهتر است مدیر صادرات شخص با تجربه و تیز هوش بوده و از قدرت تصمیم گیری صمیمی و به همراه آشنایی با چندین زبان خارجی برخوردار باشد ولی باید محصولات و بازار آن محصولات را بشناسد. و باید مصمم در امر امور آوری بوده و توانایی شناخت و توسعه بازارهای جدید بخش مهمی از کار اوست .
4-2-2مدیر بازاریابی صادرات :
کنترل کلی بر امور اجرائی سازمان را برعهده دارد. معمولا زیر نظر مدیر صادرات عمل می کند و فعالیت های مدیر فروش و مدیر حمل را کنترل و هماهنگ می کند، ولی مسئول تهیه و تنظیم طرح های بازاریابی و فروش می باشد و این او را با مشاوره مدیر فروش صادرات انجام می دهد که در نهایت نیز به تاثیر رئیس صادرات خواهد رسید. استخدام کارگزاران تبلیغاتی از مسئولیت های مدیر بازاریابی صادرات می باشد.
4-2-3مدیر فروش صادرات :
تحت نظارت مدیر بازاریابی صادرات عملکرد و رابطه نزدیکی با وی دارد. شایسته است که چند زبان مسلط و مانند پرسنل خود اطلاعات کافی در مورد محصولات شرکت داشته باشد.
دفتر فروش مسئول براورد هزینه ها، تهیه نرخ ها، تنظیم قراردادهای فروش می باشد. وقتی روی قسمت توافق حاصل شد. قرار داد فروش صادرات تنظیم گردید، وظیفه تدارکات و ارسال کالا به مدیر فروش حمل واگذار می گردد که معمولا یک برنامه کار به وی را داده می شود.
خدمات پس از فروش زمینه مناسبی جهت کسب رضایت مشتری می باشد که در زمینه مهندسی و محصولات مصرفی حائز اهمیت می باشد.

4-2-4 مدیر حمل:
وظیفه این مدیر اجرای شرایط قرارداد فروش صادرات، عن تهیه و ارسال کالا می باشد و تشکیلات آن ممکن است بر مبنای عمودی یا افقی سازمان می یابد. اما در هر حال ارتباط نزدیک با مدیر فروش صادرات، باید حفظ گردد و مدیر حمل معمولا از هر سفارش ثبت شده ای توسط یک نسخه مطلع می شود و سپس از کارخانه یا تولید کننده در زمانی که کالا در آخرین مراحل تولید می باشد، اعلامیه قطعی دریافت می دارد.

(word) فایل ورد مقاله در مورد سیستم های حسابداری

(word) فایل ورد مقاله در مورد سیستم های حسابداری

… دانلود …

 (word) فایل ورد مقاله در مورد سیستم های حسابداری دارای 103 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد (word) فایل ورد مقاله در مورد سیستم های حسابداری  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي (word) فایل ورد مقاله در مورد سیستم های حسابداری،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن (word) فایل ورد مقاله در مورد سیستم های حسابداری :

این پروژه شامل مراحل ساخت یک سیستم نرم افزاری محاسبه حقوق یک شرکت است که در آن از زبان های SQL و Delphi استفاده شده است که در حال حاضر از زبان های رایج برای ایجاد پایگاه داده است. که ما با استفاده از زبان SQL پایگاه داده مردنظر را ایجاد کرده و تمام مراحل برنامه نویسی آن و کارهای را که سیستم باید انجام دهد را با استفاده از Delphi شبیه سازی می کنیم. در این پروژه سعی شده است حدالامکان از حجم کار حسابداری بصورت دستی که بخش عمده ای از کارها در این بخش انجام می شود کاهیده و بتوان بصورت الکترونیکی و با امنیت بالا این بخش را اداره کرد.

فهرست

فصل اول : تاریخچه نرم افزارهای پروژه
مقدمه 11
تاریخچه زبان دلفی 13
تاریخچه 20
چارت سازمانی 23
حوزه های عملکرد شرکت نوآوران مبانی پرداز:;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
فصل دوم: مراحل ساخت پروژه
مراحل ساخت پروژه 24
مشکلات موجود قبل از ایجاد پروژه 34
مزایای ایجاد پروژه 35
عوامل موجود در پروژه 35
چگونگی ایجاد پروژه 36
ایجاد و راهبری پایگاه داده و فایل های داده ای 37
فصل سوم:تشریح پروژه
تشریح پروژه 41
ثبت پرسنل 45
ثبت سمت 49
ثبت سمت پرسنل 52
ثبت مزایا 55
ثبت کسورات 58
ثبت بیمه 61

تقویم کاری 62
تعطیلات رسمی 65
تعریف کاربر 66
سطح دسترسی 69
بخش ساعت ورود و خروج 70
ماموریت 74

مساعده 77
غیبت 79
تاخیر‏های مجاز 82
پرداخت حقوق 85
جستجو 89
نتیجه گیری 90
پیشنهادات 91
منابع 92

فهرست شکل ها

شکل1: صفحه اصلی(تعاریف);;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;.31
شکل2: صفحه اصلی(ساعت ورود وخروج);;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;32
شکل3: صفحه اصلی(اطلاعات کاری);;;;;;;;;;;;;;;;;;.

;;;;;;;;;;;;;;;;;;;..33
شکل4: صفحه اصلی(خروج);;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;..34
شکل:5 پرسنل;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;35پرسنل;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;.36
5-2: اصلاح مشخصات پرسنل;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;..37
5-3: چاپ مشخصات پرسنل;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;.38
شکل6: سمت ها;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;.39
6-1: ثبت سمت;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;.40
6-2: اصلاح سمت;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;41
شکل7: سمت پرسنل;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;..42
7- 1 :ثبت سمت پرسنل;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;43
اصلاح سمت پرسنل;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;44: 7-2
شکل8 :مزایا;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;.45
ثبت مزایا;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;..46: 8-1
اصلاح مزایا;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;.47: 8-2
شکل 9: کسورات

;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;.48
9-1 :ثبت کسورات;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;49
اصلاح کسورات;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;..50 9-2:
شکل10: بیمه;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;51
شکل11: تقویم کاری;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;52
11- 1 :ثبت تقویم کاری;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;53
11- 2: اصلاح تقویم کاری;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;54
شکل12: تعطیلات رسمی;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;.55
شکل 13: تعریف کاربر;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;56
13-1: ثبت کاربر;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;..57
اصلاح کاربر;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;.58 13-2:
شکل14 : سطح دسترسی;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;59
شکل15 : بخش ساعت ورود وخروج;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;..60
اصلاح ساعت ورودی وخروجی;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;.61 15-1:
اصلاح ویژه مدیر;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;..62 15-2:

شکل16 : مرخصی;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;63
ثبت مرخصی;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;.64 16-1:
اصلاح مرخصی;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;..65 16-2:
شکل17: ماموریت;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;66
ثبت ماموریت;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;67 17-1:
اصلاح ماموریت;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;.68 17-2:
شکل18: مساعده;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;.69
ثبت مساعده ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;..70 18-1:
شکل19 :غیبت;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;..71
19-1:ثبت غیبت;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;..72
19-2: اصلاح غیبت;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;.73
شکل20: تاخیرهای مجاز;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;..74
ثبت تاخیرهای مجاز;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;75 20-1:
اصلاح تاخیرهای مجاز;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;.76 20-2:
شکل21: پرداخت حقوق;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;77
ثبت حقوق;;;;;;;. ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;..78 21-1:
فیش حقوق;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;..79 21-2:
اصلاح حقوق;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;80 21-3:

مقدمه

چند سالی است كه از دیجیتالی شدن و اینترنتی شدن زندگی صحبت می‌كنیم به طوری كه می‌توان گفت دنیای ما در حال عوض شدن و تغییر به دنیایی دیجیتالی است در تمام اعمال و كردار روزانه ما نشانه‌هایی از میل به این دنیای جدید دیده می‌شود. هر روزه از بهداشت و پزشكی الكترونیكی و دیجیتالی گرفته تا آموزش و شهر و دولت الكترونیك و كارت‌های هوشمند و پ

ول الكترونیك و ; صحبت می‌شود. البته در بعضی از موارد هم كار از صحبت كردن می‌گذرد و برخی از این نشانه‌های دیجیتالی و اینترنتی شدن را به عینه در زندگی روزمره‌مان مشاهده می‌كنیم. باپیشرفت صنعت الکترونیک و مدرن شدن ابزارها و وسایل باعث شده است که دنیای امروزی از فناوری الکترونیکی بیشتر استفاده کند و تا بتواند حدالامکان کار کردن را آسان کنند و دنیای کامپیوتر و ارتباطات الکترونیکی از این امر مستثنا نیستند.

امروزه بیشتر شرکت ها و ادارات دولتی و کارخانجات از سیستم های الکترونیکی برای سریعتر و بادقت انجام گرفتن کارای روزانه خود استفاده می کنند که باعث بهینه شدن زمان ,کاهش خطاهای انسانی , افزایش کارایی ,افزایش کارآوری و;. می شود و منجر شده است که بیشتر کشورهای در حال توسعه از سیستم الکترونیکی استفاده کنند. دراین پروژه ما سعی کرده ایم که سیستم حسابداری یک شرکت را به صورت الکترونیکی انجام دهیم که بتوانیم ک

می از مشکلاتی که در زمینه حسابداری وجود دارد را حل کنیم .

فصل اول
تاریخچه نرم افزارهای پروژه

تاریخچه زبان دلفی
گسترش روش دلفی به‌دنبال رواج فعالیت های مرتبط با پیش بینی آینده فناوری ها که از سال 1944 میلادی آغاز شد، صورت گرفت. در این تاریخ و بنا به سفارش نیروی دریایی ایالات متحده

آمریکا، پروژه‌ای بنام راند در شرکت هواپیما سازی دوگلاس و با هدف پیش بینی فناوریهای آینده با کاربرد نظامی تعریف شد. این پروژه به مطالعه در زمینه سلاح های بین قاره‌ای فراسطحی پرداخت. در سال 1959 میلادی هلمر و رشر ، دو تن از محققان پروژه رند طی مقاله‌ای تحت عنوان « نظریه

فلسفی دانش در علوم نادقیق »، این ایده را مطرح کردند که در زمینه هایی از علم که در آن هنوز قوانین علمی توسعه نیافته است،اتکاء به آراء خبرگان مجاز می‌باشد. حال مساله این است که چگونه آرای این خبرگان مورد استفاده قرار گیرد و علی الخصوص چگونه با ترکیب نظرات یک تعداد از خبرگان ، بیانیه‌ای سودمند تدوین شود. از دیدگاه روش دلفی، قضاو های انسانی بمثابه ورودی هایی مشروع و سودمند برای انجام پیشبینی ها می‌باشند. بعضا خبرگان و متخصصان منفرد

می‌توانند در معرض خطر یکجانبه نگری قرار گیرند ضمن اینکه گروه‌های خبره نیز می‌توانند تحت تأثیر تمایلات رهبر گروه، از تجدید نظر بر روی ایده‌های قبلی اکراه داشته باشند. بمنظور غلبه بر چنین نارسایی هایی، روش دلفی با مبانی نظری و دستورالعمل های روش مند در طول دهه‌های پنجاه و شصت میلادی در موسسه رند توسعه یافت. عبارت دلفی کنایه از مکانی مقدس در یونان باستان است که در آنجا با واسطه گری پیشگویان بلند پایه، پیش بینی هاو سخنان خدایان یونانی اعلام می‌شده است. به‌نظر می‌رسد استفاده از این نام مورد تایید بنیان گذاران این روش یعنی هلمر و دالکی نبوده است. بنا بر اظهارات دالکی در سال 1968، کلمه دلفی به نوعی القاء کننده وابستگی روش آنان به غیبگویی بوده و جنبه‌ای اسرار آمیز دارد. حال آنکه آنچه توسط این دو ارایه شده است، روشی است برای بهبود دادن به پیش بینی ها به کمک استفاده کامل از اطلاعات ناکافی که در اختیار می‌باشد. دلفی در واقع یک کامپایلر پاسکال است. دلفی 6 نسل جدید کامپایلر های پاسکال است که شرکت برلند از زمان ایجاد اولین نسخه پاسکال توسط آندرس حجلسبقگ در 15 سال پیش به بازار عرضه کرد
برنامه نویسی به زبان پاسکال در سالیان سال از استواری و ثبات، زیبایی و ظرافت و البته سرعت بالای کامپایل سود برده است. دلفی هم از این قاعده مستثنی نیست. کامپایلر دلفی ترکیبی از بیش از یک دهه تجربه طراحی کامپایلر پاسکال و معماری بهبود یافته کامپایلر های 32 بیتی است. اگرچه قابلیت های کامپایلرها با گذشت زمان پیشرفت قابل توجهی داشته است ولی سرعت آن چندان کاهش نیافته و همچنان از سرعت بالایی برخوردار است. به علاوه استحکام و قدرت کامپایلر دلفی معیاری برای سنجش دیگر کامپایلرهاست.
در زمان استفاده از سیستم عامل داس برنامه نویسان مجبور بودند از بین زبان پر قدرت ولی کم

سرعت بیسیک و زبان کارآمد ولی پیچیده و نامفهوم اسمبلی یکی را انتخاب کنند. پاسکال با ارائه یک زبان ساخت یافته و یک کامپایلر سریع و کم نقص این شکاف را پرکرد. برنامه نویسان ویندوز 31 هم با تصمیم گیری مشابهی رو برو شدند. یکی زبان قدرتمند و سنگین سی و یکی زبان ساد

ه و محدود کننده ویژوال بیسیک ارائه دلفی1 در این مورد هم راه حل خوبی برای برنامه نویسان بود. دلفی مجموعه متفاوتی برای برنامه نویسی بود . طراحی و توسعه برنامه های کاربردی، ای

نویسی ویندوز بود که محیط طراحی ویژوال، کامپایلر بهینه کد برنامه و دسترسی قوی به پایگاههای داده را در یک جا جمع کرد که آن را به یکی از بهترین ابزارهای روش نوین توسعه سریع نرم افزار تبدیل کرد. این مجموعه قدرتمند باعث شد که در همان زمان بسیاری از برنامه نویسان

زبانهای دیگر به دلفی روی بیاورند و این موفقیت بزرگی برای برلند به حساب می آمد.
همچنین بسیاری از برنامه نویسان پاسکال دلفی را ابزاری یافتند که توسط آن هم از توانایی و تجربه خود در برنامه نویسی پاسکال استفاده می کردند و هم توانایی کار در ویندوز را به دست آوردند. همچنین زبانی که در آن زمان با نام پاسکال شیئی در دانشگاهها ایجاد شده بود یک زبان بسیار خشک و محدود کننده بود که اصلاٌحالت کاربردی پیدا نکرد. .
ویژگیهای دلفی مثل طراحی ظاهری حساب شده و کاربر پسند آن باعث شد که زبان پاسکال شیئی عملاٌ از رده خارج شود. تیم طراحی وب در میکروسافت قبل از حضور دلفی هیچ رقیب مهمی برای خود نمی دید. ویژوال بیسیک در آن زمان زبانی نا کارآ ، کم سرعت و کند ذهن بود. ویژوال بیسیک 3 در عمل اصلا توانایی رقابت با دلفی 1را نداشت. در این سال شرکت برلند گرفتار یک سری مشکلات قضائی با شرکت لوتیوس بود که در نهایت هم متخلف شناخته شد. همچنین درگیری مشابهی هم با میکروسافت بر سر تلاش در تغییر دادن فضای نرم افزار های میکروسافت پیدا کرد. همچنین برلند مشغول طراحی و فروش طرح کیواتور به شرکت نوول و طراحی پایگاه های داده دیتابیس و پارادوکس بود که با استقبال قابل توجهی مواجه نشد .
در این زمان که برلند مشغول فعالیتهای قضایی و تجاری بود میکروسافت توانست گوی سبقت را از برلند برباید و قسمت اعظم بازار ابزار های برنامه نویسی تحت ویندوز را در اختیار بگیرد و سعی می کرد تا این طرز فکر را اشاعه دهد که چون ویندوز را طراحی کرده صلاحیت و توانایی تهیه بهترین ابزار های برنامه نویسی تحت آن را نیز در دست دارد. در این شرایط برلند با عرضه دلفی و نسخه جدید برلند سی پلاس سعی کرد خدشه ای در فرمانروایی میکروسافت وارد کند و سهمی در بازار بزرگ این محصولات داشته باشد .

دلفی2(سال1996)
یک سال بعد دلفی2 تمام مزایای نسخه قبلی را تحت سیستم های جدید 32 بیتی ارائه داد. همچنین دلفی2 با ارائه خصوصیات اضافه و کارکرد های قویتری نسبت به دلفی1 توانایی های خود را افزایش داد. (ازجمله ارائه کامپایلر 32 بیتی که سرعت بالایی به نرم افزار ها می بخشید، کتابخانه بزرگ و کاملی از اشیای مختلف، شیوه جدید و تکامل یافته ای برای اتصال به پایگاه های داده مختلف، ادیتور پیشرفته، پشتیبانی از الی ، توانایی وراثت در فرمهای ویژوال و سازگاری با پروژه های 16 بیتی دلفی2) دلفی2 به معیاری برای سنجش و مقایسه همه ابزارهای توسعه نرم افزار در آن زمان تبدیل شد.
در آن زمان با ارائه سیستم 32 بیتی ویندوز97جهش بزرگی در سیستم عا

مل ویندوز رخ داد و برلند بسیار مشتاق بود که دلفی را به بهترین ابزار برنامه نویسی سیستم جدید تبدیل کند. نکته این که در آن زمان به منظور تاثیر در افکار عمومی و تاکید بر قدرت دلفی در سیستم عامل 32 بیتی قرار بود که نرم افزار با نام جدید دلفی32 به بازار عرضه شود ولی در آخرین مراحل به خاطر اینکه نشان دهند این زبان زبانی رشد یافته و تکامل یافته نسخه قبلی یعنی دلفی1 است نام دلفی2 را برای آن انتخاب کردند.
میکروسافت تلاش کرد که با یژوال بیسیک4با دلفی مقابله کند ولی از ابتدا کیفیت پایین آن و ضعف آن در انتقال برنامه های 16 بیتی به سیستم 32 بیتی و بروز اشکالات ساختاری در طراحی آن موجب شکست زودهنگام ویژوال بیسیک شد. در این زمان هنوز تعداد زیادی از برنامه نویسان به ویژوال بیسیک وفادار بودند. برلند همچنین روشها و ابزارهای قدرتمندی همچون پویر بیلدر برای طراحی نرم افزار های کلاینت وسرور ارائه داد ولی دلفی هنوز آن قدر قدرتمند نشده بود که بتواند نرم افزارهایی که جایی در بین توسعه گران پیدا کرده اند را براندازد..

دلفی3(سال1997)

از زمان تهیه و توسعه دلفی تیم توسعه دلفی در فکر گسترش و ایجاد یک زبان قدرتمند جهانی بود. برای دلفی2 این تیم تمام نیروی خود را صرف اعمال مربوط به انتقال تواناییها و کارکرد ها به سیستم 32 بیتی و همچنین اضافه کردن خصوصیات کلاینت وسرور و پایگاه داده کرد. در زمان تهیه دلفی تیم توسعه فرصت لازم برای گسترش مجموعه ابزار موجود را یافت و در این راستا کیفیت و کمیت ابزارهای دلفی بهبود یافت. به علاوه راه حل هایی برای مشکلات عمده و قدیمی برنامه

نویسان تحت ویندوز ارائه شد. به ویژه استفاده از برخی فناوری های پیچیده و نا مفهوم (مثل کام و اکتیوایکس وتوسعه نرم افزار های تحت وب وکنترل پایگاههای داده چند کاربره). روش نمایش کد برنامه همچنین توانایی کامل کردن خودکار کد عملیات کد نویس

ی را راحت تر کرد. ضمن این که همچنان در بیشتر موارد اساس و متدولوژی برنامه نویسی

ماننددلفی1بود و بر پایبندی به قوانین اصولی پاسکال تاکید می شد .
در این زمان رقابت شرکت های تولید کننده ابزار های برنامه نویسی بسیار تنگاتنگ شده بود. میکروسافت با ارائه ویژوال بیسیک5 به پیشرفت های خوبی دست یافت ازجمله پشتیبانی قوی ازکام و اکتیوایکس و ایجاد برخی خصوصیات و تغییرات کلیدی و اساسی در کامپایلر ویژوال بیسیک ضمن این در همین سال برلند با پشتوانه قوی دلفی و با استفاده از ساختار موفق آن ابزارهای دیگری همچون فورت به بازار عرضه کرد .
تیم دلفی در زمان طراحی دلفی 3 چند تن از اعضای کلیدی خود را از دست داد آندرس حجلسبقگ معمار اصلی دلفی در اقدام غیر منتظره ای برلند را ترک کرد و تصمیم گرفت به رقیب دیرینه یعنی میکروسافت بپیوندد. اما حرکت تیم دلفی متوقف نشد و معاون حجلسبقگ که سالها تجربه همکاری با او را داشت توانست رهبری این تیم را به خوبی در دست بگیرد. همچنین مسئول فنی تیم هم در اقدام مشابهی به گروه میکروسافت ملحق شد. این تغییرات بیشتر به خاطر اختلافات شخصی بین افراد تیم بود و نه به خاطر مسائل حرفه ای.
دلفی4(سال1998)
دلفی4 بیشتر بر روی راحتتر کردن کار با دلفی متمرکز شد. مرورگر روال ها بهبود یافت و مرور و ویرایشها را راحت تر کرد. کنترل کد و کامل کردن خودکار کلاسها این فرصت را به کاربر داد که فکر و زمان خود را روی ساختار اصلی برنامه بگذارد و در وقت صرفه جویی کند. طر

احی رابط کاربر هم کاملاٌ عوض شد و بهبود یافت و اشکال زدا نیز پیش

رفت قابل توجهی داشت .
در این سال دلفی جایگاه خود را در رقابت با دیگران مستحکم کرده بود و کم کم به سمت دست یابی به سودآوری مالی مورد نظر خود پیش می رفت. در واقع در این زمان بود که حاصل کار سنگین چند ساله تیم نمایان می شد. بعد از سالها آزمایش دلفی شهرت و محبوبیت خاصی پیدا کرد و دیگر برنامه نویسان دلفی توانایی جدا شدن از آن را نداشتند. در این زمان برلند به کار سوٌال برانگیزی دست زد و به منظور تبلیغ بیشتر و برتری در جنگ روانی با دیگر شرکتها نام اینپریس را برای فعالیتهای تجاری خود برگزید.
ابزار های مربوط به فن آوری کوروبا را گسترش داد تا راه جدیدی برای سودآوری ایجاد کند. برای موفقیت در این زمینه کوربا نیاز به رابط کاربر قدرتمندی داشت که در کنار توانایی های آن کار کردن با آن نیز راحت باشد. دقیقاٌ همان کاری که در سالهای قبل در مورد کام و برنامه نویسی تحت وب انجام شده بود و به موفقیت دست یافته بود. با این وجود بنا به دلایل مختلفی این

گسترش و توسعه کوربا هیچ وقت تکامل و موفقیتی که مورد نظر بود را به دست نیاورد و بر خلاف تبلیغات و سرمایه گذاری های انجام شده فن آوری کوربا تنها توانست نقش کوچکی در روند رو به جلوی دلفی ایفا کند.

دلفی5(سال1999)

دلفی5 در برخی زمینه ها پیشرفت های قبلی را ادامه داده است. اولاٌ مسیری را که دلفی4 با اضافه کردن ویژگیهای زیادی شروع کرده بود ادامه داد. دلفی4 باعث شد کارهایی که قبلاٌ به صرف وقت زیادی احتیاج داشت بسیار سریعتر انجام شود. دلفی به شکل امیدوار کننده ای به برنامه نویس این امکان را می دهد که بیشتر به برنامه ای که میخواهد بنویسد توجه کند و نه به قواعد برنامه نویسی و نوشتن کد های تکراری و خسته کننده. این ویژگیهای سودمند شامل رابط کاربر بهبودیافته و سیستم اشکال زدایی توانمند ، امکانات برنامه نویسی تیمی و ابزار های ترجمه می شود .
ثانیا دلفی5 خصوصیات جدیدی را در بر می گیرد که توسعه برنامه های تحت وب را واقعاٌ راحت کرده است. این ویژگیها شامل طراح اشیای مربوط به ا س پ برای ساختن صفحات، اشیایی موسوم به اینترنت اکسپرس برای پشتیبانی از خصوصیات جدید که آن را به یک ابزار همه کاره در پایگاه های داده تحت وب تبدیل کرد. در نهایت با صرف وقت ، هزینه و صبر زیاد توانست دلفی5 قدرتمند را عرضه کند. این فعالیت مدتها به طول انجامید و قبل از عرضه عمومی، دلفی5 بارها در بازبینی ها و آزمایشهای داخلی قسمتهای مختلف آن تغییر کرد و بهبود یافت .
دلفی5 در نیمه دوم سال 1999 به بازار عرضه شد و به نفوذ و تسلط بر بازار ادامه داد. در این زمان ویژوا بیسیک که کم کم به عضوی تحقیر آمیز برای میکروسافت تبدیل می شد هم با پیشرفتهایی توانست در رقابت دوام بیاورد و از صحنه خارج نشود. در اقدام درست و به جایی نام اینپریس دوباره به برلند بازگشت. این اقدام از سوی طرفداران و مشتریان قدیمی برلند با استقبال خوبی مواجه شد.
دلفی6و7و;;
در هنگام تهیه دلفی6 ساختار دلفی در زمینه های مختلف شکل گرفته بود و به یک تکامل نسبی رسیده بود. این مسئله باعث شد که تیم طراحی بتواند وقت خود را بر روی طرحی که مدتها تنها در حد یک نظریه بود بگذارد و آن را بسیار زودتر از آن که انتظار می رفت عملی کند: گ

ام نهادن به محیط های فراتر از ویندوز . بیشتر نیروی توسعه گران دلفی در این مدت صرف رهانیدن دلفی از بند ویندوز شد که این خود در درجه اول مبارزه ای آشکار با سلطه میکروسافت بود و ثانیاٌ راه برنامه نویسان را به سوی فضا های دیگر برنامه نویسی باز کرد. در ابتدا این عمل ریسک بزرگی بود و بیم آن می رفت که جایگاه دلفی در ویندوز هم به خطر بیفتد ولی در نهایت به نقطه

رشد و قوتی بدل شد که دلفی را به یکی از بهترین ابزار برنامه نویسی مولتی پلاتفرم تبدیل کرد.
به نظر می رسد که این فعالیتها باعث ثبات دلفی در دنیای برنامه نویسان شود و نگرانی های برلند و برنامه نویسان که همیشه می ترسیدند که مبادا با ضعیف شدن ویندوز جایگاه خود را از دست بدهند حال به افتخار و آرامش برای آنان و نگرانی برای طرفداران میکروسافت تبدیل شده ا

واژه ی اس کیو ال به صورت سی کو ال باید تلفظ کنیم و اس کیو ال نا صحیح می باشد. منشا اصلی اس کیو ال به مقاله ادگار تحت عنوان « مدل رابطه‌ای داده‌ها برای بانک‌های داده‌ای اشتراکی » که در سال 1970 منتشر شد،باز می‌گردد. در دهه 70 گروهی از شرکت ای بی ام در شهرسن جوز بر روی سیستم پایگاه داده ای بدون توجه به این مقاله کار می‌کردند و زبان اسکیو ال را به منظور عملیات و بازیابی اطلاعات ذخیره شده در سیستم پایگاه داده ای ایجاد کردند. اگر چه اس کیو ال ناشی از تلاشهای کاد بود اما.چامبرلن و رایموند اف . بویس را به عنوان طراحان زبان اسکیو ال می‌دانند.
سمینارهایی در زمینه فناوری بانک اطلاعاتی و مباحثاتی در مورد مزایای مدل رابطه‌ای جدید برگزار گردید. تا 1976 مشخص بود که ای بی ام طرفدار جدی فناوری بانک اطلاعاتی رابطه‌ای بوده، توجه زیادی نسبت به زبان اس کیو ال دارد. تبلیغات در زمینه سیستم پایگاه داده ای باعث جذب گروهی از مهندسین در مارک منلو در کالیفرنیا گردید، و این گروه به این نتیجه رسیدند که تحقیقات ای بی ام منجر به یک بازار تجاری برای بانک‌های اطلاعاتی رابطه‌ای خواهد گردید. .
در 1977 این گروه شرکتی بنام ای ان سی تأسیس نمودند تا یک دی بی ام اس رابطه‌ای بر اساس اس کیو ال بسازند. محصولی بنام اراکل در1979 عرضه گردید، و اولین دی بی ام اس رابطه‌ای بوجود آمد. به این ترتیب محصول اراکل باعث گردید اولین محصول ای بی ام برای مدت 2 سال در بازار دچار رکود باشد. این محصول بر روی مینی کامپیوترهای اجرا می‌شد که خیلی از کامپیوترهای بزرگ ای بی ام ارزان تر بودند.
امروزه این شرکت با نام اراکرل کورپورشن اولین فروشنده سیستم‌های مدیریت بانک اطلاعاتی رابطه‌ای است. استادان آزمایشگاههای کامپیوتر در دانشگاه برکلی کالیفرنیا نیز در نیمه دهه 1970 مشغول تحقیق در زمینه بانک‌های اطلاعاتی رابطه‌ای بودن (مانند تیم تحقیق ای بی ام)، گروه فوق نیز یک نمونه از دی بی ام اس رابطه‌ای ایجاد نمودند و سیستم خود را انجرس نام نهادند .
پروژه انجرس شامل یک زبان پرسش بود بنام کیو ای ال ، اگر چه از اس کیو ال خیلی ساخت یافته تر بود، اما شباهت آن به زبان انگلیسی کمتر بود. .
در حالیکه اراکل و انجرس برای ارائه محصولات تجاری در رقابت بودند، پروژه سیستم پایگاه داده ای شرکت ای بی ام در تلاش بوده‌است که یک محصو ل تجاری با نام SQL/Data system عرضه نماید. ای بی ام موجودیت ان را در 1981 اعلام، و در 1982 شروع به عرضه محصول خود نمود. در سال 1983 ای بی ام یک نسخه ان را برای VM/CMS (سیستم عاملی که در کامپیوتر بزرگ ای بی ام غالبا استفاده شده بود)، اعلام نمود. .

همچنین در سال 1983 شرکت ای بی ام ، محصول دیتابیس 2 را معرفی نمود که یک دی بی ام اس رابطه‌ای بود برای سیستم‌های بزرگ آن شرکت.دیتابیس2 تحت سیستم عامل مراکز کامپیوتری بزرگ اجرا می‌شد. اولین نسخه دیتابیس2 در 1985 عرضه گردید، و مسئولین ای بی ام اعلام نمو دند که این محصول یک برنامه استراتژیک برای تکنولوژی نرم افزاری ای بی ام می‌باشد دیتابیس2 .از آن تاریخ تاکنون دی بی ام اس رابطه‌ای شاخص بوده و ای بی ام از آن حمایت نموده و زبان DB2’s SQL استاندارد عملی زبان بانک اطلاعاتی بوده‌است.

فصل دوم
مراحل ساخت پروژه

چارت سازمانی

حوزه های عملکرد شرکت نوآوران مبانی پرد

از:
• تولید و ارائه نرم افزارهای سفارش مشتری مبتنی بر بار کد (Application) .
• ارزیابی و طراحی مجدد ساختار سیستم های اطلاعاتی سازمان (AROIS) .
• مشاوره در زمینه اخذ استاندارد سیستم مدیریت امنیت اطلاعات ISMS (ISO / IEC 27002) با همکاری شرکت URS.
• ارزیابی ، طراحی و اجرای سیستمهای مربوط به شبک

ه (( Indoor & Outdoor .
• تامین کلیه قطعات و تجهیزات مربوط به کلیه پروژه های ذکر شده ( . (Hardware
• تامین انواع مواد مصرفی Label & Ribbon ) ) .
• پشتیبانی و ارایه خدمات پس از فروش اعم از نرم افزار و تجهیزات ( On Call ).

تولید و ارائه نرم افزارهای سفارش مشتری (Application)
شرکت نوآوران مبانی پرداز در طول 10 سال حضور فعالانه در عرصه فناوری اطلاعات کشور و اجرای نزدیک به یکصد پروژه موفق در بیش از 150 مرکز صنعتی و خدماتی دولتی و خصوصی، به تولید و ارائه نرم افزارهای سفارش مشتری (Application) می پردازد. ارائه نرم افزارهای کاربردی، منطبق بر فرآیندهای عملیاتی و در راستای اهداف و استراتژی های تجاری سازمان خط مشی تولید نرم افزارهای این شرکت می باشد.

متدولوژی و ابزار توسعه سیستمی:
متدولوژی حاکم بر توسعه سیستم های نرم افزاری این شرکت منطبق بر روش شیء گرا (Object Oriented)
و بر اساس متدولوژی RUP می باشد. که در نهایت سیستم تحلیل و طراحی شده را با ابزارهای مناسب در راستای محیط اجرای سیستم و نیاز مشتری اجرا می نماید.

مراحل توسعه سیستم:
فاز اول) شناخت و ارزیابی سیستم (Inception)
شناخت دقیق نیازهای مشتری مبنی بر استفاده از سی

ستم، تعیین دقیق قابلیتها و روندهای عملیاتی سیستم و نیز ترسیم پرسپکتیو سیستم نهایی از جمله اصلی ترین دستاوردهای این فاز می باشد. در انتهای این فاز اسناد شناخت سیستم که مشتمل بر 5 سند اصلی می باشد تکمیل و به تأیید سازمان یا نماینده مشتری خواهد رسید. در حقیقت به واسطه اجرای این فاز کلیه ایهامات موجود در مورد سیستم نهایی از میان برداشته شده و طرفین قرارداد به وضوح قابل ملاحظه ای می توانن

د امکانات، محدودیتها و فرآیندهای عملیاتی سیستم نهایی را در انتهای این فاز مشاهده نمایند.

فاز دوم) تحلیل و طراحی (Elaboration)
پس از اتمام فاز شناخت، پروژه وارد فاز دوم می گردد. در این فاز به کلیه نیازهای نرم افزاری که پیش از این و در فاز شناخت گردآوری گردیده است، ماهیت منطقی و قابل اجرا به لحاظ علوم نرم افزاری بخشیده می شود که این عملیات مربوط به بخش تحلیل سیستم (Analysis) می باشد. پس از تکمیل مرحله تحلیل سیستم نوبت به طراحی سیستم می گردد. طراحی آخرین بخش از فاز دوم پروژه می باشد.

فاز سوم) برنامه نویسی و ایجاد سیستم (Construction)
در فاز سوم پروژه، ماهیت منطقی سیستم که پیش از این طراحی گردیده است تحت برنامه نویسی قرار می گیرد. تمامی مراحل انجام برنامه نویسی و کدینگ سیستم پیش از این مشخص گردیده و صرفاً کافی است تیم توسعه دهنده سیستم، به تکمیل کدینگ سیستم بپردازند. در انتهای این فاز تست اولیه () سیستم صورت پذیرفته و نسخه اولیه سیستم آماده می گردد

فاز چهارم) نصب و راه اندازی (Transition)
نسخه اولیه سیستم که در فاز قبلی آماده گردیده است، در این مرحله نصب و راه اندازی می گردد تا سیستم در محیط واقعی مورد آزمایش قرار گیرد. در یک دوره زمانی فشرده مشکلات احتمالی و معایب سیستم شناسایی و بر طرف گردیده و در نهایت نس

خه نهایی سیستم یا نسخه نصب خواهد گردید. پس از این مرحله دوره پشتیبانی سیستم آغاز خواهد شد.

ارزیابی و طراحی مجدد ساختار سیستم های اطلاعاتی سازمان (AROIS)
طراحی و ایجاد سیستم های اطلاعاتی ضرورتی است که هر سازمانی را مجبور به بهره گیری از آن نموده است. دامنه این عمل آنقدر گسترده و پر اهمیت است که بدون استفاده از ابزار و دستاوردهای مهندسی این رشته تقریباً اجرای این سیستم ها را غیر ممکن ساخته است. شرکت مبانی پرداز برای نخستین بار با رعایت کلیه تکنیکهای استاندارد این رشته و هم راستا با علوم روز این مبحث در دنیا اقدام به ارائه خدمت ارزیابی و طراحی و مجدد ساختار سیستم های اطلاعاتی سازمانها (AROIS) نموده است. استاندارد سازی سیستم های اطلاعاتی سازمان بگونه ایست که شرکتها پس از اجرای این پروژه قادر به اخذ گواهینامه استاندارد مربوطه از سوی شرکت توف رایلند (URS)مجری گواهینامه های استاندارد جهانی (ISO) خواهند بود که این امر برای اولین بار در ایران از سوی شرکت نوآوران مبانی پرداز ارائه می گردد.
هدف از ارائه این خدمت، ارزیابی، استاندارد سازی و طراحی مجدد ساختار سیس

تم های اطلاعاتی سازمانهاست. نتیجه نهایی این سرویس ایجاد ساختاری از سیستم های اطلاعاتی است که:
1- در راستای دیدگاه ، مأموریت ، استراتژی ها و اهداف سازمانی است.
2- منطبق بر فرآیندهای عملیاتی سازمانی و هم راستا با فرآیندهای کسب و کار

سازمان است.
3- منطبق بر نوین ترین اصول مهندسی فناوری اطلاعات و در سطوح جهانی است.
4- با توجه به شرایط محیطی و فرهنگی امکان بومی سازی برای سازمانهای ایرانی را دارا می باشد.
5- منتج به مهندسی مجدد فرآیندهای اطلاعاتی(BPR) و نیز فرآیندهای عملیاتی اشتباه سازمان است.

مشاوره در زمینه اخذ استاندارد سیستم مدیریت امنیت اطلاعات ISMS (ISO / IEC 17799)
سیستم مدیریت امنیت اطلاعات ابزاری است برای شناسایی، مدیریت و به حداقل رساندن احتمال وقوع تهدیداتی که امروزه سازمانها بواسطه از دست دادن اطلاعات خود با آنها رودرو می باشند. این تهدیدات مشتمل بر : تهدیدات داخلی سازمان، تهدیدات خارجی سازمان، تهدیدات اتفاقی، تهدیدات ناشی از خطاهای عمدی و غیر عمدی است. امروزه سازمانها بسیاری از فرصتهای کسب و کار خود را به لحاظ از دست دادن اطلاعات پر ارزش خود از دست می دهند. هدف اصلی این سیستم برقراری مکانیسمی جهت حفاظت از همین فرصتهاست.

بخشی از مزایای سیستم مدیریت امنیت اطلاعات BS7799) ISO 27001 (:
هرچند که اصلی ترین مزیت این سیستم حفاظت از سرمایه های سازمانی ا

ست اما می توان پاره ای از مزایای این سیستم را اینگونه برشمرد:
1- بهبود در برنامه ریزیهای امنیتی.
2- بهبود امنیت در سراسر سازمان.
3- تشریح دقیق الزامات سازمان جهت حفظ اطلاعات با ارزش.

4- دستیابی به مدیریت امنیت اطلاعات اثربخش.
5- به حداقل رساندن تهدیدات در ارتباط با شرکاء سازمان.
6- بهبود امنیت در تجارت الکترونیک.
7- کاهش مسئولیت های انسانی در حفظ امنیت اطلاعات، بواسطه کنترل های سیستماتیک.

بخشی از رزومه کاری و پروژه های اجرا شده توسط شرکت نوآوران مبانی پرداز

ردیف نام سازمان شرح سیستم
1 شرکت پلی اکریل ایران طراحی و مدسازی و اجرای سیستم مکانیزه کنترل اطلاعات محصول مبتنی بر بارکد مشتمل بر بیش از 10 سیستم در بخش های تولید، انبارها، فروش، حسابداری فروش، بازارهدف، نظر سنجی و شکایات و ;
2 شرکت پلی اکریل ایران سیستم جامع تدارکات داخل و خارج
3 شرکت صنایع چوب و کاغذ مازندران طراحی و مدلسازی سیستم ردیابی محصول در جریان ساخت (PTS) مشتمل بر 8 سیستم در بخشهای تولید و انبار محصول.
4 شرکت پارس نخ اجرای سیستم کنترل اطلاعات تولید و انبار محصول مبتنی بر بارکد.
5 شرکت پارس دکور اجرای سیستم کنترل اطلاعات تولید و انبار محصول مبتنی بر بارکد و برقراری ارتباط الکترونیک با استفاده از تکنیک Replication بین کارخانه و دفتر تهران.
6 شرکت پارس تکمیل اجرای سیستم کنترل اطلاعات تولید و انبا

ر محصول مبتنی بر بارکد.
7 شرکت نساجی تهران طراحی و مدلسازی و اجرای سیستم کنترل اطلاعات تولید و انبار محصول مبتنی بر بارکد.
8 شرکت فرش تهران سیستم کامل ردیابی محصول در جریا
9 شرکت فرش کبیر یزد سیستم کامل ردیابی محصول در جریان ساخت (Production Tracking System) مشتمل بر بیش از 10 سیستم تولیدی.
10 شرکت فرش گلبافت طلایی کاشان سیستم بسته بندی و انبار محصول
11 شرکت فرش پاوان سیستم بسته بندی و انبار محصول
12 شرکت فرش سهند سیستم کامل ردیابی محصول در جریان ساخت (Production Tracking System) مشتمل بر بیش از 10 سیستم تولیدی. در واحدهای ریسندگی و تکمیل فرش
13 شرکت فرش نگین گلستان سیستم بسته بندی و انبار محصول
14 شرکت نگین مشهد سیستم کنترل تولید و انبار محصول مبتنی بر بارکد
15 شرکت پارس لامع سیستم کنترل تولید و انبار محصول مبتنی بر بارکد
16 شرکت ایران مرینوس سیستم کنترل تولید و انبار محصول مبتنی بر بارکد
17 شرکت پالاز موکت طراحی کامل سیستم ردیابی محصول در جریان ساخت (PTS)
18. شرکت پالاز موکت سیستم کنترل تولید و انبار محصول مبتنی بر بارکد
19 شرکت ایران ریسه سیستم کنترل تولید و انبار محصول مبتنی بر بارکد
20 شرکت صنعتی نمد سیستم کنترل تولید و انبار محصول مبتنی بر بارکد
21 شرکت چرم امین سیستم کنترل تولید و انبار محصول مبتنی بر بارکد
22 شرکت روبرته سیرجان (مواد غذایی) سیستم مهندسی فروش و مدیریت ارتباط با مشتری
23 شرکت سایوان صنعت سیستم یکپارچه کنترل مواد، کنترل تولید و کنترل محصول مشتمل بر بیش از 10 سیستم.
24 شرکت پلار سونیه دوال سیستم کنترل تولید و انبار محصول مبتنی بر بارکد
25 شرکت سوپا سیستم کنترل تولید و انبار محصول مبتن

ی بر بارکد
26 شرکت پویش پارت طراحی و مدلسازی از فرآیندهای تجاری (Business Modeling) و اصلاح فرآیندهای فاقد ارزش افزوده سازمانی.
27 شرکت کوشا وران (قطعات خودرو) اجرای سیستم کنترل اطلاعات تولید و انبار محصول مبتنی بر بارکد.

28 شرکت سیم لاکی فارس سیستم کامل ردیابی محصول در جریان ساخت (Production Tracking System) مشتمل بر 6 سیستم تولیدی و انبار محصول.
29 شرکت سیم لاکی مرکزی سیستم ردیابی بسته بندی و انبار محصول
30 شرکت پتروشیمی نوید زر شیمی سیستم کنترل تولید و انبار محصول مبتنی بر بارکد
31 سازمان انرژی اتمی ایران سیستم کامل ردیابی محصول در جریان ساخت (Production Tracking System) مشتمل بر 3 سیستم تولیدی و انبار محصول.
32 فرش پرشین مشهد سیستم کامل ردیابی محصول در جریان ساخت (Production Tracking System) بسته بندی و انبار محصول
33 پلی پک سیستم کامل ردیابی محصول در جریان ساخت (Production Tracking System) بسته بندی و انبار محصول
34 فولاد خوزستان سیستم کامل ردیابی محصول در جریان ساخت (Production Tracking System) مشتمل بر 6 سیستم تولیدی و انبار محصول.
35 فولاد خوزستان سیستم آنلاین موقعیت یابی، جمع آوری و تحلیل اطلاعات سیر و حركت لكوموتیوها
36 فولاد خوزستان سیستم مدیریت حمل و نقل صنعتی شرکت فولاد خوزستان
37 سلماس نسج سیستم کنترل تولید و انبار محصول مبتنی بر بارکد
38 کارخا نجات ایران مرینوس سیستم فروش
39 کارخا نجات ایران مرینوس مکانیزه کردن و یکپارچه سازی سازمان انبارها در غالب طرح نرم افزاری مبتنی بر بارکد

40 پارس لامع سیستم مهندسی فروش
41 پایاباف سیستم یکپارچه کنترل مواد، کنترل تولید و کنترل محصول مشتمل بر بیش از 10 سیستم.

دوره های آموزشی

ردیف نام دوره محل برگزاری
1 سمینار ارزیابی و طراحی سیستم های اطلاعاتی (AROIS) هتل ونوس تهران
2 نقش سیستم های اطلاعاتی در ردیابی محصول در جریان ساخت هتل ونوس تهران
3 آشنایی با سیستم مدیریت امنیت اطلاعات مبتنی بر استاندارد ISO 27001 هتل ونوس
4 آشنایی با نقش های استراتژیک فناوری اطلاعات در سازمانهای تجاری درون سازمانی
شرکت صنایع چوب و کاغذ مازندران
5 نقش سیستم های اطلاعاتی در ردیابی محصول در جریان ساخت درون سازمانی
شرکت ماشین سازی اراک
6 آشنایی با مفاهیم مدلسازی از سیستم های تجاری (Business Modeling) درون سازمانی
شرکت پویش پارت
7 سمینار کارگاهی آموزشی مدلسازی از سیستم های تجاری
(Business Modeling-Workshop) درون سازمانی
شرکت پویش پارت

پروژه های در دست اجرا و یا Pre-Assessment:

ردیف نام سازمان شرح سیستم
1 مرکز تحقیقات مهندسی فارس طراحی سیستم اطلاعاتی
Business Modeling
Information System Modeling
Software Modeling
2 شرکت کاشی عقیق طراحی سیستم ردیابی محصول در جریان ساخت (PTS)
3 کاشی سامان طراحی سیستم ردیابی محصول در جریان ساخت (PTS)
4 شرکت تک ماکارون سیستم مکانیزه کنترل طلاعات محصول مبتنی بر بارکد
5 شرکت تولیدی دنده فن¬آور طراحی سیستم ردیابی محصول در جریان ساخت (PTS)

توجه :
علاوه بر جدول بالا تعداد زیادی پروژه یکپارچه فروشگاهی وانبارداری و ;. در سطح کشور به اتمام رسیده که در لیست بالا ذکر نشده است.
لیست بزرگی از پروژه های در دست انجام این شرکت موجود میباشد ، که در لیست بالا ذکر نشده است.
همچنین شرکت مبانی پرداز فرمی مبنی بر رضایتمندی مشتری تهیه نموده که در صورت نیاز تقدیم میگردد.

مراحل ساخت پروژه

هدف این پروژه ایجاد سیستم پرداخت حقوق کارمندان است که با ایجاد آن بتوان باعث از بین رفتن یا کم شدن مشکلات زیر شد:
1 کاهش کارهای دستی
2 کاهش بروز خطای انسانی
3 کاهش هزینه ها
4 کاهش بوجود آمدن مشکلات احتمالی در بخش حسابداری و;..
پروژه به صورت مراحل زیر کاربرد دارد:
الف)تعریف سیستم حسابداری شرکت
ب)تعریف دستورالعمل های لازم برای پرداخت حقوق
ج) تعریف اعضای شرکت
د)تعریف میزان درآمد و مقدرا پرداختی حقوق
ه)تعریف بخش های ضرورری در سیستم مثل: ساعت ورود و خروج ،اطلاعات هر شخص و;;..
مشکلات موجود قبل از ایجاد پروژه
پرداخت حقوق در شرکت بصورت دستی انجام می شد و کاربر مجبور بود برا ی دریافت حقوق با مراجعه به بخش حسابداری فرم دریافت حقوق را دریافت کند و بعد از تکمیل آن را به حسابدار تحویل بدهد ودر این فرایند مشکلاتی وجود داشت :
1- افزایش هزینه ها
2- به وجود آمدن خطاهای بسیار در فرم ها
3- افزایش زمان
4- وقت گیر بودن کارها
5- ازدحام افراد در یک زمان
6- عدم امکان پاسخگویی هنگام بروز مشکل و;;;;.
مزایای ایجاد پروژه
این پروژه برای سهولت در امر پرداخت حقوق و;;; ایجاد می گردد. و حسابدار می تواند با استفاده از کامپیوتر شخصی در هر مکان به راحتی کارهای مربوط به ثبت و دریافت حقوق کارمندان را انجام دهد. و از مزایای دیگر آن می توان به موارد زیر

اشاره کرد:
1- راحتی کاربر در حین کار با سیستم
2-کاهش زمان
3- افزایش کارآمد
4- کاهش هزینه ها

5- امکان پاسخگویی هنگام بروز مشکل و;;;;.
عوامل موجود در پروژه

1 کاربران داخلی سیستم :
الف ) مدیر : کسی که تصمیمات لازم را برای شرکت انجام می دهد
ب ) حسابدار : کسی که تصمیمات مدیر را به درستی در بخش حسابداری پیاده سازی می کند

2کاربران خارجی سیستم:
الف ) کارمندان : کسانی که با صورت مستقیم جزی از سیستم محسوب می شوند و هر کدام در بخش حسابداری دارای یک کد پرسنلی هستند.
ب ) بانک: سیستم دیگری که در این پروژه به صورت غیر مستقیم با سیستم حسابداری در ارتباط است.
پروژه ذکر شده شامل 5 بخش اصلی می باشد :
1 تعاریف :
این بخش شامل تعاریف پایه‏ای پرسنل ، سمت ، سمت پرسنل ، مزایا ، کسورات ، مالیات و بیمه ، تقویم کاری ، تعطیلات رسمی ، تعریف کاربر و سطح دسترسی می باشد .
2 ساعت ورود و خروج :
این بخش شامل ثبت و اصلاح و اصلاح ویژه مدیریت ساعت ورود و خروج پرسنل می‏باشد .
3 اطلاعات کاری :

این بخش شامل ثبت مرخصی‏‏ها ، ماموریت‏ ها ، مساعده‏ ها ، غیبت ها و تاخیر‏های مجاز در نظر گرفته شده است .
4 پرداخت حقوق
5 خروج

چگونگی ایجاد پروژه
در برنامه مدیریت SQL دو مجموعه Enterprise Manger و Query Analyzer نام دارد که در این پروژه بخش اعظم کارها با Enterprise Manger انجام شده است.
SQL نوعی از پایگاه داده به نام پایگاه داده رابطه ای را بکار می برد . در پایگاه های داده رابطه ای داده ها در قالب جداول سازماندهی می شوند . جداول داده های مربوط به یک موضوع واحد را گروه بندی می کنند و حاوی سطرها و ستونهای اطلاعات هستند. جداول توسط موتور پایگاه داده در هنگام درخواست به یکدیگر مرتبط می شوند. در کتابهای تئوری جداول وابسته به مفهوم ارتباط و موجودیت هستند
می توان پایگاه داده را به عنوان مجموعه ای از داده های مرتبط تصور کرد.در محصولات پایگاه دهدا قبلی یک پایگاه داده فقط یک فایل است نظیر employee.dbf که شامل جدولی از داده هاست . در داخل employee.dbf ستونهای حاوی اطلاعات کارمندی نظیر حقوق تاریخ استخدام نام شماره وغیره وجود دارد و هر سطر آن به یک پرسنل اختصاص دارد. ایندکس هایی که برای افزایش سرعت دستیابی داده ها بکار می روند در فایل جداگانه قرار دارند.
در SQL یک پایگاه داده لزوما به یک فایل مجزا بسته نمی شود و بیشتر یک مفهوم منطقی مبتنی بر مجموعه ای از اشیا مرتبط است. برای مثال یک پا یگاه دده ایندکس ها ایمنی پایگاه داده و احتمالا سایر اشیا نظیر دید ها یا روالهای ذخیره شده خاص پایگاه داده است.
ایجاد و راهبری پایگاه داده و فایل های داده ای
یک پایگاه داده حداقل در دو فایل مجزا نگهداری می شود یک فایل شامل داده ها , جداول سیستم و سایر اشیا پایگاه داده است و فایل دیگر فایل گزارش تراکنش ها می باشد. در SQL با مشخص کردن گزینه های رشد فایل می توانیم هردو فایل را به شکل پویا رشد دهیم.
اساسا یک گروه فایل این امکان را می دهد محل اشیا پایگاه داده نظیر جداول و ایندکس ها را صریحا در یک فایل یا گروهی از فایلهای مشخص پایگاه داده تعیین کنیم . گروه فایل می تواند عملیات نگهداشت پایگاه داده را با امکان پشتیبان گیری از یک فایل گروه خاص بجای کل پایگاه داده بهبود بخشد. همچنین مزایایی در بخشهای راهبر نگهداشت وبهبود عملکرد نسخ بزرگ SQL فراهم می کند.

برای ایجاد یک پایگاه داده جدید SQL یکی از سه روش زیر را می توان بکار برد:
ویزارد Database Creation
برنامه Enterprise Manager
دستور CREATE DATABASE
که در این پروژه از روش دوم استفاده شده است که برای ایجاد یک پایگاه داده جدید در Enterprise Managerباید مراحل زیر را طی کرد:
1- برای شروع Enterprise Manager را ازمنوی star program و SQL انتخاب می کنیم
2- برروی آیکون پوشه Database یا محلی از ناحیه راست کلیک کرده و از منو گزینه New Database را انتخاب می نکنیم.
3- در لیست Database porperteis در برگه General
دلفی یک زبان برنامه نویسی قوی سطح بالا است. در اصل بر مبنای زبان برنامه نویسی خوب طراحی شده پاسکال ایجاد شده است. دلفی بر خلاف پاسکال مقدمتاً برای اهداف تحصیلی طراحی نشد. اضافه بر ویژگی های زبان های سطح بالا ، برنامه نویسی سطح پایین نیز با فعال شدن اسمبلر و بوسیله کدهای دستورالعمل پردازنده نیز ممکن است. ویژگی های شیئ گرایی زبان فقط چند ریختی بر مبنای کلاس و رابط که باعث می‌شود برنامه با وضوح بیشتری درظاهر یک برنامه نوشته شده به چند زبان نوشته شود، اجازه و استفاده چند ارثی داده شده. کلاس های خودی، اولین اشیاء کلاس هستند. اشیاء در حقیقت به اشیاء رجوع می‌کنند(شبیه جاوا) که دلفی به طور ضمنی ارجاع می‌دهد، بنابراین به اختصاص دادن حافظه برای اشاره گرها به اشیاء توسط خودمان یا تکنیک های مشابه آن در زبان های دیگر نیازی نیست. در آنجا مراجع اختصاصی که نوع رشته دارند وجود دارد.(به خوبی رشته‌های نا متناهی) ترجیحاً نسبت به توابع، رشته‌ها بوسیله علامت + می‌توانند ملحق شوند. برای آن دسته از انواع رشته‌ای اختصاص داده شده، مدیریت حافظه توسط خودمان لازم نیست، بلکه مدیر حافظه این را مدیریت می‌کند. مدیر حافظه پیشرفته که توسط Borland Developer Studio 2006 معرفی شده است، توابعی را برای اختصاص دادن

حافظه فراهم می‌کنند. زبان برای پیشرفته سازی های بعدی مناسب است و از IDE جامع آمده است. دلفی با یک رابط گرافیکی بزرگ به اسم VCL ارتباط خوبی دارد، که شامل خیلی از کد

های منبع آن است. سوم-اجزا حزب (معمولا با منبع كامل قانون) موجود در بازار هم به منزله تقویت ide یا برای سایر كارهای دلفی مربوط به توسعه است. IDE شامل واسط گرافیکی برای محلی

سازی و ترجمه برنامه‌های ایجادشده که می‌تواند به یک مترجم گسترش داده شود ، بدون هزینه اضافی.( برخی از گسترش دهنده‌ها دسته سوم محصولات را به خاطر عاملیتی که دارند ترجح می‌دهند.) رابط گرافیکی حالتی را پیش می‌آورد که نسخه‌های قدیمی به نسخه‌های جدید دلفی، تبدیل شوند. کتابخانه های دسته سوم می‌توانند از طریق فروشنده یا قابلیت های کامپ

ایل دوباره برنامه را ارتقا داده شوند. VCL سازگار کننده قدیمی ای بود از تزریق وابستگی یا کنترل

معکوس. VCL یک مدل با قابلیت استفاده دوباره ، خبره و توسعه پذیر با ارتقا دهنده هاست. با کمک کنند کلاس ، می‌توان عملکرد هسته RTL و کلاس های VCL را بدون تغییر دادن منبع اصلی کد تغییر داد. بهینه سازی سریع وساده ا نتقال کامپایلری می‌تواند به برنامه اجرایی تبدیل کند.CLX بیشتر پشتیبانی نشد چون Kylix از رده خارج شد. دلفی درون خود، یک ابزار گذر از پایگاه نیست. اما Delphi.NET برای چارچوب های گرافیکی .NET کامپایل می‌کند، که برای پایگاه‌های گذار با چند تنظیم کد منبع pre.NET اصل طراحی شده است. محصول Kylix، که انتقال برنامه‌ها را به لینوکس امکان می بخشد، خیلی به فروش نرفت. هر نسخه جدید دلفی سعی در سازگاری با نسخ قبل

ی دارد. این به کاربران امکان می‌دهد تا کدهای ارث برده شده بسازند بدون اینکه در توابع و رابط ها مشکلی پیش بیاید. اما بعضی از ارتقا دهندگان احساس می‌کنند این توجه به سازگاری با قبل از تحول در دلفی جلو گیری کند، و باعث کهنگی و از رده خارج شدن تصمیمات طراحی در کتابخانه‌های استاندارد کلاس(VCL/RTL) شود. در حال حاضر توسعه‌های 64 بیتی در دلفی موجود نیست، اما نسخه‌ای با نام Commodore که در اواسط 2009 به بازار خواهد آمد در ح

ال برنامه ریزی است.

فصل سوم
تشریح پروژه

تشریح پروژه

شکل 1: صفحه اصلی(تعاریف)

شکل2: صفحه اصلی(ساعت ورود وخروج)

شکل3: صفحه اصلی(اطلاعات کاری)

شکل4: صفحه اصلی(خروج)

ثبت پرسنل
در بخش مشخصات پرسنل اطلاعات فردی پرسنل ثبت می شود که قابلیت اصلاح, حذف و چاپ را دارد (شکل5)

شکل5: مشخصات پرسنل
1 جدید : ثبت پرسنل جدید در نظر گرفته شده است (شکل 5-1)

شکل5-1: ثبت مشخصات پرسنل

2 اصلاح : ویرایش مشخصات پرسنل در نظر گرفته شده

است .(شکل5-2)

شکل5-2: اصلاح مشخصات پرسنل
بخش اول اطاعات موجود را نمایش می‏دهد تا در صورت تغییر ناخواسته در بخش دوم که برای اصلاح اطلاعات می‏باشد بتوان اطلاعات را به حالت ابتدایی برگرداند
3 حذف : حذف پرسنل مورد نظر به کار می‏رود .

4 . چاپ : چاپ کارت پرسنلی (شکل5-3)

شکل5-3:چاپ کارت پرسنل

ثبت سمت
در قسمت سمت ها می توان سمت هایی که در شرکت وجود دارد را برای ایجاد سطح دسترسی ایجاد کرد که قابلیت ایجاد , اصلاح و حذف را دارد.(شکل6)

شکل6: سمت ها

1 جدید : ثبت سمت جدید (شکل 6-1)

(word) فایل ورد تحقیق رابطه رایانه ای سازی کردن با عملکرد بازاریابی

(word) فایل ورد تحقیق رابطه رایانه ای سازی کردن با عملکرد بازاریابی

… دانلود …

 (word) فایل ورد تحقیق رابطه رایانه ای سازی کردن با عملکرد بازاریابی دارای 149 صفحه می باشد و دارای تنظیمات و فهرست کامل در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد (word) فایل ورد تحقیق رابطه رایانه ای سازی کردن با عملکرد بازاریابی  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

توجه : توضیحات زیر بخشی از متن اصلی می باشد که بدون قالب و فرمت بندی کپی شده است

بخشی از فهرست مطالب پروژه (word) فایل ورد تحقیق رابطه رایانه ای سازی کردن با عملکرد بازاریابی

فصل اول: کلیات تحقیق
1-1- مقدمه    
1-2- بیان مسئله    
1-3- اهمیت موضوع    
1-4- هدفهای پژوهش    
1-4-1- هدفهای اصلی    
1-4-2- هدفهای فرعی    
1-5- فرضیه ها    
1-6- تبیین و اندازه گیری متغیرهای پژوهش    
1-6-1- متغیر(های) وابسته    
1-6-2 – متغیر(های) مستقل    
1-7- چارچوب نظری تحقیق    
1-8- بیان فرضیه ها    
1-8-1- فرضیه اصلی    
1-8-2- فرضیه های فرعی    
1-9- تعریف عملیاتی واژگان    
1-10- خلاصه فصل     
فصل دوم:  ادبیات،  مبانی نظری و پیشینه تحقیق
2-1- مقدمه    
2-2- مبانی نظری تحقیق    
بخش اول:  رایانه ای سازی کردن    
2-2-1- رایانه ای سازی    
2-2-2- تاریخچه فناوری اطلاعات    
2-2-3- عصر اطلاعات     
2-2-3-1- اطلاعات    
2-2-3-2- ویژگی های اطلاعات مناسب و مربوط    
2-2-3-3- نقش استراتژیک اطلاعات     
2-2-4- سیر تکامل فناوری اداری    
2-2-5- اطلاعات و سازمان     
2-2-6- فناوری اطلاعات    
2-2-7- مؤلفه های فناوری اطلاعات     
2-7-1- رایانه    
2-2-7-2- استفاده از اینترنت    
2-2-7-3- استفاده سخت افزاری و نرم افزاری    
2-2-7-4- استفاده دستور العملی    
2-2-7-5- سطح توانایی های رایانه ای    
2-2-8- مراحل های رشد فناوری اطلاعات در سازمان    
2-2-9- ابعاد و جنبه های گوناگون فناوری اطلاعات    
2-2-9-1- تأثیر بکارگیری فناوری اطلاعات در سازمان    
2-2-9-2- محور بکارگیری فناوری اطلاعات در شرکت ها و ادارات    
2-2-9-3- پیاده سازی فناوری اطلاعات در سازمانها و ادارات    
2-2-9-4- زیر ساخت نظام فناوری اطلاعات    
2-2-9-5- اجرا و بکارگیری فناوری اطلاعات    
2-2-10- اثرات سیستم ها و فناوری اطلاعات بر سازمان    
2-2-10-1- اثرات ساختاری سیستم ها و فناوری های اطلاعاتی بر سازمان    
2-2-10-2- اثرات رفتاری سیستم ها و فناوری های اطلاعاتی    
2-2-10-3- اثرات اقتصادی سیستم ها و فناوری های اطلاعاتی بر سازمان    
2-2-10-4- اثرات اجتماعی– فرهنگی سیستم ها و فناوری های اطلاعاتی بر سازمان    
2-2-11- همسویی فناوری اطلاعات با کسب و کار    
2-2-12- فناوری اطلاعات و مدیران    
2-2-12-2- چالشهای فناوری اطلاعات در ایران     
2-2-13- هوش مصنوعی،  سیستم های خبره  و تأثیر آن بر سازمان    
2-2-14- جایگاه فعلی فناوری اطلاعات در ایران چیست    
2-2-14-1- بهترین ‌حوزه ‌ها‌ برای‌گسترش ‌فناوری ‌اطلاعات ‌در ‌ایران ‌کدامند    
2-2-14-2- چگونه‌ می توان ‌از ‌فناوری‌ اطلاعات‌ در‌ ایران‌ درآمد ‌زایی ‌کرد    
2-2-14-3- جایگاه ‌بخش ‌دولتی ‌ایران‌ در ‌فناوری ‌اطلاعات چیست    
2-2-14-4- جایگاه‌ بخش‌ خصوصی ‌ایران‌ در ‌فناوری ‌اطلاعات ‌چیست     
2-2-15-  سیستم های کسب و کار الکترونیک    
2-2-51-1- بازار های الکترونیک    
2-2-15-2- کسب و کار الکترونیک    
2-2-15-3- تجارت الکترونیک    
2-2-15-4- انواع تجارت الکترونیک    
2-2-15-5- اهداف تجارت الکترونیک    
2-2-15-6- مزایا و محدودیت های تجارت الکترونیک    
2-2-16- سیستم های تسهیل کننده تجارت دولت الکترونیک    
2-2-16-1- برنامه ریزی یکپارچه منابع انسانی     
2-2-16-2- مدیریت ارتباط با مشتری    
بخش دوم:  عملکرد بازاریابی
2-3- مقدمه    
2-3-1- مفهوم عملکرد     
2-3-2- تعریف عملکرد    
2-3-3- مؤلفه های عملکرد بازاریابی    
2-3-3-1- بهبود موقعیت رقابتی    
2-3-3-2- سهم بازار    
2-3-3-3- فروش    
2-3-4- قابلیت های بازاریابی و عملکرد    
2-3-5- عملکرد شرکت های تجاری    
2-3-6- فهرست عوامل مؤثر بر ارتباط فناوری اطلاعات و عملکرد    
2-3-7- اثر استفاده از اینترنت روی بازاریابی    
2-3-7-1- فعالیت های مدیریت محصول    
2-3-7-2- عملکرد فروش    
2-3-7-3- بهره وری فروش    
2-3-8- بازاریابی اینترنتی    
2-3-8-1- تعریف بازاریابی الکترونیکی    
2-3-8-2- اصول بازاریابی الکترونیکی    
2-3-8-3- بازاریابی اینترنتی، اهمیت و مزایای آن    
2-3-9- تکنیک ها و روش های بازاریابی الکترونیکی    
2-3-10- اثر اینترنت بر بازاریابی در ایران    
2-3-11- راهبرد های بازاریابی در یک محیط اینترنتی    
2-3-12- مزایای فناوری اطلاعات    
2-3-13- مشکلات و محدودیت های بکارگیری فناوری اطلاعات    
2-4- پیشینه تحقیق    
2-4-1- تحقیقات انجام شده در داخل کشور    
2-4-2- تحقیقات انجام شده در خارج از کشور    
2-5- خلاصه فصل    
فصل سوم:  روش اجرایی تحقیق
3-1- مقدمه    
3-2- روش تحقیق    
3-2-1- مراحل اجرای تحقیق    
3-3- جامعه آماری    
3-4 – نمونه و نمونه گیری    
3-5- بر آورد حجم نمونه    
3-6- معرفی ابزار جمع آوری اطلاعات    
3-6-2- پرسشنامه    
3-6-2-1- معرفی پرسشنامه     
3-7- متغیر های تحقیق    
3-8- ابزارهای اندازه گیری تحقیق    
3-9- روایی  و پایایی    
3-10- روشهای آماری     
3-11- خلاصه فصل     

فصل چهارم:  تجزیه وتحلیل داده ها
4-1- مقدمه    
4-2- تجزیه و تحلیل داده ها    
4-3- توصیف ویژگی فردی مدیران بازاریابی شرکت اسنوا     
4-3-1- جنسیت     
4-3-2- سن     
4-3-3- مدرک تحصیلی     
4-3-4- سنوات کاری    
4-4- آزمون فرضیه ها    
فصل پنجم:  نتیجه گیری، محدودیتها و پیشنهادات
5-1- مقدمه    
5-2- یافته های توصیفی    
3-5- نتایج تحقیق    
5-4- بحث و بررسی و مقایسه نتایج تحقیق با سایر تحقیقات    
5-5- پیشنهادات    
5-6- محدودیتها    
5-6-1- محدودیتهای تحقیق    
منابع فارسی    
منابع انگلیسی    
پیوست    
پرسشنامه    
چکیده انگلیسی    

فهرست جداول
عنوان                                                                                                                             صفحه
جدول2-1- روند تکامل عصر اطلاعات     
جدول2-2-  خصوصیات سازمان های عصر اطلاعات     
جدول2-3- ویژگی اطلاعات مناسب     
جدول 2-4- روند توسعه تجارت الکترونیک     
جدول3-1- تعداد پرسشنامه ها     
جدول3-2- خلاصه فرآیند آزمون فرضیات     
جدول3-3- میزان آلفای کرونباخ     
جدول3-4- میزان آلفای کرونباخ رایانه ای سازی     
جدول3-5- میزان آلفای کرونباخ سهم بازار     
جدول3- 6- میزان آلفای کرونباخ موقعیت رقابتی     
جدول3-7- میزان آلفای کرونباخ حجم فروش     
جدول4-1- میانگین متغیرها     
جدول4-2- جنسیت آزمودنی های زن و مرد     
جدول4-3- سن آزمودنی های زن و مرد     
جدول4-4- وضعیت تحصیلی مدیران     
جدول4-5- سنوات کاری آزمودنی های زن و مرد     
جدول 4-6- آزمون فرضیات     
جدول4-7- ارتباط بین رایانه ای سازی کردن با سهم بازار     
جدول 4-8- ضرایب رگرسیون رایانه ای سازی با سهم بازار    
جدول4-9- ارتباط بین رایانه ای سازی با موقعیت رقابتی     
جدول4-10- ارتباط بین رایانه ای سازی با حجم فروش     
جدول4-11- ضرایب رگرسیون رایانه ای سازی با موقعیت رقابتی    
جدول4-12- ضرایب رگرسیون  رایانه ای سازی با حجم فروش    

فهرست نمودارها

عنوان                                                                                                                             صفحه
نمودار1-1- چارچوب نظری تحقیق     
نمودار2-1- اثرات سیستمها و فناوری اطلاعات بر سازمان    
نموار2-2- انواع تعاملات بین اجزاء دولت الکترونیکی    
نمودار2-3- ارتباط میان کارکنان، تکنولوژی اطلاعات و فرآیند    
نمودار2-4- اجزاء تجارت الکترونیک    
نمودار2-5- انواع تعاملات بین اجزاء دولت الکترونیک    
نمودار2-6- عوامل موثر بر اندازه گیری ارتباط بین فناوری اطلاعات و عملکرد شرکت    
نمودار2-7- عملکرد و فناوری اطلاعات    
نمودار2-8- مدل بازاریابی شبکه جهانی وب    
نمودار2-9- محرک های اصلی راهبرد بازاریابی یک تجارت در یک محیط اینترنتی    
نمودار4-1- جنسیت آزمودنی های زن و مرد    
نمودار4-2- سن آزمودنی های زن و مرد    
نمودار4-3- وضعیت تحصیلی مدیران    
نمودار4-4- سنوات کاری آزمودنی های زن و مرد    

بخشی از منابع و مراجع پروژه (word) فایل ورد تحقیق رابطه رایانه ای سازی کردن با عملکرد بازاریابی

احمدی، حسین. (1388)، «تجارت الکترونیک» تهران، نشر آموزش و تحقیقات صنعتی اطلاع شناسی

ارادلی، محمد. (1391)، «تأثیر فناوری اطلاعات بر مدیریت کیفیت جامع» ماهنامه مدیریت، سال شانزدهم، شماره 165 صص31-17

آذر، عادل و مؤمنی، منصور. (1382)، « آمار و کاربرد آن در مدیریت (جلد اول)»  تهران، نشر سمت

اسماعیل پور،  رضا. (1383)، «طراحی و تبیین سازمان متناسب با ای تی و ای اس در صنعت قطعه سازی خودرو ایران» فصلنامه مدرس علوم انسانی ویژنامه مدیریت، شماره 54، صص44-1

اسلامی. رضا.  (1387)، «اثرات فناوری اطلاعات بر قابلیت سفارشی    سازی انبوه کارخانه های تولیدی» فصلنامه علمی دانشجویان ارشد،  شماره7، صص89-65

اعرابی، محمد. (1383)، «بررسی موانع محیطی و ارائه الگوی مناسب جهت استفاده از تجارت الکترونیک در ایران» ماهنامه مدیریت صنعتی،  شماره6،  صص67-57

اعرابی، محمد. (1390)، «الگوی یکپارچه تولید بازاریابی و کسب و کار و تأثیر آنها بر عملکرد سازمان»  مطالعات مدیریت تحول و بهبود،  شماره64 صص116-89

پرویزی، سعید.  (1386)، «نقش فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) در توسع بیمه های عمر»  مجله تدبیر، شماره 153 صص82-75

حسنوی،  رضا.  ( 1376)، «ارزیابی بهره وری سیستم های طراحی و تولید به کمک کامپیوتر CAD/CAM در صنایع خودروسازی ایران»  تهران، انتشارات مؤسسه آموزشی و تحقیقاتی صنایع دفاعی

حسینی، سعید. (1387)، «بررسی تأثیر به کارگیری بازاریابی الکترونیکی بر عملکرد صادراتی صادرکنندگان نمونه بخش صنعت  با تأکید بر اینترنت» دو ماهه علمی- پژوهشی،  شماره32 صص144-125

حسینی، طولی. (1383)، «پیاده سازی بازاریابی الکترونیکی مفهومی و ابزار ارزیابی برای اندازه گیری  توانمندی های  نه گانه سازمان ها بر ای گذار از بازار یابی سنتی به بازاریابی الکترونیکی»  مجله تدبیر،  شماره 57 صص132-120

رابنز، استیفن، ترجمه، پارساییان، علی، اعرابی، سید محمد. (1383)، «رفتار سازمانی جلد سوم» تهران، نشر پژوهشهای فرهنگی

رونقی، علی.  (1389)، «ارائه چارچوب ارزیابی کیفیت اطلاعات در یک سازمان» فصلنامه علمی پژوهشی،  ویژه نامه ذخیره،  بازیابی و مدیریت اطلاعات، شماره 8،  صص196-181

سلطانی ،محمد. حیدری، رضا. (1383)، «تأثیر فناوری اطلاعات بر سازمان» فصل نامه علمی دانشجویان ارشد حسابداری و مدیریت مالی،مجله مدیریت،  شماره 40 و 41،  صص118-103

سینگ جل،  نصیب ترجمه، معرف زاد، عبدالحمید. (1382)، «جامعه اطلاعاتی و چالش های فراروی آن» فصلنامه اطلاع شناسی،  شماره2،  صص 55-68

سیمهان و پیل، ترجمه، صرافی زاده (1385)، « اطلاعات و سازمان» تهران، نشر نی.

شوریدک، پیتر، ترجمه برومند،  زهرا. (1385)، «سیستمهای اطلاعات مدیریت»  تهران،  انتشارات جنگل

صرافی زاده، اصغر. (1389)، «تأثیر فناوری اطلاعات در کارایی زنجیره ارزش تعاونیها» مجله تدبیر، شماره4صص54-29

صرافی زاده، اصغر. (1390)، «شناسایی عوامل باز دارنده ی کاربرد مؤثر فناوری اطلاعات از دیدگاه کارکنان امور مالیاتی شهر تهران»  ماهنامه مدیریت،  شماره 48 و49،  صص39-26

 صنوبر، رضا. (1387)،  «رابطه توجه بین مسؤلیت اجتماعی و عملکرد بازاریابی شرکت صادر کننده نمونه صنایع غذایی» دو فصلنامه علمی- ترویجی،  شماره 19، صص71 تا85

عزیزی، شهریار، حسینی، سیدحمید،  شعبان الهی، خداداد. (1384)، «شناسایی موانع و راهکارهای بکارگیری تجارت الکترونیکی» فصلنامه پژوهشنامه بازرگانی،  شماره37، صص 63-89

عزیزی، شهریار. (1384)، «مزیت رقابتی در تجارت الکترونیک» ماهنامه تدبیر، شماره 143   صص49-28

علیزاده، اکبر. (1383)، «فناوری اطلاعات و مدیریت»  ماهانه تدبیر،  شماره 111 صص123-112

فتحی، سعید. (1386)، «رابطه فناوری اطلاعات و عملکرد شرکتهای تجاری» فصلنامه پژوهشنامه بازرگانی، شماره42، صص299-263

فرجی، محمد رضا. (1390)، «تاثیر فناوری اطلاعات بر بهره وری سازمانی»  ماهنامه مدیریت،  شماره 86 صص  49 -44

قلی پور، رحمت ا; . (1381)، «طرح پژوهش و بررسی تأثیر فناوری اطلاعات بر اشتغال نیروی کار» مؤسسه کار و تامین اجتماعی.  شماره17،  صص65-78

قلی پور، رحمت ا; . (1383)، «تأثیر فناوری اطلاعات برساختار سازمانی و ساختار نیروی کار»  فرهنگ مدیریت، شماره هفتم،  صص154-127

کلایی، رضا. (1390)، «اثر اینترنت بر بر عملکرد بازاریابی بیمه عمر» پژوهشنامه بیمه، شماره2،   صص114-83

گیتس،  بیل،  ترجمه؛ رضایی نژاد، عبدالرضا.  (1380)، «کسب و کار بر بال اندیشه» تهران، انتشارات فرا

تریسی، مایکل ، فرد ویزرما. ترجمه؛ رضائی نژاد، عبدالرضا. (1378)، «راهکارهای پیشتازان بازار» تهران، مؤسسه خدمات فرهنگی رسا

مدنی، حسن. (1387)، «تأثیر سیستم های اتوماسیون بر ارتباطات سازمانی»  ماهانه تدبیر، شماره174 صص149-132

منتظر، غلامعلی. (1381)، «توسعه مبتنی بر فناوری اطلاعات»  تهران، نشر اگاه

میرفخر الدین،  سید حیدر. (1380)،  «ویژگی های سازمان های مجازی»  مجله تدبیر،  شماره 117 صص67-56

میرفخرایی، سیدحیدر. (1380)، «ویژگیهای سازمانهای مجازی»  مجله تدبیر،   شماره 117، صص 60-51

نوده فراهانی،  محمد رضا. (1382)، «فناوری اطلاعات» تهران، نشر مدیران

وارث، سیدحامد.  ( 1377)، «ظهور تکنولوژی اطلاعات» مجله تدبیر،   شماره 87،  صص67-54

وظیفه دوست، حمید. (1380)، «ارزیابی اثر خصوصیات ویژه شرکت  و عوامل محیطی بر عملکرد بازاریابی    شرکت های صنایع غذایی  صادر کننده کالا در استان خراسان» فصلنامه بصیرت، شماره 38، صص 175-154

وفقی، حمید. (1384)، «اثر سیستم های اطلاعاتی و فناوری اطلاعات بر جریان اطلاعات بازار کار» مجله  کار و جامعه،  شماره 60،  صص52-44

هومن،  حیدرعلی. (1385)، « تحلیل داده های چند متغیری در پژوهش رفتاری » ، تهران، انتشارات پیک هومن

چکیده

پیشرفت و توسعه روزافزون فناوری اطلاعات تأثیر عمیق و گسترده بر عملکرد بازارها به وجود آورده است و اینترنت به عنوان مؤثرترین بستر بازاریابی الکترونیکی با پوشش جهانی امکان رسیدن به عملکرد بهتر را فراهم ساخته است. اما بسیاری از شرکت ها در زمینه چگونگی استفاده روش های گوناگون رایانه ای سازی و تأثیرات آن در عملکرد بازارها از اطلاعات و آگاهی لازم برخوردار نیستند.  تحقیق حاضر با هدف بررسی بکارگیری تأثیر رایانه ای سازی بر عملکرد بازار شرکت اسنوا انجام گرفته است به عبارت دیگر این تحقیق به دنبال پاسخگویی به این سؤال بوده است که آیا بین استفاده از رایانه ای سازی در فعالیت های بازاریابی و عملکرد بازاریابی رابطه وجود دارد؟ به منظور پاسخگویی به سؤال تحقیق یک فرضیه اصلی و سه فرضیه فرعی تعریف و با ارائه یک مدل مفهومی،  رابطه میان بکارگیری رایانه ای سازی و عملکرد بازاریابی در شرکت مذکور مورد آزمون قرار گرفت.  جامعه این تحقیق 60 نفر از مدیران بازاریابی شرکت اسنوا می باشد.  با توجه به تعداد کم نمونه،  جامعه آماری به عنوان نمونه انتخاب شد و در نهایت 60 پرسشنامه در شرکت مذکور پخش گردید. برای بررسی فرضیات از آزمون همبستگی پیرسون استفاده گردید.  که مقدار پایایی 8/96% شد. در این تحقیق رایانه ای سازی به عنوان متغیر مستقل و عملکرد بازاریابی با مشخصه های سهم بازار،  ارتقای موقعیت رقابتی و حجم فروش متغیر وابسته مطرح می باشد.  نتایج فرضیات حاکی از آن است که بین استفاده از رایانه ای سازی و سهم بازار رابطه معناداری وجود دارد.  بین رایانه ای سازی و حجم فروش رابطه معناداری وجود دارد. بین رایانه ای سازی و بهبود موقعیت رقابتی رابطه معناداری وجود دارد.  و شواهدی برای رد فرضیه های سه گانه وجود ندارد

واژه های کلیدی

اطلاعات،  فناوری اطلاعات،  عملکرد بازاریابی،  بازاریابی الکترونیکی،  رایانه ای سازی کردن

مقدمه

ما در دنیایی زندگی می کنیم که موسوم به دهکده ی جهانی است و در عصری به سر می بریم که عصر اطلاعات نام گرفته است. امروز اهمیت و نقش اطلاعات و ارتباطات در توسعه کشورها (بویژه سازمانها) بر هیچکس پوشیده نیست و حتی یکی از شاخص های توسعه تلقی می گردد (مبارکی، 1380).  در آغاز قرن بیست یکم، جهان با تغییرات چشم گیری در تمامی ابعاد، خصوصا رقابت در بازار،  نوآوری های تکنولوژیکی و نیازهای مشتریان مواجه شد. این تغییرات موجب اصلاح عمده ای از اولویت های کسب و کار و چشم انداز استراتژیک شده است (شهایی، 1387).  به دلیل افزایش تغییرات محیطی،  سازمان ها جهت انجام وظایف محوله خود به اطلاعات صحیح  و به موقع نیاز بیشتری دارند فناوری اطلاعات می تواند،  نیاز سازمان به اطلاعات را از طریق بکارگیری های فناوری مختلف اطلاعاتی و ارتباطی بر طرف نماید.  امروزه در هر سطح از سازمان شاهد بکارگیری انواع خاصی از فناوری اطلاعات می باشیم که می تواند تأثیرات مختلفی بر سازمان و ارکان آن بگذارد در عصری که آن ها را با  نام های گوناگونی نظیر عصر اطلاعات، عصررایانه، عصر ارتباطات، عصر ماهواره و ; می نامند، اطلاعات به عنوان عامل تعیین کننده موفقیت هر سازمانی محسوب می شود. و حیات و ممات هر سازمانی به اطلاعات بستگی دارد.  فناوری اطلاعات مفهومی بین رشته ای و بلکه فرا رشته ای است که از فناوری های مختلف  سخت افزاری،

 تا محصول یا خدمت جدیدی تولید نماید.  بر این اساس در معرفی فناوری اطلاعات گوناگونی هایی مشاهده

می شود. در یک تعریف: «فناوری اطلاعات مجموعه ای از ابزارها،  تجهیزات، دانش ها و مهارتهاست که از آن ها در گرد آوری،  ذخیره سازی،  بازیابی و انتقال اطلاعات استفاده می شود بر اساس این تعریف فناوری اطلاعات  مجموعه ای از ابزار،  دانش،  روش و مهارت خواهد بود که در تولید، انتقال و پردازش اطلاعات استفاده می شود» (آزرنگ، 1380، ص 17).  براساس تعریف دیگر اصطلاح فناوری اطلاعات برای توصیف نوعی از فناوری به کار می رود که ما را در ضبط، ذخیره سازی،  پردازش،  بازیابی،  انتقال و دریافت اطلاعات یاری می رساند.  این اصطلاح،  فناوری های نوین مانند رایانه،  انتقال از طریق فاکس،  میکروگراف ها، ارتباطات از راه دور را در بر می گیرد  (هولمز،  1377،  ص 5)

مؤلفه های فناوری اطلاعات

1-    رایانه

2-    استفاده از اینترنت

3-    استفاده سخت افزاری و نرم افزاری

4-    استفاده دستور العملی

5-    سطح توانایی های رایانه ای

ظهور فناوری اطلاعاتی و ارتباطی  و استفاده روزافزون از آنها در سازمان با هدف پاسخگویی به نیاز های محیط در حال تغییر، و ضرورت اخذ تصمیمات درست و به موقع،  باعث توسعه و گسترش  سیستم های اطلاعاتی گردیده است. همچنین نفوذ آنها برابعاد زمانی و مکانی جامعه، باعث پیداش مفاهیمی همچون عصر اطلاعات و جامعه اطلاعاتی شده است.  در عصر اطلاعات و در جامعه اطلاعاتی،  مفاهیمی نظیر داده ها اطلاعات و دانش  از جمله مفاهیم متداولی هستند که بدون وجود و استفاده صحیح از آنها،  انجام کارها مشکل و حتی غیر ممکن می گردد. سازمان ها همان گونه که فناوری اطلاعات را قبول و اجرا می کنند، از طریق مراحل قابل پیش بینی،  رشد و حرکت می یابند این مراحل فرضی برای اولین بار در سال 1974 توسط نولان و گیبسون[1]   شناسایی شدند که به دلیل توانایی امکان پیش بینی،  این مفاهیم (مراحل) مفید و مهم هستند،  البته تمام شرکت ها و سازمان ها موجود در یک صنعت نمی توانند مراحل رشد یکسانی داشته باشند و تمام واحد های درون یک سازمان در مرحله یکسانی قرار ندارند (کارول[2]،  2000). که این اطلاعات بر عملکرد بازاریابی  برای افزایش فروش، ارتقاء موقعیت رقابتی شرکت،  توسعه محصول جدید،  بهبود کیفیت محصول،  کاهش زمان تحویل کالا یا خدمات به مشتریان،  گسترش سهم بازار و غیره در مقایسه با دیگر رقبا در یک صنعت تأثیر دارد.  به طور کلی در یک سازمان عملکرد بازاریابی کار چندان ساده ای نیست معمولاٌ سازمان ها بزرگ هستند،  فعالیت های مختلف و گوناگونی دارند و در نقاط مختلف پراکنده اند (دفت[3]،  1385، صص 551 – 547).  صاحب نظران و محققان معتقداند عملکرد،  موضوع اصلی در تمامی تجزیه و تحلیل های سازمانی است  و مشکل است بتوان سازمانی را تصور کرد که مشمول ارزیابی و اندازه گیری عملکرد نباشد (الهی، 1387). به عنوان مثال: جاوورسکی[4]،  کوهلی[5](1994) و کلیکومب[6](1999) ابعاد عملکرد بازاریابی را به سه دسته تقسیم کرده اند که عبارتند از

رشد حجم فروش
رشد سهم بازار
ارتقای موقعیت رقابتی شرکت

قویترین فرضیه در مورد عملکرد برتر پایدار این است که مزیت رقابتی پایدار به عملکرد برتر پایدار منجرمی شود (روبرت 1999،  بارنی 1997؛  گرانت 1990).[7]

 مـزیت رقابتی یکی از مسائل جاودانه در ادبیات بازاریابی استـراتژیک نیز تلقی می شود (هالی[8]،  2002).  وجود مزیت رقابتی در بازاریابی موجب افزایش و حفظ سهم بازار و دستیابی به رهبری بازار می گردد و از این جهت حائز اهمیت است

2-1) بیان مسئله

امروزه ارایه ی بهترین عملکرد در زمینه ی بازاریابی،  به اساسی ترین دغدغه ی مدیران شرکت های تولیدی مبدل شده است لذا آنها می کوشند تا با بهره گیری از تکنیک های مختلف،  به عملکرد برتر دست یابند (ملک اخلاق و رجب زاده،  1390).  در آغاز قرن بیست یکم،  جهان با تغییرات چشم گیری در تمامی ابعاد،  خصوصا رقابت در بازار، نوآوری های تکنولوژیکی و نیازهای مشتریان مواجه شد.  این تغییرات موجب اصلاح عمده ای از     اولویت های کسب و کار و چشم انداز استراتژیک شده است (شهایی،  1387)

گروه توسعه سرمایه گذاری انتخاب،  هلدینگ بزرگ سرمایه گذار در حوزه صنعت،  بازرگانی و خدمات اجتماعی است که در حوزه صنعت به عنوان بزرگترین تولید کننده لوازم خانگی جمهوری اسلامی ایران در حال فعالیت بوده و در زمینه فولاد،  نفت و صنایع مادر بالا دستی در حال برنامه ریزی و توسعه است.  بخش صنعتی این گروه با در اختیار داشتن هفت مجتمع عظیم تولیدی با زیربنای بالغ بر سیصد هزار متر مربع بزرگترین تولید کننده لوازم خانگی در ایران به شمار می آید.  اسنوا،  دوو الکتریک،   بُست و تکنوگاز چهار برند مطرح و معتبر ملی و بین المللی گروه انتخاب هستند که پاسخگوی گسترده‌ی وسیعی از سلیقه‌ها و نیازهای سطوح مختلف بازار بوده و گروه انتخاب را با اختلاف قابل توجهی نسبت به سایر تولید کنندگان در صدر بازار لوازم خانگی ایران قرار می دهد.  بر اساس مطالعات کلایور و پیرس[9] هدف نهایی استراتژی،  تثبیت عملکرد برتر در بلندمدت می باشد. موفقیت  استراتژی های هر شرکت می تواند در عملکرد آن شرکت منعکس گردد و عملکرد شرکت می تواند میزان موفقیت یک شرکت در خلق ارزش برای قسمت های مختلف بازار باشد اما در کل عملکرد شرکت های تجاری  براساس دستیابی به اهداف کسب و کار از طریق واحدهای مختلف این شرکت ها تعیین می شود.  براین اساس محیط داد و ستد محیط بسیار پیچیده ای است و بازاریابان نیاز فزآینده ای به استفاده از تکنیک های بازاریابی انعطاف پذیر دارند. از جمله موارد چالش زا در این محیط بسیار پیچیده نیازهای بسیار متغیر و پیجیده مشتریان،  آشفتگی ارتباط بین خریداران و فروشندگان و ; است. در این شرایط توانایی بازاریابان برای موفق ساختن سازمانشان در این بازار رقابتی متلاطم، تأمین اطلاعات صحیح و به هنگام است.  امروزه اطلاعات بعنوان یک دارایی حیاتی و تعیین کننده نقش مهمی در موفقیت سازمانها بازی می کند (شریف زاده، 1382).  از این رو نیاز فزآینده ای جهت مدیریت اطلاعات احساس می شود.  با توجه به اینکه در بازارهای رقابتی اطلاعات بخش استراتژیک بازاریابی می باشد.  نیاز به اطلاعات،  سازمان ها را به سمت و سویی برده است که از تکنولوژی های اطلاعاتی کلیدی و کاربردی استفاده کنند رایانه ای سازی بعنوان  جزئی از تکنولوژی اطلاعات به طور فزآینده ای در سازمانهای بازاریابی رایج شده است. در محیط پیچیده،  پویا و بسیار متغیر امروزی،  شرکت ها نیازمند طراحی و اتخاذ استراتژی هایی هستند که بتوانند آنها را در بهبود روز افزون عملکردشان یاری رساند. زیرا در چنین محیط رقابتی شرکت هایی قادر به بقا هستند که از گردونه ی رقابت جا نمانده و خود را با شرایط متغیر و پویای بازار رقابتی همگام نمایند.  به عبارت دیگر مدیران شرکت ها، حاصل تصمیم گیری های خود در قالب انتخاب استراتژی را در آیینه ی معیارهای عملکردی مشاهده  خواهند نمود.  تجزیه و تحلیل و مقایسه عملکرد مشاهده شده با روند گذشته، رقبا و یا متوسط صنعت،  بازخور مناسبی را جهت تصمیم گیری و انجام فعالیت های آتی فراهم می آورد.  به همین دلیل یکی از مهمترین اهداف تمامی شرکت ها در طول زمان، بهبود مستمر عملکرد بوده است (برامراچ[10]،  1998).  در این شرایط رایانه ای سازی با در اختیار قرار دادن سخت افزار و نرم افزارها به کاربران جهت جمع آوری،  ذخیره و تبدیل داده به اطلاعات همچنین انتقال اطلاعات و مدیریت اطلاعات در سرعت های بالا کمک می کند (گود و استون[11]،  2012).  سازمان ها را در عصر جدید از بکار گیری سیستم های کامپیوتری و تکنولوژی اطلاعات و   رسانه های پیش رفته گریز و گزیری نیست و آینده از آن آنانی است که با شناخت دقیق و صحیح،  محاسن و معایب این سیستم ها را موشکافانه مورد امعان  نظر قرار داده و از تجربه دیگران درس بگیرند بدون اینکه هزینه های آن تجربه را مجدداً تقبل نمایند دسترسی به کامپیوتر و تکنولوژی اطلاعات و رسانه های پیش رفته،  مولد شتاب فزآینده هست و شتاب،  این تأثیر را دارد که هر واحدی از زمان را که صرفه جویی می شود از واحد قبلی آن با ارزش تر  می سازد . بدین ترتیب حلقه باز خورد مثبتی به وجود می آید که شتاب را شتاب می بخشد. اینترنت به عنوان فناوری اصلی و حیاتی تجارت الکترونیکی ذاتاً مزیت رقابتی تلقی   نمی شود بلکه ابزاری است که درصورت استفاده صحیح و مؤثر و در کنار فرآیندها منابع و ابزارهای سنتی و به صورت مکمل آنها سبب ایجاد و تقویت مزیت رقابتی خواهدشد.  داشتن دیدگاه مکمل به اینترنت و تجارت الکترونیکی به جای دیدگاه جانشین عامل موفقیت در تجارت الکترونیکی است (سرداری، 1383).  مزیت رقابتی یکی از مهمترین مباحث در تئوری های مدیریت استراتژیک تلقی می شود زیرا وجود مزیت رقابتی در یک سازمان به معنای عملکرد بهتر نسبت به رقباست و در کوتاه مدت سودآوری و در بلندمدت بقا و رشد سازمان را تضمین می کند. در عصر اطلاعات که        فناوری هایی مثل وب و شبکه های رایانه ای گسترش یافته اند محیط سازمان نیز متلاطم تر شده است.  با ظهور تجارت الکترونیک اهمیت مزیت رقابتی نه تنها کاسته نشده بلکه مهمتر و حیاتی تر شده است.  مزیت رقابتی از دیرباز از مهمترین موضــوعهای مطرح در دنیای مدیریت و تئوری های مدیریت استراتژیک بوده است.  تحقیقات مدیریت استراتژیک درصدد توضیح و تبیین عملکرد برتر پایدار هستند (پاول[12]، 2001).  در این پژوهش مدلی ارائه می شود تا به تبیین رابطه میان  رایانه ای سازی و عملکرد بازاریابی شرکت اسنوا بپردازد.  مراد از رایانه ای سازی  فرآیندی از توسعه است که کاربرد همه جانبه و سود جستن از منابع اطلاعاتی گسترده را هدف قرار داده و نه تنها در حوزه علم و تکنولوژی کاربرد دارد بلکه به هر یک از اجزای اقتصاد و جامعه قابل تسری است.  مقصود از بررسی راهبردهای توسعه برای رایانه ای سازی،  قلمرو نوظهوری است برای اندیشیدن درباره فرآیندها،  نیازها،  روندها،  هدف ها،  اصول و سیاست های رایانه ای سازی (عطاء الهی، 1370).  تمرکز این پژوهش جهت پاسخ به این پرسش است که آیا رابطه معناداری میان رایانه ای سازی شرکت اسنوا با بهبود عملکرد بازاریابی این شرکت وجود دارد یا خیر

3-1) اهمیت موضوع

دگرگونی های اخیر بازارهای کسب و کار و توسعه فرآیندهای رقابتی باعث شده تا سازمان ها با دقت و وسواس بیشتری به محیط های کسب و کار نگاه کنند و درصدد برآیند تا شناخت بهتر و بیشتری به ظرفیت ها و نیازهای جدید آن پیدا کنند.  مهمترین عنصر مشترک در بین کسب و کارهای مختلف که به برنامه ریزی ها و استراتژی های آنها جهت می دهد اطلاعات است.  توسعه فناوری اطلاعات دگرگونیهای عمیقی در اهداف،  روند اجرایی، تولیدات و ساختارهای سازمانی بوجود آورده است.  فناوری اطلاعات به سازمانها فرصت می دهد بسیاری از کارهای موازی و تکراری را حذف کنند و حجم بالایی از فعالیتهای دستی را به سیستم های رایانه ای محول کنند و از کنار آن با فراغ بال بیشتر فرصت مناسبی برای بازنگری ها و برنامه ریزی های کاری پیدا کنند               (خوش سیما و دیگران،  1383).  در عصر نوین سازمانها در ابعاد و جنبه های مختلف به طور چشمگیر بر اطلاعات تأکید دارند.  اطلاعات قدرت است و هر کسی از آن برخوردار شود،  صاحب قدرت است.  شرایط متغیر محیطی نیاز به اطلاعات را بیش از پیش نشان می دهد و این امر ضرورت جمع آوری،  ثبت،  پردازش و نیز توزیع اطلاعات را در سطوح مختلف سازمان دو چندان می سازد. اطلاعات مفهومی نسبی است و ویژگیهای خاصی را به خود اختصاص می دهد. این ویژگیها بسته به سطح سازمانی متفاوت می باشند اطلاعات و سطوح سازمان   (صرافی زاده،  1383).  همانطور که رقابت در سطح بین المللی رو به افزایش می باشد،  تعداد زیادی از سازمان ها حجم عظیمی از منابع خود را در فناوری اطلاعات و ارتباطات  سرمایه گذاری می کنند تا بدین وسیله بتوانند مزیت رقابتی کسب نمایند.  اجرای پروژه های فناوری اطلاعات،  نیازمند یک فرآیند حساب شده می باشد تا در نتیجه با شکست مواجه نگردند؛  این امر مستلزم ارزیابی صحیح و استفاده از روش ها و تکنیک های متناسب با این    پروژه ها است.  جوامع بشری از دیرباز برای پاسخگویی به نیازهای انسان،  سیستم ها و سازمان هایی را ایجاد نموده اند. با توجه به این که محیط سازمان ها و شرایط فعالیت آنان دائماٌ در حال تغییر بوده و از سوی دیگر نیازها و خواسته های شهروندان نیز دستخوش دگرگونی خواهد بود،  برای پاسخگویی به این نیازها،  ادامه فعالیت و اثربخشی چنین سازمان هایی مستلزم بکارگیری سیستم ها و مدیریت نوین است (صرافی زاده،  1388).  امروزه تغییر و تحولات آنچنان با سرعت به وقوع می پیوندند که برای همگام شدن با آن نیاز به ابزارهایی متناسب با این سرعت  سرسام آور است تکنولوژی ارتباطات و اطلاعات به عنوان یک ابزار قدرتمند تا کنون توانسته است در بسیاری از جنبه ها راهگشا و مثمر ثمر باشد تکنولوژی اطلاعات را می توان نقطه ی همگرایی الکترونیک،  پردازش داده ها و ارتباطات دور بُرد دانست (مهری نژاد، 1384، ص 224).  در بازار رقابتی موجود،  بنگاه های اقتصادی و تولیدی علاوه بر پرداختن به سازمان و منابع داخلی،  خود را به مدیریت و نظارت بر منابع و ارکان مرتبط خارج از سازمان نیز نیازمند یافته اند.  علت این امر در واقع دستیابی به مزیت یا مزایای رقابتی با هدف کسب سهم بیشتری از بازار می باشد

موضوعی که امروز ذهن بازاریابان را تا حد زیادی به خود مشغول داشته است،  مسئله تفاوتی است که اینترنت در تئوری کلاسیک بازاریابی و استفاده آن در زمان اجرای بازاریابی ایجاد می کند. اینترنت می تواند در زمان کوتاهی به طور شگفت انگیزی تعادل یک صنعت را به هم بریزد.  به طور کلی می توان بازاریابی اینترنتی را بدین صورت تعریف نمود:  «انجام تمام یا بخشی از فعالیت های بازاریابی از طریق اینترنت در راستای تحقق اهداف برنامه های بازاریابی». در جهان امروز تکنولوژی اطلاعات امکان سودمندی و کارآمدی اطلاعات را ممکن ساخته است. بکارگیری تکنولوژی اطلاعات (فناوری اطلاعات)،  تحول گسترده ای را در امور اداری و سیستم‌های اطلاعاتی باعث شده است،  طوریکه امکان انتقال الکترونیکی داده ها،  مدارک،  اسناد و مکاتبات مختلف از طریق کامپیوتر و خطوط ارتباطات مخابراتی فراهم ‌شده است. به واسطه تأثیر اینترنت بر تجارت و شکل گیری بنیان های اقتصاد دیجیتالی، برای دستیابی به اهداف بازاریابی مدرن در داد و ستدهای الکترونیکی،  بازاریابی اینترنتی به صورت اساسی مورد توجه قرار گرفته و عامل کلیدی در رقابت پذیری بازارهای بین المللی محسوب می شود.  افزایش سرعت در محاسبه،  پردازش سریع اطلاعات،  امکان جستجو و افزایش دقت،  حذف واسطه های غیرضروری و انجام الکترونیکی کارها، فرآیند مبادله را تحت الشعاع قرار داده،  زمان انجام مبادلات را کاهش و بهره وری را افزایش می دهد. ارزش بازاریابی و تجارت الکترونیکی روز بروز در حال افزایش است (کینگ[13]،  2001، ص 157). جهان در سالهای اخیر شاهد انقلاب اطلاعات و ارتباطات بوده و تحولات اجتماعی عظیمی در آن به وجود آمده است،  به طوری که در اثر این تحولات قرن جاری به نام فناوری اطلاعات و ارتباطات به ثبت رسیده است.  در عصر اطلاعات و ارتباطات سطح بینش و آگاهی مردم افزایش یافته و کلیه فعالیتهای جمعیت رو به انفجار دنیا با مزیتهای این عصردر قالب شبکه های ارتباطی به تعادل رسیده و کنترل شده است. ارابه فناوری اطلاعات و ارتباطات به سرعت به پیش می تازد و جوامع دنیا را دستخوش تغییرات بسیاری می کند فعالیت‌ها،  مشاغل، مهارتها،  فرهنگ‌ها و نیازها و ;  همه و همه تحت تأثیر این فناوری قرار گرفته و متحول شده.  عصر اطلاعات و ارتباطات آغاز شده است.  بی شک تعالی سازما‌ن‌ها سهم عمده و نقش ویژه‌ای در توسعه این فناوریها داشته و دارد، اگر چه این فناوریها نیز خود بر تعالی سازمان تأثیر گذار بود و به عبارتی سازما‌ن‌های مدرن را به وجود آورده‌اند (سرفرازی، 1385، ص 1).  در مطالعات اخیر قابلیت های بازاریابی به عنوان فرآیند به کارگیری دانش، مهارت و منابع سازمان جهت ایجاد ارزش افزوده برای کالاها و خدمات،  براوردن تقاضای رقابتی و پاسخگویی به نیاز های مرتبط با بازار،  تعریف شده است (دی[14]، 1994). اهمیت فرآیند های یادگیری در توسعه قابلیت های بازاریابی مورد تاکید قرار گرفته است،  بخصوص زمانی که کارکنان بتوانند به طور سریع با استفاده از دانش و مهارت خود مسائل بازاریابی شرکت را حل کنند. به منظور تشریح قابلیت های بازاریابی عملکرد شرکت،  به تشریح  فرآیند های خاصی پرداخته می شود که بتواند سازگار با استراتژی رقابتی شرکت باشد. آقای اثاهن-گیما جهت عملیاتی سازی قابیت های بازاریابی، فرآیند های متعددی را تعریف کردند که هرکدام می تواند به وسیله شرکت، جهت رسیدن به مشتریان هدف و ایجاد ارزش افزوده برای کالا و خدمات به کارگرفته شود           (گیما[15]،  1993)

4-1) هدفهای پژوهش

1-4-1)هدفهای اصلی

تبیین رابطه رایانه ای سازی سازمان بر عملکرد بازاریابی

1-4-2)هدفهای فرعی

تبیین رابطه رایانه ای سازی سازمان با افزایش سهم بازار

تبیین رابطه رایانه ای سازی سازمان با بهبود موقعیت رقابتی

تبیین رابطه رایانه ای سازی سازمان با افزایش فروش

5-1) فرضیه ها

به منظور تبیین فرضیه های پژوهش،  لازم است ابتدا در باره متغیرهای پژوهش مطالبی ارائه می شود؛  متغیرهای پژوهش شامل متغیرهای مستقل و متغیرهای وابسته است. آنگاه بر اساس مطالب ارائه شده، می توان به تدوین فرضیه ها پرداخت.  پس از آن در باره طرح آزمون فرضیه ها نیز بحث خواهد شد (عظیمی[16]،  1389)

6-1) تبیین و اندازه گیری متغیرهای پژوهش

متغیرهای این پژوهش شامل متغیرهای وابسته و مستقل است که در ادامه به توصیف آنها پرداخته خواهد شد. همچنین،  موضوعات تحقیق دارای مفاهیمی مجرد و ذهنی هستند.  برای اینکه عملاً تحقیق را انجام دهیم  . مفاهیم باید به متغیر تبدیل شوند.  مفاهیم وقتی به متغیر تبدیل می شوند که بتوانیم به آنها مقدار و درجات آنها را تعیین کنیم  همچنین باید بین متغیر های وابسته،  مستقل و کنترل و بین متغیر های گسسته و پیوسته تفاوت قائل شد    (ایران نژاد،  1382،  ص 47).  این تحقیق با عنایت به فرضیه ها و نوع پرسشنامه طراحی شده متغیر های مستقل و متغیر های وابسته ای را دارا می باشد که هر کدام متناظر با یکی از فرضیه ها هستند.

 

1-6-1) متغیر(های) وابسته

می توان گفت متغیر وابسته نتیجه متغیر مستقل است.  متغیر وابسته متغیر معیار نیز نامیده می شود                  (ایران نژاد،  1388، ص 47). در این تحقیق عملکرد بازاریابی شامل مولفه های سهم بازار،  بهبود موقعیت رقابتی،  افزایش فروش  متغیر های وابسته می باشند

1-6-2) متغیر(های) مستقل

متغیر مستقل،   متغیری است که انتظار می رود تغییر در متغیر وابسته را توضیح دهد به عبارت دیگر متغیر مستقل،  متغیر روشنگر است.  فرض می شود که این متغیر علت تغییر در متغیر وابسته است (ایران نژاد، 1382، ص 48).  که در این تحقیق رایانه ای سازی کردن متغیر مستقل است

[1] . Nolan And Gibson

[2] .Carroll

[3] .Daft

[4] .Jaworski

[5] .Kohli

[6] .Claycomb

[7] .Roberts، Grant، Barni

[8] .Hooley

[9]. Pearce & Kluyver

[10].Brumrach

[11] .Good and  Stone

[12] .Pawell

[13] .King

[14] .Dey

[15] .Gima

[16] . Azimi

(word) فایل ورد مقاله بررسی رابطه بین میزان سود تقسیمی با ساختار نقدینگی ، وضعیت سودآوری و پراکندگی سهامداران در شرکتهای پذیرفته شده در بورس

(word) فایل ورد  مقاله بررسی رابطه بین میزان سود تقسیمی با ساختار نقدینگی ، وضعیت سودآوری و پراکندگی سهامداران در شرکتهای پذیرفته شده در بورس

… دانلود …

 (word) فایل ورد مقاله بررسی رابطه بین میزان سود تقسیمی با ساختار نقدینگی ، وضعیت سودآوری و پراکندگی سهامداران در شرکتهای پذیرفته شده در بورس دارای 21 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد (word) فایل ورد مقاله بررسی رابطه بین میزان سود تقسیمی با ساختار نقدینگی ، وضعیت سودآوری و پراکندگی سهامداران در شرکتهای پذیرفته شده در بورس  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي (word) فایل ورد مقاله بررسی رابطه بین میزان سود تقسیمی با ساختار نقدینگی ، وضعیت سودآوری و پراکندگی سهامداران در شرکتهای پذیرفته شده در بورس،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن (word) فایل ورد مقاله بررسی رابطه بین میزان سود تقسیمی با ساختار نقدینگی ، وضعیت سودآوری و پراکندگی سهامداران در شرکتهای پذیرفته شده در بورس :

بررسی رابطه بین میزان سود تقسیمی با ساختار نقدینگی ، وضعیت سودآوری و پراكندگی سهامداران در شرکتهای پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران

1

چکیده
موضوع سیاست تقسیم سود همواره به عنوان یكی از بحث انگیزترین مباحث علم مالی مطرح بوده ، بطوریكه علاقه اقتصاددانان قرن حاضر و بیش از پنج دهه اخیر را به خود معطوف كرده و موضوع الگوهای نظری جامع و بررسیهای تجربی بوده است . در این تحقیق میزان سود تقسیمی شرکتهای پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران با توجه به پارامترهای ساختار نقدینگی ، وضعیت سودآوری و پراکندگی سهامداران برای یک دوره پنج ساله (1380-1384) مورد بررسی و تجزیه و

تحلیل قرار می گیرد . یافته های تحقیق حاکی از وجود ارتباط مثبت و معنادار بین میران سود تقسیمی و وضعیت سودآوری بوده است که این یافته ها با یافته های محققین غربی سازگار می باشد . تائید ارتباط مثبت و معنادار بین ساختار نقدینگی و میزان سود تقسیمی شرکتهای نمونه در فرضیه دوم نیز مؤید این فرضیه است که شرکتهای پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران با بالا رفتن میزان نقدینگی (وجوه نقد در دسترس) ، میزان سود تقسیمی خود را افزایش می دهند . نتایج

مطالعات غربی ها حاکی از آن است که بین درصد مالکیت سهام و میزان سود تقسیمی ارتباط منفی و معناداری وجود دارد . بدین معنا که با افزایش درصد مالکیت سهامداران عمده میزان سود تقسیمی کاهش می یابد . معنادار بودن ارتباط بین میزان سود تقسیمی و پراکندگی سهامداران اگرچه در این فرضیه تایید شده است لیکن ارتباط بین آنها مثبت است ؛ به عبارت دیگر با افزایش نسبت پراکندگی سهامداران ، میزان سود تقسیمی افزایش می یابد .
واژه گان کلیدی : سود تقسیمی ، وضعیت سودآوری ، ساختار نقدینگی ، پراکندگی سهامداران

مقدمه
موضوع تقسیم سود همواره به عنوان یكی از بحث انگیزترین مباحث علم مالی مطرح بوده ، بطوریكه علاقه اقتصاددانان قرن حاضر و بیش از پنج دهه اخیر را به خود معطوف كرده و موضوع الگوهای نظری جامع و بررسیهای تجربی بوده است . شماری از الگوهای نظری متناقض (كه همگی فاقد پشتوانه قوی تجربی هستند) تلاشهای جاری برای توضیح رفتار تقسیم سود شركت سهامی تعریف می شوند (فرانکفوترو دیگران ،2002) .تقسیم سود از چند جنبه حائز اهمیت است . ازیك نظر

،تقسیم سود عاملی موثر بر استفاده از فرصتهای سرمایه گذاریهای پیش روی شركتهاست . هر قدر میزان سود تقسیمی بیشتر باشد منابع داخلی شركت به منظور اجرای پروژه های سرمایه گذاری كمتر خواهد شد و نیاز به منابع مالی خارج از شركت بیشتر می گردد كه این عامل می تواند بر قیمت سهام شركتها در آینده تأثیر بسزایی داشته باشد . از طرف دیگر بسیاری از سهامداران شركت خواهان تقسیم سود نقدی هستند ، از این رو مدیران (با هدف حداكثر كردن ثروت سهامداران ) همواره باید بین علایق مختلف سهامداران تعادلی برقرار نمایند ، تا هم فرصتهای سودآور سرمایه گذاری را از دست نداده

 

باشند و هم سود نقدی مورد نیاز بعضی از سهامداران را بپردازند . سرمایه گذاران انگیزه های مختلفی جهت خرید سهام دارند . برخی از آنها با این انگیزه سهام عادی شركت را خریداری می كنند كه به طور مستمر سالیانه مبلغی به عنوان سود سهام عادی دریافت كنند ، درحالیكه برخی دیگر به امید برخورداری از افزایش قیمت سهام به خرید سهام عادی اقدام می كنند ؛ برخی دیگر نیز با هدف دریافت سود سهام و افزایش قیمت سهام به صورت توأم سهام عادی را می خرند ، به همین دلیل مدیریت باید جهت برآورده ساختن انتظارات سهامداران شركت سیاستهای متفاوتی را اتخاذ نمایند . از جمله این سیاستها ، سیاست تقسیم سود و سیاستهای مربوط به ساختار سرمایه و تأمین مالی می باشد كه مدیریت می تواند با اتخاذ سیاستهای مناسب ، هدف اصلی شركت كه همان حداكثر كردن سود شركت و در نهایت حداكثر كردن ثروت سهامداران است تحقق بخشد .این تحقیق مرور كوتاهی بر عواملی كه سیاست تقسیم سود را تحت تاثیر قرار می دهد دارد و از بین این عوامل وضعیت سود آوری ، ساختار نقدینگی و پراكندگی سهامداران مورد بحث قرارمی گیرد .به طور خلاصه این تحقیق برای رسیدن به اهداف زیر انجام می شود :

1- نشان دهد كه نسبتهای پرداخت و بازده سود سهام به طور اتفاقی توسط موسسات تعیین نمی شوند بلكه به عوامل خاص شركت بستگی دارد .2- رهنمودی برای پیش بینی میزان سود تقسیمی شركتها ارائه دهد . 3- به مدیران و سرمایه گذران كمك می كند تا بتوانند قضاوت كنند كه آیا سیاست تقسیم سود شركتشان طبق رویه جاری بازار است یا خیر؟

سود تقسیمی از دو جنبه حائز اهمیت است : اول به دلیل خاصیت علامت دهی اش و دوم بدلیل مفاهیم نقدینگی و مالیاتی که برای سهامداران به همراه دارد . مرتون میلر و فرانکو مودیلیانی علیرغم آگاهی کامل نسبت به هر دو جنبه ، بیشتر تمایل به بحث روی جنبه دوم آن داشته اند .لینتنر 1956 خاصیت علامت دهی سود تقسیمی را بوسیله ارتباط بین سود تقسیمی و درآمد تشریح کرد و بعلاوه مشاهده کرد مدیرانی که اطلاعات خاصی درباره درآمد آتی شرکت دارند ، تمایلی به قطع و

کاهش سود تقسیمی ندارند . او به این نتیجه رسید که تغییرات سود تقسیمی ، اطلاعاتی را در خصوص درآمد آتی شرکت انتقال خواهد داد و اعتقاد به تغییرات غیر منتظره درآمدهای آتی بر قیمت سهام تاثیر می گذارد . مدل لینتنر در خصوص ارتباط بین سود تقسیمی و درآمد توسط فاما و بابیاک 1968 با بررسی داده های ایالات متحده و نیز توسط شولین (1982) با بررسی داده های استرالیا مورد حمایت قرار گرفت . یافته های دیگران نیز از سود تقسیمی به عنوان یک وسیله علامت دهی

حمایت می کنند . فرضیه علامت دهی استدلال می کند که مدیران از تقسیم سود جهت انتقال اطلاعاتی در زمینه وضعیت سودآوری آتی مؤسسه استفاده می کنند (باتاچاریا 1979، میلروراک 1985 و دیگران) . طرفداران نظریه علامت دهی معتقدند که بازار سهام ، عکس العمل مثبت نسبت به تقسیم سود یا افزایش آن و عکس العمل منفی نسبت به حذف

 

یا کاهش سود تقسیمی از خود نشان می دهد . با اینحال لفت ویچ و میشوسکی یافتند که تغییرات سود فقط زمانی دارای محتوای اطلاعاتی است که شرکتها به طور همزمان اطلاعات مثبت در خصوص وضعیت سودآوری و اطلاعات منفی در زمینه تقسیم سود منتشر کنند . فرضیه علامت دهی پیش بینی می کند که اگر سود (درآمد) افزایش یابد (رو به زوال گذارد) ، متعاقب آن سود تقسیمی نیز افزایش می یابد ( کاهش پیدا می کند ) . در حمایت از این فرضیه آهارونی و دوتان (1994) به

این نتیجه رسیدند شرکتهایی که سود تقسیمی خود را افزایش می دهند ، احتمال افزایش درآمد غیر منتظره آنها در سالهای بعد بیشتر از شرکتهایی است که تغییری در میزان سود تقسیمی خود نمی دهند .از طرف دیگر سود تقسیمی به دلیل مفاهیم نقدینگی و مالیاتی نیز موضوع قابل بحثی است . «اثر مشتری» به ما می گوید که بدلیل هزینه های مبادلاتی و مالیات ، سیاست تقسیم سود شرکتها می بایست به نحوی طراحی شود تا از یکطرف نیازهای نقدینگی سهامداران را برآورده سازد و از طرف دیگر هزینه ها را به حداقل ممکن برساند . بویژه ، رفتارهای مالیاتی مختلف سود تقسیمی و سود سرمایه بر بازده پیش از مالیات سهامداران تاثیر می گذارد . هریس و دیگران (2001) نظریه ای را در خصوص مالیات و قیمت سهام ارائه دادند که با مدل ارزشیابی سود باقیمانده مطابقت دارد .

مدلهای تئوریكی و مشاهده ای (تجربی) سیاست تقسیم سود شركت ها ، اخیراً به صورت متفاوتی طبقه بندی شده اند . در این طبقه بندی معیاركیفی ، ماهیت ساختار بازار و یا رفتارهای عقلائی سرمایه گذار می باشد . به این ترتیب مدلهای اخیر به طور وسیع بر اساس منطق مختص خودشان به مدلهای فرموله شده در وضعیت اطلاعات كامل ، عدم تقارن اطلاعاتی و مدلهائی كه از اصول رفتاری استفاده می كند تفكیك شده اند .

 

1- مدل اطلاعات كامل – عامل مالیاتی : مدلهای تعدیل شده مالیاتی (مالیات گرا) بر این باورند كه سرمایه گذاران ، سهام دارای بازده مورد انتظار بالاتر (سهام رشدی) را به سهامی که سود نقدی تقسیم می کند (سهام ارزشی) ترجیح می دهند . وضع مالیات بر سود سهام تقسیمی باعث می شود تا با پرداخت سود ، بازده پیش از مالیات سهامداران از بازده پس از کسر مالیات آنها بیشتر شود . یكی از نتایج مدل مالیات گرا ، تقسیم بندی سرمایه گذاران بر حسب مشتریان مالیات سود سهام است كه برای اولین بار توسط میلرو مودیلیانی مطرح شد . در تحقیقات اخیر ، مودیلیانی به این نتیجه رسید كه ” اثر مشتریان ” به تنهائی در تعیین تركیب پرتفوی موثر است و این عامل از عوامل مختلفی شناسایی شده توسط میلر نیز مهمتر است (1977) .

مدل مالیات گرا به دلیل ناسازگار بودن با رفتارهای عقلایی مورد انتقاد قرار می گیرد ؛ این انتقاد در سال 1986 میلر را بر آن داشت تا استراتژی سپر مالیاتی سود را برای حمایت از سرمایه گذاران دارای نرخ مالیاتی بالا ارائه دهد . بر اساس این استراتژی ، اشخاص می توانند از خرید سهامی كه سود نقدی پرداخت می کند (سهام ارزشی) ، خودداری كنند تا از مالیات این نوع پرداختها در امان باشند . متناوباً براساس استراتژی دیگری كه اولین بار توسط میلر و شولز مطرح شده است ، سهامداران می توانند سهامی كه سود نقدی پرداخت می کند را بخرند و سود را دریافت كنند ؛ و همزمان برای سرمایه گذاری در اوراق بهادار بدون مالیات نیز وام بگیرند .

 

2- مدلهای نابرابری( عدم تقارن) اطلاعاتی:
الف: مدلهای علامت دهی(انعکاسی)

اطلاعات نامتقارن حاصل از نواقص بازار (نبودن رقابت کامل) ، مبنائی برای تشریح سیاستهای تقسیم سود شركت فراهم می آورد . کاهش نابرابری اطلاعاتی بین سهامداران و مدیران در برابر تغییرات غیرمنتظره سیاستهای تقسیم سود ، پایه و اساس مدلهای علامت دهی سود تقسیمی می باشد .

مدیران سودهای تقسیمی را زمانی افزایش می دهند که انتظار دارند سود در آینده افزایش یابد و افزایش سود سهام اطلاعات خوبی درباره عملکرد جاری و آتی شرکت دارد . لذا تغییرات سود سهام حاوی اطلاعاتی است و به همین دلیل اثر علامت دهی “اثر محتوای اطلاعاتی ” نیز نامیده می شود .
ب: هزینه نمایندگی

شناسایی هزینه های بالقوه نمایندگی كه با تفكیك مدیریت و مالكین شركت ارتباط دارد موضوع جدیدی نیست . تفاوت در ترجیحات سهامداران و مدیران بیشتر از سه قرن است كه مطرح شده است . آدام اسمیت (1937) بر این باور بود كه مدیران شركتهای بورسی (فعال در بازار سهام) در بیشتر فعالیتهای خود دچار مسامحه هستند . این مشكلات بطور خاص در شركتهای انگلیسی متداول است و تلاش جهت نظارت بر مدیران غالباً بدلیل عدم كارائی و هزینه هایی كه با نظارت سهامداران ارتباط نزدیكی دارد ناموفق بوده است .

تئوری مدرن نمایندگی بررسی می كند تا توضیح دهد که ساختار سرمایه شركتها در تلاش است تا هزینه های مرتبط با تفكیك صاحبان شركت و كنترل را حداقل کند . تئوری نمایندگی در شركتهائی با منافع مدیریتی بالا بواسطه هم ترازی بهتر اهداف مدیران و سهامداران و نیز در شركتهای با چندین گروه سهامدار كه بهتر قادر به نظارت فعالیتهای مدیریتی هستند كمتر كاربرد دارد . مشكلات نمایندگی در نتیجه نابرابری اطلاعات ، انتقال دارائیها از صاحبان اوراق قرضه به سهامداران از طریق قبول ریسك بالا و قبول پروژه های زود بازده توسط مدیران ، كوتاهی در قبول پروژه هائی با ارزش فعلی خالص مثبت و مصارف متفرقه بالاتر از آنچه یک مدیر محافظه کار مصرف می کند بوجود می آیند .

ج: فرضیه جریان نقد آزاد
مدیران محتاطی كه همواره در جهت برآورده ساختن انتظارات سهامداران خود گام برمی دارند ، می بایست در فرصتهای سود آور پیش آمده سرمایه گذاری كنند . استفاده ناكارا از وجوه مازاد بر فرصتهای سرمایه گذاری سود آور توسط مدیران ، نخستین بار توسط برل و مینز مطرح شد . فرضیه جریان نقد آزاد جنسن (1986) ، این مدعا را به روز كرد و فرضیه عدم تقارن

اطلاعات بازار را با تئوری نمایندگی ادغام نمود . بر اساس این فرضیه ، وجوه باقی مانده پس از تأمین مالی تمام پروژه های دارای حاشیه سود مثبت باعث ایجاد تعارض بین مدیران و سهامداران می شود . از طرفی تقسیم سود و پرداخت بدهی ها ، جریان نقد آزاد در دسترس مدیریت را جهت سرمایه گذاری در پروژه های دارای ارزش حال خالص را كاهش میدهد . این تركیب تئوری علامت دهی و نمایندگی می بایست به تنهایی سیاست های تقسیم سود را بهتر از سایر تئوریها توجیه كند اما

فرضیه جریان نقد آزاد ، به جای توجیه کامل و جامع سیاست تقسیم سود ، آشفتگی دهه 1980 شرکتها را توجیه می کند .
3- مدلهای رفتاری :هیچ دیدگاهی تا این اندازه رفتارهای مشهود تقسیم سود شركتها را به طور كامل توضیح نداده است . رفتار سرمایه گذار به طور واقعی تحت تأثیر هنجارها و طرز تلقی های اجتماعی قرار می گیرد . متأسفانه این محرکها

 

در بیشتر تئوریهای مالی بویژه در مدلهای قیمت گذاری مالی سنتی ، بدلیل مشكلات شناسایی رفتار سرمایه گذران نادیده گرفته شده اند . برطبق نظر شیلر(1989) وارد کردن این اثرات در مدل ، تلاشی جهت توسعه تئوری برای توضیح ثبات سیاست تقسیم سود شرکت میباشد .سیاست تقسیم سود با حداكثر كردن ثروت سهامداران ناسازگار است و با افزودن مدل رفتار اقتصادی- اجتماعی به مدلهای اقتصادی بهتر توضیح داده می شود . از طرفی پرداخت سود تقسیمی را می توان

بعنوان عكس العمل اقتصادی–اجتماعی به تكامل تدریجی شركت در نظرگرفت . عدم تقارن اطلاعاتی بین مدیران و سهامداران منجر به پرداخت سود تقسیمی می شود كه این امر جذابیت پرداخت سود را افزایش می دهد .ارتباط سیستماتیك بین نوع صنعت و سیاست تقسیم سود- گزارش شده بوسیله میشل – به این مفهوم دلالت دارد كه مدیران تحت تأثیر فعالیتهای اجرائی شركتهای رقیب ، سطح پرداخت سود تقسیمی را تعیین می كنند . مدیران فهمیده اند كه برای

سهامداران ، سود تقسیمی مطلوب است و پرداخت یا افزایش سود تقسیمی سرمایه گذران را تسكین می دهد (فرانكفورتر و لین 1992) . همانگونه كه فرانكفورتر و لین اشاره کردند تقسیم سود تا اندازه ای آرام كننده اضطراب سرمایه گذران است .

لینتنر(1956) در تحقیقی که از مدیران اجرائی و مالی شركتها بعمل آورد ، مشاهده كرد كه سیاست تقسیم سود یك متغیر تصمیم گیری بسیار تاثیرگذار است ؛ بدلیل اینكه مدیران اعتقاد دارند كه تقسیم سود ثابت ، عكس العمل منفی سرمایه گذران را تسكین می دهد . تعیین دقیق سیاست تقسیم سود از این جهت حائز اهمیت است که سطح سود انباشته و پس

اندازها ، در نتیجه تصمیمات تقسیم سود معین می شود . دارلینگ (1957) ، فاما و بابیاك (1968) و تورنوسكی (1967) شواهدی یافتند كه از یافته های لینتنر حمایت می كرد . سود تقسیمی تابعی از سطح سود گذشته و حال و سود مورد انتظار آتی است و ارتباط معكوسی با تغییر سطح فروش دارد . سود جاری 25 سال بعد از مطالعات لینتنر تعیین كننده اصلی سیاست تقسیم شركتها بود . عوامل دیگری كه بوسیله لینتنر در نظر گرفته نشده بودند نیز بر سیاست تقسیم سود تأثیرمی گذارد ( از جمله محدودیتهای قانونی ، حجم سرمایه گذاری ، بدهی و اندازه شركت ) . از طرفی تغییرات در سیاست تقسیم سود شرکتها ، در نتیجه تاثیر عناصر درون زاد و برون زاد رخ می دهد .

مطالعات انجام شده بیكر و دیگران در خصوص مدیران مالی ، با نتایج لینتنر مطابقت داشت . مدیران مالی علاقمند به تداوم تقسیم سود اعتقاد دارند كه قیمتهای سهام بوسیله سیاست تقسیم سود تحت تأثیر قرار می گیرد و طبقه بندی های متفاوتی که از جریانات نقدی شرکتها صورت می گیرد ، مهمترین عامل تعیین كننده سیاست تقسیم سود می باشد .
نگرش مدیریتی نسبت به مقوله سیاست تقسیم سود ، تا 30 سال پس از مطالعه لینتنر بدون تغییر باقی ماند . سود ، تقسیم و پرداخت می شود ، فقط بدین دلیل كه سهامداران انتظار رشد سود تقسیمی را دارند و مدیران اعتقاد دارند كه سرمایه گذران خواهان دریافت سود تقسیمی هستند ؛ مدیران اعتقاد دارند كه پرداخت سود برای حفظ یا افزایش قیمت سهام و جذب سرمایه گذران جدید ضروری است . سیاست پرداخت سود تقسیمی بوسیله شاخصهائی از جمله ثبات ، سودآوری جاری شركت ، انتظارات جریان نقدی آتی و میانگین صنعت تعیین می شود.

مدلهای تئوریكی رفتاری

فلدستین و گرین (1983) مدلی ارائه کردند که بر اساس آن تصمیمات سود تقسیمی شركتها به 5 دلیل با اهمیت است :
اول ، سیاست تقسیم سود شركتها از نیازهای مصرفی سرمایه گذاران منتج می شود . اگر سود حفظ شود ، بدهیهای مالیاتی مربوط به پرداخت سود كمتر از هزینه های مبادلاتی فروش سهام درآمد ایجادمی كند .
دوم ، ارزش بازار سود انباشته كمتر از ارزش بازار سود تقسیمی است .

سوم ، پرداخت سود تقسیمی با رشد مداوم و نسبت بهینه بدهی به حقوق صاحبان سهام سازگار است .
چهارم ، پرداخت سود تقسیمی محصول فرعی تفكیك مالكان شركت و مدیران است . پرداخت سود تقسیمی به كاهش هزینه های نمایندگی حاصل از تفکیک مدیران و مالكان شركت كمك می كند و برای فعالیتهای علامت دهی مورد استفاده قرار می گیرد .

سرانجام ، اگرچه عدم تقارن اطلاعاتی و هزینه های نمایندگی در مدل حضوردارند ، لیکن الگوی مطرح شده به این نواقص بازار وابسته نیست .
مارش و مرتون (1986) مدل انتظارات منطقی سیاست تقسیم سود را بعنوان پاسخ یا عكس العمل مدیریت به تقسیم سود ثابت توسعه دادند به طوریکه سطح سود تقسیمی با استفاده از انتظارات آتی سود تعیین می شود . استفاده از سود تقسیمی بعنوان یك علامت با این مدل ناسازگار است .

در این تحقیق ، با تکیه بر مدل تعدیل کامل (FAM) ، سیاست تقسیم سود شرکتهای پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران با استفاده از پارامترهایی که در فرضیات تحقیق عنوان شده است مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار می گیرد .
اساس مدل تعدیل کامل ، بر ثابت گرفتن تغییرات پارامترها و در نظر گرفتن یک ضریب کارکرد مطلوب برای هر شرکت واقع شده است . بر این اساس در مدل اولیه ، ارتباط بین تغییرات درآمد (خلق سود)(E) و تغییرات سود (D) شرکت i ، در زمان t به صورت زیر بیان می شود :

در پژوهش حاضر با استفاده از مدل تعمیم یافته FAM رابطه بین میزان سود تقسیمی(POR) با ساختار نقدینگی(L)، وضعیت سودآوری(E) و پراکندگی سهامداران (V) در شرکتهای پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران بررسی خواهد شد.

در الگویی ساده تر نیز این ارتباط به شکل زیر برای هر شرکت در طی هر سال مورد بررسی قرار خواهد گرفت :

اطلاعات مورد نیاز تحقیق از اطلاعات موجود شرکتها در صورتهای مالی آنها و اطلاعات معاملات آنها از گزارشات بورس بدست آمده است . برای آزمون فرضیه ها با استفاده از الگوی تعمیم یافته FAM ، ضرایب متغیرها با استفاده از تکنیک داده های تابلویی (روش تحلیل مختلط داده ها) و روش حداقل مربعات تعمیم یافته (GLS) در بازه زمانی1380-1384 برای 98 شرکت نمونه تخمین زده می شود . داده های تابلویی برای ترکیب داده های سری زمانی و داده های مقطعی استفاده می شود
اهداف تحقیق عبارتند از
1- بررسی رابطه بین میزان سود تقسیمی شرکتهای پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران و ساختار نقدینگی آنها .
2- بررسی رابطه بین میزان سود تقسیمی شرکتهای پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران با وضعیت سودآوری آنها.
3- بررسی رابطه بین میزان سود تقسیمی شرکتهای پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران و پراکندگی سهامداران آنها.
روش تحقیق

داده های مورد بررسی از طریق اطلاعات مالی شرکتها و گزارشات منتشره بورس ، با استفاده از نرم افزارهای مالی مثل ره آورد نوین و تدبیرپرداز جمع آوری گردیده و از طریق مدلهای رگرسیونی ، سعی گردیده مدل استنتاج شده از فرضیات از طریق روش های اقتصاد سنجی تجزیه و تحلیل گردد .

با توجه به موضوع تحقیق میزان سود تقسیمی به عنوان متغیر وابسته و ساختار نقدینگی ، وضعیت سود آوری و پراکندگی سهامداران به عنوان متغیر مستقل در نظر گرفته می شوند . متغیرهای تحقیق به شرح زیر تعریف می شوند :

1- میزان سود تقسیمی : در این تحقیق ، میزان سود تقسیمی شرکتها با استفاده از رابطه زیر سنجیده می شود .
که در این رابطه ، DPS عبارت است از سود تقسیمی هر سهم و EPS عبارت است از سود هر سهم . و بدان معنی است که شرکت چند درصد از سود هر سهم را بین سهامداران توزیع نموده است . بدیهی است که هرچه این نسبت بزرگتر باشد نشاندهنده این است شرکت میزان بیشتری از سود اکتسابی را تقسیم نموده است .
2- ساختار نقدینگی :

در این تحقیق ساختار نقدینگی با استفاده از رابطه تقسیم جمع سرمایه گذاری کوتاه مدت و وجوه نقد بر دارائیهای جاری سنجیده می شود .

(word) فایل ورد کارآموزی زراعت نانوتکنولوژی و کاربرد آن درکشاورزی

(word) فایل ورد کارآموزی زراعت نانوتکنولوژی و کاربرد آن درکشاورزی

… دانلود …

 (word) فایل ورد کارآموزی زراعت نانوتکنولوژی و کاربرد آن درکشاورزی دارای 34 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد (word) فایل ورد کارآموزی زراعت نانوتکنولوژی و کاربرد آن درکشاورزی  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي (word) فایل ورد کارآموزی زراعت نانوتکنولوژی و کاربرد آن درکشاورزی،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن (word) فایل ورد کارآموزی زراعت نانوتکنولوژی و کاربرد آن درکشاورزی :

(word) فایل ورد کارآموزی زراعت نانوتکنولوژی و کاربرد آن درکشاورزی

فناوری نانوچیست ؟
نانوتکنولوژی فناوری است که از کنش ها و واکنش هایی که در سطح اتم اتفاق می افتد منشا گرفته و فناوری جدیدیست که تمام علوم را در خواهد نوردید ، به تعبیر دقیق تر نانوتکنولوژی انقلابی جدید برای همه علوم در آینده است . این تکنولوژی قادر به بهبود روش های ارزیابی ، مدیریت و کاهش خطرات برای محیط زیست بوده و فرصت های را برای تولید محصولات جدید فراهم خواهد ساخت . نانوتکنولوژی در واقع مهندسی در سطح اتم و یا گرو.هی از اتم ها می باشد . از همین تعریف ساده بر می آید که نانوتکنولوژی یک رشته جدید نیست ، بلکه رویکرد جدیدی در تمام رشته هاست .

بنابراین علم نانوتکنولوژی توانمندی تولید مواد ، ابزارها و سیستم های جدید برای در دست گرفتن کنترل در سطح مولکولی و اتمی ، با استفاده از خواصی که در آن سطوح ظاهر می شوند را دارد .
البته باید در نظر داشت که ممکن است اصول و قواعد معمولی علم شیمی و فیزیک در سطوح فوق به دو دلیل قابل اعتماد نباشد .
1- خواص ذرات کوچک یک ماده با خواص توده های بزرگ تر آن می تواند متفاوت باشد .
2- نسبت سطح به حجم در ذرات بسیار بالا می رود ، و از آنجا که خصوصیات در سطوح اتمی بسیار متفاوت می باشد این امر باعث تغییر خصوصیات مواد به شکل غیر قابل پیش بینی می شود .
بعنوان مثال وقتی نقره به ذرات بسیار کوچکتر تبدیل می شود ، به صورت ماده ضد میکروب عمل می کند در حالیکه در این شرایط ذرات طلا رنگ های متنوعی را از خود منعکس می کنند .

در آینده نه چندان دور علم نانوتکنولوژی بشر را قادر خواهد کرد تا ماشین هایی را بسازد که توانایی محاسبه ،حرکت ، احساس محیط اطراف و حتی بازسازی خود را داشته باشند . از این رو برای نانوتکنولوژی کاربردهایی را در حوزه های مختلف از غذا ، دارو ، تشخیص پزشکی و بیوتکنولوژی تا الکترونیک ، کامپیوتر ، ارتباطات ، حمل و نقل ، انرژی محیط زیست ، مواد ، هوا فضا و امنیت ملی بر شمرده اند . سازه های نانو می توانند باعث انقلابی در علوم و در تمام سطوح، بخصوص در علم کامپیوتر ، پزشکی و بهداشت ، بیوتکنولوژی و کشاورزی گردند . بنابراین کاربردهای وسیع این عرصه به همراه پیامدهای اجتماعی ، سیاسی و حقوقی آن ، این فن آوری را به عنوان یک زمینه فرا رشته ای و فرابخشی مطرح نموده است . با این وجود چالش های در پیش روی این علم عبارت است از توانایی تولید ، بکار گیری و اندازه گیری موادی که در حد یک الی 100 نانومتر می باشند . باید در نظر داشت که هر نانو برابر است با یک هشت هزارم قطر موی انسان که تقریبا معادل قطر یک اتم اکسیژن می باشد .
هدف ازتهیه و ارائه این مجموعه آشنایی دانش آموختگان رشته های علوم کشاورزی با مبانی علم نانوتکنولوژی می باشد . در این راستا ابتدا نانوذرات ، برخی از کاربردهای آنها و خطرات احتمالی کاربرد آنها در طبیعت مورد بحث قرار میگیرد . سپس نانو ماشین ها به همراه انقباض هایی که می توان از طبیعت برای ساختن و بکارگیری آنها صورت گیرد ارائه می شود . در پایان ضمن آوردن مثال های از کابرد نانوتکنولوژی در کشاورزی، ایده های برای استفاده از این علم در جهت بهبود بکارگیری نهاده های کشاورزی برای تولید محصولات سالم تر مورد اشاره قرار گرفته است .
نانوذرات

همانگونه که گفته شد نانوذرات می توانند از مواد مختلف و به اشکال متفاوتی باشند که در اینجا ما انها را به چهار دسته تقسیم می کنیم.
1- نانوذرات تولید شده از اتم کربن ، اتم های کربن بدلیل ساختمان اتمی خاص می توانند ساختمان های متفاوت ملکولی را ایجاد کنند . مثلا ملکولهای bcckyball، مانند ملکولهای الماس و کرافیت ، فقط از اتم های کربن تشکیل شده اند . این ملکولها دارای ساختمانی توخالی و بیضی شکل بوده و از به هم پیوستن تعداد معینی اتم کربن ( مثلا 60،70،120،180) ایجاد می گردند . البته نوع شصت کربنه آنها که دارای ساختمان ملکولی مستحکم تر و بیشتر به شکل بیضی بوده در حالیکه انواع دیگر کشیده تر هستند .
2- نانو لوله ها (nano tubes) دسته دیگری از ملکولها کربنی می باشند که بسیار شبیه به گروه قبلی بوده ولی با این تفاوت که طول آنها بیشتر و انتهای آنها باز می باشند . نانولوله ها می توانند در کنار هم شبکه های مشبکی را ایجاد کنند . از این لوله ها می توان برای انتقال ملکولها به درون سلول و همینطور بعنوان یک خط کش برای اندازه گیری در حد نانو بهر چیست . این مواد در عرصه تجاری نیز قابلیت های بسیاری دارند که از جمله بهبود کیفیت پوشش ها و طلق ها را می توان بیان کرد .
3- نانوذراتی که اساس آنها اتم های فلزات می باشد: نانوذرات طلا، نانوذرات نقره ، و ذرات کوانتوم، نانوکوانتوم های فوق خاصیت نیمه هادی داشته و از کادیوم سلنیوم ، سولفید کادیوم یا تلورید کادیوم با یک پوشش عایق از جنس پلیمر ساخته شده است . اندازه نانو کوانتوم ها را می توان طوری تغییر داد که خصوصیات فیزیکی و بخصوص خصوصیات ظاهری متفاوتی را ارائه نماید . ( اندازه کوچک به این معنا می باشد که حدود 70% از اتم ها در سطح ذره قرار می گیرند ) پوشش پلیمری و عایق نه تنها از تاثیر سمیت کادیوم در محیط جلوگیری می کند بلکه نوع آن می تواند بنحوی طراحی شود که خصوصیت ترکیبی با ملکولهای معینی را داشته باشد در این شرایط از این نانو ذرات می توان بعنوان نشانگر استفاده نمود . یکی از کاربردهای نانوکوانتوم ها استفاده از انها در مدل های جدید دستگاه های DVD ها می باشد . در واقع این نوع دستگاهها از یک نوع نور لیزر، که در سال های اخیر کشف شده غیر ممکن بود . ولی با ساخت لیزر کوانتمی آبی این امکان بوجود آمد.
برای ردیابی آزمایشات بیولوژی استفاده از رنگ های طبیعی کاربرد فراوان دارد.با این حال به پیشرفت بشر نیاز به رنگ های متنوع تری برای درک و تشخیص دقیق تر و سریع تر نتایح احساس

می گردد که از عهده رنگ های معمولی خارج است . اما بکار گیری نانو کوانتوم ها توانسته این خلع را پر کند . بعنوان مثال آزمایش حاملگی با استفاده از نانوکوانتوم ها سریع تر و با دقت بیشتر قابل تشخیص است . استفاده دیگر از نانوکوانتوم ها در سلول های خورشیدی می باشد چرا که در روش قدیمی هر فوتون از نور خورشید می تواند یک الکترون را در جریان قرار دهید حال آنکه با استفاده از نانوکوانتوم ها سه الکترون وارد مدار می گردد که باعث افزایش بازده سلول های خورشیدی می شود .
4- نانوذرات چند شاخه ای Dendrimers
نوعی نانوپلیمر به شکل چند شاخه ای که با اضافه کردن تک اتم ها به ملکول اصلی و در انتهای

هر شاخه ساخته می شوند ، به طوریکه شاخه های متعددی در مجموع تولید می شود . بنابراین هر ملکول شامل تعداد زیادی شاخه ، که هر کدام ممکن است به یک بخش انتهایی با خاصیت شیمیایی خاص منتهی گردد می شود . این خصوصیات می تواند در انجام عمل کاتالیزوری و یا انجام هر مرحله ای واکنش ها شیمیایی کاربرد داشته باشند . علاوه بر این بخاطر داشتن فضای خالی در بین این رشته ها ، ملکول های دیگری نیز می توانند در این فضاها جای گیرند که به عنوان مثال می تواند برای انتقال دارو در بدن مناسب باشند . در این راستا از نانوذرات فوق برای انتقال دارو و کنترل سرطان استفاده زیادی می شود .
5-نانوذرات ترکیبی(composites): در این حالت یک نانو ذرات با سایر نانو ذرات و یا ترکیبات درشت تر ترکیب می شوند . به عنوان مثال نانوذراتی مانند نانورس ها با همدیگر ممزوج شده تا قابلیت مکانیکی ، گرمایی ، مقاومت و خاصیت کششی خاصی را ایجاد کنند . این خصوصیات باعث تولید موادی با قابلیت جدید الکتریکی ، شیمیایی ، مکانیکی ، کاتالیزوری و مغناطیسی شده به نحوی که از لحاظ پزشکی ، اقتصادی ، نظامی ، محیط زیست بسیار حائز اهمیت می باشد . یکی از موارد استفاده از این نانو ذرات بکارگیری انها در حس گرهای بویایی می باشد . این نانوحسگرها در واقع بینی های الکتریکی (E-nose) هستند که نقش بینی های انسان را ایفا می کند .
بخش اصلی بین الکتریکی قسمت حس گرهای گازی می باشد که بوها را درک می کند این سیستم از تجزیه و تحلیل عکس العمل ها در یک سری از نانوذرات برای تشخیص و متمایز ساختن بوی های موجود در هوا استفاده می کند . این حس گرها در واقع از نانوذرات ( بعنوان مثال اکسید روی ) که در مقابل عبور برخی از گازها مقاومتشان تغییر می کند ، تشکیل شده اند .مزیت های استفاده از نانوذرات در واقع این است که سطح تماس را برای این نوع ارزیابی بیشتر می نماید . تغییر مقاومت الکتریکی در واقع باعث ایجاد تغییر جریان الکتریکی به طور اختصاصی برای هر بو شده که برای شناختن نوع کمیت ، و کیفت بوها استفاده می شود . هدف اصلی از استفاده از بینی های الکتریکی تشخیص عطرها ، براورد غلظت و یافتن خصوصیات و ویژگیهایی از بوها است که برای بینی انسان قابل درک نمی باشد .
از انجا که هر روزه خصوصیات و ترکیبات جدیدی از نانوذرات یافت می شود به همان نسبت کاربرد آنها نیز نیز بیشتر می شود . بطوریکه پیش بینی می گرد که در آند فروش نانو ذرات در سال 215 به حدود یک تریلون دلار برسد .
اثرات نامطلوب نانوذرات
هنوز اطلاعات کمی در خصوص اثرات نامطلوب نانوذرات بر روی محیط زیست وجود دارد . اینکه نانوذرات چگونه در هوا ، آب و خاک پراکنده می شوند و چه اثرات نامطلوبی بر روی چرخه غذایی می تواند داشته باشند هنوز کاملا روشن نیست . بنابراین یکی از نیازهای تحقیقاتی این جنبه از اثرات نانوذرات و نانوتیوپ ها می باشد . با این حال می توان گفت که بدلیل اندازه کوچک نانوذرا

ت احتمال پراکندگی و نیز نفوذ در درون بافت ها بیشتر است لذا نانوذرات می توانند به مراتب خطرات آلودگی بیشتر و گسترده تری را برای محیط زیست به همراه داشته باشند . در سال 2003 محققین دریافتند که بدلیل اندازه کوچک نانوسموم ، قدرت نفوذ آنها به درون بافت های محافظت کننده پوست ، خون و مغز زیاد بوده و در نتیجه سمیت آنها بالاتر می باشد . تحقیقات نشان داد ه اثر نانوکربن بر روی ماهی های سبب تخریب مغز و مرگ زود هنگام می گردد . علاوه بر این تحقیقات نشان داده که حرکت نانو ذرات در درون خاک می تواند به طور غیرمنتظره بوده و مواد دیگری را نیز با خود حمل کند .
نانوذرات اکسید آلومینیوم که اغلب در همه جا از کاتالیستهای زیست محیطی تا کرم های ضد آفتاب یافت می شوند میتواند اثر محدود کننده را بر روی رشد ریشه گیاهان داشته باشد . اگر چه نتایج اولیه لزوم وجود غلظت های بسیار بالا را برای بروز اثرات این چنینی نشان می دهد . این تحقیق از جمله تحقیقات اولیه در زمینه اثرات نامطلوب نانوذرات بر روی محیط زیست و گیاهان می باشد . نانوذرات ممکن است به درون آب وارد شده و یا در فضا بصورت ذرات ناخواسته منتشر گردند . همچنین محققین در خصوص اثرات غلظت های مختلف نانوذرات فوق بر روی پنج گیاه کلم ، هویج ، ذرت ، خیار و سویا آزمایشاتی را انجام داده اند . ذرات فوق که هر کدام در حدود 13 نانومتر قطر داشتند تقریبا به اندازه نانو ذراتی بودند که به طور تجاری در بازار وجود دارد . غلظت دو میلیگرم بر لیتر سبب کاهش معنی دار رشد ریشه شده است . در حالیکه در غلظت های پایین تر اثر نامطلوبی مشاهده نگردید . آنها همچنین اثرات اکسید تدیوم ، اکسید سیلکون با ابعاد مشابه را نیز مورد بررسی قرار داده و مشاهده کردند که اکسید سیلیکون اثر نامطلوب ندارد در حالیکه اکسید تیتانیوم هیچ گونه اثر سوئی را نشان نداد .
مجموعه این اطلاعات می باید منجر به دقت بیشتر در امر تهیه و استفاده از نانوذرات در محیط زیست شود ، بطوریکه امروزه استفاده از نانوذرات منوط به عدم داشتن ضرر برای محیط زیست و بشر شده است .
نانوماشین ها
اگر چه دانشمندان وسایل و ابزار لازم برای ساختن ماشین های بزرگ را دارند ولی اطلاعات و ابزار كمی برای ساختن ماشین هایی در مقیاس نانو رادر اختیار دارند . با این حال می توان گفت كه بشر هم اكنون در آستانه یادگرفتن تولید و بكار گیری نانوماشین قرار داشته واین توانایی بالق

وه ممكن است نقطه آغاز یك انقلاب صنعتی دیگر گردد .
اختلافات بسیاری بین نانوماشین ها و ماشین های بزرگ وجود دارد . اما قوانین پایه كه اغلب در دینامیك وجود دارد در مورد آنها صدق می كند . با این حال ماشین های بزرگ در چهار چوب قوانین نیوتن فعالیت می كند . در حالیكه برای نانوماشین ها قانون كوانتومی صادق است . البته در هر

حال مفهوم موتور تبدیل انرژی برای انجام كار برای هرد و گروه یكسان است . علاوه بر این ناپایداری حاصله از قانون كوانتومی ، قوانین استاتیك و قوانین تبادل انرژی بر روی سیستم های نانویی اثر مستقیمی دارد . بعنوان مثال برخی از سیستم های نانویی در دماهای خاص غیرپایداری خاصی را نشان می دهند كه كاهش این ناپایداری بسیار مشكل می باشد .
نانوماشین ها شامل هر سازه فعال در مقایس نانو می باشند كه توانایی انجام كار ، احساس محیط ، تولیدعلامت ، پزدازش اطلاعات هوشمند و رفتارهای در حد نانو رادارند . این خصوصیات ممكن است بصورت انفرادی و یا بصورت الحاقی با یك نانوماشین دیگر اعمال گردد . بنابراین ممكن است تمامی حالات فعالیت ؛ احساس ، پردازش اطلاعات ، توانایی واكنش و تاثیر مواد در مقیاس نانو در این مقوله قرار گیرد .
نانو ماشین ها باید قابل كنترل نیز باشند ، این كار به وسیله ابزاری كه خود در حد نانو بوده و بصورت برنامه ریزی شده به اطلاعات وارده عكسا لعمل نشان دهد صورت می گیرد . به هر حال نانو ماشین ها را نمی توان به آسانی ردیابی كرد بنابراین كنترل و كار با آنها مشكل است . از این رو گسترش نانو ماشین ها مشكلات تولید و كنترل آنها را نیز به ارمغان آورده است . بنابراین علم نانوماشین ها می باید نه تنها در زمینه طراحی و ساختن ، بلكه در زمینه كنترل ابزار فوق نیز فعالیت كند . در این راستا تكنیك هایی مانند میكروسكوپ الكترونی (SEM) و میكروسكوپ نیروی اتمی (AFM) برای فایل درك كردن نوع كنش ها در سطح نانو مورد استفاده قرار می گیرد .
نانوبیوتكنولوژی
طبیعت تعداد بیشماری از كنش ها را در مقیاس زانو رادر خود جای داده و به كمك انها توانسته در مصرف انرژی و مواد بسیار صرفه جویی كند . بنابراین علاقه خاصی به مهندسی شناخت ماشین هایی كه در طبیعت مورد استفاده بوده است ایجاد شده است . از این رو فعالیت تحقیقاتی در زمینه نانو ماشین ها طبیعی و قابلیت انجام كارهای مختلف در حد نانو به وسیله این ماشین ها متمركز شده است . این موتورها بدلیل بازده بسیار زیاد و توانایی مشابه سازی و وفور در طبیعت كه سبب كاهش هزینه تولید انبوه آنها می شود مورد اقبال واقع شده اند . بنابراین می توان گفت كه در علوم زیستی ، نانوتكنولوژی و بیوتكنولوژی پیوستگی زیادی دارند ، بطوریكه درمجموع نانوبیوتكنولوژی نام گرفته اند . در این راستا متخصصان بیولوژی به متخصصان نانوتكنولوژی در خصوص درك و فهم ساختمان ملكول های كوچك و طراحی ماشین های كوچك كمك می كنند . كاری كه حدود چهار میلیون سال در طبیعت ودر درون فضای كوچكی به نام سلول كه مملو از نانو ماشین ها است اتفاق می افتد . متخصصان نانوتكنولوژی با استفاده از قدرت خارق العاده ملكول های بیولوژی و فعالیت های سلولی می توانند با اهداف خود دست یابند ، كاری كه با روش های دیگر بسیار مشكل و یا ناممكن است . بنابراین نانوتكنولوژی نیز با موفقیت های نانوتكنولوژی و در راستای

استفاده از ملكول های بیولوژی پیشرفت خواهد كرد .
در طبیعت نانو ماشین ها به طور طبیعی برنامه های از پیش تعیین شده را به صورت یك عمل بیولوژی در اثر تغییرات فیزیكی وشیمیایی اعمال می كند . اما در علم نانوبیوتكتولوژی سعی در ایجاد این شرایط بصورت مصنوعی به همراه كشفیات مهم در زمینه بیولوژی ملكولی باعث باز شدن افق جدیدی در گسترده ماشین های بیوملكولی و نانو ماشین ها شده است . هدف اصلی در زمینه تحقیقات ماشین های بیوملكولی بهره گیری از مواد مختلف بیولوژی كه عمل انها درسطح سلولی باعث جهش ، ایجاد نیرو و یا تولید یك علامت خاص شوند. برای انجام كارهای مورد نظر می با

شد . البته برای دستیابی به نانوبیوتكنولوژی باید درك درستی از تركیبات بیولوژی د اشت تا بتوان به موازات آن طراحی در سطح كلان را انجام داد . بنابراین با گردآوری اقدام به ساختن یك نانوبیوماشین نمود. بر این اساس می توان گفت كه در آینده نه چندان دور تلفیق نانوتكنولوژی و بیوتكنولوژی به همراه فن آوری ممكن است دگرگونی عظیم فن آوری رادر تولید محصولات ایجاد كند .

مزیت های توسعه نانوبیوتكنولوژی عبارت است از :
1-بازده بالای انرژی بدلیل انجام كنش ها و واكنش های در حد ملكولی و اتمی
2- سرعت بالا و پایداری مناسب كنش ها و واكنش های بدلیل نبود پوشش و نیز طبیعت همسان مكانیسم نیروهای موجود
3- هزنیه تولید نسبتا كم به دلیل اندازه كوچك و موجود بودن در طبیعت
ساختن یا به عبارت دیگر مشابه سازی در علم نانوبیوتكنولوژی به دو بخش قابل تقسیم است .
1- ماشین های كه در سطح نانو ساخته شده به این مفهوم كه ساخت آنهاهمانند ماشین های بزرگ ولی در مقیاس نانو می باشد.
2- ساختن ماشین های نانویی كه در واقع ازموادی با منشاء آلی مانند پروتئین ها و DNA برای تولیدآنها استفاده می گردد.
برای این منظور بهترین راه مطالعه ماشین های موجود در طبیعت و سعی در بهره جستن از انها برای انجام اهداف مورد نظر می باشد .
تمام سلول های زنده از نانو ماشین های فراوانی از جنس RNA,DNA و پروتئین تشكیل شده كه فعالیت های حیاتی را امكان پذیر می سازند . در مقایسه با پروتئین ها ، ساختمان DNA ساده ،كوچك و همگون تر بوده و ساختار شناخته شده تری دارد. البته طبیعت قابل پیش بینی و دو رشته ای DNA باعث جذابیت بسیاری برای مطالعه در حد نانو شده است . این خصوصیات باعث شكل پذیری ساختاری مولكول DNA می گردد. از طرف دیگر پروتیئن ها نیز به نوبه خود در ساختن بافت سلولی ، مانند بافت نگه دارنده و آنزیم ها در سوخت و ساز سلولی نقش اساسی را دارند و می توانند به صورت یك موتور محرك عامل پیوستگی و یا عامل حس گر عمل كنند.
یكی دیگر از نانو ماشین های طبیعی ؛ ریبوزوم ها می باشند كه بر اساس كد ژنتیكی موجود هر فرد آمینواسیدها را در كنار هم بصورت رشته ای منظم قرار داده و پروتئین ها و آنزیم ها را ایجاد می كنند . پروتئین ها برای انجام فعالیت های سلولی از حمل مواد گرفته تا سوخت و ساز و در نتی

جه تامین انرژی مورد استفاده قرار می گیرند .
در حالیكه ملكول های RNA,DNA بیشتر نقش ذخیره و انتقال اطلاعات را انجام میدهند. اسیدهای نوكلوتیك بر اساس تعداد و تربیت قرار گرفت در رشته های DNA اطلاعات ژنتیكی بسیار متغیر را ثبت می كنند .آنها توانایی خود ساماندهی را داشته و از لحاظ فیزیكی و شیمیایی بسیار با ثبات هستند . هر DNAی تك رشته با استفاده از قدرت هیبرید شدن با رشته ای متشابه خود دو رشته ای می شود . این خاصیت توانایی ساختمان یك الی سه بعدی را به DNA می دهد و خود

ساماندهی بودن آن سبب چسبندگی و یكپارچگی انتهایی رشته می شود . استفاده از اسیدهای نوكلوتیك به عنوان یك واحد و توانایی بالقوه اساس ساختمان یك مكعب در اندازه های میكرومتر و نانو متر را فراهم می سازد .
اگر تمام اجزای ماشین های نانویی بصورت مناسب در كنار هم بكار گرفته شوند و بخوبی جهت داده شوند در مجموع مانند یك نانو ماشین با قدرت انعطاف فراوان قابل استفاده خواهند بود .

مثال هایی از نانو ماشین ها در طبیعت
شنوایی از طریق بال در پروانهها ، ظرافت پوست دلفین ها ، یا كرك های ظریفی كه امكان حركت عمودی را به مارمولك میدهد. ( پنجه های مارمولك از دسته كرك های پوشیده شده كه در مجموع حالت چسبندگی را به پاها می دهد) از جمله نانو ماشین ها می باشد كه از ساختار آنها می توان الگو برداری كرد .
در خصوص سوسك Stenocara كه در گرمترین نقطه روی كره زمین یعنی صحرای نامیب(namib) آفریقا یافت می شود . به راز تهیه آسان آب از رطوبت هوا پی بردند. این سوسك در هنگام پگاه صبحگاهی خود رادر جهت باد به سمت جلو خم كرده و قطرات ریز آب موجود در هوا را در پشت خود جمع آوری می كند . این كار باعث تامین آب تازه برای فعالیت حشره می شود . دانشمندان قبلا وجود نقاط ریز جاذب آب را در سطح پشتی این سوسك یافته بودند كه در واقع نقش یك پمپ را بازی می كند .ذرات آب در این قسمت ها جمع آوری شده و بتدریج با افزایش حجم قطرات بزرگتر تشكیل شده و در اثر وزن به روی سطح دافع آب كه در زیر این قسمت قرار دارد هدایت می شود . دانشمندان از این سیتسم جمع آوری ایده گرفته و حتی با سیستم پیشرفته تری با قرار دادن دو صفحه بسیار جاذب رطوبت و دافع رطوبت اندام به جمع آوری آب موجود در هوا كرده اند .
مرور مختصر بر ماشین های بیومولكولی
با در اختیار قرار داشتن میكروسكوپ های پیشرفته نگرش به یك سلول از محیط ساكن به یك محیط فعال كه نقل و انتقال بسیاری در آن انجام می شود مطعوف گردیدهاست . در اینجا به تعدادی از نانو موتورهایی كه در طبیعت و در درون محیط سلولی مورد استفاده قرار می گیرند اشاره می شود .
برخی از این ماشین ها شامل آنزیم كینس ،آنزیم RNA ، میوسین ، دینین ، سازنده آدونزین

تری فسفات ،كه به صورت نانو ابزار خطی ، ابزار بینایی و موتور چرخنده بیولوژی می شوند . علاوه براین ماشین های دیگری همانند موتور فلاژلایی كه كاملا شیمیایی می باشد را نیز می توان نام برد .در ذیل تعدادی از این نانو ماشین های طبیعی مورد بررسی قرار می گیرد .
موتور سازنده ATP
یكی از موتورهای كه به طور گسترده در طبیعت یافت می شود F0F1 سازنده ATP می باشد كه به طور كلی به موتور ATPase معروف است . ساختن ATP توسط آنزیم سازنده ATP كه در دوران میتوكندری وجود داشته و در واقع از تركیب دو نوع موتور شامل بخش F0 و قسمت كاتالیزور یا F1 می باشد صورت می گیرد .

خصوصیت مهم در این روند قابل تبدیل شدن ADP به ATP در چرخه تولید ATP می باشد . بر این اساس دو جهت در سیستم ساختن ATP وجود دارد و هر كدام از این دو جهت برای انجام عملی خاص مورد استفاده قرار می گیرد . برای مشخص شدن بهتر است كه چرخه رفت را در حالتی كه قسمت F0 سبب چرخش بخش Y از قسمت F شده و در نتیجه باعث ساختن ATP می شود .
شكل (1)

در این حالت چرخه برگشت زمانیكه قسمت Y برگشته و باعث فشار بر روی F0 شده قسمت پایه را به عقب بر می گرداند . بر این اساس چرخه رفت با نیروی وارده توسط پایه ایجاد شده و چرخه برگشت در اثر هیدرولیز ATP و تولید ADP صورت می گیرد . بنابراین روند چرخه ها بسته به شرایط محیط دارد . در مجموع این فعالیت ها انرژی غذاهای مصرف شده برای انجام فعالیت های حیاتی قابل استفاده می گردد .
مثال های زیادی را در مورد كاربرد نانو بیوموتور ATP می توان بر شمرد . از جمله استفاده از آن برای مخلوط كردن مواد در سطح ملكولی و كنترل جریان مایعات در سطح ملكولی كه به نوبه خود می تواند در كنترل سرعت واكنش های و یا در منظم كردن غلظت های مختلف مایعات كاربرد داشته باشد . علاوه بر این اطلاعات دقیقی در خصوص فعل و انفعالات درون مایعات را در اختیار قرار می دهد .
موتورهای ملكولی كه درجهت های مختلفی در طول رشته های پروتئینی حركت كرده و مواد را منتقل می سازند ، دسته دیگر را شامل می شود. این رشته های در واقع مانند ماشین های كوچك ملكول ها را جابجا كنند .البته این تحركات نیز به انرژی ATP نیازمند است . این نوع ماشین ها را می توان درسه دسته قرار داد :
1- كینسین ها Kinesins
2- میوسین ها myosins
3- دینتین ها dyneins
در حدود 350 نوع پروتئین به شكل كینسین وجود دارد كه در تقسیم سلولی و در ساختمان دیواره سلولی نقش بسزایی دارند . در حالیكه تنها قسمت مشابه همه آنها بخش كاتالیزوری پروتئینی انها می باشد . محل قرار گرفتن آنها در درون سلول نظم ساختاری آنها و تولید حركت در آنها متفاوت می باشد .
درون یك سلول زنده از لوله های بسیار ریزی پر شده كه از هسته سلول شروع شده و به تمام نقاط سلول امتداد یافته است . كینسین حمل مواد از سمت هسته به سایر قسمت ها را انجام می دهد در حالیكه دینئین ها نقش انتقال مواد از سایر نقاط به طرف هسته را بر عهده دارند . علاوه بر این كینسین ها دارای ساختمان میكروتیوپی می باشند ، در حالیكه میوسین ها ساختمان Actin دارند . اندازه ماشین های كینسین حدود یك سوم ماشین های میوسینی بوده و حدود یك دهم ماشین های دینین های وزن دارند .

Kinesins و myosins فعالیت خود را به دو روش متفاوت انجام می دهند . در myosin فعالیت به صورت قطعه قطعه انجام می شود بدین صورت كه با تمام شدن یك رشته میوسین اول غیر فعال شده و میوسین دوم وارد عمل می گردد و محموله را به میوسین دوم تحویل می گیرد. اما Kinesins قادر است تا تمام مراحل انتقال را به تنهایی انجام دهند .
در سیستمی كه توسط دانشگاه دلف ارائه شده این عمل بر عكس شده بنحوی كه ملكول ها كینسین بر روی سطح ثابت بوده و میكروتیوپ ها با اتصال به آنها جابجا می گردند . در این سیستم كانالهای بسیار ریزی به عمق 800 نانومتر بر روی بستر از سیلیكات ایجاد می شود . این كانالها به نحوی طراحی شده كه با هدایت جریان الكتریكی مواد را بطور دلخواه در مسیر مورد هدایت می كند . با این روش می توان ملكول های مورد نظر را به دلخواه جابجا نمود .

باكتری Escherichia coli و میكرو و ارگانیسم های مشابه به یك نوع موتور چرخشی مجهزند كه در حدود 45 نانو متر قطر دارد .هر موتور دارای یك رشته طولانی ، باریك و حلزون مانند می باشد كه چندین برابر بدن طول داشته ودر درون بستر گسترده شده است .
علاوه بر این موتور متحرك فوق و عامل جلو برنده یك سلول E.coli واحد شمارنده ذرات ، نسبت طول و gearboxes بوده و بر این اساس به عنوان یك ایده آل و آرزوی نانوتكنولوژیست ها محسوب می گردد .

(word) فایل ورد مقاله در مورد پروژه سیستم های تلویزیون

(word) فایل ورد مقاله در مورد پروژه سیستم های تلویزیون

… دانلود …

 (word) فایل ورد مقاله در مورد پروژه سیستم های تلویزیون دارای 24 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد (word) فایل ورد مقاله در مورد پروژه سیستم های تلویزیون  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي (word) فایل ورد مقاله در مورد پروژه سیستم های تلویزیون،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن (word) فایل ورد مقاله در مورد پروژه سیستم های تلویزیون :

پروژه سیستم های تلویزیون

بسمه تعالی

پردازش
در پردازش تصاویر رقمی معمولا“از شیوه های كه به شكل الگوریتم بیان می شود استفاده می گرددبنابراین غیر از تصویربرداری و نمایش تصویر می توان اغلب عملیات پردازش تصویر را با نرم افزار اجرا كرد تنها علت استفاده از سخت افزار ویژه پردازش تصویر نیاز به سرعت بالا دربعضی كاربردها و یا غلبه بر بعضی محدودیت های اساسی رایانه است.مثلا“یك كاربرد مهم از تصویربرداری رقمی ؛ریزبینی درنوركم است برای كاهش نویز تصویر باید چند متوسط گیری روی تصاویر متوالی با نرخ

قالب(غالبا“30قاب در ثانیه)انجام شود.شاختار بزرگراه در غالب رایانه ها جز چند رایانه بسیار كارآمد نمی تواند به سرعت داده مورد نیازبرای اجرای این عمل دست یابد بنابراین سامانه های پردازش تصویر امروزی تركیبی از رایانه های متداول و سخت افزارهای ویژه پردازش تصویر است كه كارهمه آنها به وسیله نرم افزار در حال اجرا روی رایانه اصلی هدایت می شود./
مدلهای متعدد سامانه های پردازش تصویر كه در حدود نیمه دهه 80در سراسر دنیا به فرو

ش رسید وسایل جانبی نسبتا“بزرگی بود كه به رایانه های میزبان با همان بزرگی متصل می شد.درانتهای دهه 80و ابتدای دهه 90سخت افزارهای تجاری پردازش تصویر به شكل بردهای تكی كه برای سازگاری با بزرگراه های استاندارد صنعتی و انطباق با كارگاه های كوچك مهندسی و رایانه های شخصی طراحی شده بود تغییر یافت .این تغییر علاوه بركاهش هزینه ها یكی از عوامل تاسیس شركت های زیادی با تخصص تولید نرم افزار پردازش تصویر بود.

گرچه هنوز هم سامانه های پردازش تصویر بزرگ برای كاربردهای نظیر پردازش تصاویر ماهواره ای به فروش می رسندحركت به سوی كوچك سازی وایجاد رایانه های كوچك همه منظوره كه به سخت افزار پردازش تصویر مجهز است همچنان ادامه دارد.سخت افزار لصلی تصویربرداری كه به این رایانه ها افزوده می شود تركیبی از یك ((رقمی ساز و بافرقاب ))برای رقمی سازی و ذخیره موقت تصویر یك ((واحد محاسبه و منطق))(ALU)برای اجرای عملیات حسابی ومنطقی درنرخ قاب و یك یا چند((بافرقاب))برای دستیابی سریع به داده های تصویر در طول پردازش است.امروزه می توان نرم افزارهای پردازش تصویرفراهم می شود وسایل نمایش و نرم افزارهای كارآمد پردازش كلمه و تولید گزارش ارائه نتایج را تسهیل می كند اغلب نتایج به دست آمده با چنین سامانه هایی به بردهای پردازش تصویر سریع و خاصی كه بابزرگراه مورد استفاده سازگارند انتقال می یابد.
یكی از مشخصه های علم پردازش تصویرعدم استفاده از یك راه حل برای كاربردهای متفاوت است

بنابراین فنونی كه دریك مورد خوب كار می كنند ممكن است در دیگری كاملا“ضعیف باشند تنها فایده وجود سخت افزار قوی ونرم افزارپایه درحال حاضر این است كه نقطه شروع كار نسبت به یك دهه پیش بسیار پیشرفته تر (وبازار صرفا“كسری از هزینه آن موقع)می باشد.به طوركلی هنوز هم پیدا كردن راه حل واقعی برای یك مساله خاص نیازمند تحقیق و توسعه فراوان است مباحثی كه درفصول بعدی مطرح می شود فقط برای این نوع فعالیت ها ابزارهایی را ارائه می كند.

مخابرات
استفاده ازمخابرات در پردازش تصویر رقمی معمولا“درمورد ارسال داده های تصویری است و اغلب شامل مخابره محلی بین رسانه های پردازش تصویر ومخابره را دور از یك نقطه به نقطه دیگر می باشدبرای اغلب رایانه ها سخت افزار ونرم افزار مخابره محلی به آسانی در دسترس است بیشتر كتب راجع به شبكه های رایانه ای به روشنی توافق های مخابره استاندارد را توضیح می دهند.
اگرداده های تصویری فشرده نشده در فواصل طولانی مخابره شوند مشكل جدی تری ایجاد می شود تاكنون باید این موضوع روشن شده باشد كه تصاویر رقمی حاوی مقادیر بزرگی از داده ها هستند اما یك خط تلفن صوتی حداكثر می تواند9600بیت بر ثانیه را انتقال دهد؛بنابراین ارسال یك تصویر 8بیتی 512×512با این نرخ بیت تقریبا“پنج دقیقه طول می كشد.ارتباط بیسیم با استفاده از ایستگاه های میانی نظیر ماهواره ها بسیار سریعتر است گرچه هزینه بیشتری دارد نكته این است كه دربسیاری مواقع ارسال تصاویر كامل درفواصل طولانی مورد نیاز است درفصل 6نشان خواهیم داد كه فشرده سازی وافشرده سازی و (انبساط)داده ها نقش اصلی را در حل این مشكل بر عهده دارد.

نمایش
نمایشگرهای تك رنگ و رنگی تلویزیونی ابزار اصلی نمایش درسیستم های پردازش تصویر امروزی است نمایشگرها با خروجی های واحد سخت افزاری نمایش تصویر كه در برد اصلی رایانه میزبان قرارداد ویابخشی از سخت افزارپردازشگر تصویری می باشد راه اندازی می شود همچنین می توان سیگنالهای خروجی ازواحد نمایش رابه یك وسیله ثبت تصویر داد تاتصویری چاپی (اسلاید؛عكس یاورق شفاف)ازآنچه روی نمایشگر دیده می شود تولید كند لامپ های اشعه كاتدی (CRT)بادستیابی تصادفی و دستگاه های چاپ نیز به عنوان وسایل نمایش استفاده می شود.
درنمایشگر های CRTرایانه با تولید سیگنال های راه انداز مورد نیاز محل اشعه الكترونی را در هر لحظه معین می كند تاتصویر ایجاد شود.درهرنقطه یك ولتاژكه متناسب با مقدار روشنایی نقطه متناظر درآرایه عددی است شدت پرتو رامدوله می كند مقدار شدت پرتو حاصل بین صفر برای نقاط سیاه تا مقدار بیشینه برای نقاط سفید متغیر است یك دوربین عكاسی كه روی صفحه CRTمتمركز است الگوی نوری باشدت متغیر حاصل را ظبط می كند.

وسایل چاپ تصویر اغلب برای پردازش تصویر با تفكیك پایین مفید است یك روش ساده برای تولید تصاویر خاكستری روی كاغذ استفاده از قابلیت چند ضربه ای چاپگر خطی استاندارد است.
می توان با تعداد و چگالی نویسه های روی هم چاپ شده درهرنقطه تصویر سطح خاكستری آن نقطه را تنظیم نمود.باانتخاب مناسب مجموعه نویسه ها می توان با یك برنامه رایانه ای ساد

ه و نویسه های نسبتا“كم به توزیع های خوب سطح خاكستری دست یافت.ضمیمه الف حاوی مثالهایی از این روش است چند وسیله متداول دیگر برای ثبت تصویر روی كاغذ چاپگرهای لیزری وسایل دارای كاغذ حساس به حرارت و دستگاه های جوهر افشان است.

فشرده سازی تصویر
وقتی برای تولید یك تصویر رقمی ؛تابع شدت نور دوبعدی متناظر نمونه برداری و چندی می شودمقادیر بی شماری ((داده))تولید می گردد.درواقع مقدار داده های تولید شده ممكن است آنقدر بزرگ باشد كه ذخیره سازی ؛پردازش ومخابره آن غیر عملی باشد.درچنین حالاتی به نمایش هایی غیر از نمونه برداری دوبعدی و چندی سازی ساده نیاز است به عنوان مثال برای نمایش دایره المعارف Encyclopaedie Britannice درشكل رقمی بیش از 25 گیگابایت (10×25بایت)داده مورد نیاز است.
فشرده سازی تصویر به موضوع كاهش مقدار داده های مورد نیاز برای نمایش تصویر رقمی می پردازد.اساس فرآیندكاهش حذف داده های زاید است از نقطه نظر ریاضی این فرآیند معادل تبدیل یك آرایه پیكسلی دوبعدی به یك مجموعه داده ناهمبسته آماری است كه معمولا“این تبدیل قبل از ذخیره سازی یا ارسال تصویر انجام می شود.تصویر فشرده در زمانی دیگر یا در مقصد وافشرده می شود تا تصویر اولیه با تقریبی ازآن بازسازی شود.
توجه به فشرده سازی تصویر بیش از25سال سابقه دارد در ابتدا تحقیقات در این موضوع روی توسعه روش های آنالوگ برای كاهش عرض باند ارسال ویدیو كه فشرده سازی عرض باند خوانده می شود متمركز بود گرچه اختراع رایانه های رقمی و بدنبال آن توسعه مدارهای مجتمع پیشرفته باعث شد كه توجه از روش های فشرده سازی آنالوگ به روش های رقمی معطوف شود اخیرا“با پذیرش جهانی چند استاندارد فشرده سازی تصویر زمینه رشد این موضوع از طریق كاربرد عملی كارهای نظری شروع شده از دهه 1940فراهم گردید شانون و همكارانش در این دهه برای اولین بار روابط احتمالاتی را برای میزان اطلاعات و نمایش ارسال و فشرده سازی داده ها بیان كردند.

نیاز به فشرده سازی تصویر درطول سال های اخیر بتدریج رشد كرده است به طوری كه اكنون این مبحث به عنوان یك ((فناوری فعال ساز))شناخته می شود.به عنوان مثال همواره فشرده سازی

تصویر در افزایش محاسبات چند رسانه ای (یعنی استفاده از رایانه های رقمی در چاپ و نشر و تولید و توزیع ویدیو)بسیار موثر بوده وهست.بعلاوه ؛فشرده سازی تصویر ؛فناوری
كار باتفكیك مكانی افزایش یافته در حسگرهای تصویر بردار امروزی واستاندارد های درحال تكامل پخش تلویزیون است گذشته از این فشرده سازی تصویر نقش خیلی مهمی در بسیاری از كاربردهای مهم و گوناگون شامل گردهمایی تصویری از راه دور ؛سنجش از راه دور(استفاده از تصویربرداری ماهواره ای در كاربردهای هوایی وسایركاربردهای زمینی )تصویربرداری اسناد تصویر برداری پزشكی ؛ارسال دورنگار و كنترل وسایل هدایت از راه دور دركاربردهای نظامی ؛فضایی ومواد زائد خطرناك بازی می كند خلاصه این كه تعداد روبه افزایشی ازكاربردها به پردازش ذخیره سازی و ارسال پر بازده تصاویر دودویی خاكستری یا رنگی نیاز دارند.

مبانی
عبارت فشرده سازی داده به فرآیند كاهش مقدار داده های مورد نیاز برای بیان یك مقدار معین از اطلاعات اشاره می كند تفاوت آشكار بین داده و اطلاعات هستند وازمقادیر متفاوتی داده می توان برای نمایش یك مقدار ثابت اطلاعات استفاده كرد یك مثال آن حالتی است كه فرد ((پرحرف))ویك فرد ((كم حرف))هردو بخواهند یك داستان را تعریف كنند دراین مورد اطلاعات مورد علاقه داستان است و كلمات داده های مورد استفاده برای بیان اطلاعات هستند.اگر این دونفر تعداد متفاوتی از كلمات را برای تعریف داستان به كاربرند دونسخه متفاوت از داستان ایجاد می شود و حداقل یكی از دونقل دارای داده های غیرضروری است یعنی دارای داده ها (باكلماتی)است كه یاهیچ اطلاعات مرتبطی را ارائه نمی كنند یا فقط چیزهایی را كه قبلا“معلوم بوده اند دوباره بیان می كنند.بنابراین گفته می شودكه این نقل ؛افزونگی داده دارد.افزونگی داده مهمترین مورد در فشرده سازی تصویر رقمی است.

مدلهای فشرده سازی تصویر
سامانه های عملی فشرده سازی تصویر معمولا“ازتركیب این روش ها بوجود می آیند.دراین بخش مشخصات كلی چنین سامانه ای رابررسی می كنیم و یك الگوی كلی برای نمایش آن ارائه می نماییم.

همانطوركه شكل یك نشان می دهد یك سامانه فشرده سازی تصویردارای دوبلوك ساختاری جداگانه است یك رمز گذار و یك رمزبردارتصویر ورودی (x-y)fبازسازی می شود.درحالت كلی ممكن است (x-y)fنسخه دوم دقیقی از
(x-y)fباشدیانباشد.درحالت مثبت ؛سامانه بدون خطا یا نگهدار اطلاعات است اگر چنین نباش

د مقداری اعوجاج درتصویر بازسازی شده وجود دارد.
رمزگذار ورمزبردار هردو دارای دوتابع یازیر بلوك نسبتا“مستقل هستند.رمزگذار از رمزگذار منبع كه افزونگی های ورودی را حذف می كند ورمزگذار كانال كه امنیت نویز خروجی رمزگذار منبع را افزایش می دهد تشكیل می شود همان طور كه انتظار می رود رمز بردار نیز شامل یك رمزبردار كانال و به دنبال آن یك رمزبردار منبع است. اگر كانال بین رمزگذار و رمزبردار بدون نویز باشد(درمعرض خطا نباشد)رمزگذار و رمزبردار كانال حذف می شوند ورمزگذار و رمزبردار كلی بترتیب معادل رمزگذار و رمزبردار منبع می شوند.

رمزگزار ورمزبردار منبع
رمزگذار منبع مسؤول كاهش یاحذف هریك ازافزونگی های رمزنگاری ؛بین پیكسلی یا روان بصری در تصویر ورودی است كاربرد مورد نظر ومیزان كیفیت مورد نیاز تصویر بهترین روش رمزگذاری را تعیین می كند معمولا“این فرآیندرامی توان با دنباله ی از سه عمل مستقل مدل نمود.همانطور كه

(الف)نشان می دهد هریك از اعمال برای كاهش یكی از سه نوع افزونگی مشروح طراحی می شوند شكل2رمزبردار منبع متناظر آن رانشان می دهد.
درمرحله اول فرآیند رمزگذاری منبع نگاشت گر داده های ورودی را به یك قالب (معمولا“غیر بصری)كه برای كاهش افزونگی های بین پیكسلی تصویر ورودی طراحی شده است ؛تبدیل می كند.این عمل درحالت كلی معكوس پذیر است و ممكن است مقدار داده مورد نیاز برای نمای

ش تصویر را كاهش بدهد یاندهد.رمزنگاری طول دنباله (RL)(بخش های216و246)مثالی از یك نگاشت است كه درمرحله اول فرآیند كلی رمزگذاری منبع باعث فشرده سازی داده ها می شودونمایش تصویربوسیله مجموعه ای از ضرایب تبدیل مثالی ازحالت مخالف است دراین حالت نگاشت گر تصویر را به آرایه ای از ضرایب تبدیل می نماید تا افزونگی های بین پیكسلی آن برای فشرده سازی درمراحل بعدی رمزگذاری قابل دسترس تر بشوند.

رمزگذارورمزبردار كانال
وقتی كانال شكل نویزدار یا درمعرض خطا باشد رمزگذار ورمزبرداركانال نقش مهمی درفرآیند كلی رمزگذاری –رمزبرداری بازی می كنند این دوبلوك برای كاهش اثر نویز كانال بوسیله افزودن یك شكل كنترل شده از افزونگی به داده های رمز شده منبع طراحی می شوند گرچه خروجی رمزگذار منبع مقدار كمی افزونگی دارد اما بدون اضافه شدن افزونگی كنترل شده فوق این خروجی نسبت به نویز انتقال بسیار حساس خواهد بود.
یكی از مفیدترین روش های رمزگذاری كانال بوسیله همینگ (1950)طراحی شد این روش بر اساس افزودن بیت های كافی به داده هایی كه رمز می شوند می باشد طوری كه اطمینان می دهد به میزان حداقل لازم بین كلمات رمز معتبر تفاوت (فاصله)وجود داردبرای مثال همینگ نشان داد كه اگر 3بیت افزونگی به یك كلمه 4بیتی اضافه شود طوری كه فاصله بین هردو كلمه رمز معتبر 3باشد تمام خطاهای یك بیتی رامی توان كشف و تصحیح كرد(با افزودن بیت های افزونگی بیشتر می توان خطاهای چند بیتی را كشف و یا تصحیح كرد.)

فشرده سازی بدون خطا
دركاربردهای متعددی فشرده سازی بدون خطا تنهاوسیله مناسب برای كاهش داده ها است یكی از این كاربردها بایگانی اسناد پزشكی یا تجاری می باشدكه درآنها معمولا“به دلایل قانونی فشرده سازی با اتلاف ممنوع است كاربر دیگر پردازش تصاویر دریافتی ازLANDSATاست كه دراین مورد نوع استفاده وهزینه جمع آوری داده ها هر اتلافی را نامطلوب می سازد.كاربر دیگر پرتونگاری رقمی است كه اتلاف اطلاعات می تواند دقت تشخیص را به مخاطره اندازد.دراین موارد و موارد دیگر كاربرد مورد نظر و طبیعت تصاویر مورد بررسی نیاز به فشرده سازی بدون خطا را مطرح می سازند.
دراین بخش برروی روش های اصلی فشرده سازی بدون خطا كه اكنون استفاده می شوند.متمركز می شویم این روش معمولا“نسبت های فشرده سازی بین 2تا 10را فراهم می آورندگذشته از این كاربرد یكسانی درتصاویر دودویی و خاكستری دارند.همان طور كه نشان داده شد روش های

فشرده سازی بدون خطا معمولا“تركیبی از دوعمل نسبتا“مستقل هستند:1-طرح یك نمایش دیگر از تصویری كه افزونگی های پیكسلی آن باید كاهش یابند2-رمزنگاری این نمایش طوری كه افزونگی های رمزنگاری حذف شوند این مراحل متناظر با مراحل نگاشت ورمزنگاری نماد در مدل رمزگذاری منبع هستند.

رمزنگاری طول متغیرش دهیم معمولا“در رمزنگاری دودویی طبیعی سطوح خاكستری تصویر افزونگی رمزنگاری وجود دارد می توان با رمزنگاری سطوح خاكستری طوری كه معادله حداقل شود افزونگی های رمزنگاری راحذف نمود انجام این كار نیازمند استفاده از یك رمزطول متغیر كه كوتاه ترین كلمات رمزممكن رابه متحمل ترین سطوح خاكستری نسبت دهد می باشد دراینجا چند روش بهینه و نزدیك بهینه برای ایجاد چنین رمزی را بررسی می كنیم روابط این روش هابه زبان نظریه اطلاعات نوشته می شوند.نمادهای منبع در عمل ممكن است خود سطوح خاكستری تصویر یا خروجی یك نگاشت سطح خاكستری (مثلا“تفاضل پیكسل ها ؛طول دنباله های ثابت و غیره)

رمزنگاری هافمن
متداول ترین روش برای حذف افزونگی رمزنگاری هافمن است(Huffman[1951])هنگام رمزنگاری تك به تك نمادهای یك منبع اطلاعات رمزنگاری هافمن كوچكترین تعداد ممكن نماد رمز برنماد منبع را نتیجه می دهد ازنظر قضیه رمزنگاری بدون نویز رمز حاصل برای یك مقدار ثابت nبااین قید كه نمادهای منبع تك به تك رمز شوند بهینه است.

رمزگذاری حسابی
برخلاف رمزهای طول متغیرمشروح درفوق رمزنگاری حسابی رمزهای غیربلوكی تولید می كند.در رمزنگاری حسابی كه می توان سرمنشاءآن را تاكارEliasردگیری كرد(Abram son[1963]را ببیند)تناظر یك به یك بین نمادهای منبع و كلمات رمز وجود ندارد .درعوض به یك دنباله كامل از نمادهای منبع (یاپیام)تنها یك كلمه رمز حسابی منتسب می شود.خودكلمه رمز بازه ای از اعداد حقیقی بین 1,0را تعریف می كند.وقتی تعداد نمادها در پیام افزایش می یابد بازه مورد استفاده برای نمایش آن كوچكتر می شود وتعداد واحدهای اطلاعات (مثلا”بیت های)مورد نیاز برای نمایش بازه بیشتر می شود.
هرنماد پیام اندازه بازه را طبق احتمال وقوعش كاهش می دهد.چون این روش برخلاف روش هافمن نیاز ندارد كه هرنماد منبع به یك تعداد صحیح ازنمادهای رمز ترجمه شود(یعنی این كه نمادها تك تك رمزشوند)لذا به كران تعیین شده بوسیله قضیه رمزنگاری بدون نویزدست می یابد(البته فقط درجنبه نظری)فرآیند پایه رمزنگاری حسابی رانشان می دهد دراینجا دنباله یا پیام5 نمادی a a a a a ازیك منبع چهارنمادی رمزمی شود.درشروع فرآیندرمزنگاری فرض می شودكه پیام تمام بازه (0,1)را اشغال نماید.همان طور كه جدول یك نشان می دهد درابتدا این بازه براساس احتمالات نمادهای منبع به چهارناحیه تقسیم می شودمثلا“نمادaبه زیربازه (0,02)مربوط می باشد.چونaاولین نماد پیام است كه رمز می شود؛بازه پیام در ابتدا به زیربازه (0,02) كوچك می شود.بنابراین زیربازه (0,02)به اندازه ارتقاع كامل نمودار ؛انبساط می یابد ونقاط پایانی ارتفاع نمودار با مقادیر پایانی این زیربازه برچسب زده می شوند.آنگاه این زیربازه طبق احتمالات نمادهای منبع اولیه تقسیم می شود و فرآیند با نماد پیام بعدی ادامه می یابد.در این روش نماد a زیربازه را به (004,008)كوچك می كند a آن را به بازه (0056,0072)كوچكتر می كند و همین طور تا آخر.نماد پیام آخری كه باید به عنوان شاخص ویژه پایان پیام ذخیره شود محدوده را به بازه

(006752,00688)كوچك می كند.البته از هرعدد درون این زیربازه مثلا“0068 می توان برای نمایش پیام استفاده كرد.
در پیام رمز حسابی شده شكل 4سه رقم دهدهی برای نمایش پیام پنج نمادی استفاده می شود كه معادل 3/5 یا 06رقم دهدهی بر نماد منبع است و به خوبی با آنتروپی منبع كه طبق معادله ی(6 .3-3)برابر 058رقم دهدی یا واحد دهگانی برنماد می باشد قابل مقایسه است .وقتی طول رشته ای كه باید رمزشود افزایش می یابد.رمزحسابی حاصل به كران تعیین شده بوسیله قضیه رمزنگاری بدون نویز نزدیك می شود.درعمل دوعامل باعث می شوند كه كارآیی رمزنگاری نتواند به آن كران برسد1-افزودن شاخص پایان پیام كه برای جداسازی یك پیام از دیگری لازم است2-استفاده از محاسبات با دقت محدود.در پیاده سازیهای عملی رمزنگاری حسابی با كاربرد روشهای مقیاس كردن وگرد كردن(Langdon Rissanen[1981])عامل دوم اجرا می شود.عمل مقیاس كردن قبل از تقسیم هر زیربازه طبق احتمالات نماد آن را به زیربازه (0,1)تراز می كند عمل گرد كردن تضمین كردنهای مربوط به محاسبات با دقت محدود مانع نمایش دقیق زیربازه های رمزنگاری نمی شود

رمز نگاری بیت-صفحه ای
پس از بررسی روشهای اصلی حذف افزونگی رمزنگاری اكنون یكی از چند روش فشرد

ه سازی بدون خطا را كه افزونگی های بین پیكسلی تصویر را نیز حذف می كندبررسی می نماییم این روش كه رمزنگاری بیت-صفحه ای خوانده می شود.براساس تجزیه یك تصویر چند سطحی (تكرنگ یارنگی )به مجموعه ای از تصاویر دودویی و سپس فشرده سازی هریك ازتصاویر ده را شرح می دهیم و مروری نیز بر تعدادی از روشهای فشرده سازی متداول خواهیم داشت.

رمزنگاری ناحیه ثابت
یك روش ساده اما مؤثربرای فشرده سازی تصویر دودویی یا بیت-صفحه استفاده ار كلمات رمزمخصوص برای شناساندن نواحی بزرگ یك ها یا صفرهای پیوسته می باشد.درچنین روشی كه رمزنگاری ناحیه ثابت خوانده می شودتصویربه بلوك هایی با ابعادn×m پیكسل تقسیم می شودكه این بلوك ها به عنوان تمام سفید ؛تمام سیاه یا مختلط گروه بندی می شوند.آنگاه به متحمل ترین یا مكررترین گروه كلمه رمز یك بیتی 0 وبه دوگروه دیگر رمزهای دوبیتی11,10منتسب می شود.با این روش تصویر فشرده می شود؛زیرا mn بیت كه معمولا“برای نمایش یك ناحیه ثابت استفاده می گردند؛با یك كلمه رمزدوبیتی یا یك بیتی جایگزین می شوند.البته رمزمنتسب شده به گروه باشدت مختلط به عنوان یك پیشونداستفاده می شود؛كه به دنبال آن الگوی m بیتی بلوك قرار می گیرد.
هنگام فشرده سازی اسناد متنی غالبا“سفید یك روش ساده تر این است كه نواحی تمام سفید را با 0 و تمام بلوك های دیگر(ازجمله بلوكهای تمام سیاه)را با1 كه به دنبال آن الگوی بیتی بلوك قرار می گیرد رمز كنیم .این روش پرش از بلوك سفید (WBS)خوانده می شود.چون تعداد كمی نواحی تمام سیاه مورد انتظارهستند؛این نواحی نیز درگروه نواحی باشدت مختلط قرار می گیرند؛درنتیجه این كار ؛استفاده ازكلمه رمزیك بیتی برای نواحی سفید بسیار متحمل ممكن می شود.یك بهبود دراین روال(با بلوك های n ×1)رمزگذاری خطوط تمام سفید با 0 ورمزگذاری سایر خطوط با 1 كه به دنبال آن دنباله رمز WBSمعمولی آن خط قرار دارد می باشد.بهبود دیگر به كارگیری یك روش تكراری است كه تصویر دودویی یابیت-صفحه را به زیر بلوك های متوالیا“كوچكتر و كوچكترتجزیه كند.در بلوك های دوبعدی ؛هر بلوك تمام سفید با0 رمز می شود و سایربلوك ها به زیر بلوك هایی تقسیم می شوندكه پیشوند1 به آنهامنتسب گردیده و به روش مشابهی رمز می شوند.یعنی اگریك زیربلوك تمام سفید باشد؛پیشوند 1 به رمزآن داده می شودكه دلالت براین دارد كه این زیربلوك حاصل اولین تقسیم بلوك می باشد و به دنبال آن 0 قرار می گیردكه نشانه تمام سفید بودن آن می باشد اگر زیر بلوك تمام سفید نباشد؛فرآیند تجزیه آنقدر تكرارمی شود تابه زیربلوك هایی با ابعاد نسبتا“كوچك (ازپیش گزیده)برسیم ودر این مرحله هر زیربلوك اگر تمام سفید باشدبا 0 وگرنه 1همراه با الگوی بیتی بلوك رمز می شود.

استانداردهای فشرده سازی تصویر
بسیاری از روش های فشرده سازی بدون خطا و با اتلاف كه تاكنون توصیف شدند نقش مهمی در توسعه و پذیرش استانداردهای اصلی فعلی برای فشرده سازی تصویر بازی كرده اند دراین بخش این استانداردهارا كه در بیشتر موارد باهمكاری مشترك سازمان استاندارد جهانی(ISO)و كمیته مشورتی تلفن و تلگراف جهانی(CCITT)وضع شده اند بررسی می كنیم .این استانداردها به فشرده سازی تصویر پیوسته (تك رنگی ورنگی)همچنین تصاویر تك قاب یادنباله قاب(متحرك)می پردازند.

فشرده سازی یك بعدی
در روش فشرده سازی یك بعدی گروه3 CCITT هرخط تصویر به صورت دنباله ای از كلمات

رمزبا طول متغیر كه این كلمات رمز بیانگر طول دنباله های سفید و سیاه در پیمایش چپ وراست آن خط هستند رمزمی شود.خود كلمات رمز؛دونوع هستند.اگرطول دنباله كمتر از63باشد بایك رمزپایان دهنده از رمزهافمن تغییر یافته جدول 2رمز می شود.اگر طول دنباله بزرگتر از63باشد؛بزرگترین رمزتركیبی ممكن (كه ازطول دنباله تجاوز نمی كند)ازجدول3همراه با یك رمزپایان دهنده كه بیا

نگر تفاضل بین رمزتركیبی و طول دنباله واقعی است استفاده می شود.دراین استانداردلازم است كه هرخط با یك كلمه رمزRLسفید كه ممكن است 00110101 یعنی رمزدنباله سفید به طول صفرباشد شروع شود.نهایتا“یك كلمه رمزپایان خط) EOL)000000000001 برای پایان دادن هرخط ونیز اعلام اولین خط هر تصویر جدید استفاده می شود.انتهای یك دنباله از تصاویر باشش EOL متوالی نشان داده می شود.

فشرده سازی دوبعدی
روش فشرده سازی دوبعدی اتخاذ شده برای هردو استاندارد گروه3و4CCITTیك روش خط به خط است كه درآن محل هرگذر از دنباله سیاه به سفید یا برعكس برحسب موقعیت عنصر مرجع aكه روی خط درحال رمزنگاری قراردارد رمز می شود خط قبلا“رمز شده خط مرجع خوانده می شود خط مرجع برای اولین خط هر تصویر جدید یك خط سفید فرضی است.

فشرده سازی تصاویر تكرنگ و رنگی دنباله ای
تنها استاندارد رسمی برای فشرده سازی و افشرده سازی تصاویر دنباله ای استاندارد H.261(كه باعنوان64×Pنیز اشاره می شود) دواستاندارد دیگر كه MPEGIوMPEG IIخوانده می شوند بوسیله گروه متخصصان تصویر متحرك CCITTوISOدرحال تهیه هستند.
استاتدارد H.261برای كاربردهای گردهمایی راه دور تصویری می باشد كه دراین كاربردها باید تصویر كاملا“متحرك روی خطوط TIبا تاخیرهای انتقال كمتر از 150میلی ثانیه ارسال شود( تاخیرهایی كه متجاوزاز150میلی ثانیه باشنداحساس مشاهده مستقیم را برای بینندگان فراهم نمی آورند)برعكس استاندارد MPEGIپیشنهاد شده یك استاندارد فشرده سازی ویدیو با كیفیت تفریحی برای ذخیره سازی و بازیابی تصاویر فشرده روی رسانه های رقمی نظیر CD-ROMای امروزی درحدودنرج خطوط انتقال TIهستنداستاندارد MPEGIنرخهای بیت و كیفیت رمزگذاری بالاتر رانیز پوشش می دهد درهرحال این استاندارد روال رمزنگاری خاصی رامشخص نمی كند بلكه فقط یك رشته بیت رمز شده استاندارد و رمزبردار متناظر آن راتعریف می كند استاندارد MPEG II ازن

رخهای انتقال ویدیویی بین 5تا10مگابیت بر ثانیه كه برای پخش تلویزیون كابلی و پخش وسیع ماهواره ای باند باریك مناسب هستند پشتیبانی می كند.
هردواستاندارد MPEGو H.261روش فشرده سازی مبتنی بر DCTتوصیف شده دربخش قبلی را توسعه می دهند تا بدین وسیله كاهش افزونگی های بین قابی را نیز شامل شود.این استانداردها ابتدا یك قاب شروع یا مرجع را با استفاده از یك روش شبه JPEGكه مبتنی بر DCTباشد فشرده می سازند سپس قاب فشرده شده را وافشرده می كنند تا قاب اولیه بازسازی شود حركت اشیا بین قاب بازسازی شده و قاب بعدی را تخمین زده و براساس مقدار حركت تصمیم می گیرند كه آیا قاب بعدی رامستقلا“یا بااستفاده از قاب قبلا“رمز شده فشرده نمایند.مرحله تخمین حركت توعا“شامل لغزاندن هر زیر تصویر بازسازی شده حول زیر تصویرهای مجاورش در قاب بعدی و محاسبه یك معیار همبستگی (نظیرجمع مربعات تفاضلهای پیكسل به پیكسل)می باشد درواقع اغلب این فرآیند با استفاده از نموهای جزءپیكسلی (نظیر لغزاندن زیر تصویر به اندازه 1/4پیكسل درهربار)انجام می شود كه این عمل درو نیابی مقادیرنقاط بین پیكسل هاقبل ار محاسبه معیار همبستگی را الزامی می كندازنظرمحاسباتی ممكن است این فرآیند پرهزینه باشد.چون استاندا

رد MPEGبرای كاربردهایی است كه درآنها ممكن است تغییرات سریع بسیاری در صحنه رخ دهد.دراین استانداردلازم است هر پانزده قاب یكی بدون رجوع به قاب قبلش یك رمزی شبه JPEGشود.این ویژگی برای ویرایش ویدیو نیز مفید است.تفاوت اصلی بین MPEGو H.261در روش تخمین حركت می باشد.دراستاندارد H.261 باید هرقاب باقاب قبلش مقایسه شود اما استاندارد MPEG پیشنهاد شده تعداد قابهای قبلی را كه می توان درفرآیند تخمین حركت ازآنها استفاده نمود تعریف نمی كنند./

(word) فایل ورد مقاله انواع کاه

(word) فایل ورد مقاله انواع کاه

… دانلود …

 (word) فایل ورد مقاله انواع کاه دارای 26 صفحه می باشد و دارای تنظیمات و فهرست کامل در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد (word) فایل ورد مقاله انواع کاه  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

توجه : توضیحات زیر بخشی از متن اصلی می باشد که بدون قالب و فرمت بندی کپی شده است

بخشی از فهرست مطالب پروژه (word) فایل ورد مقاله انواع کاه

مقدمه 

استفاده در تغذیه دام 

غنی سازی کاه 

مزایای تغذیه ای  

فایده‏هاى غنى‏سازى کاه

انواع روش های غنی سازی کاه 

تعیین ارزش غذایی گیاه موخور جهت استفاده در تغذیه دام 

نمونه‌برداری از گیاه موخور

کاه یولاف   

یولاف جهت علوفه خشک    

سیلو کردن 

کاه

منابع 

کاه شامل ساقه های الیافی حاصل از جو ، گندم ، یولاف و یا لگوم ها است . همچنین ساقه و برگهای غلات را که بعد از جدا نمودن دانه های رسیده آن بر جای می مانند را در بر می گیرد

استفاده در تغذیه دام

این محصول یک منبع خوب الیاف محسوب میشود ، اما میزان پروتئین و انرزی آن کم است . غالبا عقیده بر این است که کاه یولاف خوش خوراک ترین کاه است . ترکیبات کاه بیشتر تحت تاثیر مرحله بلوغ گیاه در زمان برداشت و شرایط محیطی قرار داشته و اصولا واریته گیاه در این مورد اهمیت کمتری دارد . پروتئین خام در این محصول کم بوده (5-2 % ) و از قابلیت هضم اندکی برخوردار است . کاه از 45-40 % سلولز ، 50-30 % همی سلولز ، 12-8 % لیگنین تشکیل می شود

کاه حاصل از نخود و لوبیا حاوی پروتئین  ، کلسیم و منیزیم بیشتری نسبت به کاه غلات است . کاه این گیاهان نسبت به کاه غلات دارای ساقه های ضخیمتر و الیافی تری بوده و لذا خشک کردن آنها مشکل تر بوده و به همین خاطر به آسانی کپک میزند

یکى از مهمترین مسائل یک دامدارى، چگونگى تامین خوراک دامهاست. چون خوراک دام یک ماده حیاتى است که باید به‏صورت دایمى (روزانه و به‏موقع) در اختیار دام باشد. بنابراین، تامین غذاى دام به عنوان یک اصل مهم اهمیت زیادى دارد. یک دامدار باید براى تامین غذاى سالیانه دام و جلوگیرى از خطر کمبود غذاى دام یا افزایش هزینه آن، در فصل تابستان با جمع‏آورى علوفه یا سیلوکردن، توشه زمستانه را براى دام ‏ها  مهیا کند . در دامدارى‏هاى ایران معمولا نیاز غذایى دام را کنسانتره و دیگر علوفه تشکیل مى‏دهد . انواع علوفه‏اى را که به دام شیرى یا گوشتى مى‏دهند، عبارتند از: کاه گندم، کاه جو ، سیلوى ذرت، ذرت علوفه‏اى، علف باغات، پَس چَر مزارع، برگ درختان، یونجه، شبدر و کاه برنج مى‏باشد که دراین میان کاه برنج بیشترین مواد را در تغذیه دام تشکیل مى‏دهد

کاه به علت خشک و پُرحجم‏بودن، ارزش غذایى زیادى براى دام‏ها ندارد. از نظر ارزش غذایى، کاه جو از کاه گندم بهتر است. همچنین کاه گندم از کاه برنج بهتر است. براى دام‏هاى سنگین بهتر است که کاه به صورت رشته‏هاى بلند باشد. مصرف کاه باید کم و به مقدار لازم باشد. هر چه مقدار این علوفه در جیره غذایى دام‏ها بیشتر باشد، جلوى هضم و مصرف بیشتر غذا را مى‏گیرد. بهت راست کاه را همیشه بعد از خوراک‏هاى دیگر به دام‏ها داد

در ابتداى دوره شیروارى چون دام وزن زیادى را از دست داده و اشتهاى کمترى دارد، باید از علوفه‏هاى مرغوب و کنسانتره خوب استفاده کرد. به علاوه از دادن علوفه‏هایى مانند کاه و سبوس برنج باید خوددارى شود

– براى جلوگرى از نفخ دام باید کاه غنى‏شده را همراه با علوفه‏هاى خشک دیگر استفاده کرد. مقدار کاه  غنى‏شده را براى گوسفند از دویست گرم و براى گاو از سیصد گرم در روز شروع مى‏کنند. کم‏کم این مقدار را بیشترى مى‏کنند

– پوسته­های تخم آفتابگردان دارای انرژی معادل سه هزار و 300 کیلو کالری هستند که از این لحاظ یا کاه غلات مانند کاه گندم ، سوبل و غیره قابل رقابت است و می توان به راحتی آن را جایگزین کاه غلات کرد

 رنگ/بافت : کاه غلات به رنگ زرد کمرنگ و کاه لگوم ها سبز هستند

خوش خوراکی : برای تحریک مصرف آن باید کاه را با ملاس مخلوط نموده و یا روی کاه ملاس ریخت

محدودیت های مصرف ( عوامل ضد تغذیه ای )

 

(word) فایل ورد پاورپوینت پردازنده های چند هسته ای

(word) فایل ورد  پاورپوینت پردازنده های چند هسته ای

… دانلود …

توجه : این پروژه به صورت فایل power point (پاور پوینت) ارائه میگردد

 (word) فایل ورد پاورپوینت پردازنده های چند هسته ای دارای 11 اسلاید می باشد و دارای تنظیمات کامل در Power Point می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل پاور پوینت (word) فایل ورد پاورپوینت پردازنده های چند هسته ای  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.


لطفا به نکات زیر در هنگام خرید

دانلود(word) فایل ورد پاورپوینت پردازنده های چند هسته ای

توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه 

دانلود(word) فایل ورد پاورپوینت پردازنده های چند هسته ای

قرار داده شده است

2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت  تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید

3-پس از پرداخت هزینه ، حداکثر طی 12 ساعت پاورپوینت خرید شده ، به ادرس ایمیل شما ارسال خواهد شد

4-در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد

5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار داده نشده است


بخشی از متن (word) فایل ورد پاورپوینت پردازنده های چند هسته ای :

اسلاید 1 :

مقد مه

nعلم کامپیوتر با سرعت بسیار زیاد درحال پیشرفت است و روزبه روز سخت افزارها و    نرم افزارهایی وارد بازار می شوند که موجب تحول این صنعت می گردند.

n

nدو شرکت بزرگی که به شد ت ازاین محصول پشتیبانی می کنند واز تولید کننده های عمد ه ی آن به شمارمی روند  Intel” ” و AMD” ” هستند.

n

nابتدا این شرکت AMD  بود که اعلا م کردقصد تولید پردازند های چند هسته ای را دارد ؛ اما اولین پردازنده ی چند هسته ای که وارد بازار شد تولید شرکت Intelبود.

اسلاید 2 :

پردازنده های چند هسته ای

nاز دو یا چند هسته در قالب یک بسته مدارات مجتمع (IC) تشکیل شده است .

n

nاین پردازنده ها عمل چند پردازشی (Multi-processor) رادر قالب یک بسته فیزیکی پیاده سازی می کنند .

n

nویژگیهای  یك CPU

n

nحافظه نهان:

nمزایای چند پردازشی:

nمثال : فرض كنید بخواهید سه برنامه رایت DVD وموسیقی گوش دادن و   نرم افزارMATLAB همزمان اجرا كنید.

اسلاید 3 :

تفا وت چند پردازنده ای و چند هسته ای

nبرد اصلی (Main board) خاص نیاز است.

n

nگران بودن قطعات دیگر .

n

nاولین چند پردازنده شرکت Apple در محصول خود استفاده کرد.

n

nکاربرد Multi-Core

اسلاید 4 :

علل پیدایش پردازنده ها‌ ی چند هسته ا ی

1)روش دستورالعمل های موازی Instruction-Level Parallelism (ILP)

 2)روش رشته های موازیی Thread-Level Parallelism (TLP)

n

nجاذ به ها ی  اقتصادی 

n

1)کاهش سود به علت بالا رفتن قیمت حافظه نهان

2)حرکت به سمت دستورات موازی

3)توان مصرفی

n

n

اسلاید 5 :

nمزایای پردازنده چند هسته ای به چند پردازنده ای                              

1) پالس سریع تری کار می كنند.

2) خطای كمتر وسرعت بالا .

3) صرفه جویی در فضای برد.

4) مصرف توان کمتر.

n  معایب چند هسته ای             

n

(1   سازگاری نرم افزار

 2) نرم افزاری با قابلیت رشته ای

اسلاید 6 :

nبر خورد نرم افزاری :

n

nمراحل برنامه نویسی موازی :

1)    قسمت بندی کردن

2)     ارتباطا ت

3)     انباشتگی

4)     نگاشت

اسلاید 7 :

منابع

nمنابع و مآخذ :

nwww.wikipedia.org

nwww.intel.com 

nwww.amd.com

nكتاب سیستم عامل (سیلبر شاتس-گالوین-گین)

nتهیه کننده : نورمحمد شجاعی پور دانشجو کامپیوتر سخت افزار

nتلفن : 09151196762

nEmail: shojaaypor@yahoo.com

 

(word) فایل ورد مقاله بررسی مقایسه¬ای بازده سبد اوراق بهادار شرکت¬های سرمایه گذاری با بازده بازار در بورس اوراق بهادار تهران

(word) فایل ورد  مقاله بررسی مقایسه¬ای بازده سبد اوراق بهادار شرکت¬های سرمایه گذاری با بازده بازار در بورس اوراق بهادار تهران

… دانلود …

 (word) فایل ورد مقاله بررسی مقایسه¬ای بازده سبد اوراق بهادار شرکت¬های سرمایه گذاری با بازده بازار در بورس اوراق بهادار تهران دارای 17 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد (word) فایل ورد مقاله بررسی مقایسه¬ای بازده سبد اوراق بهادار شرکت¬های سرمایه گذاری با بازده بازار در بورس اوراق بهادار تهران  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي (word) فایل ورد مقاله بررسی مقایسه¬ای بازده سبد اوراق بهادار شرکت¬های سرمایه گذاری با بازده بازار در بورس اوراق بهادار تهران،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن (word) فایل ورد مقاله بررسی مقایسه¬ای بازده سبد اوراق بهادار شرکت¬های سرمایه گذاری با بازده بازار در بورس اوراق بهادار تهران :

بررسی مقایسه¬ای بازده سبد اوراق بهادار شرکت¬های سرمایه گذاری با بازده بازار در بورس اوراق بهادار تهران

چكیده:
شرکت‌های سرمایه‌گذاری نوعی واسطه‌ی مالی هستند که منابع مالی مورد نیاز خود را با انتشار اوراق‌بهادار(سهام و اوراق قرضه) به‌دست می‌آورند و آن را در دارایی‌های مالی (شامل سهام و اوراق قرضه) سایر شرکت‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند. این پژوهش به بررسی مقایسه¬ای بازده سبد اوراق بهادار شرکت¬های سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار تهران با بازده

بازارمی¬پردازد.جامعه آماری پژوهش شامل تمامی شرکت¬های سرمایه‌گذاری پذیرفته شده در بورس اوراق‌بهادار تهران برای ‌دوره زمانی5 ساله 1383 تا 1387 می¬باشد. در این پژوهش مدل جنسن به‌عنوان مدل اصلی پژوهش جهت محاسبه بازده اضافی نسبت به بازار استفاده شده است. نتایج آزمون فرضیه‌های پژوهش نشان می‌دهد كه شركت‌های سرمایه‌گذاری در دوره بررسی به ‌طور متوسط توانسته‌اند از سرمایه‌گذاری‌های بورسی خود بازده بیشتری نسبت به بازده بازار كسب نمایند.

 

واژهای كلیدی: شرکت‌های سرمایه‌گذاری، بازده اضافه، سرمایه-گذاری بورسی

1 .مقدمه
اکثر اندیشمندان اقتصادی در پژوهش هایشان به این نتیجه رسیده‌اند که یکی از عوامل مؤثر بر رشد و توسعه پایدار، سرمایه‌گذاری مؤثر می‌باشد. سرمایه‌گذاری‌ها از طریق ایجاد ظرفیت (دارایی‌های فیزیکی) و یا به‌صورت سرمایه‌گذاری در دارایی‌های مالی (نظیر سرمایه‌گذاری در سهام، اوراق‌قرضه، اوراق خزانه) انجام می‌شود. سرمایه‌گذاران علاقه‌مندند که نتایج سرمایه‌گذاری‌های خود را بدانند و بازده آن را با سایر سرمایه‌گذاری‌ها مورد مقایسه قرار دهند. از گذشته تا به امروز مدل‌های متعددی برای ارزیابی عملکرد سرمایه‌گذاری‌ها، طراحی و مطرح شده است که رایج‌ترین آن‌ها مدل‌های ترینور، شارپ و جنسن می‌باشد .
در این پژوهش به دنبال مقایسه بازده تحصیل شده شرکت-های سرمایه¬گذاری بورس اوراق بهادار تهران با بازده بازار هستیم.
2تشریح و بیان مسئله
براساس تعریف شارپ و همکاران(2006) شرکت‌های سرمایه‌گذاری نوعی واسطه‌ی مالی هستند که منابع مالی مورد نیاز خود را با انتشار اوراق‌بهادار(سهام و اوراق قرضه) به‌دست می‌آورند و آن را در دارایی‌های مالی (شامل سهام و اوراق قرضه) سایر شرکت‌ها سرمایه‌گذاری و بازده کسب شده در این فرایند را به‌صورت سود و بهره به سرمایه‌گذاران پرداخت می‌کنند. در واقع این تعریف، بیان صریحی از اهداف و فعالیت‌های شرکت‌های سرمایه‌گذاری می‌باشد و از چند قسمت عمده تشکیل شده است.

بنابراین در پژوهش حاضر به‌دنبال یافتن پاسخ به این پرسش‌های با اهمیت می باشیم كه ” آیا شرکت های سرمایه‌گذاری پذیرفته شده در بورس تهران، توانسته‌اند بازده بیشتری از پرتفوی سهام خود نسبت به بازار کسب نمایند؟”
3 . فرضیه‌ پژوهش

شرکت‌های سرمایه‌گذاری پذیرفته شده در بورس تهران، دردوره بررسی، به طور متوسط از سرمایه‌گذاری‌های بورسی، بازده ناخالص اضافی نسبت به بازده بازار کسب کرده‌اند.
4روش پژوهش

با توجه به اینکه یکی از اهداف این پژوهش توصیف وضعیت عملکرد شرکت‌های سرمایه‌گذاری پذیرفته شده در بورس تهران از منظر سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در اوراق‌بهادار پذیرفته شده در بورس و تبیین یا توضیح وضعیت آنها می‌باشد لذا پژوهش، از نوع پژوهش¬های زمینه‌یابی است[11].
5-1 قلمرو مکانی پژوهش

جامعه آماری این پژوهش شامل شرکت‌های سرمایه‌گذاری درج شده در فهرست نرخ‌های بورس اوراق‌بهادار تهران صرف نظراز محل استقرار این شرکت ها در شهرستان های مختلف کشور است.
5-2 قلمرو زمانی ژوهش

به منظور آن که آزمون های مورد نظر بر مبنای آخرین و جدیدترین اطلاعات انجام شود، دوره زمانی پژوهش از ابتدای سال 1383 تاپایان سال 1387 در نظر گرفته شده است.
5-3 جامعه ونمونه آماری پژوهش

جامعه آماری این پژوهش شامل شرکت‌های سرمایه‌گذاری درج شده در فهرست نرخ‌های بورس اوراق‌بهادار تهران می باشد. و شرکتهای به عنوان نمونه انتخاب گردیده اند که دارای شرایط زیر باشند:

1-وجود سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌های پذیرفته شده در بورس در طی قلمرو زمانی پژوهش.
2- دور مالی شرکت ها، منتهی به تاریخ 29 اسفند هر سال باشد.

در نهایت از تعداد 19 شرکت سرمایه‌گذاری در سال 83، 5 شرکت باتوجه به نداشتن پرتفوی بورسی در برخی از سال‌های مورد بررسی از جامعه حذف شد.
5-4 ابزار گردآوری داده ها(اطلاعات)

به‌منظور اینکه یافته‌های پژوهش قابلیت اعتماد بیشتری داشته باشد، داده‌ها عمدتاً از طریق اسنادکاوی، مشاهده و مطالعه صورت های مالی حسابرسی شده جمع‌آوری گردید. همچنین اطلاعات مربوط به بازار شامل شاخص بازار، معاملات و ;، بااستفاده از گزارش‌های منتشر شده توسط سازمان بورس اوراق‌بهادار و با استفاده از بانک های اطلاعاتی جمع‌آوری شد.
5-5روش تجزیه وتحلیل اطلاعات

در این پژوهش برای تجزیه و تحلیل اطلاعات از نرم‌افزارSPSS استفاده شد. فرضیه‌ پژوهش بااستفاده از تحلیل آماری-test t مورد آزمون قرار گرفتند.

 

6 تعریف عملیاتی متغیرهای پژوهش
– بازده ناخالص اضافی: تفاوت بین متوسط بازده پرتفوی بورسی شرکت سرمایه‌گذار نسبت به متوسط بازده بدون ریسک از صرف ریسکی است که شرکت انتظار کسب آن را دارد.
– متوسط بازده پرتفوی بورسی شرکت سرمایه‌گذار: عبارت است از میانگین موزون بازده واقعی هر یک از اوراق بهادار تشکیل دهنده پرتفوی. بازده واقعی هر اوراق‌بهادار با فرمول زیر محاسبه می‌گردد:

: بازده واقعی اوراق بهادار
: قیمت اوراق‌بهادار در زمان
: قیمت اوراق‌بهادار در زمان
: سود نقدی سهام عادی طی دوره
: درصد افزایش سرمایه
: آورده نقدی به ازای هر سهم
– بازده بازار: عبارت است از میانگین بازده واقعی اوراق بهادارپذیرفته شده در بورس اوراق بهادار که با استفاده از شاخص‌ قیمت و بازده نقدی محاسبه می گردد. برای محاسبه بازده بازار از فرمول زیر استفاده می‌شود:

عدد شاخص در زمان
عدد شاخص در زمان
– معیار تفاوت بازده جنسن: یکی از معیارهای مرتبط با معیار پاداش به نوسان پذیری بازده ترینور، معیار تفاوت بازده جنسن یا آلفا است[5].

متوسط بازده واقعی اوراق‌بهادار P
متوسط بازده بدون ریسک
متوسط بازده بازار
7- بررسی پژوهش¬های انجام شده:

7-1 .پژوهش¬های خارجی
فاما و فرنچ در پژوهشی در سال 1996 با استفاده از مدل CAPM، یک رگرسیون چند متغیره را برای بررسی عوامل مؤثر در بازده پرتفوی طراحی کردند و با استفاده از مدل جنسن به بررسی رابطه عملکرد با اندازه و نسبت ارزش دفتری به بازار پرداخته و به این نتیجه دست‌یافتند که بازده سهام کوچک بیشتر از سهام بزرگ است و عملکرد با نسبت ارزش دفتری به بازار رابطه مستقیم دارد.

در پژوهشی دیگری که در سال 2001 در کشور ترکیه انجام گرفت، عملکرد دو گروه شرکت سرمایه‌گذاری در مقایسه با شاخص‌های ISE-100 و T-BILL برای سال‌های 2000 – 1998 با استفاده از مدل‌های شارپ، ترینور، جنسن و گراهام و هاروی مورد ارزیابی قرار گرفت. نتایج نشان داد که رتبه‌بندی‌های مختلف به نتایج مشابهی می‌انجامد و درصورت تفکیک دوره مورد بررسی به دوره‌های کوتاه‌تر نیز تغییری در نتایج بدست آمده حاصل نخواهد شد.

دو پژوهش گر به نامهای کوتاری و وارنردر سال 2002 با استفاده از معیارجنسن و با شبیه‌سازی شرکت‌هایی که ویژگی‌ و خصوصیات شرکت‌های واقعی را داشتند معیار استانداردی را با استفاده از داده‌های سری زمانی بازده‌های سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری برای ارزیابی عملکرد شرکت‌های سرمایه‌گذاری طراحی نمودند. آن‌ها دریافتند که بازدهی اضافی حدود 3 درصد در سال که در پژوهشات و مطالعات گذشته، ابراز می‌شد را می‌توان به میزان بااهمیتی با تجزیه و تحلیل معاملات سهام یک شرکت رشد و ارتقاء بخشید.

 

7-2 . پژوهش¬های داخلی
داعی (1375) در پژوهشی باعنوان “تجزیه و تحلیل شرکت‌های سرمایه‌گذاری و مطالعات موردی چند شرکت در بازار مالی ایران” به بررسی بازار سرمایه در ایران و نقشی که شرکت‌های سرمایه‌گذاری برای توسعه بازار می‌توانند ایفا کنند پرداخته است. و بیان نموده این شرکت‌ها از عملکرد مناسبی در بازار برخودار بوده‌اند.
محمدزاده (1376)در پژوهشی باعنوان “بررسی نقش شرکت‌های سرمایه‌گذاری در توسعه اقتصادی کشور (گذشته، حال، آینده)”به بررسی تأثیرشرکت¬های سرمایه گذاری در اقتصاد کشور پرداخته است. نهایت به این نتیجه دست‌یافته که شرکت‌های سرمایه‌گذاری به‌طور غیر مستقیم در اقتصاد کشور مؤثر بوده و با افزایش این‌ شرکت‌ها چه از نظر کمی و چه کیفی روند رشد اقتصادی و به‌دنبال آن توسعه اقتصادی تسریع خواهد یافت.
صفری( 1375) در پژوهشی با عنوان “بررسی تحلیلی ریسک و بازده پرتفوی سرمایه‌گذاری شرکت‌های سرمایه‌گذاری بیمه ایرانی” به بررسی وضعیت عملکرد پرتفوی‌های سرمایه‌گذاری شرکت‌های بیمه‌ایران، بیمه دانا، بیمه آسیا، بیمه‌البرز و بیمه مرکزی ایران برای دوره 1374-1368 صورت گرفته است. از نظر پژوهش¬گر چنین به‌نظر می‌رسد که پرتفوی‌های سرمایه‌گذاری مذکور از وضعیت و ترکیب مناسبی برخوردار نبوده و عملکرد آنها از نظر ریسک و بازده، مناسب تلقی نمی‌شود.
بهزاد (1376) در پژوهشی باعنوان “نقش شرکت‌های سرمایه‌گذاری در کارایی بورس اوراق‌بهادار “به بررسی تأثیر شرکت¬های سرمایه گذاری درکارایی بورس اوراق بهادارپرداخته است.نتایج پژوهش نشان می‌دهد که شرکت‌های سرمایه‌گذاری می‌توانند باعث افزایش کارایی بورس اوراق‌بهادار شوند.
مشایخ (1382) در پژوهشی با عنوان “بازده اضافه مدیریت فعال در شرکت‌های سرمایه گذاری” به بررسی عملکرد شرکت‌های سرمایه‌گذاری از جنبه قابلیت کسب بازدهی اضافی از عملیات سرمایه‌گذاری پرداخته و عملکرد 16 شرکت سرمایه‌گذاری را برای دوره 7 ساله 1380-1374 بااستفاده از مدل‌‌ جنسن مورد بررسی قرار داده است. نتیجه پژوهش حاکی از این است که شرکت‌های سرمایه گذاری ایرانی در دوره بررسی بطور متوسط توانسته‌اند بازده بالاتری در سرمایه‌گذاری‌های بورسی خود نسبت به بازار کسب نمایند و این نتیجه با بررسی دوره‌‌های کوتاه‌تر نیز تکرار شد.

8- تبدیل فرضیه¬ پژوهش به فرضیه¬ آماری
فرضیه آماری پژوهش به صورت فرض صفر(H0) و فرض مقابل(H1) به شرح زیر بیان می شود:
فرضیه
: شرکت‌های سرمایه‌گذاری بازده ناخالص اضافه نسبت به بازده بازار کسب نکرده‌اند.
:شرکت‌های سرمایه‌گذاری بازده ناخالص اضافه نسبت به بازده بازار کسب کرده اند.
9-آمار استنباطی
در این بخش نتایج حاصل از آزمون فرضیه‌ مطرح می‌‌شود. به‌منظور تجزیه و تحلیل اطلاعات جمع‌آوری شده از نرم‌افزار SPSS استفاده شده است.
جهت آزمون فرضیه ابتدا بازده ناخالص اضافه پرتفوی بورسی هریک از شرکت‌های سرمایه‌گذاری در دوره مورد بررسی(1387-1383) بااستفاده از مدل جنسن محاسبه گردید.

متوسط بازده پرتفوی
متوسط بازده بدون ریسک
متوسط بازده بازار
بازده ناخالص اضافه محاسبه شده برای شرکت‌ها به‌شرح جدول شماره 4-4 می‌باشد.
جدول بازده ناخالص اضافه پرتفوی شرکت‌های سرمایه‌گذاری (مدل جنسن)
ردیف نام شركت نماد 83 84 85 86 87
1 سرمایه گذاری البرز والبر 93/12 82/21 44/7- 22/12- 22/4
2 سرمایه گذاری بانك ملی ایران وبانک 56/50 46/63 05/15 90/14 06/21-
3 توسعه صنایع بهشهر وبشهر 99/2- 94/27- 07/39- 087 77/5-

4 سرمایه گذاری صنعت بیمه وبیمه 69/21- 59/19 85/9- 08/27 41/25
5 سرمایه گذاری صنایع پتروشیمی وپترو 10/56 51/186 16/32 88/6- 47/51
6 سرمایه گذاری پارس توشه وتوشه 54/39 79/36- 30/11 70/20- 86/20-
7 توسعه صنعتی ایران وتوصا 10/53- 63/39 34/104 77/35- 36/22

8 سرمایه گذاری رنا ورنا 57/48 05/5 12/39- 28/10 84/14
9 سرمایه گذاری سپه وسپه 86/20 12/30 45/43 98/3 41/52
10 سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی وصندوق 42/26- 45/15 41/20 38/25 39/39
11 سرمایه گذاری صنعت ومعدن وصنعت 87/18 68/81 52/53 15/43 21/50

12 سرمایه گذاری غدیر وغدیر 97/27 18/101 78/19 96/14 80/23
13 سرمایه گذاری ملت وملت 23/73 95/7- 32/23 81/4 71/55-
14 سرمایه گذاری ملی ایران ونیکی 92/46 62/5- 16/46 60/10 16/22-

برای آزمون فرضیه دوم، فرضیه های صفر و مقابل به‌صورت زیر طراحی شد:
بازده ناخالص اضافه شرکت‌های سرمایه‌گذاری

باتوجه به تعداد شرکت‌های سرمایه‌گذاری مورد بررسی (14 شرکت) از تحلیل آماری t استیودنت برای آزمون فرضیه استفاده گردید و میزان خطا، پنج درصد یا به عبارتی سطح اطمینان، 95% تعیین شد. در این حالت، مقدار آماره آزمون t برای آزمون یک‌طرفه و دوطرفه برابر و بااستفاده از فرمول زیر محاسبه شد:

مقدار بحرانی t بااستفاده از جدول توزیع t استیودنت و با درجه آزادی 13، 771/1 می‌باشد تعیین گردید.
جدول زیر نتایج آزمون فرضیه را به تفکیک هرسال نشان می‌دهد:
جدول نتایج آزمون فرضیه ها به تفکیک هر سال

هیستوگرام توزیع میانگین‌های محاسبه شده در نمودار رسم شده است که دارای توزیع نرمال است.

جدول آزمون بازده شرکت¬ها سرمایه گذاری برای نمونه ¬های انتخابی

95% Confidence Interval
Of the Difference
میانگین اختلاف
Sig.(2– tailed)
df
t
بیشترین کمترین

6067/41

0512/
8110/20

050/

13
162/2
تفاضل بازده ناخالص شرکتهای سرمایه گذاری از بازار در سال 83

7496/66
8909/2-
9294/31
069/
13
981/1 تفاضل بازده ناخالص شرکتهای سرمایه گذاری از بازار در سال 84

2097/39

8968/5-
6564/16
135/
13
596/1 تفاضل بازده ناخالص شرکتهای سرمایه گذاری از بازار در سال 85
1844/16 9762/5- 1041/5 338/ 13
995/

تفاضل بازده ناخالص شرکتهای سرمایه گذاری از بازار در سال 86
3590/3 7107/7- 3241/11 221/ 13 285/1 تفاضل بازده ناخالص شرکتهای سرمایه گذاری از بازار در سال 87

در جدول ملاحظه می‌گردد که آماره t محاسبه شده برای سال‌های 83 و 84 به‌ترتیب 162/2 و981/1 است که بزرگتر از آماره بحرانی می‌باشد. لذا با اطمینان 95 درصد می‌توان گفت که در سال‌های مذکور شرکت‌های سرمایه‌گذاری توانسته‌اند از سرمایه‌گذاری‌های بورسی خود به‌طور متوسط بازده ناخالص اضافه نسبت به بازده بازار کسب نمایند.
درسه سال 85،86 و 87 از نقطه‌نظر آماری اختلاف معناداری بین بازده پرتفوی شرکت‌های سرمایه‌گذاری و بازار نبوده است. لذا می‌توان گفت در سال‌های مذکور، شرکت‌های سرمایه‌گذاری از سرمایه‌گذاری‌های بورسی بازده ناخالص بیشتری نسبت به بازده بازار کسب نکرده‌اند.
نتایج کلی آزمون فرضیه برای کل شرکت¬ها به‌شرح زیر می‌باشد:
جدول نتایج کلی آزمون فرضیه برای کل شرکت¬ها
میانگین خطاء انحراف میانگین تعدادنمونه
76863/5 58422/21 1650/17 14
میانگین تفاضل بازده ناخالص شرکتهای سرمایه گذاری از بازار

باتوجه به اینکه آماره t محاسبه شده 976/2 بزرگتر از آماره بحرانی می‌باشد لذا بااطمینان 95 درصد فرضیه اول تایید می‌شود.
آزمون فرضیه‌های پژوهش
همان‌طور كه اشاره شده فرضیه‌های پژوهش با استفاده از آزمون T-Test آزمون گردید. نتایج بررسی فرضیه‌ها بر اساس اطلاعات جمع‌آوری شده به‌شرح زیر است.
نتایج‌ آزمون فرضیه‌
هدف از آزمون فرضیه یك این بود كه آیا شركت‌های سرمایه‌گذاری توانسته‌اند از پرتفوی بورسی خود بازده ناخالص اضافه نسبت به بازده بازار كسب نمایند؟
جدول زیر نتایج آزمون فرضیه را به تفکیک هرسال نشان می‌دهد:
جدول نتایج آزمون فرضیه به تفکیک سال